עפתי לתרמילאים

אתיופיה - אתרי מורשת עולמית

אתיופיה היא ארץ מופלאה וקסומה, ובין המדינות העשירות ביותר באפריקה. ארץ של ניגודים והפתעות, טבע יפהפה ומורשת ארוכת שנים. יש בה אתרים מופלאים הממחישים עד כמה ההיסטוריה של אתיופיה כל כך חשובה לחברה האנושית, הן מבחינת ההתפתחות האבולוציונית והן מבחינה תרבותית-דתית. בכתבה הבאה מובאים לפניכם כמה מן האתרים החשובים ביותר בעולם, אתרי מורשת עולמית של אתיופיה.
יעל - צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אתיופיה - אתרי מורשת עולמית
© רתם סוננברג

לליבלה (Lalibela)

נבחרה לאתר מורשת בשנת 1979.

העיירה הקטנה לליבלה (Lalibela) שבחלקה הצפוני של אתיופיה, ידועה בזכות 11 הכנסיות החצובות שבה, שנבנו במאה ה-12 במשך 23 שנים ובביקור במקום תוכלו לראות רק את גגותיהן. העיר נודעה במקור בשם Roha, אך שמה שונה לאחר מכן ל"לליבלה" עם בנייתן של הכנסיות על ידי המלך לליבלה. בזכות הכנסיות, חשיבותן וקדושתו של המקום, נחשבת העיר כ"ירושלים החדשה" ומלך אתיופיה, המלך לליבלה, מוכר על ידי הנצרות כקדוש. הכנסיות החצובות, המבנים המדהימים האלה, נעשו תוך כדי חציבה בסלע. העבודה עצמה נעשתה באמצעות פטישים ואיזמלים בלבד. הכנסיות כל כך מרשימות, שישנה אף אגדה המספרת כי מלאכים עבדו בלילות כדי לעזור במלאכת הבנייה. מבין הכנסיות שבמקום, המרהיבה ביותר היא זו של Giorges אשר נמצאת 12 מטרים במעמקי האדמה.

עם הגעתכם למקום תקודמו על ידי גג בצורת צלב הנמצא על פני השטח. אין ספק שמדובר במראה מרהיב ויוצא דופן. כמה מן הכנסיות שבאתר מחוברות ביניהן באמצעות תעלות/מנהרות תת קרקעיות, מסועפות ומפותלות. בכנסיות גילופים שונים בסגנון ערבסקה, מגן דוד וצלב קרס ועוד, שהאמינו כי מקורם מאסיה.

לתחילת הכתבה 

הפארק הלאומי סימיאן (Simien National Park)

נבחר לאתר מורשת בשנת 1978.

הנוף ההררי הדרמטי של הפארק הלאומי סימיאן שבחלקה הצפוני של אתיופיה ונקרא גם "הגג של אפריקה", הוא ביתם של כמה מבעלי החיים הנדירים ביותר על פני כדור הארץ, כמו השועל הסימיאני, הזאב האתיופי והבבון גאלדה (Galada) וכן מעל 180 זנים שונים של ציפורים. ההרים בפארק, המשוננים בצורתם, מגיעים לגובה של מעל 4,000 מטרים, כשההר הגבוה ביותר - ראס דשאן, מגיע לגובה של 4,543 מטרים והוא נחשב ההר הרביעי בגובהו באפריקה. ניתן לראות את ההרים צוללים עמוק לתוך הערוצים, שם אפשר למצוא לרוב את בעלי החיים האלה. זהו פארק מדהים ביופיו בזכות הנופים המשגעים, הצמחייה הייחודית וכמובן, בעלי החיים. ההרים שבפארק נוצרו כתוצאה מהתפרצות הר געש והערוצים שבו נוצרו על ידי סחף מים חזק.

לתחילת הכתבה 

פסיל גהבי (Fasil Ghebbi)

נבחרה לאתר מורשת בשנת 1979.

פסיל גביי הוא שמה של המצודה הייחודית הנמצאת בעיר הצפונית - גונדר (Gondar), עיר המתוארת גם לעיתים כ"קמלוט של אפריקה". מצודה זו, שבגונדר, שימשה כמקום מגוריו המלכותי של הקיסר האתיופי פסילדס (Fasilidas) ויורשו, עוד באותה העת שגונדר היתה בירת המדינה. בתוך חומה שאורכה כ - 900 מטרים היו סגורים ארמונות, טירות, כנסיות ומבנים אחרים. כמה מן הכנסיות נשתמרו מספיק כדי לתת רושם מצויין על התקופה. ממש מחוץ לעיר שוכן ארמון נוסף של הקיסר, אשר אחת לשנה מתקיימות בו חגיגות ה - Timket, מעין טקס טבילה נוצרי גדול, אליו מגיעים מרחבי העולם כולו, הוא נחגג ב - 19 או ב - 20 בינואר והוא חוגג את התגלותו של ישו.

לתחילת הכתבה 

אקסום (Axum)

נבחרה לאתר מורשת בשנת 1980.

אקסום, הנחשבת למרכז התרבות הנוצרית, ממוקמת בצפון הרחוק של אתיופיה והיא בין הממלכות החשובות והחזקות של המאה ה - 1 ועד המאה ה - 7. למרות שהשושלת של אתיופיה נוסדה קודם לכן, אקסום הוקמה במאה הראשונה כמרכזה של השושלת. ההסטוריה ארוכת השנים של העיר, היא עדות מצויינת לתור הזהב. החפירות שנמצאו מתארים את השגיה המרשימים: מטבעות, קברים, מושבי אבן, חורבות של ארמונות ועוד, כל אלה נימצאים עדיין שם. רוב חורבותיה של העיר הקדומה עדיין נראים לעין, והם, בנוסף לממצאים השונים, כוללים גם 300 אובליסקים ענקיים, שחלקם נישאים לגובה של 30 מטרים. הגדול שבהם מגיע לגובה של 33 מטרים ושוקל 520 טון. אובליסקים אלה מייצגים מצבות ענק. יש המאמינים ששימשו בעבר כחלק מפעולת סגידה לשמש. בשנת 1937 שדדו איטלקים אובליסק אחד, הנישא לגובה של 24 מטרים וגילו בן 1700 שנה. אובליסק זה נחשב לשני בגודלו מבין הקיימים. הוא נלקח לאיטליה, לרומא. רק לאחרונה, בשנת 2005, הוחזר חזרה לאתיופיה, לאוקסם, משם נלקח.

העיר אוקסם היא גם מקום הולדתה של מלכת שבא ויש המאמינים כי כנסיית סט. מארי היא המקום בו הונחו לוחות הברית המקוריים. על פי האגדה, הארון הובא מישראל על ידי מנליק, בנו של שלמה המלך, והושם לשמירה בכנסיה על ידי כומר, שנאסר עליו לעזוב את המקום. כיום נחשבת אוקסם לעיר האורתודוקסית הקדושה ביותר באתיופיה והיא יעד לעולי רגל רבים.

לתחילת הכתבה 

עמק אווש התחתון 

נבחר כאתר מורשת בשנת 1980.

אחד המאובנים המפורסמים ביותר בעולם, הידוע גם כ"לוסי", נמצא בעמק אווש (Awash) התחתון. האזור כולל כמה מן התגליות החשובות ביותר, שחלקן בנות לפחות 4 מליון שנים. תגליות אלו אפשרו למדענים ללמוד ולהבין את האבולוציה האנושית. "לוסי", בת 3.5 מליון שנה, שוחזרה לאחר שבשנת 1974 נמצאו כ - 52 שברים, שהיוו 40% מסך כל השלד. מחקר זה, על השלד שנמצא, סיפק רמזים רבים וחשובים על העת בה החל האדם ללכת זקוף.

לתחילת הכתבה 

עמק אומו התחתון

נבחר כאתר מורשת בשנת 1980.

אזור זה, הנמצא בחלקה המערבי של אתיופיה, קרוב לאגם Turkana, הוא מקום נוסף בו נשתמרו ממצאים פרהיסטוריים, החיוניים בחקר האבולוציה האנושית. התגלו בו כלים עתיקים ומאובנים בני 2.4 מליון שנים. אזור מעט רחוק משם הוא ביתן של קבוצות תרבותיות רבות ומגוונות, שאורח חייהן השתנה מעט במשך השנים והיה לנושא מחקרי בקרב אנתרופולוגים. זהו אחד המקומות הבודדים בעולם בו חיות כל כך הרבה תרבויות, השונות זו מזו, על יחידת שטח קטנה יחסית.

לתחילת הכתבה 

טייה (Tiya)

נבחר כאתר מורשת בשנת 1980.

האתר הפרהיסטורי טייה (Tiya) שבדרום אפריקה כולל אוסף של 30 עמודים מגולפים על קרקע עתיקה מאד. עמודים אלה אינם גבוהים ומרשימים כמו אלה שבאוקסם, אך הם מכילים תיאורים של חרבות, סמלים מסתוריים שטרם נמצאו במקומות אחרים. על פי אונסק"ו, מדובר בשרידים של התרבות האתיופית העתיקה, שגילם המדויק טרם נקבע. יצירתם של עמודים אלה נחשבת כמסורת עתיקה מאד באתיופיה.

לתחילת הכתבה 

הרר ג'וגול (Harar Jugol)

נבחרה כאתר מורשת בשנת 2006.

הרר (Harar), העיר העתיקה מוקפת חומה, שנמצאת במזרח אתיופיה, היתה מרכז ללימודים איסלאמיים וכן צומת מסחרית חשובה. העיר היתה מוקפת חומה/קיר מגן, שנבתה בין המאות ה - 13 ועד ה - 16. קירות החומה, שעדיין שלמים, כללו תחילה חמישה שערים, מהם ניתן היה להיכנס לעיר. השער השישי הוקם מאוחר יותר. החוקר ריצ'רד ברטון היה האירופאי הראשון שנכנס לעיר האסורה הזו באמצע המאה ה- 19.

לא השתנה בה מאז כמעט דבר, מלבד גודל האוכלוסיה. העיירה מפורסמת בזכות האופן בו פזורים הבתים בה, הרחובות המפותלים ו - 90 המסגדים שבה, ההופכים אותה לעיר הרביעית בחשיבותה בקרב האיסלאם.

לתחילת הכתבה 

הכתבה באדיבות משרד התרבות והתיירות של אתיופיה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אתיופיה