עפתי לתרמילאים

קניות באוזבקיסטן

אי אפשר להגיע אל אוזבקיסטן ולא לבקר באחד משווקיה הצבעוניים. עבודות יד, בדים, מזון, תבלינים וערב רב של אנשים יחכו לכם שם, ויאפשרו לכם להכיר את הלך הרוח העירוני וגם, כמובן, לקחת כמה מזכרות הביתה.
יובל לימון
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קניות באוזבקיסטן
Thinkstock Imagebank ©

שווקים בבוכרה וסמרקנד

כל הצלמים הגאוגרפיים בעולם מונים את השווקים של בוכרה וסמרקנד במסגרת עשרת השווקים הססגוניים והשווים ביותר לצילום בעולם. מרבית אלבומי הצילום המתעדים שווקים מקדישים חלק נרחב לאותם שווקים המהווים אטרקציה אותנטית לתיירים ובמיוחד לבעלי המצלמות. בהמשך למסורת השווקים הפתוחים שהיוותה מרכז המסחר של סוחרי דרך המשי , משמשים כיום השווקים הפתוחים -מקום מפגש ססגוני בו הסוחרים שהינם למעשה הכפריים מכל האזור מוכרים את תוצרתם לתושבי העיר שבהיעדר תוצרת קפואה או מיקרו (שעדיין בגדר שמועה) מגיעים עד היום וכל יום לשוק לקנות תוצרת טרייה . השווקים מחולקים לאזורים מכירה מיוחדים לתוצרת חקלאית, מלונים ואבטיחים (כן יש להם תמיד אזור מיוחד), דברי מתיקה, פיצוחים, גבינות, תבלינים (היזהרו מאלו שמנסים למכור לכם זעפרן..) ומאכלים מוחמצים. בצד השווקים ובנפרד מהם, קיימים תמיד שוק הבשר והדגים, דוכני מכירת בגדים, כובעים, ומעין שוק מציאות ספק שוק פשפשים. מומלץ להקדיש לשווקים בסמרקנד ובבוכרה (היפה שביניהם) "זמן איכות" של מספר שעות ולהתמזג.

לתחילת הכתבה

מה לקנות? 

מפות רקומות במלאכת יד -"סוזנות": זו אומנות שעוברת בדורות מאם לבת. בנות מתחילות לרקום סוזנות כבר מגיל 8-9 כשהן אמורות להביא כנדוניה לבית הבעל כ-40 (!) סוזנות כדי שיתקבלו בבית החדש. הסוזנות שימשו כמחיצות בבתים האוזבקיים הישנים ולמעשה כל כלה הייתה צריכה להביא 10 מערכות של חציצה שכזו. הסוזנות מרהיבות בצבעיהן ובדוגמאות הרקומות קיימים כל מיני סימבולים כנגד עין הרע, לפריון לפרנסה וכדומה. בכל סוזנה, הרוקמת משאירה כמה תפרים לא גמורים- לדור הבא שיסיים .. הבטחה להמשך המסורת של הרקמה. לכל עיר יש את הצבעים האופייניים לסוזנות. בבוכרה אלו הם רקעים אדומים ורקמה צבעונית, בסמרקנד- רקעים לבנים ורקמות בשחור, אדום צהוב וכדומה. סוזנות ניתן להשיג ממחיר של 10 דולר ליחידה ועד למחיר של 10,00 דולר ליחידה תלוי בגודל, בכמות הרקמה ובגיל הסוזנות. סוזנות של 100-150 שנה מחירן נקוב במאות דולרים וסוזנות חדשות עד 30-40 שנה עולות עשרות דולרים.

כדאי לדעת: מחיר סוזנות מלאכת יד אלה מחוץ לאוזבקיסטן - גבוה במאות אחוזים(!) ונחשבות כמוצר אמנות לכל דבר.

חשוב לדעת: רקמות בנות 100 שנה ויותר אסור להוציא מהמדינה ומי שמסתכן וקונה אותן, עלול למוצא את עצמו משאירן בשדה התעופה. בכל מקרה, חשוב, לקחת חשבון מהחנות בה נקנו להוכחת גילן במכס בעת היציאה.

שטיחים: לאן שלא הולכים באוזבקיסטן נתקלים בכל מיני שטיחים ארוגים מצמר וממשי ושטיחי "קילים" ארוגים ורקומים שקישטו את היורטות (אוהלי הנוודים" בעבר. השטיחים האוזבקים ידועים בכל העולם, יש להם דוגמאות גיאומטריות שמשתנות מאזור לאזור. צבעוניות השטיחים ברוב המקרים הינה צבעוניות שקטה ביחס לשטיחים אחרים המיוצרים בארצות השכנות. מחירי השטיחים זולים מאד ביחס לתמורה שמקבלים. לדוגמה שטיח קילים גדול מאוד ניתן להשיג במחיר של בין 60 ל-80 דולר, שטיחי משי בגודל בינוני ניתן להשיג במחיר של 600-800 דולר . כדי להדגיש את גודל ה"מציאה" חשוב לציין שמחירם של שטיחים אלו מחוץ לאוזבקיסטן הינו גבוה במאות אחוזים! במספר מקומות באוזבקיסטן ניתן לסייר במפעלים לאריגת שטיחי משי. במקומות אלו ניתן לראות את כל התהליך, משלב טווית החוטים מהפקעות, צביעתם בצבעים טבעיים, וסריגת השטיח על פי דוגמא. משך אריגת שטיח בינוני כשמונה חודשים בעבודת צוות של 3 בנות. הערה: שימו לב כי יש מכס על שטיחים!

המלצה: מפעל גדול לאריגת שטיחים והמאפשר ביקורים ורכישת שטיחים: Samarkand -Bukhara Ipak Gillami הנמצא בסמרקנד. חשוב לתאם ביקור מראש בטלפון/פקס 998-662-310726 או דרך האתר www.silkrugs.50megs.com (צילומים מצורפים)
 הערה: קחו לתשומת הלב שמבקרים עצמאים זקוקים לתאום מול המשרד של ר.פ.א פורט תעופה בישראל.

מיניאטורות: ציורי המיניאטורות דומות לציורי הקומיקס המודרניים ומראים סצנות מחיי השליטים, המלחמות וחיי היום יום של תקופות הפריחה בארצות מרכז אסיה. כיום יש מאסטרים המשמרים את אמנות ציור המיניאטורות כשברוב המקרים הינם העתקים של מניאטורות עתיקות. המיניאטורות מצויירות על ניירות חדשים, ניירות עתיקים, קלף, או על קופסאות מכל מיני סוגים וגדלים.

גילוף בעץ: אומנות הגילוף בעץ הנה אמנות עתיקה ומאד מפותחת באוזבקיסטן. האמנים האוזבקים מגלפים הכל ! אמנות הגילוף נלמדת בבתי ספר מיוחדים שבהם מתחילים הילדים את האומנות בגיל 10 ותוצאות הלימוד ניכרות בדלתות המדהימות המקשטות את הבתים ובכלל. בשווקים ניתן לרכוש פלטות מגולפות, מחזיקי ספרים וכלים שימושיים שונים. לאלה המבקשים "ללכת בגדול ניתן לבצע בבתי המלאכה הזמנות למוצרים הגדולים יותר - מיטות, ארונות, דלתות שאותם ידאגו המקומיים לארוז ולשלוח אליכם הביתה.

כלי קרמיקה: טוב, אז ניתן לקנות אותם בעיר העתיקה בירושלים או בעכו, בתורכיה או ביוון וגם באוזבקיסטן. מכיוון שתיירים קונים הכל- כלי הקרמיקה המצויירים ביד נחשבים בעיניהם "להיט" . ניתן למצוא בשווקים כלים שימושיים כקערות וצלחות בצד פסלים בדוגמאות עתיקות של כל מיני אלילים מוזרים. בובות: תאטרוני בובות עדיין מתקיימים באוזבקיסטן ופופולריים מאד כחלק מתרבות החיה ומתקיימת עד היום. בערים שונות של אוזבקיסטן פועלים מסטרים המפעילים סדנאות ליצור בובות העשויות מעיסת נייר ובדים מסוגים שונים- מזכרת טובה להביא הביתה. מסטר לבובות מיוחדות -נמצא בתוך חצר סדנאות האומנים במדרסה Nadir Divan Beghi שבבוכרה. שמו - איסקנדר חקימוב Iskander Hakimov אתר אינטרנט: www.bukhara.net

המלצה חמה וכללית לכל המטיילים - לנשים הרוכשות ולגברים, נושאי השקיות, כל מחיר לשינוי כשברוב המקרים ניתן להוריד עשרות אחוזים במחיר המוצע!

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה