הכרות עם פרו

פרו שבדרום אמריקה היא מדינה רבגונית, שיש לה הרבה מה להציע לתיירים ולתרמילאים: אתרים ארכיאולוגיים רבים פזורים במרחביה של פרו, חופים, מסלולי טיפוסי הרים, טיולי הרפתקאות, טיולים בחיק הטבע, נופים משגעים, אנשים חברותיים, פסטיבלים, מוזיקה וחופש. פרו האקזוטית והפראית היא ארץ בעלת נופים מרהיבים ותרבות מרתקת. עשרים ושלושה מיליון תושביה הם תערובת מרתקת של מוצאים שונים.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: הכרות עם פרו
© עידו ויסמן

מבוא לפרו

פרו, שבדרום אמריקה היא מדינה רבגונית, שיש לה הרבה מה להציע לתיירים ולתרמילאים: אתרים ארכיאולוגיים רבים פזורים במרחביה, חופים, מסלולי טיפוסי הרים, טיולי הרפתקאות, טיולים בחיק הטבע, נופים משגעים, אנשים חברותיים, פסטיבלים, מוזיקה וחופש. פרו האקזוטית והפראית היא ארץ בעלת נופים מרהיבים ותרבות מרתקת. עשרים ושלושה מיליון תושביה הם תערובת מרתקת של מוצאים שונים.

מחצית מהאוכלוסיה הם אינדיאנים השומרים על תרבותם הייחודית ועל אורח חייהם המסורתי. אוכלוסיה זו חיה בתנאים קשים ובעוני מחריד. השכבה העשירה ביותר היא זו של ה-Mestizos - בני תערובת של לבנים ואינדיאנים. בידיהם מרוכזות מרבית המשרות החשובות, ומהווים את "השמנת" החברתית של פרו.

תרבויות עתיקות התקיימו בפרו ובסביבותיה כבר בשנת 1000 לפני הספירה ויש הסבורים שאף קודם לכן. לבני האינקה, ששלטו באזור והודחו בשנת 1532 על ידי פיסארו פרננדו יצא מוניטין עולמי כבעלי תרבות מרתקת וייחודית להם. לאחר שפיסארו, נציג הכיבוש ההיספני, תפס את השלטון הפכה פרו לנקודה מרכזית עבור משלחות כיבוש ומשלחות מתיישבים מספרד, ומאירופה בכלל. מהנמלים שלה יוצאו סחורות לספרד וכשהגיע המשנה למלך ספרד הוא קבע את מקום מושבו בלימה. רק בשנת 1824, לאחר הניצחון של גנרל סוקרה נגד הספרדים זכתה פרו לעצמאות מדינית.

שנים קשות ומאבקי שלטון חריפים אפיינו את המדינה בשנותיה העצמאיות הראשונות. כוחות צבאיים שהיו מעוניינים בהנהגה התעמתו עם גורמים אזרחיים שונים, שניסו בעצמם לתפוס את השלטון. בשנת 1829 עלה לשלטון גנרל גאמארה והפך לשליט הצבאי הראשון של פרו.

במהלך השנים צצו בעיות קשות גם בתחום זכויות בעלות על קרקעות ומעמד האוכלוסיה האינדיאנית. רק בשנת 1945 הדמוקרטיה הצליחה להתבסס אך שנות החמישים והשישים עדיים התאפיינו בתוהו ובוהו פוליטי ובשחיתויות רבות. בסוף שנות השישים, למרות שורה של תיקונים חקלאיים וחברתיים שמטרתם היתה לאושש את המדינה ולהעלותה על הקו הנכון, פרו נקלעה למשבר כלכלי קשה ביותר ולקראת שנות השבעים הצליח הצבא ליטול את השלטון לידיו.

בשנת 1970 זועזעה פרו מרעידת אדמה קשה ועשרות אלפי אנשים מצאו בה את מותם. הרעידה גרמה להחרפת הבעיות הכלכליות ,בין היתר בגלל שמיליונים נותרו ללא קורת גג. בשנת 1980 חזרה הדמוקרטיה לכנה, ומאז התייצב המצב הפוליטי במדינה, אם כי קבוצות גרילה לא מעטות עדיין פועלות באופן מחתרתי בעיקר באזור ההרים.

 בשנת 1991 התפשטה בפרו ובמדינות השכנות מחלת הכולירה. המחלה גבתה מספר גדול וכבד של קורבנות, בין היתר בשל תנאי התברואה הירודים והעוני הרב בו שרויים חלקים גדולים מהחברה בפרו. גם כיום פתרון לבעיות הרבות של המדינה נראה רחוק מאוד. מי שמטייל בפרו לא יוכל שלא להזדעזע בראותו את תנאי המחייה ואת העוני הקיצוני של מרבית תושביה. עם זאת, נעים לגלות שהתושבים הם בדרך כלל מסבירי פנים, פשוטים ואדיבים ומוכנים לעזור לכל תייר.

 פרו ממוקמת בחלק המערבי של דרום אמריקה. היא גובלת עם צ`ילה, בוליביה, ברזיל, קולומביה, ואקוודור. אפשר לחלק את פרו לשלושה אזורים עיקריים, רצועת החוף הצרה, הרי האנדים הנישאים, ואזור האמזונס. רצועת החוף די מדברית, ובה ממוקמות הערים הגדולות של פרו. כאן יימצאו גם בעלי חיים אקזוטיים,ונופים בלתי נשכחים. פינגווינים, פלמינגו, שקנאים, וחבורות של אריות ים ידידותיים הופכים כל טיול כאן לחוויתי ביותר. באזור ההררי יש גם קונדורים, למות, אלפקות, יגוארים, דובים ועוד .

 כדאי לנסוע לפרו בעונה היבשה, שנמשכת ממאי עד ספטמבר. חדשי העונה הגשומה , ינואר עד אפריל, פחות מומלצים, במיוחד למי שמתכוון לטייל כתרמילאי ולצאת לטרקים. מאידך, דווקא בחדשים אלה נערכים פסטיבלים ססגוניים ומרהיבי עין ברחבי פרו.

יוצאים לטיול תרמילאים בפרו? כל המידע שחשוב לדעת על פרו באתר עפתי >>

אתרים בצפון פרו

בצפון פרו- Tumbas ו-Piura הם חופי הרחצה העיקריים בפרו ומציעים מגוון פעילויות לתיירים.

 העיר צ`יקליו Chiclayo היא עיר צפונית עם מזג אוויר חם ושמש תמידית. כמה מאתרי הארכיאולוגיה המעניינים באזור נמצאים ב-tan Grande ו-Hauca Rajda, שם גם נמצא המוזיאון המלכותי.

 העיר טרוח`ילו Trujillo - מוכרת כעיר האביב הנצחית. שווה לבקר בטירות ובאתרים הארכיאולוגים בעיר. ג`ונגל האמזונס מכסה יותר ממחצית פרו. מעולה לטרקים הרפתקניים מכיוון שרובו בלתי נגיש לתיירים. לאזור איקוויטוס Iquitos אפשר להגיע דרך הנהר, מהעיר פוקלפה Pucallpa (מסע של 5 ימים בערך). מדריכי טיולים יכולים לוקחת אתכם לראות שבטים אינדיאנים ולהשכלה כללית, בעיר צילמו את הסרט "יער האיזמרגד".

לתחילת הכתבה

דרום ומרכז המדינה

דרומה מכאן נמצאת לימה Lima-בירתה של פרו עמוסה וצפופה, ידועה כעיר מוכת זיהום אוויר. למרות זאת, היא ידידותית ומלאה אתרים מענינים. כדאי לבקר ב- Museo de Oro del Peru, Museo Nacional de Antropología y Arquelogía, כנסית סן פרנציסקו, כנסית סן דומינגו, שווקים הומים כמו Polvos Azules, ו בכיכרות העולצים של העיר.

 מעט דרומה , כדאי לבקר בקוסקו- Cuzco -זו העיר העתיקה ביותר ביבשת, בה ישבו בני האינקה כבר מהעת העתיקה. טיול ברחובותיה וסמטאותיה יגלה בפני המבקר את הבניה של בני האינקה, ומסורות שעדיין ניכרות מכל עבר. ממערב לקוסקו- האתר המפורסם מאצ`ו פיצ`ו . העיר המסתורית והמקסימה הזו, שעדיין מהווה תעלומה למרבית החוקרים, מושכת אליה המוני תיירים מרחבי העולם.

 כדאי להיכנס אל פנים המדינה, אל אזור Puerto Maldonando הוא אזור של פארקים לאומיים ושמורות כגון שמורת Manu ושמורת Tambopata.

אזור החוף הדרומי של פרו מזמן חוויות של טיולי טבע. העיירה פיסקו Pisco מהווה נקודת מוצא לטיולים ב- Islas Ballestas, וב- Península de Paracas. דרומה מכאן שוכנת העיירה נסקה. Nasca, נמצאת 460 ק"מ דרומית ללימה בגובה של 600 מטר מעל פני הים.

 זהו המדבר, בו שבטי הנאסקה העתיקים ציירו צורות ענקיות יפיפיות על המרחבים, קרוב לחופים. ארכיאולוגים חלוקים עד היום בדעותיהם בהקשר למהות הציורים, חלק טוענים שהם חלק מפולחן עתיק וחלק טוענים שזה מעיין לוח אסטרונומי המתאר את מפת השמים. מה שזה לא יהיה, הטיסה מעל השטח היא חוויה בלתי נשכחת (מומלץ לא לאכול לפני ההמראה). עוד באזור ניתן לבקר בבית הקברות העתיק ולראות מומיות פזורות בשטח.

אזור אגם טיטיקקה ואריקפה - העיר Arequipa שמכונה גם "העיר הלבנה", מוקפת הרים נישאים ונוף ייחודי. רבים מהבתים היפים של העיר משמשים כיום כמוזיאונים וגלריות, ביניהם קאסה ריקטס והמנזר של סנטה קטלינה. אפשר לצאת מהעיר אל הטבע המופלא שמקיף אותה, קניון קולקה, והר הגעש אל מיסטי שנמצאים סמוך לעיר מהווים אתרים פופולריים. כמו כן, אגם טיטיקקה המקסים שווה ביקור. אפשר לצאת לשייט מהעיירה Puno.

יוצאים לטיול תרמילאים בפרו? כל המידע שחשוב לדעת על פרו באתר עפתי >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פרו

אטרקציות בפרו

מלונות ומקומות לינה בפרו

מדריכים ונותני שירות בפרו

נהגים בפרו

הזמנת חופשה לפרו

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

חופשה ביוון: היעדים הכי שווים לקיץ

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

עפים על העולם: כל מה שצריך לטיול תרמילאים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

חופשה של פעם בחיים

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי