טרק בנחל עוו'ייר ונחל דנה

מסלול הוואדיות עוו'יר ודנה יאפשר לכם לטייל בין גנים תלויים, לשחות בבריכות קרירות, לבקר בכפר יפהפה, ובעיקר - לקחת פסק זמן מהחיים וליהנות מהניתוק והבידוד. כל מה שתצטרכו לדעת על הטרק וההליכה בו בכתבה הבאה
אליעד הראל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק בנחל עוו'ייר ונחל דנה
© אריאל פטסונק

הוואדיות עווי'ר (Ghuwier) ודנה (Dana), הם שני נחלים בירדן. נחל עוו'ייר הוא נחל מעוקי, כמעט לאורך כל אורכו, והוא מפורסם בשל הגנים התלויים שנמצאים בו ונחשבים ליפים מבין הגנים התלויים בנחלי ירדן. לאורך גדות הנחל, על קצוות המעוקים תלויים עצי דקל, שיערות שולמית ועוד, לצד מים נובעים ששוטפים את הקירות. בהליכה לאורך הנחל הזורם תמצאו בריכות מים רבים ונוף מיוחד, המשלב בין צבעיו המגוונים של המדבר לבין צלילי פכפוכי המים ונוכחות הצמחייה הירוקה, שגורמת לשכוח שאנחנו במדבר.

ואדי דנה, קצת פחות מיוחד, אך יפה גם כן. תוך כדי העליה בנחל, הנוף מאבד את הגוון המדברי, ומתחיל לקבל תוואי ירקרק. נחל דנה הוא נחל פתוח בגובה של 50-400 מטר לאורך כל אורכו, המוקף בהרים צבעוניים המתנשאים לגובה של 1,000-1,300 מ', מה שגורם לנחל להיראות יותר כמו עמק. מה שמיוחד במסלול בוואדי דנה הוא הכפר דנה, שנמצא בסוף המסלול / תחילתו ומשקיף לכל הנחל. צורת ומבני הכפר הנבטי העתיק נשמרו ועל בסיסם נבנו מלונות ואורחנים.

שני הנחלים נמצאים ממול לעין יהב וחצבה הנמצאים בצד הישראלי.

הליכה בהם תארך כשניים-שלושה ימים. כאשר את נחל עוו'ייר ניתן לחלק ליומיים עבור אלה שהולכים לאט, ואוהבים הפסקות ארוכות. אורך נחל העוו'ייר הוא כ-12 ק"מ, ודנה הוא כ-15 ק"מ.

אופי המסלול

את המסלול הזה ניתן לעשות בשני הכיוונים – ירידה בעוו'ייר ועליה בדנה (המסלול שאתאר כאן), וההפך. כשאר נחלי הירדן, המסלול אינו מסומן. אך תוואי ההליכה ברור מאוד ונוח. ההרים התלולים והמצוקיים בירדן אינם משאירים מקום לספקות באשר למסלול שבו צריך ללכת. בשני הנחלים אין מקום לטעות באשר לנחל שאיתו צריך לרדת / לעלות. לאורך רוב נחל דנה קיים שביל ג'יפים לאורך הנחל, ובעלייה הגדולה לכפר. המסלול מומלץ למטיבי לכת. בנחל עוו'ייר ישנם מספר קטעים שצריך לעבור בשחייה, ובסוף הדנה יש עלייה תלולה של כשעה-שעה וחצי. מומלץ לישון את הלילה הראשון בנחל עוו'יר (לקראת סופו), בשק"ש וכילה, ואת הלילה השני באורחן בכפר דנה.

הכנות לטרק

ע"מ לטייל בירדן נדרשת התארגנות מראש בארץ. נדרש לתאם מול סוכן טיולים ישראלי/ירדני את יום ושעת מעבר הגבול (מומלץ לחצות ב-6:30 בבוקר עם פתיחת מעבר הגבול בעקבה/אילת), והסעות אל המסלול וממנו. טיול בקבוצה בירדן מצריך ליווי של שוטר ומדריך במסלול. לאחר שסגרתם את כל התיאומים האלו מראש – כל שנשאר לכם הוא לארגן את הציוד האישי ולהופיע למעבר הגבול בזמן.

ציוד

 • הכי חשוב: ציוד בישול. בלינה בשטח תצטרכו לבשל לעצמכם את ארוחת הערב. בירדן ניתן לקנות בלון גז בעקבה בלבד. מבחינת ציוד לינה, תצטרכו שק"ש (לא חם במיוחד) או שמיכה יעשו את העבודה. חובה חובה חובה כילה! לינה בנחל לצד המים מזמינה הרבה יתושים. קניות תוכלו לעשות בירדן בזול יותר מבארץ, ב-Raha Mall, בחנות הCarrefour או בשוק המרכזי אם מדובר בלחם, ירקות, פירות ומוצרי בסיס. תבקשו מהמדריך שיסיע אתכם לעקבה לקניות לפני הנסיעה לנחל עוו'ייר. מים לא תצטרכו לקנות ולסחוב הרבה, שכן הנחל מלא במים ובנביעות למילוי.
 • ביגוד והנעלה – מומלץ להביא נעליים סגורות וסנדלים. את נחל עוו'ייר מומלץ לעשות עם סנדלים ואת נחל דנה עם נעלי הליכה סגורות. ניתן גם עם נעלי ספורט, שכן נתיב ההליכה ברובו הוא על בסיס שביל גי'יפים. מבחינת ביגוד, לא נדרש ביגוד חם מיוחד, ניתן להסתדר עם ביגוד ארוך מינימלי ע"מ שיחמם מעט ובעיקר יכסה את הגוף מפני היתושים, כובע, קרם הגנה, תכשיר דוחה יתושים.
 • חבל אישי (אורך של 6-7 מטר), להורדת תיקים, ובריכת מים לילדים או אבוב ע"מ להעביר את התיקים בבריכות שנדרש לעבור בשחייה.
 • תיק עזרה ראשונה.
 • מומלץ גם לשכור טלפון לווייני, לעומת טיול במדבר בישראל, קירות הנחלים בירדן תלולים ולא ניתן לטפס לגבעה הקרובה ע"מ לתפוס קליטה. אתר אינטרנט: small-world.co.il

כסף והוצאות

במעבר הגבול בצד הישראלי תשלמו כ-105 ₪ דמי מעבר. כסף מומלץ להחליף בשוק בבאר שבע (שקלים לדינר ירדני), או בעקבה בצד הירדני לדולר / אירו. שערי ההחלפה בשני צידי מעבר הגבול בצד גבוהים מאוד.

לסוכן נסיעות הירדני תשלמו כ-110-120 דינר לבן אדם עבור טיפול בהוצאת הוויזה, העברתכם בגבול, איסוף מהגבול, נסיעה לעקבה, נסיעה לתחילת נחל עוו'ייר (יש לבקש מראש שיוריד אתכם בתחילת הנחל – במפגש הנחל עם הכביש ולא לאורך הכביש בירידה לנחל), איסוף מכפר דנה ביום למחרת והסעה למסלול נוסף בקרבת מקום, איסוף בזמן שתקבעו ונסיעה חזרה לגבול.

עבור טיול בנחל עוו'ייר ונחל דנה בלבד ההוצאה תהיה כ-100 דינר לאדם.

הורדה או הוספה של יעדים לנסיעה יוזיל או ייקר את התשלום לסוכן. עבודה מול סוכן ישראלי תהיה יקרה יותר.

קחו בחשבון שתמיד הדברים מתעכבים בירדן, לכן הקפידו לקחת ספיירים בתכנון הזמנים.

מסלול הטרק

יום ראשון

לאחר בילוי של שעה-שעה וחצי בגבול (תלוי בכמה יעילים הירדנים), שעה של קניות בעקבה, נסיעה של כשעתיים וחצי לכפר מנסורה, קחו בחשבון שהכי מוקדם שתתחילו את העוו'ייר יהיה בסביבות 11:00-12:00. תחילת המסלול במפגש של הכביש עם הנחל, הכניסה למסלול תזכיר במעט את הכניסה לנחל עבדת, מים זורמים לצד נקיק אבן חול לבן.

לאחר כשעה-שעה וחצי של הליכה בנחל תגיעו לחלק המעוקי, שמאופיין בבריכות, מפלים קטנטנים (גבהים נעים בין מטר לארבעה מטרים) שתצטרכו לקפוץ או למצוא דרך לעבור. בחלק מונחים בולי עץ להחלקה עד למטה. ישם כשלוש בריכות (תלוי מתי היה השיטפון האחרון) שצריך לעבור בשחיה, הקפידו לשים את הציוד יקר הערך בראש התיק בתוך שקית או תא אטומים. החלק הזה לוקח זמן רב למעבר, תהנו מהזמן המרובה שלכם במים.

לאחר כשעתיים-שלוש של הליכה בחלק המעוקי, הנחל מתחיל טיפה להיפתח ותגיעו לגנים התלויים. הגנים התלויים בנחל עוו'ייר, הנחשבים מבין היפים בנחלי ירדן מאופיינים בעצי דקל רבים התלויים ונראים כאילו עוד רגע נופלים אל עבר הנחל. אפשר רק לדמיין כיצד הם הגיעו לשם. מתום הגנים התלויים תרדו עם הנחל כשעה וחצי-שעתיים נוספות. הדרך מאוד קלה להליכה, והירידה מתונה עד שתגיעו למפגש עם נחל ערער. מצד ימין תראו רמה מתחת לעצי צפצפה, זהו המקום האולטימטיבי ללון בו.

אם ברצונכם להמשיך עוד מעט ולצמצם את ההליכה הקשה יותר ביום למחרת, ניתן להמשיך ללכת. מהחלק הזה של הנחל נותרו לכם כשעתיים הליכה עד לחיבור עם נחל דנה. הנחל פתוח ויש מספר רב של מקומות לישון בהם. מומלץ לעשות זאת בזמן הליכה של עד שעה מחיבור הנחלים, כי אז הסבירות שתעבירו את הלילה מבלי לפגוש רועים גדולה.

יום שני

בשפך הנחל ובחיבור עם נחל הדנה תראו את תל פונון. כפר שבטי עתיק, שמוזכר כמושבם של כורים ומפיקי נחושת. התל מוזכר גם כנקודה שבה חנו בני ישראל בדרכם לא"י. בתל נשארה הצורה של חומת התל, שני מבנים שמשמשים כמחסן, ובריכה רומית עתיקה המשמשת כמקור מים לבדואים ולצאנם. אם ברצונכם לבקר בתל, תוכלו לעשות זאת, ואז לעלות בשביל הג'יפים/ שביל המטיילים שעולה צפונה לכיוון נחל דנה. לאחר שביל המטיילים מגיע לחורשת עצים קטנה ומוצלת, מקום נהדר למנוחה או ארוחת בוקר.

משם, לאחר כ-20 דקות הליכה תגיעו לכפר בדואי, מבנה בטון גדול מימין לדרך, שם יש בית ספר אזורי שניתן למלא בו מים. הליכה של עוד כ-30 דקות בשביל הג'יפים לתוך נחל דנה תוביל אתכם ל-Feynan Eco Lodge, שער השמורה. בקבלה, תצטרכו לשלם דמי כניסה לשמורה בעלות של 8 דינר לבן אדם, וגם תוכלו כאן להיפטר מהזבל שלכם, למלא מים ולשחות בבריכה בקרבת מקום. זו הנקודה האחרונה למלא בה מים עד הכפר דנה.

מכאן מתחילה ההליכה בנחל. עם התקדמותכם בנחל תיפרדו מהמקומיים, היצמדו לשביל מצד ימין לנחל ולכו איתו במשך כארבע שעות. הנוף יהפוך ירוק, ההרים לשחור, שימו לב כיצד כל הצבעים סביבכם משתנים עד שתגיעו למפגש עם נחל גדול מימינכם ומעוק לפניכם. היכנסו למעוק והמשיכו במעלה הנחל, שביל העלייה התלול עומד לפניכם וברור לאן צריך ללכת, לאחר 30 דק נוספות של עליה תגיעו אליו. מתחילת העלייה התלולה יקח לכם כשעה וחצי להגיע לכפר. עלו לאט, שמרו עד נשימה סדורה והסתובבו מידי פעם אחורה ע"מ להתפעל מהנוף. בהגעתכם לדנה היכנסו למלון, עשו מתיחות וחכו לשמש שתשקע לרקע ההרים המקיפים את נחל דנה. סה"כ הליכה נחל דנה – כ-6-8 שעות.

הכי חשוב:

תבואו בראש של טיול באיזי. תהנו מגן העדן העומד בפניכם. תעצרו להפסקות קפה ארוכות, תעצרו עוד יותר ליד כל בריכה שתראו ובכל פעם שתרצו. תתפעלו ותנצלו עד תום את הנוף הייחודי ועוצר הנשימה שנמצא במרחק פסיעה מאיתנו.

דרכים נוספות לעשות את המסלול:

ע"מ להקל ברמת הקושי של המסלול, ניתן להתחיל מהכפר דנה, לרדת את נחל דנה ולעלות את עוו'ייר. רוב האנשים עושים את המסלול בכיוון הזה. באופן הזה תחסכו את העלייה התלולה לכפר דנה (מה שהופך את חוויית השקיעה והלינה במלון עם אוכל טוב לפחות משמעותית), העלייה בעוו'ייר לא קלה, בייחוד באזור שבו יש בריכות שצריך לחצות בשחייה, ומפלים קטנים שצריך לטפס.

ניתן לקחת ממש את הזמן בעוו'ייר, ולקבוע עם נהג איסוף בשפך הדנה / עוו'ייר אל הכפר דנה, או ללכת את נחל הדנה ולתאם איסוף עם נהג בתחתית העלייה התלולה.

לישון

לילה ראשון (נחל עוו'ייר) – נקודה ראשונה ללינה – החיבור עם נחל ערער מימין. מצד ימין יש רמה שטוחה תחת עצים, מקום רחב ונוח לישון. נמצא כחמש דקות הליכה לפני ואחרי נביעה. כשעתיים הליכה לפני סוף הנחל והחיבור עם נחל דנה. לאחר כ-20 דקות הליכה קיים מקום מרווח נוסף לישון בו, על גבי אבני סחף קטנות ובסמוך לנחל.

מומלץ להעביר את הלילה בתוך הנחל לקראת סופו, מכיוון שבשפך עוו'ייר ודנה נמצאים מאהלי בדווים ומסתובבים לא מעט רועים.

לילה שני (כפר דנה) – אחרי עליה מפרכת תגיעו לכפר המדהים ביופיו (פנים וחוץ). המקום המומלץ ללינה הוא Dana Tower Hotel, מומלץ להזמין מקום מראש, מאחר והביקוש אליו גבוה. ניתן לצרף להזמנה ארוחת בוקר בעלות של 4 דינר וארוחת ערב בעלות של 7 דינר. מחיר ללילה לבן אדם הוא כ7-10 דינר. הלינה במלון מומלצת בגלל מיקומו בכפר, מבין המלונות שמספקים נוף ישיר ממרפסת גג המלון אל השקיעה בנחל דנה. זאת בנוסף לארוחת ערב ובוקר עשירות ומפנקות. יש וויפיי ומקלחות חמות. אתר אינטרנט: www.dana-tower-hotel.com

אוכל

נדרש להיערך מראש לארוחות במסלול: צהריים + ערב של יום ראשון, בוקר+צהריים + (ערב אם לא אוכלים בכפר) של יום שני. בדרך לתחילת העוו'ייר יש המון מקומות לקנות בהם ירקות, פיתות, חומוס פלאפל וכו'. בעקבה ניתן לעשות קניות במקומות המפורטים למעלה. בכל כפר בתוך המדינה תוכלו גם לקנות אוכל בסיסי בזול מאוד. הארוחות במלונות בכפר דנה מדהימים ומפנקים.

טרקים נוספים

מסביב לכפר דנה ניתן לצאת להמון מסלולים ופעילויות.

וואדי חנזירה – כשעה נסיעה מהכפר דנה, מסלול הליכה של יומיים וחצי-שלושה. 32 ק"מ. מסלול עם מים לכל אורכו, מיוחד בגלל ציורי הסלע הכחולים-סגולים שיש בתחילתו, ובריכות המים הגדולות וצלולות בסופו.

פטרה – האתר שנבחר להיות אחד משבעת פלאי עולם נמצא כ-40 דקות נסיעה דרומית לכפר דנה. ביקור יומי יהיה מאוד נגיש ויהווה ניצול מירבי של היום. אפשרות ליום מנוחה אחרי העלייה הקשוחה של נחל הדנה.

נחל זרד (ואדי אל חסה) – המסלול המפורסם והיפהפה בירדן נמצא כשעה וחצי נסיעה צפונית לכפר דנה. יומיים וחצי-שלושה של הליכה לאורך 32 ק"מ. במסלול תמצאו בריכות מים קרים וחמים, נביעות ענק חמות וקרות גם כן, שילוב עוצר נשימה של נוף מדברי צבעוני עם נווה מדבר בצורת גן עדן.

אלו הם המסלולים הפופולאריים בקרבת דנה, שאינם מצריכים התארגנות מיוחדת. קיימים עוד המון נחלים לטיול יומי או דו יומי בקרבת מקום, המצריכים ציוד סנפלינג (נחל פייד, נחל ערער). בנוסף, בסביבה הקרובה של דנה ניתן לצאת לשוטטויות קצרות. על כל האפשרויות ניתן להתייעץ עם סוכן הטיולים או בעל המלון בכפר דנה.

מזג אוויר

נחל עוו'ייר סגור למטיילים בחודשי החורף (נובמבר-פברואר), עקב חשש להצפות בנחל בגלל שטפונות. יש מספר קטעים מעוקיים בנחל, שנדרשת שחייה בהם ע"מ לחצות אותם. בנחל דנה ניתן לטייל לאורך כל השנה.

שימו לב – ההליכה בנחל דנה היא חשופה לשמש לאורך כל אורכה, ובק"מ האחרון ישנה עלייה תלולה מאוד, שימו לב להצטייד בלפחות 4.5 ליטר מים ליום הליכה בנחל דנה. בחודשי החורף הכפר דנה מושלג, יש להיערך בהתאם מבחינת לבוש חם. בכל מקרה, מומלץ להתייעץ עם סוכני הטיולים ע"מ לבדוק מה מצב הנחלים.

נותני שירותים

משטרת תיירים – בכפר Wadi Mossa, כשעה נסיעה מהכפר דנה. קיימות הרבה תחנות משטרה מקומיות לאורך הכבישים, ובכפרים הסובבים.

חברות טיולים – להלן מספר טלפון של סוכני נסיעות ירדנים וישראלים.

 • נאזם: 972-5141019+ (מדריך ירדני, טלפון ישראלי, דובר עברית שוטפת).
 • אחמד מיזראתי: 962-795645706+
 • אחמד: 962-777041801+
 • יוסוף: 962-777282730+
 • עמיחי ספקטור: 972-508686024+
 • מידן וישינסקי: 972542139997+

כסף – מומלץ להחליף ולהתארגן על כסף מראש בעקבה או בבאר שבע ולא במעבר הגבול, כי השער בו הרבה פחות משתלם.
בית חולים – בכפר Wadi Mossa, כשעה נסיעה מהכפר דנה.

בטיחות ואזהרות

חשוב לא להתבלבל. אמנם נחלי ירדן מלאים במים ויש חלקים רבים שבהם הולכים בצל, אך בכל זאת מדובר בטיול במדבר. הטמפרטורות יכולות לחצות את רף ה-40 מעלות בחודשי הקיץ החמים. יש להיערך בהתאם – לשתות הרבה מים, לחבוש כובע ולמרוח קרם הגנה. מומלץ לנוח ליד בריכת מים יפה בשעות הצהריים החמות.

אמנם מי הנחלים הזורמים נראים צלולים ונקיים, אבל יש לזכור שהנחלים נמצאים בתחתיות כפרים, ובקרב בדואים וצאנם. מומלץ לא לשתות מי נחל מבלי לטהר על ידי טבליות או נוזל כלור. לעומת זאת, המים הנובעים מקירות הנחל נקיים ויוצאים באופן ישיר מתוך הסלע, ומומלץ לשתות מהם. אין צורך בטיהור.

תנקטו במשנה זהירות, תטיילו באופן אחראי ובטוח, הירדנים מקשיחים את החוקים משנה לשנה עקב כאבי ראש שגורמים להם המטיילים הישראלים. אמנם זה קרוב לישראל, והדרך ברורה ויש מים בכל פינה, אבל זכרו שתוואי השטח בירדן הוא מצוקי וצפוף, וכל פציעה שתאלץ פינוי ראשוני היא על אחריותכם עד למקום שבו יוכלו לפגוש אתכם.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לירדן

כתבות מומלצות עבורך על ירדן

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם