אגמים, נחלים ומפלים באיסלנד

באיסלנד ישנם לא מעט אגמים, רובם ככולם לא נחשבים לגדולים במושגים בינלאומיים, אך לנו הישראלים ייתכן וייראו גדולים. בתוכם ישנם שלושת הידועים יותר, כל אחד מהסיבות שלו.
יוסי לוי
|
תמונה ראשית עבור: אגמים, נחלים ומפלים באיסלנד
© איתמר ברק

אגם אוקג`ווט ומפל הנגיפוס

אגם מיבט (Myvatn), הנמצא באזור הצפוני, נחשב לאגם הגדול באי והוכרז כשמורת טבע. אגם אוק-ג`ו-וט (Oskjuvatn) נמצא באזור המזרחי. זהו למעשה אגם מאורך שמקורו בקרחון הגדול ולאורכו נמצאת העיר אג-ליס-טאדיר (Eglisstadir) היושבת על ציר הדרך של כביש מספר 1. נסיעה לאורך הגדה הצפונית של האגם לאורך כביש 931 תחשוף אתכם לנוף יפה, ובמחצית האגם, קצת לפני גשר המחבר בין הגדה הצפונית לדרומית, ישנו מפל גדול הנקרא הנ-גי-פוס (Hengifoss). הדרך הרגלית למפל, באורך של כ-2.5 ק"מ, תלולה מאוד בתחילתה ובהמשכה פחות, אך בכל מקרה היא דורשת מאמץ גופני וההליכה אורכת שעתיים הלוך וחזור. לאורך הדרך עד למפל הראשי ישנן נקודות תצפית על המפל כל חצי ק"מ, ובחצי הדרך למעלה ישנו מפל משני יפה. קירות המפל מפוספסים בצבעים שחור, אדום וחום.

לתחילת הכתבה

אגם פינג-ואלבט ושמורת פינג-ווילר

שמורה זו נמצאת מצפון לאגם פינג-ואלבט (Pingvallavatn) ומזרחית (כ-50 ק"מ) לעיר הבירה ריקייאוויק (Reykjavik), והיא חלק ממשולש הזהב המכיל את מפלי הגולפוס והגייזר. ניתן להגיע אליה מהכביש הטבעתי מספר 1 ביציאה מריקייאוויק לכיוון צפון ובהמשך לפנות לדרך מספר 36. הדרך המומלצת היא דווקא מדרום בדרך מספר 431, שבה הנוף ותופעות הטבע מרשימים יותר. למרות שהאגם אינו הגדול מבין אגמי האי- שטחו 83 קמ"ר ועומקו כ-100 מטר, ייחודו הוא בכך שהוא ממוקם לאורך הבקע הטקטוני הגדול, היושב על קו התפר בין הלוח הטקטוני האירופי והלוח הטקטוני של יבשת אמריקה.

 הפירוש המילולי של שם שמורת פינג-ווילר (Pjodgardur Pingvellir) הוא "מקום ההתכנסות". זאת כיוון שבמקום זה התכנס הפרלמנט הראשון של איסלנד, אחד הפרלמנטים העתיקים בעולם, ולכן יש לו מקום חשוב בהיסטוריה האיסלנדית. הפרלמנט החל לפעול במקום זה (תאריך משוער) ב-930 לספירה והמשיך לפעול ברציפות עד שנת 1271. לאחר מכן פעל הפרלמנט לסירוגין עד להתכנסות הרגילה האחרונה בשנת 1798, דהיינו הוא פעל כ-860 שנה מהן כ-340 שנה ברציפות. במקום זה התכנסו מדי שנה ה"עלפים" (התושבים הראשונים של האי שהיגרו לשם מארצות סקדינביה) לבחירת המנהיגים, לדון בנושאים שונים, לפתור מחלוקות ולקבוע חוקים. בכלל זה חוקק במקום בשנת 1000 חוק המאפשר את כניסת הנצרות לאי. בסמוך למקום הנקרא לוג-ברג (Logberg), שפירושו ה"סלע הנמוך", נמצא צוק ממנו ניתן להשקיף על מקום ההתכנסות של האסיפה ושממנו פנה הדובר לנוכחים. המקום שימש גם כמקום התכנסות להמונים לרגל חגיגות שונות, אך לאחר קבלת הנצרות ואבדן העצמאות בשנת 1262 החלו להתרחש במקום מעשי אלימות. נשים לילדים לא חוקיים הוטבעו "בבריכת הטביעות" הנקראת Drekkingarhylur ובמהלך ציד המכשפות במאה ה-17 אנשים חפים מפשע הועלו על המוקד ב"עמק הבעירה" הנקרא Brennugja.

 לאורך נחל אוק-סרה (Oxara) במקום הנקרא אלמאנ-נג-יה (Almannagja) נמצא ערוץ בזלתי ובו מפל Oxarafoss שהוא אתר מרהיב. אתר נוסף במקום הוא ערוץ מעיין עמוק המלא במים בצבע קריסטלי הנקרא פנינ-גאג-יה (Peningagja), שפירושו "ערוץ המטבעות", ולתוכו אנשים משליכים מטבעות מהגשר העובר מעל הערוץ. האגדה אומרת כי מי שמצליח לעקוב אחר המטבע שנזרק כל הדרך עד לקרקעית המים- משאלתו תתמלא. בעיירה Thingvellir עצמה ישנה כנסייה עתיקה.

לתחילת הכתבה

מפלים

מפלים באיסלנד הם דבר שכיח, ולאן שלא תסתכל תראה מפל כזה או אחר. בתוך כל אלו ישנם מספר מפלים יפים יותר בגלל מיקומם, צורתם או כמות הזרימה בהם. אציין כמה מהם וכיצד ניתן להגיע אליהם נגד כיוון השעון לאורך כביש מספר 1. ההליכה עד למפלים אלו נוחה וקצרה ואתם תשפטו לפי התמונות מה כדאי לראות. מפל הגול-פוס (Gullfoss) נמצא ממזרח לריקייאויק ובסמוך לגייזר סטור במשולש הזהב, ומגיעים אליו בכביש 37. פירושו המילולי של השם הוא "מפל הזהב", מפתח המפל הוא 32 מטר והוא נופל לעומק של 70 מטר.

מפל סל-ג`א-לנד-פוס (Seljalandsfoss) נמצא כ-20 ק"מ ממזרח לעיר וולס-וו-לור (Hvolsvollur) וליד חוה בשם סל-ג`א-לנד (Seljaland) על כביש 249 היוצא מכביש 1. ייחודו הוא בכך שאפשר להגיע אל מאחורי המפל. הוא נופל מגובה 40 מטר וראש המפתח צר מאוד. סדרת מפלי שמורת טיוד-גר-דור (Pjodgardur), כוללת בסך הכל 5 מפלים. השמורה נמצאת בצפון האי בסמוך לאגם מיבאט. המפורסם שבמפלים הוא מפל דאטי-פוס (Dettifoss), שספיקתו היא הגבוהה באירופה- כ-200 קוב לדקה, והוא נופל מגובה של 58 מטר. מומלץ לנסוע לאורך כביש מספר862F בכדי לקבל זווית ראייה טובה יותר על המפלים. הדרך למפל אורכת כ-20 דקות, והמסלול של כל המפלים רגלית אורך 2.5 שעות. מפל הגודא-פוס (Godafoss) הנראה בצורת אמפיתיאטרון ופירוש שמו המילולי הוא "מפל האלים", והוא נמצא ממערב למיבאט לאורך כביש מספר 1 ובחצי הדרך לאקוריירי (Akureyri).

מפל הפג`ל-פוס (Fjallfoss) נמצא באזור הפיורדים המערביים ובמרחק שעה נסיעה מרציף המעבורות ב-סופרדיר (Soferdir) לכיוון צפון, וניתן להגיע אליו בכביש 60. המפל נראה כמניפת מים. מפלי ארונ-פוסר (Hraunfossar) הנמצאים באזור המערבי סמוך לקרחון לנגיוקול (Langjokull), שניתן להגיע אליו בכביש 523 או 518. מפלים אלו הם למעשה סדרת נביעות מתוך הסלע, היוצרת רושם אדיר. פירוש שמם המילולי הוא "מפלי הלבה".

לתחילת הכתבה

מעוניינים לדעת ולקרוא עוד, על המחבר? הכנסו לאתר www.seekingtheworld.com

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על איסלנד

אטרקציות באיסלנד

מלונות ומקומות לינה באיסלנד

מדריכים ונותני שירות באיסלנד

נהגים באיסלנד

הזמנת חופשה לאיסלנד

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

פסח 2024 -לאן לטוס לחופשה הבאה?

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

ספארי צלילה: המדריך לצולל המתחיל

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי