מידע שימושי על האי פאלאוון

האי פאלאוון, הידוע גם בכינויו ``הספר האחרון`` של הפיליפינים, מציע למבקרים בו טבע בתולי, חופים מהממים, ג`ונגלים פראיים, מערות מסתוריות ועולם תת ימי מופלא.
יפעת שורר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע שימושי על האי פאלאוון
© רתם סוננברג

הקדמה

ההגעה לאי פאלאוון, הנמצא בדרום-מערב הפיליפינים, אמנם מצריכה שיט ארוך ביותר או לחילופין טיסה לא זולה, אך מטיילים רבים אינם מוותרים על יעד מדהים זה - אם זה הרפתקנים שהאי לוזון הותיר בהם חשק להמשיך ולטעום מהנופים והטבע של הפיליפינים, ואם זה חובבי הצלילה - שעבורם פאלאוון הוא גן עדן אמיתי.

אחרי הפתיחה האופטימית, נעבור לחדשות הפחות טובות - התחבורה באי רעועה ביותר ומקשה באופן משמעותי על הטיול בו. מצבם של הכבישים (אם אפשר לכנותם כך) והדרכים ברחבי האי גרוע ובעונה הגשומה חלק ניכר מהם נחסמים ומותירים ברירה אחת - להגיע לאתרים השונים באמצעות כלי השיט. כמעט בלתי אפשרי לחרוש את האי מקצהו הדרומי ועד לקצהו הצפוני, ולאלו המעונינים לחקור את המקומות הנידחים יותר באי - יש לקחת בחשבון שנהגי הגי`פני ומפעילי הסירות יגבו מכם סכומים מופרזים למדי בעבור השירות המיוחד. לכן, חשוב להתכונן מראש לכך שהטיול בפאלאוון מצריך גמישות וסבלנות רבה.

צפון האי, ובייחוד אל נידו שבקצה, הוא האזור האטרקטיבי ביותר. מטיילים רבים (המוגבלים בזמן או אלו המעדיפים להימנע מהנסיעה המתישה בדרכים המשובשות) בוחרים להגיע ישירות לאל נידו. עיר הבירה ושער הכניסה העיקרי לאי היא פוארטו פרינססה Puerto Princesa, הממוקמת במרכז האי. מסביב לפאלאוון פזורים כ-2000 איים קטנים, בחלקם תוכלו למצוא אתרי נופש חלומיים. דרום האי, הזוכה לכמות מבקרים פחותה בהרבה בהשוואה לצפון, מציע מספר אתרי צלילה מצוינים.

 דבר נוסף, לפני שנצא לדרך - חשוב להתכונן מראש לסכנת המלריה הרווחת באי ולעובדה כי שירותי הרפואה בו עלובים למדי.

לתחילת הכתבה

פוארטו פרינססה

העיר פוארטו פרינססה Puerto Princesa משמשת כשער הכניסה העיקרי לפאלאוון וכבסיס היציאה ליעדים השונים בצפון ובדרום האי. לשכת המידע לתיירים, הנמצאת בבניין ה-Provincial Capitol, בפינת הרחובות Rizal Ave ו-Fernandez St, תספק לכם מידע על העיר ועל הפרובינציה כולה ותוכלו להתעדכן בה לגבי מצב הכבישים ואפשרויות התחבורה באי. בעיר פזורות מספר סוכנויות נסיעות, דרכם תוכלו להצטרך לאחת ממגוון האפשרויות לסיורים ברחבי האי (הפותרים את בעיית התחבורה). הסוכנויות גם יציעו לכם דילים שונים לאיים הקטנים שמסביב לפאלאוון, ולמי שמעוניין בנופש רגוע באי מבודד - זה יכול להיות רעיון לא רע בכלל. כמו כן, תוכלו למצוא בעיר מספר חנויות צלילה, המארגנות טיולי שיט של מספר ימים (הכוללים ציוד). הגסט האוסים הזולים בעיר, מתפקדים גם הם כמרכזי מידע - במרביתם, מספק הצוות המקומי מידע רב על האי ואף מארגן תחבורה לאתרים השונים בצפון ובדרום פאלאוון.

לתחילת הכתבה

סבנג והפארק הלאומי St. Paul Subterranean

מלבד החופים שמסביב לעיר, האטרקציה המרכזית באזור פוארטו פרינססה היא הנהר התת קרקעי. במרחק נסיעה של מספר שעות בדרך חתחתים המלווה בנוף מדהים של צוקים, שדות וג`ונגלים נמצאת העיירה המנומנמת סבנג Sabang, המשמשת בעיקר כנקודת המוצא לאתר. שיט קצר (כ-20 דקות) מסבנג יביא אתכם אל ה-St. Paul Subterranean National Park. הפארק מתפאר ברשת מערות מרשימה, שבהן זורם הנהר התת קרקעי הארוך בעולם (שמונה קילומטרים). בנוסף, מציע הפארק מספר מסלולי הליכה החוצים את הג`ונגל וחולפים על פני עולם החי העשיר שבו. הביקור במערות מתבצע באמצעות סיור מאורגן הכולל סירה, מדריך ופנסים (כרטיסים ניתן לרכוש בכניסה לפארק).

 הגישה הנוחה ביותר לסבנג, היא באמצעות האוטובוס היוצא מפוארטו פרינססה ומאורגן על ידי הסוכנויות המקומיות.

לתחילת הכתבה

צפון פאלאוון 

מסבנג אפשר להמשיך אל עבר חלקו הצפוני של פאלאוון. מרבית המטיילים עולים ישירות לאל נידו El Nido - הדבר אפשרי באמצעות שיט היוצא מסבנג אל פורט ברטון Port Barton ומשם בשיט או ברכב לאל נידו. עם זאת, ניתן גם לעשות דרך זו באמצעות תחבורה יבשתית ולעצור במספר עיירות קטנות בדרך.

 העיירה רוקסס Roxas היא מקום קטן ושלו השוכן לחוף הים. עבור המטיילים היא משמשת בעיקר כבסיס יציאה אל מספר איים קטנים ומבודדים הפזורים באזור, ביניהם Coco-Loco Island המוקף בשונית אלמוגים יפהפייה. תוכלו למצוא בעיירה מספר מקומות לינה זולים ומסעדות. אפשר להגיע אל רוקסס באמצעות האוטובוסים היומיים ורכבי הג`יפני היוצאים מפוארטו פרינססה (הנסיעה נמשכת 4.5-6 שעות).

 מרוקסס אפשר לקחת את הדרך הפונה צפונה ומערבה אל עבר פורט ברטון, ומשם בשיט לאל נידו, וניתן גם להמשיך בדרך היבשתית העולה צפונה אל העיירה טאיטאי Taytay. טאיטאי, הבירה הישנה של פאלאוון, משמשת הן כנקודת עצירה בדרך לאל נידו (יש בה מספר מקומות לינה זולים) והן כנקודת מוצא אל האיים הקטנים הפזורים מסביב. אפשר לצאת ממנה במטרה לשהות מספר ימים באחד האיים (בחלקם יש אתרי נופש) - לשנרקל, לצלול ולנוח בו, או להצטרף לשיט בין האיים השונים.

מטאיטאי מובילה הדרך צפונה אל אל נידו El Nido. אל נידו היא עיירה ציורית יפהפייה המוקפת בצוקי אבן גיר מרשימים, מי קריסטל צלולים, שוניות אלמוגים מדהימות, דגה ואינסוף איים קטנים. אל נידו נחשבת לאחד מאתרי הצלילה הטובים ביותר בפיליפינים. מטיילים רבים מגיעים אליה במטרה לחקור את שוניות האלמוגים והדגה הצבעונית וניתן למצוא בעיירה מספר חנויות המשכירות ציוד צלילה ושנירקול.

פעילות פופולרית אחרת, היא סיור בין האיים הקטנים הפזורים מסביב, השייכים ל-Bacuit Archipelago. ניתן להשכיר סירה באופן עצמאי (כ- 800P ליום) או להצטרף לקבוצה מאורגנת. מלבד זאת, כמובן שאפשר גם לרבוץ בחופים היפהפיים באזור, לצפות בשקיעה המדהימה וליהנות מיופי המקום. תוכלו למצוא בעיירה וסביבתה מגוון מקומות לינה: החל מגסט האוסים זולים ועד לאתרי נופש אקסקלוסיביים.

 לגבי ההגעה לאל נידו: בנוסף לדרכים היבשתיות והימיות המובילות מפוארטו פרינססה לאל נידו, ניתן לקחת טיסה או שיט ממנילה ישירות לאל נידו (זהו פתרון מצוין בתקופה בה הדרכים היבשתיות ברחבי פאלאוון חסומות).

לתחילת הכתבה

קבוצת איי קלמיאן

לחובבי הצלילה, מציע האזור אתרי צלילה נוספים. ביניהם, קבוצת האיים Calamian Group הנמצאת מצפון לפאלאוון ומציעה אתר צלילה אידיאלי לחקירת שרידי הספינות שנותרו במים. מקום אחר, הנחשב לאחד הטובים בפיליפינים, הוא ה-Tubbataha Reef Marine Park, המוגן כ- World Heritage Site. הפארק נמצא במרחק 192 ק"מ מדרום-מזרח לפוארטו פרינססה ולוקח בין 10 ל-12 שעות להגיע אליו. האתר נחשב ליקר מעט ולכן הוא אינו זוכה לפופולריות כה רבה. כמו כן, האזור שבסמוך לקצהו הדרומי של האי פאלאוון מציע גם הוא מספר אתרי צלילה מצוינים.

 ההגעה לאי פאלאוון: ניתן להגיע לפאלאוון באמצעות טיסה או שיט מהאיים סבו, לוזון ופאנאי.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לפיליפינים

כתבות מומלצות עבורך על פיליפינים

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם