"אין כמובן שום סיבה לנסות לתאר את הגרנד קניון. אלו שלא ראו אותו לא יאמינו לשום תיאור, ואלו שראו אותו יודעים שאי אפשר לתארו"

J.B Priestly

במישורים הגדולים של צפון מערב אריזונה, חפר נהר הקולורדו את הקניון הגדול מכולם.

446 קילומטרים אורכו, 29 קילומטרים רוחבו ויותר מקילומטר וחצי עומקו, הקניון הגדול הוא הצלקת הגדולה ביותר על פני כוכב הלכת שלנו.

אפילו נשיא ארצות הברית תיאדור רוזוולט הכריז שזהו האתר הגדול ביותר שכל אמריקאי חייב לראות.

ומעל מאה שנים לאחר מכן, יהלום הכתר של אריזונה מושך לכאן לא רק את תושביה של היבשת האמריקאית אלא מטיילים מכל קצוות תבל שמגיעים ללב המדבר לצפות, לחזות, לטייל ולגלות את פלא הבריאה הזה.

הקניון הגדול כל כך ייחודי וחשוב שזכה הוא להיכלל ברשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק”ו ולהיחשב כאחד משבעת פלאי הטבע העולמיים.

הגרנד קניון הוא יותר מרק נוף יפה, הוא הצצה להיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ בכלל ומערב היבשת האמריקאית בפרט.

הקניון הוא חלק מאגן ההיקוות של נהר הקולורדו, המתחיל מזרחה מכאן, בהרי הסלעים, שהתפתח במהלך 40 מיליון השנים האחרונות, והוא תוצאה של שחיקה שחשפה את אחד מהמבנים הגיאולוגים השלמים ביותר בתבל.

את עומקו המדהים של הקניון ובמיוחד את גובהן של השכבות שרובן נוצרו מתחת לפני הים ניתן לייחס להתרוממות של רמת קולורדו לגבהים שבין 1,500 ועד 3,000 מטרים מעל פני הים, החל מלפני 65 מיליוני שנים.

התרוממות זו הפכה את שיפועי נהר הקולורדו ויובליו לתלולים יותר והם בתורם הגדילו את מהירות זרימתם ואת יכולתם לחתוך בסלע.

היו תקופות בהן גם מזג האוויר השפיע על היווצרותו של הקניון.

בתקופות הקרח השונות גדלה כמות המים בנהר וכך הוא חצב עמוק יותר ומהר יותר בסלע.

מצד שני היו תקופות בהן פעילות וולקנית המטירה אפר ולבה על האזור מה שגרם לחסימתו של הנהר. עדות לפעילות זו ניתן לראות בסלעים וולקנים שנחשבים ל"צעירים" מבין שכבות הסלעים של הגרנד קניון.

לפני חמש מיליון שנים בקירוב, השתנה נתיב זרימתו של הנהר כשמפרץ קליפורניה נפתח וגובה השיא השלילי של הנהר ירד. עובדה זו הגבירה רבות את קצב השחיקה של נהר הקולורדו וכמעט כל עומקו הנוכחי של הקניון הושג בתקופה זו.

פעילות האדם גם השפיעה ומשפיעה על קצב הבלייה של הנהר.

סכרים שהוקמו לאורך נהר הקולורדו, סכרים שמספקים חשמל ומים לעשרות מיליוני התושבים של דרום קליפורניה ונבאדה, האטו את זרימת הנהר ואת קצב השחיקה הטבעי.

ויש כאלו שהגיאולוגיה לא תאמר להם הרבה, ובמקרים כאלה תנו לנוף לומר את דברו.

צוקים בלתי נגמרים בצבעי מדבר בוהקים, גבעות אדומות וחומות, שמיים כחולים מעל ונהר כחול-ירוק שמציץ מדי פעם ונגלה למבקרים, אופק נרחב של שממה מהגדה הדרומית הצחיחה לעצי הצפצפה וערבות הדשא של הגדה הצפונית הגבוהה והירוקה יותר, הטבע בפארק הלאומי הקניון הגדול מרשים, מעניין ומענג.


ולאחר כל זה, למישהו יש עוד ספק מדוע הגרנד קניון הוא אחד מהפארקים הלאומיים המתויירים ביותר בארצות הברית? מדוע הוא אייקון אמריקאי מפורסם ואנשים מכל העולם רוצים לבקר דווקא בו?

הדרך לפארק הלאומי גרנד קניון החלה את דרכה השכם בבוקר בפינתה הדרומית מערבית של יוטה. נסיעה בשממת המדבר על UT-59 עד הנקודה בה חוצים למדינת אריזונה, שם ממשיכים בנסיעה מזרחה עד 'אגם יעקב' Jacob Lake, אז פונים דרומה אל הגדה הצפונית של הגרנד קניון

Grand Canyon North Rim.

גבוהה יותר, ירוקה יותר, מתוירת פחות ועם נקודות תצפית מרהיבות יותר, הגדה הצפונית של הגרנד קניון היא המקום לאוהבי השקט והבדידות, עד כמה שזה אפשרי בפארק פופולרי כל כך.

הנסיעה דרומה לקצה המצוק בין עצי האדר, הצפצפה, ליבנה, אלון ודאגלס משכיחה שהינך נמצא בלב האזור המדברי של דרום מערב ארצות הברית, אך כך היא הגדה הצפונית של הגרנד קניון, מפתיעה ומיוחדת.

העובדה שהגדה הצפונית (North Rim) גבוהה בכמעט שלוש מאות מטרים יותר מהגדה הדרומית (South Rim) הופכת אותה לירוקה יותר, קרירה יותר ומוגבלת מבחינת מזג האוויר. בעוד הגדה הדרומית פתוחה למבקרים כל השנה הגדה הצפונית קבורה בשלג במהלך חודשי החורף.

לפיכך, ומכיוון שהגדה הדרומית נגישה יותר מהערים הגדולות, מגיעים אליה רוב המבקרים.

רק עשרה אחוזים מחמשת מיליון המבקרים בפארק מגיעים לגדה הצפונית של הגרנד קניון מה שמותיר למעטים שכן טורחים ומגיעים לכאן הזדמנויות רבות לשקט ושלווה.

נכון, התשתיות פה לא רבות כמו מעבר לנהר, מרחק של 20 קילומטרים בלבד, אבל הנוף מרהיב והשקט מענג.

בסמוך למרכז המבקרים של הגדה הצפונית (North Rim Visitor Center) ולמלון הגדול שנבנה כאן בשנות השלושים והוא בעצמו אטרקציה תיירותית (Grand Canyon Lodge) יוצא לו השביל אל נקודת 'המלאך הבהיר' Bright Angel Point. זהו שביל סלול וקצר, סך הכל 800 מטר אורכו, ולכן הוא נגיש לכולם. נקודת התצפית עצמה ממוקמת בנקודה צרה בין 'קניון המעיינות הגועשים'

Roaring Springs Canyon לקניון 'טרנספט' Transept Canyon והיא מעניקה נופים מעוררי השראה, מהטובים ביותר בפארק. גם הדרך לנקודת התצפית מספקת נופים נפלאים של הרי שולחן מדבריים ופסגות הרי סן פרנסיסקו שבאופק כולל ההר הגבוה ביותר באריזונה. את נהר הקולורדו עצמו אי אפשר לראות מכאן אך את המעיינות הרועשים, 915 מטרים מתחתינו, אפשר לשמוע.

בסמוך לאתר הקמפינג מתחיל שביל נוסף שמעניק תצפיות נפלאות על הקניונים העמוקים.

'שביל הדוד ג'ים' Uncle Jim Trail בן שמונת הקילומטרים, הוא שביל מעגלי עם נופים נפלאים של קניונים מדבריים.

חוזרים לרכב ונוסעים אל 'הכף המלכותי' Cape Royal. מנקודת התצפית הזו ניתן לראות את נהר הקולורדו שאחראי לפלאי הטבע שסביב וגם את 'חלון המלאכים' Angel's Window.

צפונה מכאן נמצאת נקודת התצפית הגבוהה ביותר בכל הפארק הלאומי שהיא גם מקום מומלץ לצפייה בזריחה Point Imperial. בגובה של 2,683, אין מקום גבוה יותר בגרנד קניון על שתי גדותיו, ומכאן ישנם נופים נרחבים של הקניונים המדבריים.

בין שתי נקודות התצפית מתחבאת לה עוד נקודת נוף יפה, Roosevelt Point.

המסלולים אל נקודות התצפית קצרות ומענגות.

את הלילה העברתי מחוץ לגבולות הפארק, באחד מאתרי הקמפינג של Kaibab Plateau.

בוקר מפציע על Demotte Campground ואני יוצא לכיוון הכביש הראשי ותחנת השירות Jacob Lake

כביש 89A ממשיך מזרחה לאורך הצוקים המדבריים של Vermilion Cliffs National Monument עד לנקודת החצייה של נהר הקולורדו Navajo Bridge, אז יורדים דרומה ופונים לכיוון העיירה פייג' Page

מספר קילומטרים לפני העיירה נמצא העיקול המפורסם של נהר הקולורדו שזכה לכינוי 'עיקול פרסת הסוס' Horseshoe Bend. נתיב ההליכה אל קצה המצוק שצופה על הנהר עמוס במבקרים וזה אחד מהאתרים המצולמים ביותר בדרום מערב ארצות הברית.

מזרחה מהעיירה פייג', בתחומי שמורת האנדיאנים 'אומת הנבאחו' נמצא הקניון המפורסם, קניון האנטילופה Antelope Canyon.

קניון זה, שנוצר מסחף של אבן החול כתוצאה משטפונות שפוקדים את המקום תדיר מורכב משני קניונים נפרדים. הקניון העליון שנודע בשם "החריץ" והקניון התחתון שזכה לשם "פותחן הבקבוקים".

על מנת לבקר בקניון אנטילופה יש לצאת לסיור מאורגן, מגוון חברות מציעות ימי טיול לקניון מהעיירה פייג' ולמרות המחיר כדאי לצאת לבקר באתר מיוחד זה בו בחודשי הקיץ קרני השמש שחודרות מבעד לקירות הקניון מאירות בצורה יוצאת דופן את פנינת הטבע המיוחדת.

את הסיור ערכנו בקניון העליון המתויר יותר והחוויה של הליכה בנתיב הצר מוקף בקירות צבעוניים מקווקוים בגובה של 36 מטרים מעלייך נחקקת בזיכרון.

שעתיים וחצי נסיעה ואני מוצא את עצמי שוב בתחום הפארק הלאומי גרנד קניון, אך הפעם בגדה הדרומית הסואנת.

אתר הקמפינג 'נוף המדבר' Desert View Campground מרוחק 40 קילומטרים מזרחית מ'כפר הקניון' אך המרחק רק מטיב איתו והוא יותר שקט ורגוע, עד כמה שאפשר בתקופת התיירות.

מרכז המבקרים המרכזי של הפארק Grand Canyon Visitor Center מציע מגוון של תצוגות מעניינות על הקניון, הגיאולוגיה ועולם החי שלו.

ממרכז המבקרים העמוס לעייפה יוצא השביל אל אחת מנקודות התצפית היפות ביותר בפארק Mather Point, מכאן גם יוצא השביל הסלול לאורך הגדה Rim Trail. אפשר ללכת מערבה לכיוון המלונות, תחנת הרכבת וסטודיו 'קולוב' שמציג את עבודתיהם של האחים קולוב שצילמו את הקניון בראשית המאה הקודמת. אך אם תבחר ללכת לכיוון מזרח תזכה לרגעים של שקט ובדידות שמוסיפים למראות הקניון.

הדרך הטובה ביותר להתרחק מההמונים היא לרדת משפת הקניון אל תוכו, ואין מקום טוב יותר משביל ההליכה התלול והקשה Bright Angel Trail.

השביל בן 15 הקילומטרים הוא למטיבי לכת אך עדיין הפופולרי ביותר בפארק.

ניתן לעשות את המסלול יום הזה גם על פרדות אך אין כמו תחושת ההישג לאחר שהצלחת לחזור חזרה לשפת הקניון.

שביל ההליכה South Kaibab קצר יותר באורכו והוא הדרך הקצרה ביותר אל שפת הקניון, אך הוא קשה באותה המידה. למעשה, אין דרך קלה להגיע אל נהר הקולורדו, אך לאלו שכושרם הגופני מאפשר אין לפספס את החוויה של הגעה לתחתית הצלקת הענקית.

יחד עם זאת, לא כדאי לנסות לרדת לנהר ולעלות חזרה באותו היום, גם בעלי הכושר הגופני הטוב ביותר יסכנו את עצמם ובמיוחד בחום הקיץ, עדיף לרדת לנהר, לבלות שם את הלילה ולעלות למחרת לגדה.

בדרך חזרה אל אתר הקמפינג עצרתי בעוד נקודת תצפית נהדרת ממנה אפשר לראות בבירור את נהר הקולורדו Grandview. הירידה תלולה אך התצפית מרהיבה.

בוקר עולה על המדבר ואני יוצא אל הדרך הארוכה לתחום שמורת הילידים 'האבאסופי'

Havasupai Indian Reservation ולגולת הכותרת שלה 'מפלי האבאסו' Havasu Falls.

לא קל להגיע אל מקום מיוחד ויפה מאין כמוהו זה. ביקור בנווה המדבר של הבאסו מצריך תכנון מוקדם, זמן, מאמץ וכסף. אך כשמגיעים אל המפלים הכחולים בלב המדבר נשכח המאמץ ברגע.

המרחק מהפארק הלאומי 'גרנד קניון' ל'מפלי האבאסו' הוא 313 קילומטרים של נסיעה מדברית.

אז אחרי שנרשמים מראש באתר האינטרנט של השמורה ושומרים מקום באתר הקמפינג נוטשים את הרכב במגרש החניה, מעמיסים את הציוד על הגב ומתחילים בהליכה של 13 הקילומטרים אל הכפרון הקטן סופאי, מכאן עוד 3 קילומטרים אל אתר הקמפינג שם סוף סוף יורד התרמיל העמוס מהגב ואפשר להתרווח. אפשר דרך אגב לרדת אל הכפר בפרדות או במסוק אך האופציה הרגלית היא כמובן הזולה יותר.

פחות מקילומטר הליכה מהאוהל ואתה במפל 'מוני' Mooney Falls, ומשם הדרך אף קצרה יותר אל שאר המפלים והבריכות, שזכו להיחשב כבריכות הטובות ביותר בארצות הברית.

המראות כאן משובבי נפש בצורה בלתי רגילה, מי הטורקיז הצלולים, המפלים הצונחים מקירות אבן החול האדומים, העצים המוריקים שמעניקים צל מענג בחום המדבר, המפלונים הקטנים ואגני הרחצה הגדולים והקטנים הופכים את השהייה כאן לאחת החוויות המיוחדות ביותר בטיול בדרום מערב ארה"ב ובגרנד קניון בפרט.

יומיים מענגים במפלי 'האבאסו' הגיעו לסיומם. מעמיסים את הציוד על הגב ומטפסים בדרך התלולה חזרה אל מגרש החנייה והרכב שממתין בקוצר רוח לקראת ההרפתקאה הבאה בכביש 66 ובפארק הלאומי 'עצי יהושוע' הקליפורני.