יהודיי שנגחאי

כתבה מפתיעה על חשיבותם של היהודים בהיסטוריה של שנגחאי, על התיישבות יהודים בעיר במהלך על השנים ועל אתרים יהודיים בהם ניתן לבקר בהווה.
צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: יהודיי שנגחאי
Depositphotos/Dibrova ©

כל תייר המגיע לשנגחאי מהחלק המערבי של כדור הארץ מתפלא לגלות שזוהי עיר מערבית השונה באופייה מכל עיר אחרת בסין. ברחבי העיר מפוזרים אלפי בתים ובניינים בסגנון מערבי מתחילת המאה ה-20. שנחאי הפכה לעיר המערבית, בשנת 1845 (בד בבד עם הונג-קונג). התושבים הראשונים היו הבריטים ובעקבותיהם הגיעו הצרפתים, האמריקאים, הגרמנים ואחרים.

ליהודים חלק חשוב מאוד בהיסטוריה של העיר. מבין המתיישבים הראשונים היו יהודים עיראקים, (שהיגרו מבגדאד לבומבי) והחזיקו אזרחות בריטית. יהודים אלו, הוו קבוצה של כ 800 נפש בלבד אך בשל עושרם הרב, הטביעו את חותמם על העיר. הם הגיעו לשנגחאי כסוחרי אופיום ובמשך הזמן השקיעו בנדל"ן. אלו הם משפחות ששון, כדורי, חרדון, עזרא, אברהם ועוד. מתקופה זו מעטרים את העיר בתיהם הפרטיים, ובנייני פאר שהקימו: בתי מלון, בנייני דירות ובית הכנסת- אוהל רחל.

הקבוצה השנייה של יהודיים הגיעה לקראת סוף המאה ה 19 מרוסייה, הם ברחו מהפוגרומים ומשינויי השלטון. בשנחאי התהוותה קהילה של כ 4500 נפש, והם בחרו להתמקם האזור הצרפתי של העיר. היהודים הרוסים זכו לפרסום רב בשני תחומים: רפואה ומוסיקה. גם כיום ניתן לבקר בקונסרבטוריון למוסיקה, שהיה בזמנו המועדון של יהודי רוסיה ובבית חולים שהוקם בכספי היהודים הבגדאדים והרופאים בו היו רוסים ומשמש עד היום בית חולים סיני. גל ההגירה השלישי של יהודים והגדול מכולם, הגיע בזמן מלחמת העולם השנייה. ניצולי השואה הגיעו לשנגחאי מאירופה בדרך הים (בשיט באוניות פאר מחופי איטליה) או בדרך היבשה דרך רוסיה ליפן ומשם לשנחאי. יש האומדים את מספר ניצולי השואה בשנחאי ב- 18,000 נפש. משנת 1943, רכזו היפנים ששלטו בשנחאי, את ניצולי השואה ב"גטו הונגקיו". היום ניתן לבקר באזור זה של העיר במוזיאון "אוהל משה", ובמצבת הזיכרון שהוקמה בתקופת רה"מ יצחק רבין ז"ל.

הקהילות היהודיות בשנגחאי תרמו רבות להתפתחות העיר וההשפעות ניכרות עד היום במבנים ובחיי התרבות. לכל אחת מהקהילות, את התרומה שלה. יהודי ספרדיים- תרמו בממדי הבנייה רבת ההיקף של מבנים ציבוריים ופרטיים. יהדות רוסית- ופליטי אירופה תרמו לחיי הרוח והתרבות של העיר.

הקהילה היהודית בשנגחאי: כיום מונה הקהילה היהודית כ 150 נפש, כולם מתגוררים בשנחאי באופן זמני ומקורם בארה"ב, ישראל ואירופה. רב הקהילה הוא הרב גרינברג הנמנה על זרם חב"ד. הקהילה מקיימת תפילות וארוחות בכל שבת ובחגים. הצבור מוזמן.
לתאום עם הקהילה היהודית: sjc@chinajewish.org

אתרים יהודיים בשנגחאי:

אוהל משה: בית כנסת ומוזיאון הממוקם ברובע "הונקיו", פתוח כל יום מ 9:00-16:00 אין צורך בתאום מראש. דמי כניסה 50 RMB המוזיאון הנמצא במרכז ה"גטו היהודי" מרכז מידע על הגטו, והיהודים שהגיעו מאירופה בזמן מלחמת העולם השנייה.
כתובת: #62 ChangYang rd. Near the Ocean hotel. כל נהג מונית מכיר את המקום.

אוהל רחל: בית כנסת גדול ממדים ומרשים ביותר הממוקם במרכז העיר. הוקם בשנת 1920 ע"י משפחת ששון. הבניין סגור למבקרים ולמתפללים. לתאום ביקור יש להתקשר לג`ורג`יה נוי:
בית +862162689051 / נייד 13002146702
shanghaijews@hotmail.com

יעדי הכתבה

סגור
×