עפתי לתרמילאים

התנדבות בקמבודיה - נחשפים לעולם חדש!

מטיילים רבים מחפשים טיול מסוג חדש, כזה שלא עשו לפניהם. באותה הזדמנות, הם מחפשים להתוודע לתרבויות זרות, לתרום, ואפילו לשפר את תדמיתה של ישראל. בואו לקרוא איך אתם יכולים גם!
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: התנדבות בקמבודיה - נחשפים לעולם חדש!

הקדמה

אם כמטיילים חשוב לכם להכיר את התרבות המקומית, להכיר את האוכלוסיה ולצאת עם תחושה של ערך מוסף, תחשבו על להתנדב במדינה. זה בדיוק מה שקורה למתנדבים בפרוייקט ההתנדבות שלנו בקמבודיה. הם שלחו לכם כמה תמונות שהן סיפורים, כדי שתראו איך ההתנדבות עוזרת להם להכיר את המקום בו הם נמצאים, וכמה היא תורמת לחוויה שלהם. עוד מהחוויות שלהם תוכלו לקרוא בבלוג המשלחת. (הקליקו על התמונות כדי לראות אותן בגודל המקורי).

לתחילת הכתבה

החתונה הקמבודית שלי

"כבר בשבוע הראשון לשהותנו בכפר הוזמנו לחתונה. יש משהו מקסים בהכנסת האורחים הזאת. החתונה הייתה של אחד המורים לאנגלית בכפר, כך שבעצם מדובר בעמית למקצוע... אין כמו חתונה קמבודית כדי לחבר אותנו למנהגי המקום. אוהל החתונה מוקם יומיים מראש והמשפחה יושבת בו, מקבלת את ברכת הנזירים ומקיימת מצוות הסעדת עניי עירך, ובערב -; החגיגות! לאחר ארוחה כיד המלך מתחילים הריקודים. מי שלא ראה חבורת קמבודים ומערביים מסתובבת סביב שולחן עגול בצעדי ריקוד קמרי מסורתי לא ראה שמחה מימיו".

לתחילת הכתבה

מראים כבוד לבודהה

"שמעתי עד עכשיו על הרבה סוגי נזירים; נזירים נוצריים במנזרים בערים אירופאיות, נזירים בודהיסטים שנוצרים את לשונם ואפילו שמעתי על אחד שמכר את הפרארי שלו, אך מכל אלו שראיתי ושמעתי שום דבר לא הכין אותי למפגש עם הנזירים של טאק לאו או כפי שאני קורא להם ... התלמידים שלי.

יחסי מורה ותלמיד הם יחסים מסובכים, ופי כמה וכמה כשתלמידיך הם הדמויות הכי חשובות בקהילה. החיוך שובה הלב שלהם, תפיסת העולם אשר מיוצגת בדאגה לכלל (כאשר הצענו להם לימודים הם ביקשו שנלמד את ילדי המנזר, ילדים אשר אין ביכולתם להגיע לבית ספר והנזירים מלמדים אותם) וכוח רצון והתמדה שלהם, לימד אותי יותר מכל ספר זן שתוכלו לקנות בסטימצקי. כל הבעות הפנים, תנועות הגוף, טוני הדיבור ויכולות המשחק שלי אני מאמץ לטובת גישור הפער ביני לבינם, על מנת שאצליח ללמדם אנגלית בפעם הראשונה בחייהם.

 אם המאמץ הזה שווה את זה? כדי להבין עד כמה, רק צריך לשמוע אותם אומרים ביוזמתם Thank you teacher".

לתחילת הכתבה

מכופפת הבננות

בצ`י פאט אין קינוחים מהסוג המוכר לנו. אין מוצרי חלב על שלל סוגיהם פשוט בשל העובדה שאין כאן חשמל למקרר שישמור אותם בתוכו. תנורי אפייה גם הם לא בנמצא עקב אותה סיבה ממש (חשמל) ומסיבה לא ברורה אין תנורי אפייה מסורתיים בחצרות הבתים. זה אולי נשמע פשוט, אבל לקיבה שרגילה למנת החלב והמתוק היומית שלה זהו אתגר לא קטן. הפיתרון: מציאת תחליפים.. מדהים אילו מתוקים אתה מוכן לאכול כשאין ברירה אחרת.

 לחלקנו ארוחת הבוקר האולטימטיבית בצ`י-פאט היא בננה עטופה באורז. המעדן מוגש עטוף בעלים וחם. אין ספק שמדובר באחת מארוחות הבוקר המזינות שיצא לנו לאכול, ואם במקרה היה חסר לנו קצת אורז בבוקר, אז הנה השלמנו אותו. אפשר להבין מדוע אשת הבננות היא אחת הנשים החשובות בכפר."

לתחילת הכתבה

מפגשים של עצב ושמחה

"תכירו, נארה. אהבת חיי אשר בכפר. הוא לומד אצלי אנגלית, ובאופן כללי נמצא בחברת המתנדבים במהלך היום. הילד מבריק, יצירתי, יוזם, מצחיק ופרחח לא קטן. כאשר ביקשתי ממנו פעם דוגמא לשאלת WH הוא הצביע עלי ועל שני שלימדה איתי ושאל: "Which one is louder?". שאלה שלפי קנה מידה מקומי היא לא רק חצופה, אלא מעידה על מהלך מחשבה מורכב וציני, שקרוב הרבה יותר לצורת המחשבה המערבית מאשר הקמבודית. וכמו אם המוקסמת מבנה שאוכל בוץ, הסתכלתי עליו במבט גאה ואישרתי, שאכן אני היא זו הקולנית יותר.

 באחד הימים עשינו טיול אופניים והגענו לכפר הסמוך, שהוא מבודד ומוזנח ובאופן כללי מהווה בית לאנשים העניים יותר הגרים באזור. פתאום, מאחת החצרות, קופץ לו נארה בחולצתו הכחולה (זו הנראית בתמונה) ושואל אותי באנגלית כה מדיוקת שהיא מאורע נדיר בכפר ";Teacher, where are you going?". מי שמכיר את התחושה שבה הלב נמחץ ומתרחב בו זמנית לנוכח אנשים מוכשרים אשר נמצאים במקום שלא יועד או מגיע להם, רק הוא יכול להבין כיצד אני מרגישה כל פעם שאני רואה את הילד הזה".

רוצים גם?
פרוייקט תרמילאים ותורמים בקמבודיה מגייס בימים אלה מתנדבים נוספים למשלחות יוני וספטמבר. פרטים נוספים תמצאו באתר: www.dogood.org.il/tarmil

לתחילת הכתבה

יוצאים לטיול תרמילאים בקמבודיה? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>
מתעניינים בהתנדבות במהלך טיול תרמילאים?
 היכנסו לאיזור ההתנדבות ב"עפתי" >> 

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סיהנוקוויל