לפני כמעט 8000 שנים התפרץ ברעש אדיר הר הגעש מאזמה.

הוא קרס אל תוך עצמו והשאיר אחריו מכתש עצום ברוחב של שמונה קילומטרים.

השלג והגשם מילאו אט אט את המכתש הגדול ובתיאום מושלם של הטבע נוצר בתוכו אגם הניזון ממי הפשרות שלגים וגשמים ובכל זאת אינו גולש על גדותיו ואינו מתרוקן, זאת הודות לכמויות המשקעים הרבות בחלק זה של רכס הקסקייד ורמת אידוי המים הנמוכה.

המים כאן כל כך כחולים וצלולים שנראה כאילו מעטה קרח מכסה אותם בשכבה דקה.

וכך, בחלקו הדרומי של רכס הקסקייד, מוקף בהרים נישאים והרי געש מאיימים, שוכן מקום מופלא זה. הפארק הלאומי היחידי במדינת אורגון.

אין הרבה מקומות שיכולים להתחרות ביופי הטבעי של קרייטר לייק.

השלג הוא אורח תדיר, זהו אחד המקומות עם כמויות המשקעים הגדולה ביותר ברכס הקסקייד ופסגות ההרים מסביב עטופות בשלג עד סוף יוני ומשתקפים בצורה מושלמת באגם בכחול.

ולהשלמת התמונה הפסטורלית, ניצב לו בלב האגם אי שהוא בעצמו הר געש קטן, אי הקוסמים

(wizard island) .

זהו גם מקום קדוש לאמריקאים הילידים שמאמינים באגדה קדומה שהאגם נוצר בעת מאבק בין האל של העולמות התחתונים והשאול לאל השמיים.

יש לזכור שהאגם נוצר בעת שכבר חיו בני אדם על אדמת היבשת, ועיניהם של אבות אבותיהם חזו בהתפרצות הר הגעש והפיכתו לאגם.

בהתחשב בעובדה שההתפרצות הייתה גדולה פי מאה מהתפרצות הר הגעש הלנה בשנת 1980 ונצפתה רחוק עד ילוסטון ובריטיש קלומביה של ימינו טבעי הדבר שהילידים שחזו בהכל יחשיבו מקום זה כאתר מקודש.

האירופאים הראשונים שביקרו כאן היו מגלי זהב במחצית המאה ה-19, ובשנת 1902, לאחר מאמצים רבים, הכריז הנשיא רוזוולט על האגם כפארק לאומי.

את המכתש מקיף כביש מעגלי (Rim Drive) שסגור בחלקו למשך רובה של השנה בגלל השלג. האגם הוא מרכז העניינים, מה שאומר שכל מסלול כמעט כולל בתוכו את נופיו.

לפארק נסעתי עם קו החבר הבריטי-יפני איתו טיילתי ביוסימטי. נסיעה ארוכה מזרחה דרך רכס החוף, העמק המרכזי ועליה לרכס הקסקייד. בדרך נראים הרי הגעש השוכנים באזור ומרחוק מבצבץ לו הר הגעש שאסטה שבקליפורניה.

בפארק ישנם מסלולי הליכה רבים, רובם קשורים לאגם עצמו ומיעוטם לטבע שמסביב.

לאחר הכניסה לפארק והתמקמות במקום בו נעביר את הלילה, והלילות הבאים, אתר הקמפינג היחיד הפתוח כל השנה, הכפר 'מאזאמה' (Mazama Village).

בסמוך לכפר ישנו שביל הליכה קצר וקליל 'Annie Creek Canyon Trail' מסלול מעגלי המוביל לשדות פורחים בתוך קניון יפה בו עובר נחל.

אך האטרקציה מספר אחת כאן היא הכביש שמסביב לאגם. דרך זו אורכה 53 קילומטרים והיא אחת מדרכי הנוף היפות ביותר בכל הפארקים הלאומיים בארצות הברית.

על הדרך עצמה ישנן נקודות תצפית רבות שמהם נשקפת זווית אחרת, כל אחת מרהיבה כשלעצמה.

על שפת המכתש ישנו כפר ובו מלון, בית קפה, חנות מזכרות ומרכז מבקרים.

ממש ממול הכפר על גדות המצוק ישנה טיילת נוף קצרה.

הכפר הוא המקום הראשון לבאים מדרום וממערב, בו נראה האגם ועולים קולות ההתפעלות..

השמש כבר החלה שוקעת ואנו סיימנו את היום כאן צופים בשמש הגוועת משתקפת במי האגם הכחולים.

למחרת נסענו לתור את האגם, או לפחות את החלקים הפתוחים בו, כי גם בראשית יוני חלק נכבד מהכביש היה סגור לתנועת כלי רכב בגלל השלג.

צפונה מהכפר, על הכביש, נמצאת נקודת התצפית 'האיש הצופה' (Watchman Overlook). נקודת חובה שאסור לפספס.

מהכפר עצמו יוצא שביל המוליך לנקודת התצפית 'Discovery Point' שביל הליכה זה מומלץ בחום.

ממשיכים צפונה ומזרחה לשביל ההליכה 'Cleetwood Cove' זהו שביל תלול, היחיד שמוביל לשפת האגם. מהמזח שבסופו יוצאות בקיץ הפלגות לאי הקוסמים שבו מסלול הליכה מומלץ.

הלאה משם היה הכביש לצערנו סגור, אך בקיץ כדאי להקיף את האגם כולו ולצפות מקרוב באי נוסף שיש באגם, אי ספינת הפאנטום 'Phantom Ship island'.

למזלנו את הנסיעה מסביב לאגם סיימנו עד אחר הצהריים כי אז החליטו להיפתח ארובות השמיים וגשם זלעפות המטיר ללא הפסקה עד שעזבנו את הפארק.

כיעד לאחר צהריים גשום בחרנו את מרכז המבקרים החביב ששוכן מדרום לאגם בו ראינו סרט מעניין על היווצרותו. כדאי לראות את הסרט לפני הביקור באגם, זה מעניק נקודת מבט חדשה על פלא הטבע המדהים הזה.

הלילה האחרון היה קר מאוד עם טמפרטורות נושקות לאפס וגשם חזק שלא הפסיק לדקה, אך זהו מקום גשום מאוד, את זה ידענו מראש, ולנו יש אוהל עמיד בגשם..

אם שפר מזלכם והגעתם לכאן כשכל הכביש ההקיפי פתוח, עשו את הטיפוס בן עשרת הקילומטרים לפסגת הר סקוט 'Mount Scott'. זוהי הנקודה הגבוהה ביותר מסביב לאגם והנופים בהתאם.

השחר עלה ואנו יוצאים, עדיין בגשם, לנסיעה הארוכה חזרה לקו החוף של אורגון..

------------------------------------

שחר כהן- יעוץ, הכוונה ובניית מסלולים בהתאמה אישית.

[email protected]