עפתי לתרמילאים

אקוודור - מדינה קטנה עם לב ענק

אקוודור היא אחת המדינות הקטנות בדרום אמריקה, אך היא עדיין מכילה גיוון נופי אדיר של הרי געש, אגמים ונהרות, ג`ונגלים ובטן/גב בחוף ים. משפחת אוקסמן יוצאת לטיול של כמעט חודש ברכב שכור וטועמת מן המדינה הקסומה. בכתבה תמצאו טיפים מועילים לטיול באקוודור בלבד או כחלק מטיול בדרום אמריקה.
אדוארדו אוקסמן
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אקוודור - מדינה קטנה עם לב ענק
© איתי אמוזה

טיול רכב באקוודור

יצאנו לטיול בן שלושה שבועות באקוודור ביוני 2007.

כללי:
 הטיול לא היה טיול למוצ`לרוס, אלא היה בהרכב משפחתי (אבא, אמא ושתי בנות) והסיבה לטיול היה אילוץ משפחתי בקיטו, ששילבנו בטיול במדינה. בשונה מאד מהמוצ`לרוס, זמננו היה קצר ולכן כבר בשדה התעופה שכרתי אוטו 4X4 שהחזרתי אותו 3 שבועות לאחר מכן. (מחיר ההשכרה היה זול יחסית: $350 לשבוע ללא הגבלת ק"מ עבור rodeo מודל 2004, חברת ההשכרה: Simon rent a car). גלון דלק באקוודור עולה כ-$1 ולכן הוצאות על דלק הן זניחות).

 התבססתי על המדריך באנגלית של lonely planet ועל כמה כתבות אינטרנט. סיפורי גולשים באתר של המטייל היו מעטים, זאת הסיבה שאני מוסיף כתבה זו. מדריך ה-lonely planet כתוב ב-"לשון מוצ`לרוס" ואין כמעט התייחסות למטייל העצמאי ברכב. בזכות הרכב, והעצמאות וחוסר התלות באוטובוסים, הזמנים מתקצרים ל-1/3. עקב אילוצים חיצוניים, חילקנו את הטיול שלנו למספר טיולי משנה, כאשר לאחר כל טיול חזרנו למשפחה שלנו בקיטו. בחירת אזורי הטיול נעשתה לאחר קריאה מעמיקה של ה-lonely planet עם אופטימיזציה של עלות/תועלת וטעם של הבנות שלנו.

לא נסענו לגלפגוס: היה לנו מעט זמן (יש להשקיע לפחות 7 ימים), יקר יחסית: מינימום $1000 לאדם והבנות שלנו לא הראו התעניינות יתרה בדרווין, אז למה להתעקש?

 הטיולים היו ביעדים אלו לפי הסדר הכרונולוגי:

  1. קוטופקסי (volcan cotopaxi) ושמורת הטבע שלו, ומסלול סביב אגם Quilotoa כפי שהומלץ ב-lonely planet: סך הכל 3.5 ימים, ראה פרוט בהמשך.
  2. בניוס (banios), פויו (Puyo) שלושה ימים ב-lodge בשם "גן העדן של הסחלבים" (orchids paradise -; el paraiso del las orquideas) וחזרה לקיטו (quito).
  3. סיור יומי בקיטו.
  4. סיור יומי ב-Otavalo
  5. 3 לילות בטן/גב בחוף ים של Atacames על האוקיאנוס השקט.

לתחילת הכתבה

טיול 1: קוטופקסי וקילטואה

יצאנו מקיטו מוקדם בבוקר לכוון דרום על ה-Panamericana, כביש האורך העיקרי של אקוודור, כביש אגרה ($1), 2 מסלולים (אחד הלוך, אחד חזור והאמצע: שטח הפקר רק לנועזים...).

 שילוט על הפנים, ומהר מאד גילינו כי מפת הכבישים שקניתי בקיטו, בהעדר שילוט, לא עוזרת הרבה, אלא כנקודת יחוס בלבד. אתה נכנס לעיר/עיירה ואתה לא יודע איך קוראים לה, אז אתה חייב לשאול, וכמו בדרום אמריקה, כדאי לשאול יותר מפעם אחת. שפת האם שלנו (ספרדית) עזרה הרבה -; אין להתבסס על שפה אחרת -; ספרדית (לפחות בסיסית היא חובה). לאחר שאתה לומד/מבין/משלים שזאת דרך הנסיעה וצורת הטיול, הכול הופך לפשוט (לא, זה לא אירופה).

מקיטו לכניסה הדרומית של שמורת-Cotopaxi שעתיים (במכונית -; יש לזכור), הכניסה הדרומית נקראת acceso Caspi, הכניסה הצפונית (acceso norte) לפי lonely planet סגורה בעונה זאת, דבר שלא היה מדויק כי יצאנו ממנה (כדאי).

אחרי שעתיים של נסיעה, הפנייה שמאלה לשמורה, כמעט ללא שום שילוט, עברנו אותה והיינו צריכים להסתובב, יש כמה בתים שמציעים שרותי תיירות (לא נחוץ) -; מי שרצה משהו (אופניים, טיפוס או סתם מדריך -; דאג מקודם: קיטו או לטקונגה). המפה המפורטת ביותר שהייתה לנו הייתה זו של ה-lonely planet, אבל לסיור יומי בשמורה לא צריך יותר.

 טיילים שירצו לעשות טרק בשמורה, מומלץ לקנות עוד בקיטו מפה טופוגרפית. לאחר 10 דקות נסיעה (רכב 4X4 נחוץ), הגענו לשער/קופה של הפארק. כל מטייל משלם $10 דמי כניסה (לא חשוב אם זה ליום או יותר) -; המחיר היקר ביותר ששילמנו לשמורה. לא מקבלים מפה, במקרה, כמה הסברים בעל פה. מוזיאון שהזכירו בספר היה סגור, אז המשכנו לאגם (לא זוכר את שמו) -; יפה מאד. לאט לאט הבנו כי אנחנו כמעט לבד בשמורה, ראינו בכל אותו יום 10 מכוניות, רובן של טיולים מאורגנים. השילוט בשמורה, לא רע, וגם אין הרבה דרכים, אז אם אתה טועה (לא קרה לנו), מקסימום אתה חוזר קצת.

 בלגונה, אכלנו צהריים שהבאנו עימנו, היה זוג טיילים שם שעשו הליכה סביבה של שעה. אנחנו המשכנו לכיוון החניה הגבוהה בהר הגעש עצמו (parqueadero), משם למעלה, כ-3500 מטר, הנוף מדהים, הג`יפ היה צריך להתמודד עם נסיעה של 300 מטר בשלג, ובסוף לא הגענו לחנייה. ירדנו. אפשרות למטפסים חובבים/מקצוענים: הליכה של שעה מהחנייה עד בקתת ההרים (refugio), לינה, ולמחרת, טיפוס מקצועי לרום הר הגעש: מדריך וציוד חובה, ניתן לסדר בקיטו או לטקונגה. הר הגעש המושלג והנוף סביבו, מדהים. בתמונה, נא לא לטעות: למטה היה נעים, למעלה קר מאד.

ירדנו, ואז שאלנו כמה מדריכי טיולים אם acceso norte פתוח, ותוך כדי שאלות, מצאנו לנו את הדרך היפה והרפתקנית דרך הצפון, דרך העיירה Machachi. בתוך השמורה, מספר hosterias, או lodges, מלונות 3-5 כוכבים, כמובן עם פנסיון מלא + אטרקציות (סוסים, אופניים, טיפוס וכו`). מקיטו (או דרך טלפון או אינטרנט) אתה יכול להזמין 2-3 לילות והם כבר יאספו אותך מקיטו הלוך-חזור. המחירים יחסית יקרים לדרום אמריקה ($30 ליום לאדם) אבל תיירות עשירה כמו האמריקאיים משתמשים בזה, וכך זוכים להיות במקום מדהים מרוחק מכל ציביליזציה, + תנאים טובים מאד.

באותו יום, לאחר חציית שמורת ה- cotopaxi (על 70 ק"מ בערך), לנו ב-Latacunga במלון 3 כוכבים הנקרא Rodelu, חדר גדול ל-4: $50 לא כולל ארוחת בוקר. המסעדה של המלון מומלצת בחום, גם אם אתם לא לנים בו. למחרת, התחלנו את הנסיעה שלנו לכוון אגם Quilotoa, אגם בתוך לוע של הר געש ב-3000 מטר. נסיעה בנופי טרסות חקלאות מדהימים (זה עיקר הטיול וההמלצה החמה של ה-lonely planet נובעת מזה). במכונית זה היה קל, באוטובוס המסלול הזה יכול להימשך גם 5 ימים). עברנו את Tigua עם הציורים המפורסמים שלהם והגענו לאגם. כאשר היינו באגם, התקשרתי למלון Cloud Forest ב-Chugchilan היעד הבא שלנו, ותמורת $10 לאדם ללילה חצי פנסיון קבלנו מקום יפהפה -; מומלץ. הדרך מ-Quilotoa ל-Chugchilan הייתה קשה והג`יפ עבד קשה. הנוף שווה ועוצר נשימה.

 Chugchilan, עיירה שכוחת אל בסוף העולם, מקבלת את פניך ובה 3 מקומות לינה (ה-Cloud Forest בו ישנו, עוד hostal דומה ממש בסמיכות -; לא זוכר את שמו -; פחות מומלץ וה-Black sheep inn באתר: www.blacksheepinn.com, מומלץ ביותר אך יקר: כ-$30 לאדם ללילה -; דומה ל-hosterias בשמורות, עבור 3 לילות הם באים לקיטו לאסוף אותך: נסיעה לקיטו: 4 שעות לכל כוון. באוטובוס, יכולה הנסיעה עד לכאן להמשך יומיים. מציעים הליכות בגובה (אתם ב-3000 מטר גובה), רכיבת סוסים, רחצה בנחלים וסתם להיות במקום מקסים. היות ואתם בגבול המערבי של שרשרת האנדים, ניתן להגיע בטיול רכיבה של יום שלם ל-cloud forest (מומלץ).

למחרת, עשינו רכיבת סוסים רק של 5 שעות ($12) לאדם, והגענו עד לגבול ה-cloud forest. מדהים.

 לאחר מכן, אכלנו צהריים במלון ($2) לאדם, ונסענו במשך 3 שעות חזרה ללטקומגה תוך השלמת ה-Loop. מומלץ. ישנו עוד פעם במלון Rodelu ולמחרת יום ה` ביקרנו בשוק הנקרא Saquisili הממוקם במרחק 15 דקות נסיעה מלטקונגה. כפי שאמרתי: רק יום ה`. השוק מחולק למספר שווקים והוא שוק לא תיירותי בו כל האינדיאנים באים מעשרות ק"מ סביב על מנת למכור/להחליף את מרכולתם. שוק החיות (פרות, כבסים, לאמות, חזירים) מזכיר את השוק הבדואי של באר שבע, יתר השווקים הם חוויה אתנית/סוציולוגית חובה. חזרה לקיטו בשעתיים.

לתחילת הכתבה

טיול 2: בניוס - פויו - יער גשם - פראיסו דה לאס אורקידאס

החבר`ה רצו קצת ג`ונגל. יש הרבה דרכים לטייל בג`ונגל, ויש גם הרבה מקומות באקוודור שאתה יכול לעשות את זה. אפשר לשכור מדריך מקומי שייקח אותך עם תרמיל גב, אוכל ומצ`טה למסע גיבוש גולני עם אוהל בלילה ליד נהר עם פירנאות ותנינים. בנות ה-15 ו-19 שלי לא מתות על טיול כזה ויחד עם זה רצו ג`ונגל. אז נתנו להן ג`ונגל 5 כוכבים. 90% מהתיירים שבאים לאקוואדור באים ל-hosteria ממוקמת בצ`נתרום של הג`ונגל הכוללת לינה בבקתות עץ עם חשמל, מים חמים ורשתות יתושים.

המקום שבחרתי התאים למסלול הטיול, וקבלתי עליו המלצות. שמו: orchids paradise או el paraiso de las orquideas וכשם משנה: אי הקופים (la isla de los monos ) כי כזה הוא: יש כ-90 קופים שהוחזרו לטבע לאחר שנתפסו בשכר בחיות. הקופים חופשים סביב הבקתות וחדר האוכל, ויש כאלה שממש מתחבקים איתך. היה במקום גם טפיר למי שיודע מה זה. ל-3 לילות שלימנו $125 לאדם: פנסיון מלא כולל הטיולים. סביר פלוס -; מומלץ מאד. במקום גם בריכה שמשתלבת עם הג`ונגל הסובב אותה.

 אני אסביר איך הגענו לכאן בהמשך, קודם נתאר מה עשינו ב-3 הימים בג`ונגל. ביום ההגעה, אחרי הנסיעה הארוכה, בריכה וארוחת ערב. האוכל ברמה גבוהה, אוכל מקומי רווי מיצים טרופיים.

ביום הראשון: שייט בקנו מלווה אבובים בנהר ה-Napo הנהר היחידי באקוודור שהוא יובל של האמזונס. מי שרצה אבובים, עשה אבובים, מי שרצה להשאר על הקנו, נשאר על הקנו. אני מודה כי אבובים וצפייה בגדות הג`ונגל בנהר חום רחב ידיים היה מדהים. ביקור במוזיאון של הקיצ`וה וחזרה לארוחת צהריים. בערב, באו משפחה של אינדיאנים מקומיים ועשו ריקוד מסורתי (במקום שאמאן שהיה צריך לבוא). ביום השני, יצאנו להליכה מודרכת בג`ונגל -; 6 שעות הליכה, מתיש אבל שווה כל רגע. ביום האחרון, חצי יום של הליכה בתוך מערת נטיפים עם מים, נחמד.

באותו יום חזרנו לקיטו דרך העיירה Papallacta, המתאפיינת במעיינות מים חמים, לא עצרנו, לא ממליץ.

עכשיו, מההתחלה: איך הגענו לג`ונגל: המקום הנ"ל: אי הקופים, קצת צפונית ל-TENA, ליד עיירה בשם Archidona. אנחנו בחרנו לנסוע מקיטו שוב דרומה, ובילינו יומיים בעיירה המקסימה בניוס (Banios). אנו ממליצים על ארוחת בוקר בבית הקפה Rico Pan, שם המלון, אני לא זוכר אך זה לא קריטי, יש הרבה מלונות במחירים סבירים. לצערי, ב-Banios יכולנו להישאר יותר זמן. יש שפע של פעילויות ולא הספקנו הכול. כאשר אתה בא מקיטו, ניתן להגיד כי בניוס היא על הגבול בין האנדים לג`ונגל, בגובה של 1800 מטר. לכן, הצמחייה טרופית אך עדיין קריר. רק שעתיים מזרחית לבניוס, בפויו (Puyo) החלפנו בגדים לקצר על מנת לספוג את הלחות והשינוי בטמפרטורה.

ביום שהיינו בבניוס עשינו את "דרך המפלים" המפורסם, כל היום, שווה. אנחנו עשינו אותו באוטו, אך ניתן גם באופניים או רכובים על סוסים. לסיום היום, היינו במעיינות החמים: Termas de la Virgen, נחמד, קצת פחות מפותח מחמת גדר, כניסה עולה 2$ לאדם. למחרת, נסענו כבר לכוון פויו אך הבת הקטנה שלי רצתה בנג`י. אז אין בנג`י ממש, אלה משהו שנקרא בשפה המקצועית pendulum, ובחוויה הזאת, שעולה 10$ לאדם, קושרים אותך (הבטיחות הרשימה אותי לטובה), קסדה, ואתה קופץ מגשר, כאשר החבל קשור לגשר ממול, ואז אתה מתנדנד באוויר. היא מאד אהבה את זה. נסיעה של שעתיים צפונה מפויו (Puyo) הביאה אותנו לאי הקופים.

 קיטו מוגדרת כעיר הקולוניאלית היפה ביותר בדרום אמריקה (על ידי אונסקו) -; אני חושב שהם לא הגזימו. הרבה יותר יפה מלימה ומלה פז (בירות פרו ובוליביה) ומרשימה בשל המקום בו היא נמצאת. ה-centro historico, האזור ההיסטורי מושקע ושמור היטב, וניתן לטייל בו יום שלם בכיף. בחזרה לארץ, עשינו חניית ביניים במדריד אל תצפו לראות את מדריד או טולדו בקיטו, אבל תמצאו פנינה קולוניאלית מרשימה. האחיינית שלי, שהגיעה לקיטו ממרכז אמריקה, אמרה כי אנטיגואהגואטמלה) יותר יפה. אז מכל הנאמר לעיל, תסיקו לבד את מסקנותכם.

לתחילת הכתבה

טיפים

אנחנו מאד נהננו מהטיול. אפילו, הרבה יותר מעל הציפיות הראשוניות שלנו. יש לזכור כי הטיול נבע מאילוץ משפחתי, ויחד עם המפגש המשפחתי, הרבצנו יופי של טיול. למי יכול להתאים מסלול כזה או דומה?

 לזוג או משפחה שקצרים בזמן, עם אמצעים כספים גדולים, יותר מאשר ה-$10 ליום שמוצ`ילרו מקצה לעצמו. אם לטייל יש שבועיים אז מומלץ להשקיע באקוודור, אני חושב שעשינו יופי של מסלול, שכפי שקראתם משלב נוף, הרי געש, קור, חום ולחות של ג`ונגל ובטן/גב בחוף ים.

למוצ`לרו ממוצע, סכומי הכסף שהוצאנו הם גבוהים מדי לתקציב של $300 לחודש, ואין סיבה למהר ולהיות כל כך מעט זמן כמונו במקומות יפים כמו בניוס או Chugchilan, בהם אפשר להיות ימים רבים וכך להוזיל עלויות.

בשבילי, זה היה המפגש הראשון עם הג`ונגל, והיה מדהים, אבל אני לא מכיר יערות גשם אחרים, אז אין לי קנה מידה להשוואה.

 מפגש אתני ראשון היה לנו לפני 20 שנה בפרו ובוליביה. המפגש האתני כאן היה יותר טוב, אולי כי השקענו יותר זמן, או שהאינדיאנים כאן הם קצת יותר מלומדים ומתאפשרת תקשורת, שהייתה חסרה לנו בפרו ובוליביה.

שמורת הטבע של ה-Cotopaxi מרשימה, ניתן לשהות בה מספר ימים, כולל טיפוס מקצועי.

מוצ`לרוס המתחילים טיול של שנה בדרום אמריקה הרבה פעמיים שואלים את עצמם איפה להתחיל. אקוואדור היא מדינה מאד נוחה, שקטה ומגוונת כדי לעשות כן, ויחד עם זה היא נמצאת בעמדה מרכזית כדי להמשיך ולהצפין לקולומביה ואמריקה מרכזית או להדרים לפרו והלאה.

 אם לטיול תוסיפו גם שבוע ו-$1000 ותגיעו לגלפגוס, אין לי ספק שהמכלול יהפוך לאקוואדור לחוויה משמעותית בטיול ארוך ביבשת.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אקוודור