עפתי לתרמילאים

קוסטה ריקה - תרמילאים מבוגרים במרכז אמריקה - חלק ב`

קוסטה ריקה היא מדינה של טבע: הרי געש, מפלים, חופים ומעיינות חמים. דוד ומלכה ממשיכים במסע במרכז אמריקה ומגיעים אליה. הם מבקרים בכל נקודות החן שלה, עומדים בגבורה במזג אוויר לא פשוט, מטפסים לתצפיות מעוננות, צועדים למפלים נסתרים ומתרחצים בחופים היפים. הצטרפו אליהם, רגע לפני פנמה.
דוד נחמוני
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קוסטה ריקה - תרמילאים מבוגרים במרכז אמריקה - חלק ב`

מקובה לסן חוסה

יום א` - 12/2007 - המראנו בבוקר מקובה לסן חוסה. נחתנו נחיתת ביניים בגואטמלה סיטי, חיכינו שעה במטוס. נוסעים ירדו וחדשים עלו ליעדים סן חוסה והוואנה. המטוס היה מלא וההמראה נדחתה ב-25 דקות בגלל תקלה טכנית. ביציאה מהמטוס בשדה התעופה בסן חוסה מלאנו טפסי כניסה למדינה, עברנו בקורת גבולות ולקחנו את המזוודות. לאחר מכן החלפתי 145 $ לכסף מקומי, נאמר לנו שמעל 120$ השער יותר טוב. המונית לא ציפתה לנו למרות אישור מצד המלון. לקחנו בתחנת המוניות מונית בעלות של 20 $. הגענו ל- Casa Yoses, הגסטהאוס שהזמנו מהארץ. המקום לא במרכז העיר אך בהחלט מתאים. לידו יש מסעדות, קניון, בנק וסופרמרקט. עוברים בקרבתו אוטובוסים למרכז ולחלקים שונים של העיר. הליכה למרכז העיר היא בירידה ואורכת כ- 20 דקות.

Casa Yoses Hostel 
כתובת: Avenida 8 Callie41 250 Mts, west from Spoon in Los Yoses
טלפון: 506-234-5486
מייל: info@casayoses.com

 עלות ההוסטל - 28 $. ארוחת בוקר בסיסית כלולה במחיר, אינטרנט חופשי, מטבח, כלים ואפשרויות בישול. שיחות טלפון לחו"ל - 25 סנט לדקה - זול. במקום שני חדרים גדולים עם שירותים ועוד חדרים עם שירותים משותפים. העלות שלהם יותר זולה וכן חדרים עם מיטות נפרדות לבנים ובנות. בכולם מים חמים.

יום ב` - 10/12/2007 - סן חוסה
יצאנו מהמלון והתחלנו ללכת ברחוב Avenida Central. לאחר כ-10 דקות הגענו לכיכר הדמוקרטיה שלא היתה מרשימה. המשכנו ללכת באותו רחוב עד שהוא הופך למדרחוב. הגענו לכיכר La Cultura בכיכר למטה, ליד מוזיאון הזהב, יש לשכת מודיעין ממשלתית. קבלנו כאן מידע טוב לגבי ההמשך והעיר, כולל רשימות מודפסות של מלונות במונטוורדה, פורטונה וליבריה וכמו כן את מיקום האוטובוסים ליעדים השונים ומפה של העיר. המשכנו ללכת במדרחוב עד השוק. לאחר מכן חזרנו דרך Avenida 2, פנינו שמאלה למדרחוב ונכנסנו לשתות קפה ב- El Patio - מומלץ מאד, מאד נעים ונחמד. מכאן הלכנו ל- Plaza Espania ולידה נכנסנו למוזיאון אבן הירקן - שווה ביקור. חזרנו למדרחוב והלכנו לכיוון המוזיאון הלאומי. כאשר הגענו התברר שהוא סגור בימי שני. חזרנו להוסטל והזמנו דרכם מקום בהוסטל דורותי אשר בפורטונה ובקסא Tranquilo אשר בסנטה אלנה.

לתחילת הכתבה

הר הגעש פואס 

יום ג` - 11/12/2007 - הזמנו מונית לתחנת האוטובוס של Tuasa, ליד La Merced, במפגש Avenida 4 y Caille12. משם נוסעים להר הגעש פואס (Poas). האוטובוס יוצא בשעה 08:30 קנינו כרטיס הלוך וחזור (כ-5 וחצי דולר). לאחר כחצי שעה עצרנו באלג`ואלה (Alajuela) שם עלו נוסעים נוספים, הרוב תיירים. יצאנו מהעיר והתחלנו לטפס בדרך הררית יפה. כ-10 ק"מ לפני הר הגעש עצרנו לקפה ושירותים. הגענו לכניסה לפארק בשעה 11:00, שילמנו כניסה (7$ לאדם), נכנסנו עם הרכב לחניה, ירדנו והלכנו למרכז המבקרים שבו יש קפיטריה, חנות מזכרות, תמונות של הר הגעש ואולם וידיאו להקרנת סרט על הר הגעש. היה קר במקום וירד כל הזמן גשם קל. התחלנו לצעוד על כביש סלול באורך של 600 מטר לנקודת התצפית על הר הגעש. כשהגענו, הכול היה מכוסה עננים ולא ראו כלום. החלטנו ללכת לאגם. פנינו ימינה והתחלנו לצעוד בעלייה על שביל סלול. הלכנו כ- 20 דקות עד שהגענו לתצפית על האגם אשר נמצא בלוע של הר געש כבוי, אבל לא הייתה ראות ולא ראינו כלום, הכול היה מכוסה עננים. מכאן המשכנו בשביל לפי שילוט לכיוון מרכז המבקרים, אבל כאן טעינו בשיקול משתי סיבות: 1 חשוב לחזור לתצפית על הר הגעש ולחכות עד שיתפזרו העננים או חלקם 2. הדרך שבה הלכנו למרכז המבקרים היא בחלקה בעלייה ובחלקה משובשת עם בוץ. לקח לנו 35 דקות ללכת אותה ובסופה היא היתה חסומה. המשכנו בדרך משובשת לתצפית, אך עדיין לא הייתה ראות וחזרנו למרכז המבקרים. אחרי זמן מה הגיע אדם וצעק "רוצו, מהר, מתבהר". עלינו במהירות את 600 המטרים לתצפית והתחלנו לראות מדי פעם את המכתש, שהתבהר לפתע לזמן קצר והצלחתי לצלם היטב. חזרנו למרכז המבקרים בשעה 14:30, עלינו על האוטובוס, שעצר ב-Alajuela להורדת נוסעים, ומיד המשכנו לסן חוסה, אליה הגענו אחה"צ.

לתחילת הכתבה

נסיעה לפורטונה ולהר הגעש ארנל

יום ד` - 12/12/2007 - הנסיעה מסן חוסה לפורטונה והתצפית על הר ארנל - לאחר ארוחת בוקר נסענו במונית לתחנת האוטובוס לפורטונה (4$), ‏‏הנמצאת ב- A-7 C-12 (טלפון: 4318255). הגענו, קנינו כרטיס לפורטונה (4$). האוטובוס היה למעשה מאסף שעוצר בהרבה תחנות בדרך. בנוסף, לא היה בו מיזוג אוויר (האוטובוסים של Viazul בקובה הרבה יותר טובים). נסענו על כביש אספלט, בדרך הררית ויפה. עברנו דרך מספר ערים כמו: Alajuela,Naranjo,Zarcero, San Carlos והגענו אחרי 4 וחצי שעות. הלכנו למלון דורותי והתארגנו בחדר עם שירותים, מים חמים, מאוורר, ארוחת בוקר ואינטרנט חופשי. המקום הוא מאד בסיסי (עלות - 8$ לאדם ללילה). נרשמנו במלון לטיול לתצפית על הר ארנל, כולל הליכה בג`ונגל ומעיינות חמים בבלדי (Baldi). המחיר - 35$ לאדם, מתוכם 25 $ עבור המעיינות. שילמנו גם עבור ג`יפ סירה למונטוורדה - 15$ לאדם.

 בסביבות השעה 15:45 יצאנו ברכב של המלון לכיוון הר הגעש ארנל. היינו 4 אנשים, מדריך ונהג. כעבור חצי שעה הגענו. התחלנו ללכת בגשם קל, בשביל בתוך יער הגשם. הדרך מאד יפה, עם עליות וירידות קלות ומעט בוץ, אבל בהחלט לא קשה, פרט לקטע האחרון של כ-30 מטרים בו הולכים על סלעי לבה. הלכנו כ-35 דקות והגענו לנקודת התצפית. ראינו את ההר, שבחלקו היה מכוסה בעננים, מולנו. מדי פעם שמענו את פיצוצי הלבה אבל לא ראינו. מהצד השני ראינו את אגם ארנל. בסביבות השעה 17:30 התחיל להחשיך לאט לאט, ואז מדי פעם ראינו מרחוק הבזקי אור של הלבה. לדעתי, זה נראה די עלוב. לאחר מכן חזרנו ברגל בחושך כאשר אנחנו מאירים את הדרך בפנסים שהמלון סיפק לנו. אורך הדרך הוא כ-3 ק"מ. הגענו לרכב, נסענו לכיוון פורטונה ועצרנו ליד המעיינות החמים בבלדי. המקום מאד יפה. קבלנו שם שתי מגבות תמורת עירבון של 10000 קולון ותא עבור החפצים בעלי הערך תמורת 5$. חפצים אחרים אפשר לאכסן ללא תשלום. במקום עצמו יש מספר לא קטן של בריכות ברמות חום שונות. לבריכה החמה ביותר לא יכולתי להיכנס. היינו במספר בריכות והיה מאד נחמד ונעים, התקלחנו במקום וחזרנו למלון.

יום ה` - 13/12/2007 - מפלי פורטונה, אגם ארנל, מונטוורדה - בבוקר לקחנו מונית למפלי דה פורטונה (De Fortuna). המקום מאד יפה, צריך לרדת 600 מטרים עד לתחתית המפל ולעלות. זה די קשה. ירדנו חצי דרך וחזרנו לתצפית שממנה רואים את המפל. כל הזמן ירד גשם והשביל היה חלק. חזרנו למונית שהמתינה לנו במקום ואיתה למלון (מחיר כניסה למפלים - 7$). בסביבות השעה 14:40 אספו אותנו מהמלון. היו כבר מספר אנשים ברכב ולאחר איסוף נוסף נסענו עד למעגן הסירות באגם ארנל. עלינו לסירה שבה מקום ל-16 איש, במהלך השיט, שארך כ- 25 דקות, ראינו ממול את הר הגעש ארנל. כשהגענו לצד השני חיכה לנו רכב, עלינו עליו והתחלנו לנסוע על דרך חצץ מאד יפה. מעט קפיצות והגענו לסנטה הלנה. כעבור שעה ושלושת רבעי הורידו אותנו בקאסה טרנקוליו. התארגנו בחדר גדול עם שירותים, מים חמים וארוחת בוקר טובה, קפה חופשי, אינטרנט חינם ואפשרות צריבת דיסקים. עלות לחדר זוגי עם שירותים וארוחת בוקר - 22$. בעל המקום דיויד מאד עוזר ויעיל. המקום ממוקם כ-100 מטרים מהמרכז, מהסופרמרקט, הבנק והמסעדות.

טלפון: 506-6456782
כתובת מייל: tranquilo@racsa.co.cr
אתר אינטרנט: www.casatranquilo.net

לתחילת הכתבה

ממונטוורדה לקיפוס

יום ו` - 14/12/2007 - בבוקר נסענו באוטובוס לפארק הביולוגי בוסק נובוסו (Bosque Nuboso). משך הנסיעה כ-25 דקות. נכנסנו לפארק ושילמנו כניסה (15$ לאדם). העלות כאן יותר יקרה מאחר והפארק בבעלות פרטית. קיבלנו מפה עם שבילי ההליכה והתחלנו ללכת על שביל (Sendero El Rio), שמתחתיו עובר נהר. לאחר כ-500 מטרים, לפי השילוט, ירדנו למפל וחזרנו לשביל שעובר בתוך יער וצמחיה יפה. הלכנו עד Sendero Pantanoso ובסופו הגענו לתצפית ממנה נשקף נוף של האזור. חזרנו מעט, פנינו שמאלה ועלינו על Sendero Bosque אשר הוביל אותנו לכניסה. בדרך ראינו ציפור קצאל, שאחד הצפרים כיוון עליה טלסקופ וכן ראינו דביבונים. לאחר מכן חזרנו למלון.

 ברצוני לציין מקום קטן וזול לאוכל טעים בשם Donde Hnri, הנמצא ליד הסופר. זה מזנון עם מגוון מאכלים שהוא אורז לפי בחירה כדי לקחת. הזמנו אצל בעל המקום מלון למחר במונטסומה וכן שאטל לשם.

שבת - 15/12/2007 - הנסיעה ממונטוורדה למונטסומה - בבוקר הגיע המיניבוס של השאטל לאסוף אותנו למונטסומה (Montezuma) (עלות - 39$ לאדם). 20 הק"מ הראשונים היו בדרך חצץ ולאחר מכן הדרך הפכה לכביש אספלט טוב. לאחר כשעה וארבעים הגענו למעגן ב- Puntarenas. עלינו על מעבורת עם הרכב, שטנו כשעה והגענו למעגן של Paquera. כאן חיכה לנו נהג מונית שהסיע אותנו למונטסומה. הגענו לאחר שעה והוא הוריד אותנו במלון El Tajalin שהזמנו (35$ ללילה). לאחר שהתארגנו הסתובבנו במקום הקטן אך היפה.

יום א` - 16/12/2007 - מונטסומה - בבוקר הלכתי לקנות כרטיסים לשייט לג`אקו (Jaco) (עלות - 30$ לאדם). טיילנו לכיוון המפל בשביל בוצי וחלק. לא היה משהו מיוחד, חזרנו לחדר והלכנו לחוף הים. הייתה שמש טובה אבל החוף כאן רגיל ולא יפה במיוחד. בערב אכלנו במסעדה בה מקרינים סרט תוך כדי הארוחה על גבי מסך גדול.

יום ב `- 17/12/2007 - הנסיעה והשיט ממונטסומה לקיפוס - הלכנו בבוקר לחברת Zuma Tour, בה הזמנו את השייט ושילמנו עבורו. צעדנו עם הציוד לחוף, קבלנו ניילונים לכסות את המזוודות והתרמילים. לא אמרו לנו מראש כיצד להגיע לבושים לשייט, אך מאחר וצריך ללכת מעט במים כדי לעלות לסירה, החלפתי את הנעליים לסנדלים ולבשתי מכנסים קצרים. למעגן הסירות הגיעו הרבה קבוצות כדי לשוט, חלק מהנוסעים יורדים באי טורטוגה. יצאנו בשעה 10:00 בסירה מהירה. כעבור 5 דקות עצרנו כדי לצפות בלווייתן שיוצא מהמים לנשום. ראינו את הזנב שלו. לאחר כ-40 דקות הגענו לאי טורטוגה. ראינו כאן חוף יפה עם חול לבן, מתקני צל, שמשיות וצמחיה טרופית מאד יפה. הרבה באים לכאן לצלול. המשכנו לשוט עד למעגן של ג`אקו. הגענו לאחר שעה וחצי.

 המעגן עצמו לא נמצא בעיר, וצריך לקחת מונית עד למרכז העיר או לאוטובוס שרוצים להמשיך לנסוע איתו. מאחר והכוונה שלנו הייתה להמשיך לקיפוס (Quepos), נהג המונית הוריד אותנו בתחנת אוטובוס (לא תחנת אוטובוסים של העיר) על הכביש הראשי מג`אקו לקיפוס, עליו עוברים אוטובוסים ליעדים שונים. עלינו על אוטובוס שעצר בתחנה ועליו היה השלט "קיפוס" (1$). האוטובוס הוא מאסף, מאד צפוף וחלק מהאנשים נוסעים בעמידה. כ-2 ק"מ לפני קיפוס האוטובוס התקלקל ועברנו לאוטובוס אחר בו נסענו בעמידה, צפופים כמו סרדינים. באוטובוס עצמו הכריזו בספרדית ובאנגלית לשמור על החפצים. הגענו לקיפוס בסביבות השעה 15:00. מתחנת האוטובוס צעדנו למלון שהזמנו אבל לאחר בדיקת המקום והחדר החלטנו למצוא מקום אחר, ואכן מצאנו באותו רחוב, במלון בשם Malinche, חדר עם שירותים, ללא מים חמים וקפה חופשי (25$). יש להם גם חדרים עם מים חמים בעלות של 60$ (בעונה זאת הם מעלים מחירים). מול המלון יש מרכז קניות ואינטרנט קפה. אפשרות נוספת להגיע ממונטסומה לקיפוס ומנואל אנטוניו היא בשאטל של רכב מעבורת, נסיעה שלוקחת בין 4 ל-5 שעות, בעלות של 45 $ לאדם או להגיע לג`אקו ומשם לקחת מונית לקיפוס בעלות של - כ- 30$.

לתחילת הכתבה

הפארק הלאומי מנואל אנטוניו 

יום ג` - 18/12/2007 - הלכנו בבוקר לאינטרנט קפה כדי לנסות לצלצל לארץ, אבל אפשר היה להתקשר רק לאירופה, דרום אמריקה וארצות הברית. הלכנו לתחנת האוטובוס וקנינו כרטיס לסן חוסה ליום חמישי בבוקר (5 וחצי דולר). עלינו על האוטובוס למנואל אנטוניו וירדנו בתחנה האחרונה אחרי נסיעה של כ-25 דקות. היינו צריכים לחצות ברגל נהר ברוחב של כ-20 מטרים לפני הכניסה לפארק. גובה המים הוא עד הברכיים בערך. ישנה אפשרות לחצות גם בסירה בעלות של דולר. לאחר החצייה שילמנו 7$ בכניסה וקבלנו גם מפה עם השבילים של הפארק. בכניסה לפארק יש מדריכים המציעים הדרכה תמורת תשלום. אנחנו לא לקחנו מדריך.

 התחלנו ללכת בשביל העיקרי המופיע כמספר 6 במפה והנקרא Principal Sendero. השביל, שאורכו 2.2 ק"מ, יפה. בין העצים רואים קופים, ציפורים וחופי רחצה שחלק מהמטיילים מתרחצים בהם. במקום יש גם שירותים, שולחנות, טלפונים וכמו כן מפות של שבילי הפארק. בשלב מסוים עלינו על שביל מספר 9, המטפס לתצפית בגובה של 800 מטרים, אליה מגיעים אחרי עליה לא כל כך קלה. במידה ויורד גשם זה קשה ומסתכנים בהחלקה. הגענו לתצפית לאחר כ-30 דקות, וממנה נשקף נוף יפה, כולל מפרץ וחוף. חזרנו באותה דרך (אין אפשרות אחרת), התחברנו לשביל העיקרי (מספר 6) והמשכנו בו ליציאה מהפארק, אבל לא מהמקום ממנו נכנסנו. מהיציאה צעדנו עוד 10 דקות עד לכביש הראשי, אשר לידו חוף רחצה ומסעדות. עלינו על האוטובוס וחזרנו לקיפוס.

יום ד` - 19/12/2007 - חוף מנואל אנטוניו - בבוקר נסענו לחוף הרחצה במנואל אנטוניו. שילמנו עבור שמשיה וכסאות נוח כ-5$, התרחצנו בים והשתזפנו בשמש. בצהריים חזרנו לקיפוס בה ירד גשם קל. הלכתי לאינטרנט קפה ושם פגשתי שתי ישראליות שהייתה להם תאונה ברכב ששכרו, ועשו להן בעיות בביטוח. לכן מומלץ לבדוק את האותיות הקטנות של ביטוח הרכב.

לתחילת הכתבה

מקיפוס לסן חוסה

יום ה` - 20/12/2007 - הנסיעה מקיפוס לסן חוסה - בבוקר עזבנו את המלון והלכנו לתחנת האוטובוסים כדי לעלות בשעה 09:30 על האוטובוס הישיר לסן חוסה, אבל הוא לא הגיע. חצי שעה לאחר מכן הגיע אוטובוס ללא שלט יעד ומישהו אמר שצריך לעלות עליו, מאחר והוא יקח אותנו לאוטובוס המקורי לסן חוסה, שבגלל גודלו, לא יכול לעבור על גשר שנמצא בתיקונים על הכביש הראשי, לפני הכניסה לקיפוס. כולם עלו על האוטובוס עם החפצים ואנו נסענו בעמידה ובצפיפות. ממש אלף לילה ולילה. נסענו כ-10 דקות, ירדנו מהרכב והתחלנו ללכת ברגל עם המזוודות כדי לחצות את הנהר במעבר רגלי. כאן חיכה לנו אוטובוס גדול. מסרנו את המזוודות לתא המטען וקיבלנו עבורם קבלה, נכנסנו לאוטובוס וישבנו במקומות המסומנים, הכסאות היו נוחים והיה מיזוג אוויר.

 אחרי 20 דקות נסיעה הגענו לעיר פאריטה (Parrita). כאן עלו נוסעים נוספים שבידם מקומות מסומנים. משכנו לנסוע, עברנו את ג`אקו, ולאחר שעה ורבע האוטובוס עצר לחנית שירותים ואוכל. בהחלט מקום נקי ומתאים. המשכנו לנסוע ולאחר זמן קצר עזבנו את כביש החוף, פנינו ימינה והתחלנו לטפס על כביש אספלט לא רחב עד שעברנו את השיא והתחלנו לרדת. הגענו לתחנת האוטובוס בסן חוסה. משך הנסיעה ברוטו - 3 וחצי שעות. לקחנו מונית ל-Casa Yeses. קבלנו את החדר הקודם שלנו והזמנו דרך פקיד הקבלה טיול להר הגעש איראסו (Irazu) ולעמק נהר אורוסי. המחיר - 59$ לאדם, כולל כניסה לפארק וצהריים.

יום ו` - 21/12/2007 - סן חוסה - בבוקר נסענו למרכז העיר ומכאן צעדנו ברגל לתחנת האוטובוסים שנוסעים לחוף הקריבי. התחנה נמצאת ב- Calle Central ליד 15 Avenida, די רחוק מהמרכז. קנינו כרטיסים עם מקומות ישיבה לאוטובוס הישיר לפוארטו וייחו ליום ראשון בבוקר. כמובן שהאיש בקופה ניסה לרמות אותנו ולתת פחות עודף, אבל כשראה שאנו סופרים את הכסף הוא הוסיף את מה שרצה לקחת לעצמו. חזרנו למרכז העיר ברגל. מכאן הלכנו ל-National Museum, שבו גם אוסף פרפרים גדול (כניסה - 2$). לאחר מכן ירדנו למדרחוב ליד מתחם בתי המשפט היפים וחזרנו למלון ברגל.

לתחילת הכתבה

קרתגו, עמק אורוסי והר הגעש איראסו

יום שבת - 22/12/2007 - לאחר ארוחת בוקר החליפו לנו את החדר לחדר H שהוא הרבה יותר גדול ויש בו 6 מיטות שירותים וטלביזיה. לטיול זה חשוב להצטייד בלבוש חם, כולל כובע גרב. בשעה 08:30 הגיע המדריך לאסוף אותנו לטיול. יצאנו לכיוון העיר קרתגו (Cartago), על כביש טוב עם תנועה דלה. ירדנו מגובה של 1000 מטר ל-500 מטר. לפני קרתגו פנינו שמאלה והתחלנו לטפס לכיוון הר הגעש איראסו. ירד גשם, היה מעונן והראייה היתה מוגבלת. משני צידי הכביש היו שטחים מעובדים. בגובה מסוים השמים התבהרו מעט, אבל לאחר עליה נוספת שוב היה מאד מעונן וגשום. הגענו לכניסה לפארק, המדריך שילם עבורנו את הכניסה (7$ לאדם), והמשכנו לחניה. הגובה במקום הוא 3400 מטרים והיה קר מאוד. מהחניה הלכנו לנקודת התצפית על לוע הר הגעש אבל לא ראינו כלום למעט שכבה של אבק שחור על הקרקע. יש כאן גם מסלול הליכה. חזרנו לשבת במסעדה וחיכינו שתהיה ראות טובה, אבל זה לא קרה. במקום יש שירותים אך ללא מים זורמים.

 עלינו על הרכב והתחלנו לחזור. עדיין ירד גשם. הגענו לקרתגו שהייתה עמוסה בתנועת רכבים. עצרנו ליד Basilica de Nuestra Senora de los Angeles, הקדוש לנוצרים, לאחר מכן המשכנו לגני לנקסטר, הנמצאים 6 ק"מ מקרתגו (כניסה - 5$, ששולמה במסגרת הטיול). הגנים בהחלט יפים ויש בהם הרבה סחלבים. אפשר להקדיש למקום עד שעה. המשכנו לנסוע לעמק של ריו אורוסי שהוא יפה, אבל לא הייתה כמעט ראות בגלל מזג האוויר. חלפנו על פני הסכר שבו מפעל לאספקת חשמל ולפניו אגם מלאכותי גדול. לאחר מכן נסענו לכפר אוחאראס (Ujarras), אשר נמצא על שפת האגם. שם אכלנו צהריים במסגרת העלות של הטיול, אוכל בהחלט טעים ומספק ומנה עיקרית לפי בחירה. אחה"צ חזרנו למלון. לצערי, מזג האוויר משפיע כאן על איכות הטיולים והופך אותם לכמעט בלתי אפשריים. לכן כדאי להמתין, אם יש זמן, למזג אוויר טוב או גשום במידה מועטת.

לתחילת הכתבה

פוארטו וייחו והמעבר לפנמה 

יום א` - 23/12/2007 - הנסיעה מסן חוסה לפוארטו וייחו - נסענו מהמלון במונית לתחנת האוטובוסים, עלינו על האוטובוס לפוארטו וייחו (Porto Viejo). המקומות מסומנים, המושבים טובים והוא ישיר, ללא עצירות. נוסעים על כביש טוב בדרך יפה, חלקה והררית שמסביבה נהרות ויערות. אחרי שתי עצירות בדרך, הגענו לפוארטו וייחו. הגענו בסביבות השעה 1400 וכל הזמן יורד כאן גשם. לקחנו מונית למלון שהזמנו, למרות שהוא היה גם די קרוב בהליכה. נכנסנו לקבינה עם שני חדרים גדולים, שירותים ומים חמים בעלות של 45$ ללילה. יש גם חדרים יותר קטנים ב-25$. יש להם במקום מטבח, כלים, גז ומקרר שעומד לצרכי האורחים. ברצוני לציין שאנו מתאכסנים בתקופת חג המולד, שבה המחירים עולים.

 Cabinas Jacaranda
טלפון-פקס: 506-750-0069
אתר אינטרנט: www.cabinasjacaranda.com

 בדקנו אפשרות לנסוע לטורטוגרו עם לינה שם וחזרה, העלות היא 190$ לאדם, כולל מלון וארוחת בוקר ו- 135$ לאדם ללינה במלון בסיסי עם שירותים, ללא אוכל. באפשרויות אלה ההסעה היא רק עד לימון ומשם צריך לחזור עצמאית. ישנה אפשרות גם לנסוע ליום אחד. אז נוסעים בסירת מרוץ והעלות היא 65$ לאדם, ללא אוכל, אבל מפסידים את החלק המומלץ שהוא לראות חיות בבוקר. באפשרות הזאת לוקחים אתכם מהמלון ומחזירים למלון. ויתרנו בגלל מזג האוויר הגרוע והעלות היקרה.

יום ב` - 24/12/2007 - פוארטו וייחו - כל הלילה ירד גשם והוא המשיך גם ביום. הגשם נמשך כאן כבר 4 ימים ללא הפסקה ובעוצמה כזאת שאנחנו לא מכירים בארץ. חששנו שהמים ישבשו את הכבישים וחלק מהגשרים ואכן זה קרה בחלקו. כפי הנראה, הגשם ימשך גם בימים הבאים, לכן החלטנו לשנות תוכניות ולהקדים את המעבר לפנמה, לוותר על החוף הקריבי כמו ארכיפלג בוקס דל טורו, ולנסוע לכיוון חוף האוקיאנוס השקט, שם, לפי המידע שהיה בידנו, הרבה פחות גשום.

 יצאנו מהמלון עם מטריות ופונצ`ו והלכנו לבדוק את לוח הזמנים של האוטובוס לסישאולה (Sixaola) אשר בגבול עם פנמה. האוטובוס שהיה רלוונטי עבורנו יצא בשעה 08:30, אבל כרטיסים קונים רק רבע שעה לפני. לאחר מכן הלכנו לאינטרנט קפה. עלות שעה כאן - 3 דולר וחצי, יקר ביחס למקומות אחרים. כנ"ל לגבי טלפון לחו"ל דרך האינטרנט - 50 סנט לדקה - כפול ממקומות אחרים.

יום ג` - 25/12/2007 - המעבר לפנמה - קמנו בבוקר אחרי לילה מאד גשום. הזמנו מונית לשעה 08:00 כדי שתיקח אותנו לתחנת האוטובוס. התחנה אמנם די קרובה, אבל אי אפשר לגרור את המזוודה עם הגלגלים, כי הכביש מהמלון מלא חורים ובוץ ויורד גשם חזק. כאשר המונית הגיעה, שאלנו אותו כמה צריכה לעלות נסיעה לסישאולה בגבול פנמה ואם הוא מוכן לקחת אותנו. הוא אמר שהוא מוכן לקחת אותנו וזה יעלה 20000 קולונים
(40$). החלטתי שעדיף לנסוע במזג אוויר זה במונית מאחר והאוטובוס יכול לאחר ורצינו לעבור כמה שיותר מהר את הגבול, ולפני שהעובדת בגבול הפנמי תצא להפסקה בשעה 1100.

 התחלנו לנסוע. הכביש די בסדר, כל הזמן ירד גשם והגענו לאחר שעה. כאשר ירדנו ניגש אלינו אדם מפנמה ואמר לנו שהוא מוכן לעזור לנו לעבור את הגבול ולהגיע לבוקס דל טורו והנהג המליץ לנו. במעבר הגבול של קוסטה ריקה מלאנו טופס, החתמנו את הדרכון והתחלנו ללכת על גשר ארוך על נהר למעבר הגבול של פנמה. הפנמי עזר לנו בנשיאת הבאגי של מלכה. לא היה קל. הגענו למעבר הגבול, מלאנו טפסים והחתמנו את הדרכון. להפתעתנו, לא היינו צריכים לשלם 5$ לאדם כפי שכתוב במדריך. למקום גם הגיע אוטובוס תיירים שבאו מבוקס דל טורו ועזבו בגלל הגשמים. הם אמרו לנו שירד שם גשם 5 ימים ברציפות, וזה חיזק את החלטתנו לנסוע לדויד (David) במקום לאיים, למרות שהפנמי ניסה לשכנע אותנו לנסוע לאיים, החלטה שבדיעבד התבררה כנכונה.

לתחילת הכתבה

לחלקו השלישי של המסע לחצו כאן
 לחלקו הראשון של המסע - לחץ כאן

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על קוסטה ריקה