עפתי לתרמילאים

קמצ'טקה - ממלכה פראית וקסומה

בקיץ 2015 החלטתי לטייל בקצהו המזרחי של רוסיה, ושל הגלובוס כולו, בחצי אי מרהיב ובתולי הנקרא קמצ'טקה. בחצי האי ראיתי נופים מדהימים, תופעות טבע מפתיעות ומצאתי היכן מתחבאים דובים חומים. חובבי הטבע והצילום, לא תוכלו לעמוד בפיתוי של היעד המרתק והפוטוגני הזה
ינאי בונה
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: קמצ'טקה - ממלכה פראית וקסומה
© ינאי בונה

להגיע לסוף העולם, ולפנות שמאלה

קמצ'טקה (Kamchatska) נמצאת רחוק בקצה הצפון-מזרחי של כדור הארץ. ואם לדייק – צפון מזרחית ליפן, בערך בקו האורך של אוסטרליה-ניו זילנד, רק בחלקו העליון של הכדור, או: עשר שעות קדימה בשעון מאיתנו.

רוסיה היא מדינה אחת בגודל של יבשת שלמה, מדינה בעלת שטח גיאוגרפי כמעט בלתי נתפס. כדי להגיע לקמצ'טקה צריך לטוס לעיר הגדולה במחוז, הנקראת פטרופבלובסק (Petropavlovsk). רק כדי לסבר את האוזן - ממוסקבה בירת רוסיה ועד לפטרופבלובסק, הטיסה אורכת קרוב לתשע שעות (שמונה וחצי ליתר דיוק), אפילו שמדובר בטיסת פנים ישירה! אל מוסקבה הגעתי בטיסה ישירה, ארבע שעות וקצת מישראל...

קמצ'טקה מחכה לכם בקיץ

מזג האוויר בקמצ'טקה לא מזמין ולא נוח במיוחד. לאורך רוב השנה שורר בה קור עז, במיוחד בחורף, שבו הטמפרטורות צונחות אף ל-30-40 מעלות מתחת לאפס – לא נעים. הקיץ בחצי האי המופלא הזה קצר מאוד, מחודש יולי ועד סוף אוגוסט, או לפעמים עד אמצע ספטמבר. אלא שלעומת החורף, בקיץ הטמפרטורות עולות לסביבות 10-20 מעלות ביום (בלילה עדיין קר מאוד), ואפשר לטייל שם בנוחות יחסית. שלא תטעו, גם בקיץ יש לא מעט ימים קרירים וגשומים, בעיקר בהרים הגבוהים, השמש לא תמיד יוצאת ומזג האוויר משתנה במהירות כזו, שאפילו למקומיים קשה לחזותו.

רוב פסגות ההרים שאליהם הגענו, עוד היו עטופות בשכבות קרח ושלג, וקיבלה אותנו שם טמפרטורה של כמה מינוסים קפואים מתחת לאפס. לעומת זאת, בתחתית ההרים ובמישורים היה מזג אוויר נוח למדי, קרוב לעשרים מעלות חמימות. חודשי הקיץ הקצרים הם התקופה היחידה שבה אפשר לבקר בקמצ'טקה וליהנות מכל הטבע הפראי והנופים המרשימים שיש לרוסיה להציע.

אמנם בשאר חודשי השנה ניתן לראות עופות גדולים כעיטמים (Steller's Sea Eagle), או אפילו ברבורים לבנים ומהודרים, המגיעים בחורף, אבל לא תמיד אפשר להגיע לכל מקום לאור הטמפרטורות הנמוכות והקיצוניות, שמבטלות ודוחות תנועה של כלי תחבורה שונים וטיסות פנים וחוץ.

ארץ פראית ומרגשת

בתקופת הקיץ ניתן לראות נופים מרשימים וייחודים, ביניהם הרי געש פעילים, שדות לבה מחורצים עם לבה זורמת, גייזרים, אגמים, מפלים, נהרות עצומים, מערות קרח ומגוון רחב ביותר של בעלי חיים.

בקמצ'טקה נמצא אחד מריכוזי הדובים החומים הגדולים בעולם, ובעלי חיים נוספים כמו: שועלים אדומים, לוויתנים, כלבי ים, עופות מים ולהקות ענקיות של דגי הסלמון ועוד. בקיץ מגיעים בעלי החיים לקמצ'טקה על מנת ליהנות מהשפע העונתי הקצר, הצמיחה והפריחה של הקיץ. גם דגי הסלמון מגיעים להתרבות ולהשריץ בנהרות הרחבים של האזור בקיץ ומושכים בעקבותם טורפים רבים.

מה כדאי לקחת

בביגוד חם לא שווה לחסוך, אך גם לא להגזים. כדאי להצטייד בביגוד תרמי טוב (גטקעס וגופיה), מעיל חם נגד רוח, גרביים, כובע ראש וכפפות ברמה טובה. כמובן שכדאי להגיע עם נעלי טיולים טובות ושווה לשקול להביא זוג נעליים ספייר במקרה ולא הוצאתם את נעלי הטיולים שלכם מהארון הרבה זמן. צריך גם להצטייד בשק שינה שמתאים לטמפרטורות נמוכות – אפשר לקנות בארץ ויש גם אפשרות להשכיר במקום בהזמנה מראש. לאלה שסובלים מיתושים – כדאי להביא קרם או ספריי דוחה כיון שהם נמצאים שם בכמויות גדולות בקיץ.

מטיילים בגדול

כדי לטייל, לנוע ולראות את כל המראות הייחודים שיש לקמצ'טקה להציע בפרק הזמן הקצר של הקיץ, צריך להיעזר בכלי התחבורה הגדול באי - ה"קאמאז". זוהי משאית עוצמתית, שמותאמת לנסיעה בדרכי השטח המאתגרים של קמצ'טקה. מומלץ לארגן את המשאית דרך חברות הטיולים המקומיות. לחלק מהמקומות, כמו אגם קוריל, או עמק הגייזרים, אפשר להגיע רק בטיסה במסוק. אישית, לא הייתי ממליץ לנסות ולטייל באופן רגלי ברחבי חצי האי ובמיוחד כשלא מכירים את השטח היטב.
 ואם כבר בשטח עסקינן, אז חשוב להדגיש שוב, ששטחה של קמצ'טקה עצום! 472,300 קמ"ר ליתר דיוק, שזה יותר מפי עשרים משטחה של מדינתנו הקטנה ישראל. מעבר להכל, יש לא מעט סכנות בטבע פראי שכזה – אבל שהדבר לא ימנע מכם מלהגיע ליעד מדהים זה.

הכותב הוא ינאי בונה, צלם ומדריך מחברת Wild Travel המפיקה מגוון טיולי טבע, הרפתקאות וצילום למקומות יחודיים בארץ ובעולם.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה