צ'או דוק - עפתי - המלצות על טיולי תרמילאים

צ'או דוק היא עיירה קטנה ושקטה אשר נמצאת על גבול ויאטנם-קמבודיה ומרבית המטיילים עוברים בה על מנת לחצות את הגבול הסמוך. היא נמצאת על מפגש נהרות המקונג והבאסאק ומהווה יעד תיירותי חביב עם אוכלוסיה נחמדה ואווירה אותנטית. לפניכם כל מה שחשוב לדעת לפני שמגיעים לצ'או דוק.
אלעד איפרגן - אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: צ'או דוק - עפתי - המלצות על טיולי תרמילאים
© Shutterstock/Nguyen Quang Ngoc Tonkin

מבוא

צ'או דוק (Chau Doc/Châu Đốc) היא עיירה קטנה ושלווה, טיפוסית לאזור דלתת המקונג ולא תיירותית כל כך. צ'או דוק נמצאת על גבול ויאטנם-קמבודיה ומרבית המטיילים במדינה עוברים בה, רק אם הם חוצים את הגבול הסמוך. העיר נמצאת על מפגש נהרות המקונג (Mekong) והבאסאק (Bassac). צ'או דוק היא עיר שקטה ורגועה ואין בה אטרקציות יוצאות דופן, אך האווירה הנעימה, המקומיים הידידותיים והאותנטיות של עיירה שהתיירות לא פגמה בה, עדיין גורמים לאחוז קטן של מטיילים לעצור בה ליום או יומיים בדרך מויאטנם לקמבודיה או להיפך.

צאו דוק. צילום: אלעד איפרגןצאו דוק. צילום: אלעד איפרגן

לישון

בצ'או דוק מספר מלונות קטנים וזולים לתרמילאים (וגם שניים-שלושה מלונות יוקרה). העובדים לרוב שולטים באנגלית ורמת החדרים סבירה. לא לכולם יש אינטרנט אלחוטי.

Vinh Phuoc Hotel - גסטהאוס סביר לתרמילאי ממוצע במחיר זול יחסית, חדרים נוחים אך קטנים, עם מאוורר או מזגן, טלוויזיה, מקלחת ומים חמים, אינטרנט אלחוטי בקומת הכניסה. המיקום טוב, במרכז העיר, קרוב לשוק ולנהר. הבעלים נחמדים ואדיבים, שולטים באנגלית ובקיאים באטרקציות שבמקום. בקומת הכניסה נמצאת מסעדה נחמדה עם מחירים ממוצעים. למלון סוכנות נסיעות ואפשרות השכרת אופניים או אופנוע. המחירים: 6-12 דולר לחדר זוגי עם מאוורר. השכרת אופניים 1-2 דולר ליום, אופנוע 5-7 דולר ליום.

  • כתובת: 12-14 Quang Trung St
  • טלפון - +84 076 866 242
  • דואר אלקטרוני: [email protected]

Trung Nguyen Hotel - מלון טוב ומומלץ, חדרים בסיסיים, קטנים ונקיים. בעלים נחמדים ומכניסי אורחים. המיקום טוב, במרכז העיר, קרוב לשוק ולנהר. המחירים: 14 דולר לחדר יחיד, 16 לחדר זוגי (כולל ארוחת בוקר).

Guesthouse Number 6 - גסטהאוס זול ברמה נמוכה אך סבירה. פופולארי בקרב תרמילאים חסכנים, אווירה טובה ומיקום די טוב במרכז העיר. חדרים קטנים עם מאוורר עולים כ-6 דולר, עם מזגן עולים כ-9 דולר.

  • כתובת: 6 Phan Van Vang St
  • טלפון: +84 076-3867622

Song Sao Hotel - מלון איכותי וטוב במרכז העיר, הוא נקי, צוות העובדים אדיב והשירות טוב, מעט יקר יותר מהאחרים, אך התמורה גדולה יותר. 14-22 דולר לחדר.

  • כתובת: 12-13 Nguyen Huu Canh St.
  • טלפון: +84 076 561 776\7\8

לאכול

אין המון מסעדות בעיר ובטח שלא לתיירים, אך הדבר רק מוסיף לאותנטיות של הדבר וכך תחוו ארוחות מקומיות יחד עם המקומיים. המנות מבוססות על אוכל מקומי, הרבה דגים טריים מהנהר והרבה השפעה קמבודית המגיעה מעבר לגבול. כיאה לעיירה קטנה ולא תיירותית, המחירים זולים יחסית ודומים ברוב המסעדות. במסעדות הקרובות למלונות יהיה לרוב תפריט באנגלית והעובדים יבינו את בקשתכם, אך במסעדות הרחוקות תצטרכו להבין כמה מילים בויאטנמית או להזמין על פי התמונות.

Bassac Restaurant - המסעדה המשובחת של מלון Victoria Chau Doc Hotel היוקרתי, הממוקם על גדת הנהר. המלון יקר וכך גם המחירים במסעדה. עם זאת, תמצאו שם מנות גדולות ומצוינות של מאכלים מקומיים וגם מגוון מאכלים מערביים וקינוחים. זה המקום להתפנק בו עם ארוחה טובה ויוקרתית.

Bay Bong - מסעדה טובה ומומלצת בסמוך לשוק המקורה. המסעדה מגישה מגוון מאכלים מקומיים טעימים במחירים זולים. פופולרית בקרב המקומיים והתיירים. מנות בסביבות 25,000-70,000 דונג.

  • כתובת: 22 Duong Thuong Dang Le
  • טלפון: +84 76 867 271

Thanh Tinh - מסעדה קטנה ונחמדה שמגישה אוכל צמחוני וטבעוני. מחירים ממוצעים, מעט יקרים בחלק מהמנות. צוות אדיב ודובר אנגלית בסיסית טובה.

  • כתובת: 13 Quang Trung , קרוב לשוק המקורה.

שאר המסעדות מקומיות ופשוטות, חלקן פרטיות וחלקן קשורות למלונות, הרמה די זהה וכך גם המחירים, המנות מקומיות וטעימות.

מה לעשות בלילה

צ'או דוק היא עיירה מנומנמת ורוב תושביה מסיימים את היום מוקדם בערב. היא לא מיועדת למטיילים שמחפשים חיי לילה סוערים. חיי הלילה שבכל זאת תמצאו שם מיועדים למקומיים והניסיון להצטרף אליהם הוא חוויה מעניינת ומיוחדת. מועדונים ופאבים ספורים ממוקמים ברחובות Nguyễn Văn Thoại המוביל להר סאם, בכיוון ההפוך מהנהר, ברחוב Trưng Nữ Vương המקביל אליו ממזרח ורחוב Quốc lộ 91 המקביל לנהר ואליו מגיעים שני הרחובות הקודמים.

קולנוע Cinema 3D - מקום חדש ומעניין בעיירה, בעיקר לבני נוער וצעירים. במקום חצר קטנה ושתי קומות, בראשונה שולחנות ומסכי טלוויזיה עם סרטים מקומיים, נערים ונערות שממלצרים וחבורות קטנות של צעירים מקומיים. בקומה השנייה יש אולם קולנוע איכותי וחדיש המקרין סרטי תלת-מימד מספר פעמים בשבוע. לאחר השעה 22:00 עוצמת המוזיקה עולה (לווליום מחריש אוזניים), אורות צבעוניים נדלקים והמסיבה מתחילה. מעט מאוד תיירים מגיעים לשם, כך שככל הנראה תמשכו מבטים סקרנים וחיוכים נבוכים, התפריטים רק בויאטנמית והעובדים אינם דוברי אנגלית, כך שהבילוי יהפוך למעניין (ומביך) הרבה יותר. המחירים סבירים. הקולנוע נמצא באמצע רחוב Quốc lộ 91, זהו מבנה גדול, מואר ובולט. יש חניה לאופנועים ואופניים לאורחים.

ביליארד Billiard 68 - ביליארד קטן ומקומי, הצוות אדיב וידידותי, אם כי לא דובר אנגלית. ישנם מעט שולחנות ביליארד והרבה שולחנות של משחק דומה, אבל בגרסה ויאטנמית, עם חוקים ושולחן מעט שונים. מטיילים אמיצים יוכלו לבקש מהעובדים ללמד אותם, אך זכרו שהם לא יודעים אנגלית! שעת משחק עולה כ-30,000 דונג, ניתן גם לשתות בירה. המקום נמצא במרכז רחוב Trưng Nữ Vương, כשפניכם לכיוון הנהר, הוא יהיה לשמאלכם.

Tan Chau Salon bar - למטיילים שרוצים להתפנק יותר ושירות באנגלית טובה, נסו את הלובי במלון Victoria Chau Doc Hotel ואת הבר שבמקום לערב רגוע בחברת מטיילים אמידים יותר. תמצאו שם משקאות, שולחן ביליארד ותוספות מערביות לצד הבירה.

An Tuong 2 - מועדון לצעירי העיירה בו ישנה רחבת ריקודים ושתייה. יש לקנות בכניסה כרטיס במחיר של כ-20,000 שכולל גם משקה. המקום נמצא על כביש 91, כ-2 ק"מ מחוץ לעיירה לכיוון הר סאם.

Gio Dong - מקום פופולארי בקרב זוגות מצ'או דוק, תמצאו שם הרבה זוגות שותים משקה ומבלים. נמצא על כביש 91, כ-2 ק"מ מחוץ לעיירה לכיוון הר סאם.

אטרקציות בעיר

שיט וביקור בשוק הצף - חוויה פופולארית ומעניינת היא השיט בנהר הבאסאק וביקור בשוק הצף של העיירה, שבניגוד לאחרים במזרח, באמת משמש את תושבי האזור ולא נמצא שם כאטרקציה לתיירים. השוק בשיא יופיו בשעות הבוקר, כך שכדאי לצאת לשיט מוקדם. השיט כולל בדרך כלל גם ביקור בחוות הדגים הרבות שבנהר. סירות רבות יוצאות מהמזח שסמוך למלון ויקטוריה ברחוב Le Loi, במחיר של 40,000-60,000 דונג לשעה. ניתן גם להזמין שיט כזה דרך סוכנויות הטיולים של המלונות, במחיר קצת יותר יקר (השוק הצף נמצא בנהר במקביל לרחובות Le Cong Thanh Doc, Phu Thu, Bach Dang, Chi Lang).

הר סאם (Sam Mountain) - כ-6 ק"מ מצ'או דוק נמצא הר סאם, שנראה כבליטה מוזרה בלב שדות האורז המישוריים. מההר נשקף נוף יפה של העיירה והשדות, ניתן לראות גם את הצד הקמבודי מעבר לגבול. בבסיס ההר נמצאים פגודת תאי אן (Tay An Pagoda), מקדש ליידי סו (Temple of Lady Xu) וקברו של Thoai Ngoc Hau. ניתן להגיע אל ההר באמצעות סייקלו או נהג אופנוע (xe om) במחיר של 5-7 דולר, כולל עלייה לראש ההר וחזרה לצ'או דוק. ניתן גם להגיע עצמאית בהשכרת אופניים או אופנוע, קחו בחשבון שעלייה באופניים אורכת כשעה-שעתיים. הנוף הנשקף מהפסגה יפה, אך לעיתים האיזור עטוי ערפל שפוגם מעט בנוף. זמן טוב לתצפית הוא בשעת השקיעה (אך הירידה חזרה בחושך מסוכנת מעט ולא מומלצת). לאורך הדרך ובפסגה ישנם מקדשים קטנים וקיוסקים. הכניסה חינם.

טיול אופניים - האיזור סביב העיר יפה במיוחד, שורות של בתים קטנים, תושבים מנומנמים בערסלים בכניסה לבית, מצד אחד מרחבים ענקיים של שדות אורז ומצד שני חוות דגים ובתים צפים על מי הנהר. המקומיים ידידותיים ואם לא יפתחו בשיחה באנגלית שבורה, לפחות ינופפו לכם לשלום. השכרת אופניים עולה 1-2 דולר ליום מהמלונות שבעיר.

אטרקציות בסביבה

דלתת המקונג - בדלתת המקונג ישנן עוד ערים רבות, אם זוהי התחנה הראשונה שלכם לאחר שנכנסתם מקמבודיה תוכלו לעצור בעוד ערים בדלתא לפני שתגיעו להו צ'י מין סיטי. ערים מפורסמות הן קאנטהו (Can Tho), וין לונג (Vĩnh Long), בן טרה (Ben Tre) ומאי טהו (Mỹ Tho). ניתן להגיע לערי הדלתא באוטובוסים מקומיים (40,000-100,000 דונג) או באוטובוסי תיירים (במחיר כפול ואף יותר). ניתן לארגן זו דרך סוכנויות הנסיעות במלונות.

כפרים בסביבה - ניתן לרכוש חבילת טיול מסוכנויות הנסיעות הכוללת בד"כ ביקור בשוק הצף, בחוות הדגים, בכפרים שבסביבה ואף לינה ואירוח אצל המקומיים. לרוב יעלו חבילות אלה 50-120 דולר.

גבעת טוק דופ (Tuc Dup Hill) - מכונה "גבעת שני מיליון הדולר", אותה הפציצו האמריקאים במהלך המלחמה ולא הצליחו לכבוש מידי הוייט-קונג מספר חודשים. הדרך הנוחה להגיע היא במסגרת טיול מאורגן או עצמאית ברכב או אופנוע שכור.

Ba Chuc - כ-50 ק"מ מצ'או דוק נמצא אתר בו התרחש ב-1978 טבח של כ-3,000 אזרחים על ידי משטר האימים הקמבודי קמר רוז'. באתר נמצאת אנדרטת זיכרון לאירוע. הדרך הנוחה להגיע היא במסגרת טיול מאורגן או עצמאית ברכב או אופנוע שכור.

קמבודיה/הו צ'י מין - צ'או דוק היא עיירה על הגבול ומטיילים רבים ממשיכים ממנה לקמבודיה, שאל בירתה, פנום פן (Phnom Penh), יוצאים אוטובוסים וסירות מידי יום (10-30 דולר). אחרים מגיעים מקמבודיה ומתחילים את הטיול בויאטנם מצ'או דוק וממנה אל הו צ'י מין ניתן להגיע באוטובוסים במחיר של 100,000-150,000 דונג.

קניות ושווקים

ישנם דוכנים של אומנות, כובעים, מעט ביגוד ומזכרות, בעיקר לאורך הנהר ברחוב Le Loi. ישנו שוק מקורה של מאכלי ים, פירות וירקות, על רחוב Trần Hưng Đạo, במקביל לנהר. בעיקר למקומיים. השוק הצף של העיירה, מיועד בעיקר למקומיים ותמצאו בו, בדרך כלל, פירות, ירקות ומאכלים, ייתכן ותמצאו שם מעט סירות, שמוכרות מזכרות ופסלונים (נמצא בנהר במקביל לרחובות Le Cong Thanh Doc, Phu Thu, Bach Dang, Chi Lang).

איך להגיע

צ'או דוק היא לא תחנה במסלול "הכרטיס הפתוח". ניתן להגיע באוטובוסים מקומיים מהו צ'י מין, מתחנת Mien Tay, במחיר של 100,000-130,000 דונג, כרטיסים ניתן לקנות מדלפקי המכירה בתחנה. האוטובוסים/מיניבוסים יוצאים מידי שעה והנסיעה בהם אורכת 5-6 שעות. ניתן להגיע מהתחנות המרכזיות בערים האחרות בדלתת המקונג בתשלום זול יותר. ניתן להגיע באוטובוס מפנום פן, בירת קמבודיה, זוהי העצירה הראשונה של האוטובוסים בדרך מפנום פן להו צ'י מין. אופציה איטית יותר היא בסירה גדולה מהא תיאן (Ha Tien) דרך תעלת המים וין תה ( Vinh Te Canal) ואורכת 8-12 שעות, במחיר של 150,000-200,000 דונג.

צאו דוק. צילום: אלעד איפרגןצאו דוק. צילום: אלעד איפרגן

תחבורה מקומית

הליכה - העיירה קטנה ואפשר להגיע בהליכה כמעט לכל מקום.
אופניים - פני העיר השטוחות, הנוף היפה והמרחק הקצר אל האתרים הופכים את אפשרות השכרת האופניים לפופולארית מאוד בקרב תיירים. אופניים ניתן להשכיר מהמלונות ומסוכנויות הטיולים ליום שלם תמורת 1-2 דולר.
אופנועים (סה-אום, xe om) - אם תרצו להגיע לאטרקציות הרחוקות יותר, תוכלו להיענות להצעות שיפנו אליכם נהגי האופנועים ברחוב או לבקש מבעל המלון שיזמין לכם אופנוען שיסיע אתכם לאטרקציות השונות בסביבה. תוכלו גם להשכיר אופנועים (5-8 דולר ליום) מהמלונות וסוכנויות הנסיעות, אך כדאי לצבור ניסיון רב לפני שעולים על אופנוע בכבישים הללו.
סייקלו - ישנם מספר נהגי סייקלו אותם תוכלו לשכור במחיר זול יחסית לאופנוע.
מוניות - ישנו מספר קטן של מוניות בעיר, לרוב מחירם יהיה יקר יחסית.

מזג אויר

מדצמבר עד אפריל זוהי העונה היבשה באזור ובה מומלץ לבקר, כדי להימנע ממטרי המונסון בעונה הגשומה, ממאי ועד נובמבר. עם זאת, ניתן לבקר שם כל השנה.

המלצת זהב

סביב העיר מצויים כפרים קטנים. הכפר הוא בעצם רחוב ארוך ובו דרך עפר אחת בין שתי שורות בתים. מאחורי שורת בתים אחת תמצאו שדות אורז ירוקים ואינסופיים, שמגיעים עד קמבודיה וממשיכים בשטחה. מאחורי השורה השניה תמצאו את הנהר ואת חוות הדגים של התושבים, מעין בתים צפים שתחתם כלובי דגים. לפנות ערב חוזרים התושבים מהעבודה והילדים מבתי הספר וכמעט כל הבתים פתוחים, הרחוב מתמלא ריח מאכלים, זקנים תשושים מנמנמים על ערסלים מחוץ לבתים וילדים רצים סביב הבתים. העובדה שהכפר לא נמצא במסלול השגרתי של המטיילים ולא כולם מגיעים אליו שימרו את אורח החיים הפשוט. אל תצפו לתלבושות מסורתיות וטקסים משונים אלא לאנשים פשוטים וידידותיים שמתלהבים ומנופפים לשלום לכל זר שמגיע אליהם.

 שכרו אופניים וצאו לגלות את הכפר הנפלא הזה, מומלץ לפנות ערב, כשעה-שעתיים לפני השקיעה. הוראות הגעה: התקדמו מערבה על רחוב Trần Hưng Đạo המקביל לנהר, כשהנהר לימינכם, המשיכו עם הרחוב בפניה שמאלה לרחוב Luis Paster וימינה כדי לחצות את הגשר ברחוב Thủ Khoa Nghĩa, והמשיכו איתו מערבה לאורך הנהר והכפר, כשהנהר מימינכם.

בטיחות ואזהרות

העיר עצמה בטוחה יחסית ואין אזהרות מיוחדות לגביה. הקפידו על כללי הבטיחות הרגילים והיזהרו מפציעות, בית החולים שברמה טובה הקרוב ביותר נמצא בהו צ'י מין, 6 שעות נסיעה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לצ'או דוק

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם