עפתי לתרמילאים

חיפוש דירה בניו-יורק

הגעתי לניו-יורק בתחילת יולי, חודשיים לפני ששנת הלימודים התחילה. עכשיו, במבט לאחור, האופטימיות שלי לגבי מציאת הדירה היתה מרשימה. אולי זה היה אפילו טיפשי להגיע בלי כל ניסיון בחיפוש דירה מהארץ ובלי שאכיר אף אחד בעיר הגדולה.
תמיר רוזנבלום
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: חיפוש דירה בניו-יורק
© Hackman/Depositphotos

דגשים לחיפוש דירה

הגעתי לניו-יורק בתחילת יולי, חודשיים לפני ששנת הלימודים התחילה. עכשיו, במבט לאחור, האופטימיות שלי לגבי מציאת הדירה היתה מרשימה. אולי זה היה אפילו טיפשי להגיע בלי כל ניסיון בחיפוש דירה מהארץ ובלי שאכיר אף אחד בעיר הגדולה. התכנון המקורי שלי היה לבדוק את היצע הדירות בסוף השבוע הראשון, ולהשכיר דירה כבר בסוף השבוע השני. הרי כמה כבר קשה זה יכול להיות? הייתי מוכן להתפשר על המחיר, והייתי מוכן להשכיר את הדירה עם שותפים למרות החלום להשכיר דירת סטודיו בעצמי.

במהלך חיפוש הדירה התאכסנתי באכסניה ברחוב ה-103 ואמסטרדם (Hostelling International). מאיפה מתחילים את החיפושים? הזהירו אותי שלא צריך להתמהמה, שצריך להשיג את העיתון יום לפני הגעתו לדוכנים ולהתקשר ולקבוע בהקדם האפשרי פגישה כדי לראות את הדירה. לא רציתי אפילו לשמוע על סוכנויות תיווך, הגובות בדרך כלל דמי שירות בגובה שכר הדירה לחודש שלם. התחלתי לחפש דירה בשלושה ערוצים שונים: דרך העיתונים, דרך האינטרנט ודרך המערכת הממוחשבת באוניברסיטה.

 כשהייתי עוד בארץ, דימיינתי את עצמי חי בדירת סטודיו משלי במנהטן. ידעתי שדמי השכירות יהיו גבוהים, אפילו גבוהים מאוד, אבל ההוצאה נראתה לי כדאית ומשתלמת. כמה זמן אני אגור בניו יורק? הרי אני לא יודע מה התוכניות שלי לעתיד הרחוק. לכן, אחד הדברים הראשונים שעשיתי בתחילת החיפוש היה להתקשר ולברר בקשר לשכירת דירה משלי. בשלב זה למדתי על המושג "קרדיט צ`ק" ("credit check"). כאשר אתה רוצה להיות חתום על חוזה השכירות, אתה צריך להציג את אותו קרדיט צ`ק, שהוא בעצם בדיקת הסטטוס שלך בבנק, הבנוי על עמידה בתנאי התשלומים שהצבת לעצמך במהלך תקופה מסויימת. קרדיט אתה מקבל ברוב המקרים רק אם אתה עובד בעבודה קבועה, וקרדיט המאפשר חתימה על חוזה הינו בדרך כלל נבנה במהלך שנה או יותר. את החשבון הבנק שלי פתחתי כמה ימים קודם לכן, ובבנק הפקידה נשארה אדיבה כשהסבירה לי בפעם השלישית, למה אני לא יכול לקבל כרטיס אשראי כאשר אני לא מתכוון לעבוד בשנה הקרובה. לכן קרדיט צ`ק היה דבר בלתי מושג מבחינתי, ונאלצתי לוותר על החלום לשכור דירת סטודיו משל עצמי.

 אציין שעדיין אפשר להשיג דירות בלי שותפים בעזרת דרכים חלופיות. ישנם סוכנויות שלא מבקשות קרדיט צ`ק. נתקלתי באחת כזו, ולא הצלחתי להסתיר את פליאתי ברגעים הראשונים. אבל הדירות שהציעו לי היו מחוץ למנהטן, עמוק בפנים ברוקלין. הדרך הנוספת הינה בעזרת סבלט (sublet) לתקופה ארוכת טווח. סבלט משמעותו שאתה אינך חתום על החוזה מול בעל הבית, אלא מול הדייר, שמשכיר את המקום. ברוב הפעמים, בעל הבית אינו מודע לכך שהדירה מושכרת לדייר משנה. במקרה זה, כדאי לברר קודם את כל המשמעויות ואם החוזה מאפשר אופציה כזו.

 מאגר הדירות המוצע לסטודנטים דרך האוניברסיטה היה דל ביותר. התאכזבתי מאוד למראה הרשימה המצומצמת של הדירות אחרי הפילטור לפי הקריטריונים הראשוניים שרציתי. התחלתי לנפות קריטריונים, וציפיתי לראות את הרשימה גדלה. זה לא כל כך קרה. מצאתי את עצמי מציץ למסכים האחרים, מנסה לאתר את החתכים לפיהם הסטודנטים האחרים מחפשים. ההרגשה שאתה מתחרה על מספר מצומצם של דירות עם מספר רב של סטודנטים היתה נוראית, אם לא הייתי עדיין בלחץ. מאותו רגע הרגשתי שתהליך החיפוש יהיה קשה הרבה יותר ממה שתיארתי לעצמי. הבנתי מהר מאוד שחיפוש דירה בעזרת המערכת המכווננת שהאוניברסיטה מציעה הוא לא יעיל במיוחד.

לתחילת הכתבה

איפה מחפשים דירה

אז מה עושים אם לא רוצים להשתמש בסוכנות תיווך? מחפשים דרך האינטרנט. האתר המדובר ביותר הינו קרייג ליסט, המכיל מאות הצעות ממויינות לפי קריטריונים שונים וכולן ללא דמי תיווך, כולל מודעות לדירות עם/ ללא שותפים, חיפוש שותפים לדירות קיימות, השכרה לתקופה קצרת טווח או ארוכת טווח ועוד. אני לא אספר על כל הדירות שראיתי בניו יורק לפני שמצאתי את הדירה שבה אני גר כעת. במהלך חיפושי ראיתי כ-25 דירות, מפוזרות בכל חלקיה של ניו יורק. אך כמה מהן ראויות לאזכור מיוחד.

 הדירה הראשונה שהלכתי לראות היתה ממוקמת ברחוב ה-9, כחמש דקות הליכה מהאוניברסיטה (NYU). כנראה שפספסתי את האזכור שהחדר המוצע הינו לופט (loft) או שפשוט לא ידעתי בזמנו מה פירוש המונח, אבל כשהגעתי לדירה והשותפה הראתה לי במה מדובר כבר לא היה מקום לתהיות. לופט הינו חלק מחלל החדר שתחמו אותו ברצפה מוגבהת. בלופט הספציפי הזה לא הייתי מסוגל לעמוד. מאותו רגע ממש החלטתי שדרישה בסיסית מהחדר אותו אני עומד לשכור היא שאני לפחות אוכל לעמוד זקוף בתוכו. נשמע קצת מוזר? בניו יורק, מסתבר, הדבר מקובל.

דרך אגב, השכירות של אותו לופט, חצי חדר, היתה בסביבות השכירות של דירת 4 חדרים בצפון תל אביב. השותפה עוד דיברה על הבר שפתוח עד חמש לפנות בוקר, שלוש קומות למטה, ועל זה שבעצם הרעש הקיים הינו "רעש לבן", כזה שאתה מתרגל אליו ושוכח שהוא קיים. אני חשבתי על דרכי מילוט ומתי זה מקובל להגיד שאתה רוצה זמן לחשוב על זה ולעזוב את המקום. רק הרבה מאוד דירות מאוחר יותר עזרתי את האומץ לעזוב מיד כאשר ראיתי שהמקום לא בשבילי. מסתבר, שבעצם הדבר מקובל, והניו יורקים עצמם אינם מבזבזים זמן יקר על לראות מקום שהחליטו ממבט ראשון שהוא לא לטעמם.

הדירות במנהטן קטנות. מאוד קטנות. ישנם גם דירות מרווחות, אבל שכר הדירה מרקיע שחקים. בשלב מסוים התרגלתי לגודל הממוצע של החדר שהיה בטווח המחירים שהרשתי לעצמי, אך עדיין הצלחתי להיות מופתע כאשר החדר היה ללא חלון, או עם חלון שמאחוריו עומד קיר לבנים. באחד המקרים החלון היה סגור, וכאשר ניסיתי לפתוח אותו, בעלת הדירה הופתעה. אני הופתעתי יותר מהקיר שהתגלה מולי. מסתבר, ממשמע החריקות, שלא כולם ניסו לפתוח את החלון, כאילו קיבלו כמובן מאליו שהחלון נפתח לרחוב, או מצד שני, שהניחו, שאין כלום מאחוריו.

כדאי להכיר את האיזורים השונים של ניו-יורק לפני שמתחילים את חיפוש הדירה. הדפסת מפת האיזור מאחד האתרים באינטרנט, המסמנים את מיקום הדירה והרחובות שמסביב, יכולה לחסוך מבוכה. לכאורה, עצה זו נראית טריווילית מאוד, אבל מסתבר שלפעמים, כאתה לחוץ או מבולבל מהתהליך, אתה יכול לעשות טעויות מביכות. אחת מהן קרתה לי בשלב מסויים בחיפוש הדירה. התקשרתי לברר על אחת הדירות שעשתה רושם טוב. השותפה אמרה לי שהדירה נמצאת ליד חנות מייסיס (Macys). אני כבר ידעתי שמייסיס נמצאת ברחוב ה-34, במידטאון מנהטן, ולכן המיקום נראה לי כמיקום מצוין. לא הכרתי עדיין את תחנות הרכבת התחתית וכאשר היא אמרה לי שם של תחנה שאני צריך לרדת, לא נדלקה לי נורה אדומה. רק כאשר הייתי בתוך הסבווי והסתכלתי במפה, גיליתי שהתחנה היא בעצם בברונקס ולא במנהטן. הבחורה בכוונה לא ציינה שזהו הסניף של מייסיס בברונקס, כדי להביא יותר שותפים פוטנציאליים לראות את הדירה. לפעמים זה הצליח לה, כמו במקרה שלי.

 את הדירה בסופו של דבר מצאתי דרך אתר יעיל באינטרנט לחיפוש דירות ללא דמי תיווך EasyRoommate.com. השימוש בשירות עולה כמה עשרות דולרים, אבל הינו משתלם ביותר, כי הינו מאפשר גישה למאגר גדול של דירות וחדרים להשכרה. הדירה ממוקמת ליד יוניון סקוור (Union Square) ובמרחק הליכה מהאוניברסיטה.

במבט לאחור, כמה דברים פשוטים היו יכולים להקל עלי בחיפוש הדירה בצורה משמעותית. דבר ראשון ועיקרי הינו בירור העובדות לגבי תהליך החיפוש. פשר להתחיל את החיפוש כבר מהארץ: לבדוק את ההיצע דרך אתרי האינטרנט ואף לקבוע את הפגישות מראש, לארגן את המפגשים כמה שבועות מראש כאשר תאריך הכניסה לדירה אינו מידי. דבר נוסף הינו להכין רשימת שאלות מראש שאותן אתה מעונין לשאול. את השאלות כדאי לשאול עוד לפני שמגיעים לראות את הדירה. לדוגמא: לגבי אירוח חברים או משפחה, תשלומים נוספים ועוד. מאוד חשוב בניו יורק לבקש לראות את החוזה. לפעמים תגלה שהחדר שאותו אתה שוכר אינו ניתן להשכרה.

 והחשוב מכל, התהליך הינו ארוך ומייגע, אך אל תשכור את הדירה הראשונה שתמצא, הנמצאת בטווח המחירים שלרשותך.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ניו יורק סיטי