עפתי לתרמילאים

מבוא לטיול בקרואטיה

קרואטיה היא ארץ של ניגודים: אם זה במבנה הגיאוגרפי שלה, הכולל הרים נישאים וקרירים לעומת רצועת חוף הנהנית ממזג אוויר ים-תיכוני משגע ואיים קטנים המנקדים את מי הים הכחול ובהם חופי נודיסטים רבים, ואם זו תחושת גן העדן הפוקדת את המבקר באגמי הטורקיז של פלטביצה ואווירת ימי הביניים המופלאה של חלק מעריה לעומת הגיהינום ששרר בה לפני שנים ספורות בלבד, בסופה של המאה ה-20. קרואטיה - קסם של מקום!
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מבוא לטיול בקרואטיה
Depositphotos_dbajurinjpg ©

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-16/8/2020

 • הכניסה לקרואטיה מותרת לאזרחים ישראלים, בהצגת בדיקת קורונה שלילית, בתוקף מ-72 שעות לפני מועד הטיסה.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת כסדרה.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים תחת הגבלות.
 • אטרקציות שונות פתוחות תחת הגבלות.
 • עבור אזרחי ישראל, בשלב זה אין צורך בחובת בידוד עם שובם ארצה.
לוגו וירוס קורונה

היסטוריה של קרואטיה

קרואטיה היא ארץ של ניגודים: אם זה במבנה הגיאוגרפי שלה, הכולל הרים נישאים וקרירים לעומת רצועת חוף הנהנית ממזג אוויר ים-תיכוני משגע ואיים קטנים המנקדים את מי הים הכחול ובהם חופי נודיסטים רבים, ואם זו תחושת גן העדן הפוקדת את המבקר באגמי הטורקיז של פלטביצה ואווירת ימי הביניים המופלאה של חלק מעריה לעומת הגיהינום ששרר בה לפני שנים ספורות בלבד, בסופה של המאה ה-20.

קרואטיה מנסה להשתחרר מהדימוי שדבק בה בעולם כמדינה של מלחמות, הרס וצער, ולהחזיר אליה את מיליוני התיירים שפקדו את שטחה בימים בהם עוד הייתה חלק ממדינת יוגוסלביה. מי שיניח בצד את הרושם שנותר בעקבות שעות של שידורי קרבות ומלחמות ב-CNN ויגיע אליה, יגלה מדינה אחרת, עם ארכיטקטורה מגוונת שהותירו בה כל כובשיה הרבים, מהאימפריה הרומית ועד הונציאנים; טבע ונופים של עצי אורן ירוקים, למעלה מאלף איים מול חופי הים האדריאטי החמים (בהם גם חופי נודיסטים רבים), נהרות ומפלים, ופארקים לאומיים מעניינים; תשתית תיירות טובה יחסית, ששרדה מהימים בהם כיכבה על מפת התיירות העולמית; ערים מרתקות ואוכל מצוין, והרבה שקט.

 בניגוד צורם לנוף הפסטורלי והשלווה היחסית אותם פוגשים המטיילים כיום במדינה, ההיסטוריה של קרואטיה רצופה טיהורים אתניים, מלחמות עקובות מדם, פלישות, כיבושים וקרבות. הראשונים בפולשים היו הרומאים, שכבשו את האזור ב-229 לפנה"ס, מידי האילירים, התושבים הראשונים באזור שהיו ממוצא הודו-אירופאי. האימפריה הרומית קרסה במאה החמישית לספירה, אך השאירה את עקבותיה בדמות ארמון דיוקלטיאנוס בעיר ספליט, מהשרידים הרומיים היפים ביותר ביבשת.

במאה השביעית הגיעו מפולין השבטים הסלאביים, והשבטים הקרואטים היגרו אל שני מחוזות בקרואטיה של היום, שאוחדו במאה העשירית לממלכה אחת. אותה ממלכה שרדה עד פלישת הטטארים באמצע המאה ה-13. במאה ה-15 תפסו הונציאנים את השליטה באזור החוף. במאה ה-16 הגיע תורם של הטורקים לנסות להשתלט על האזור, הקרואטים חיפשו בני ברית באוסטריה, וקיבלו את חסותו של בית האבסבורג בצפון המדינה. בעוד האוסטרו-הונגרים נמצאים בצפון המדינה, כבש צבא צרפת בראשותו של נפוליאון את אזור החוף מידי הונציאנים. במחצית הראשונה של המאה ה-19 קיבלה צפון קרואטיה מעמד של מעין אוטונומיה פנימית מידי ההונגרים ששלטו בה, אולם עם הפסדה של האימפריה האוסטרו-הונגרית במלחמת העולם השנייה, אוחדה עם השטחים סביבה למדינה אחת - יוגוסלביה.

במלחמת העולם השנייה, פלשה גרמניה אל יוגוסלביה והקימה בה ממשלת בובות פשיסטית, שהחלה בטיהור אתני של יהודים, צוענים וסרבים. עד סוף המלחמה נרצחו באזור כמיליון נפשות. בתום המלחמה הפכה קרואטיה לרפובליקה בתוך הפדרציה היוגוסלבית, בראשות המנהיג הקומוניסטי טיטו, שביצע טיהורים פוליטים במדינה בשנות ה-70. בסוף שנות ה-80, כשהקומוניזם החל מתפורר, החלו קריאות בקרואטיה למען עצמאות ונגד הקומוניזם. ב-1990 נחקקה במדינה חוקה חדשה שגרמה להפליית הסרבים במדינה.

ביוני 1991 בעקבות הכרזתה של קרואטיה על עצמאותה מהפדרציה היוגוסלבית, החלו הסרבים להתקומם, הכריזו על עצמאותם מקרואטיה באזור קראינה, ומלחמה פרצה באזור. הצבא היוגוסלבי נכנס אף הוא לקרב לטובת הסרבים, כבש שטחים רבים בקרואטיה, והפציץ את ארמון הנשיאות בזגרב. בהתערבות האו"ם ב-1992, נסוג הצבא מקרואטיה וחוקתה של המדינה תוקנה בכל הנוגע לזכויות המיעוטים. אולם השקט לא החזיק מעמד זמן רב, ובתחילת 1993 פתחה קרואטיה במתקפה על קראינה הסרבית, שהחלה מצידה בטיהור אתני נרחב בשטחה. הסכם הפסקת אש כושל נוסף נחתם והופר, וקרואטיה כבשה את האזור ב-1995, בעוד עשרות אלפי פליטים סרבים מתקבצים בגבול. בדצמבר 1995 נחתם הסכם דייטון באוהיו שהביא סוף סוף להפסקת הלחימה באזור ולפירוקה של יוגוסלביה. מאז נדמה שהשקט חוזר לקרואטיה, ואיתו, לאט לאט, גם התיירים שפקדו את האזור היפהפה בעבר.

 תהפוכות ההיסטוריה שיצאו את קרואטיה של ימינו ניכרים גם בצורתה המוזרה במפה, שנראית כאילו הורכבה מפיסות שנתלשו מכאן ומכאן. שטחה בן ה-56,538 קמ"ר גובל בסלובניה והונגריה מצפון, בוסניה והרצגובינה ממזרח ומדרום, מונטגרו בקצה הדרומי, וממערב בים האדריאטי. חלקה הצפוני-מזרחי, הינו מישורי. ממרכז המדינה מתחילים פני השטח להתרומם, בהרי קפלה, הרי ולביט והרי האלפים הדינריים. לרגלי ההרים נמצא חוף הים האדריאטי הסלעי ברובו, וחצי האי איסטרה שבצפון מזרח. פיסת חוף קטנה בדרום, שבה שוכנת העיר דוברובניק, מנותקת משאר המדינה על ידי מעין בליטה של מדינת בוסניה והרצגובינה השכנה. מול החופים מפוזרים 1,185 איים, שרק פחות מ-700 מהם מיושבים.

לתחילת הכתבה

אתרים מרכזיים ומידע שימושי

מגוון האזורים הגיאוגרפים אחראי לכך שמספר סוגי אקלים שוררים בקרואטיה. רצועת החוף נהנית ממזג אוויר ים תיכוני בשל רצועת ההרים החוסמת את רוחות החורף הקרות, ועל כן החורף בה מתון וקצר יחסית, ואילו הקיץ נעים בשל רוח הבריזה המרעננת. בפנים היבשה לעומת זאת, החורף קר יותר, והטמפרטורות בבירה זגרב יורדות עד לשתי מעלות צלסיוס. העונה הטובה ביותר לטיול במדינה הינה מסוף מאי עד ספטמבר, וחודשים יולי ואוגוסט הם הצפופים יחסית (באזורי החוף).

 אל קרואטיה ניתן להגיע בטיסות ישירות מישראל, וכן בשיט או אוטובוסים ממדינות שונות באירופה. הנהיגה בקרואטיה היא בצד ימין של הכביש, יש סוכנויות השכרה של כל החברות הגדולות. ניתן גם לנסוע בתחבורה הציבורית: אוטובוסים (מהירים ותדירותם גבוהה) או רכבות (זולות יותר ונוחות, אך איטיות). בחודשי הקיץ בעיקר פועלים מעבורות בין יעדים שונים לאורך החוף ובאיים, וזוהי דרך מהנה במיוחד להתפעל מנופי הים האדריאטי והחוף.

 בירת קרואטיה היא זגרב Zagreb, עיר מימי הביניים נחשבת למעניינת, ויש בה שלל אתרים היסטוריים ומוזיאונים. כמו בודפשט בהונגריה, גם זגרב התפתחה משתי ערים, גראדץ וקפטול, שאוחדו יחדיו. בין האתרים המעניינים בעיר אפשר למנות את קתדרלת סנט סטפן שנבנתה ב-1899 על הריסות קתדרלה שחרבה ברעידת אדמה, מגדל לוטרשצ`אק ממנו נשקפת תצפית נפלאה ושהתותח הקבוע בו רועם מדי יום ב-12:00 בצהריים בדיוק, כנסיית מרקוס הקדוש, מוזיאונים כמו מוזיאון מימארה והמוזיאון העירוני, ובית הקברות המיוחד מירוגוי המשותף לבני שלושת הדתות (נוצרים, יהודיים ומוסלמים) ובו גם אנדרטה לזכר יהודי זגרב שנרצחו בשואה. בקרואטיה מספר פארקים לאומיים, שהנודע בהם הוא פארק אגמי פליטביצה. כ-294,000 דונם שבהם 16 אגמים תכולים להפליא, המחוברים זה לזה ב-96 מפלים שוצפים, ומסביבם יערות וכרי מרעה המשמשים מקום מחייתם של שפע בעלי חיים (בהם דובים, חתולי בר, סלמנדרות, כ-120 מיני ציפורים ועוד). אין כניסה לרכבים ממונעים לפארק היפהפה, ועל כן זה הזמן לנעול נעלי הליכה ולטייל בנוף הקסום המשתקף תוך כדי טיול בשבילים הרבים החוצים את הפארק. בפארק ישנם גם קרוניות חשמליות ומעבורות שמחירן כלול במחיר הכניסה. הפארק, שנכלל ברשימת אתרי השימור העולמיים World heritage של האו"ם, פתוח כל ימות השנה. פארק נוסף שכדאי להזכיר הוא פארק פקלניצה Paklenice, קניון עמוק שצוקיו הגבוהים מושכים אליו מטפסי הרים וגולשי סלעים רבים.

 רבים מהמטיילים בקרואטיה בוחרים מסלול היורד מזגרב דרומה דרך הפארקים אל זאדאר שעל חוף הים האדריאטי, ומשם ממשיכים דרומה לאורך כביש החוף עד דוברובניק - אזור זה הכולל את רצועת החוף ומורדות ההרים שממזרחה, ממפרץ קוטור ועד חצי האי איסטרה, נקרא דלמציה Dalmacija, והינו מאתרי הנופש החשובים ביותר במדינה. 1,185 איים מנקדים את הים הכחול הנשקף מעיירות החוף, ומומלץ לשוט ביניהם תוך כדי עצירה וביקור באיים השונים. כך למשל ניתן לשוט מזאדאר אל הפארק הלאומי קורנאט Kornat, ארכיפלג יפהפה של 140 איים קרסטיים. בדרך החוף דרומה בין וודיצה Vodice לשיבניק Sibenik (עיירה היסטורית עם שרידי מבנים ונציאנים) נמצא הפארק הלאומי קרקא Krka המצטיין במפלי מים נהדרים.

 כביש החוף מגיע אל העיר ספליט Split, שחלקה העתיק מרתק, במיוחד בגלל שריד מרשים ביותר מהתקופה הרומית - ארמון דיוקלטיאנוס הפונה אל הנמל. סימטאות צרות, ארכיטקטורה מעניינת, חיי לילה פעילים, טיילת יפה ואווירה מיוחדת הופכות את העיר העתיקה לעצירה ראויה בדרך לדוברובניק. מנמל העיר ניתן לשוט אל האיים הסמוכים. בין ספליט לדוברובניק עובר כביש החוף לפתע בשטחה של מדינה נוספת, בוסניה-הרצגובינה, שקיבלה קטע חוף קטן הקוטע את קרואטיה כדי שגם לה תהיה גישה לים. בקטע זה תמצאו כמובן חנויות דיוטי פרי אם טרם קניתם את המתנות ההכרחיות לקרובים בבית..

דוברובניק Dubrovnik, מצדיקה את כינוייה "פנינת הים האדריאטי" בעיקר בגלל העיר העתיקה שלה, הנקראת Stari Grad. זהו אוסף קטן אך סבוך של סמטאות צרות, מזרקות וחצרות, שלל פינות חן מקסימות, ארמונות, מנזרים וארכיטקטורה נפלאה מאבן בהירה, הכל מכונס בחומה עתיקה יפהפייה מהמאות ה-13-14. מומלץ לטייל על החומה עצמה- הנוף המשתקף ממנה פשוט מרהיב. הטיול על החומה אורך כשעה, ומלבד הנוף, תפגשו כאן מגדלים רבים, שהיפה בהם הוא מגדל מינצ`טה Minceta הגבוה ביותר בעיר העתיקה. לעיר טיילת הולכי רגל יפה בשם פלאצה Placa, שלאורכה פזורים מספר אתרים מעניינים כמו המנזר הפרנציסקני ובו פועל בית מרקחת ותיק שנפתח כאן כבר במאה ה-14, מזרקת אונפוריו, בית הכנסת הספרדי, כנסיית בלזיוס הקדוש הבארוקית, ארמון הנסיך ועוד. בחלק החדש של העיר תמצאו בתי קפה, ברים ומסעדות לרוב. מהעיר כדאי גם לקפוץ לביקור באי לוקרום Lokrum, ובו פארק לאומי, גן בוטני וחופים (בהם חוף נודיסטים). במובלעת הקרואטית הקטנה בה שוכנת דוברובניק, כדאי לבקר גם בסטון Ston, עיירה קטנה המוקפת חומה עתיקה ומפורסמת בזכות הצדפות הנפלאות שמגדלים בה - ולחובבי פירות הים מומלץ לעצור כאן לארוחה טעימה של מאכלי ים מצוינים. אפשר לקפוץ לכאן מדוברובניק בסוף השבוע, כאשר המוזיאונים בעיר סגורים.

 בחופה הצפוני המערבי של קרואטיה, על גבול סלובניה, נמצא חצי האי איסטרה Istra. בין מוקדי העניין כאן תמצאו את עיירת הנופש אופטיה Opatija, המצטיינת באקלים נוח וחוף יפה, את העיירה פולה Pula ובה שרידים מהתקופה הרומית, ואת העיירה הציורית רוביני Rovinj המוקפת נוף נפלא ובה שוכנת קתרדלת אופמיה הבארוקית (אל רוביני ניתן להגיע בימי הקיץ גם במעבורת מטרייסטה שבאיטליה).

רוב תושבי קרואטיה דוברים אנגלית, מה שמקל מאוד על הטיול במדינה. גם השפה האיטלקית נפוצה כאן. ישראלים אינם זקוקים לויזה כדי להיכנס לקרואטיה.

 הקהילה היהודית הגדולה במדינה נמצאת בבירה זגרב, ומשרדיה נמצאים בכתובת Palmoticeva 16, בה כם שוכן גם בית הכנסת העירוני. טלפון הקהילה: 4922692/3-1-385, אי-מייל: dfriedri@public.srce.hr. טלפון הקהילה היהודית בדוברובניק הינו 412219-20-385. קהילות יהודיות קטנות יותר נמצאות במספר ערים נוספות, בהן ספליט.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-16/8/2020

 • הכניסה לקרואטיה מותרת לאזרחים ישראלים, בהצגת בדיקת קורונה שלילית, בתוקף מ-72 שעות לפני מועד הטיסה.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת כסדרה.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים תחת הגבלות.
 • אטרקציות שונות פתוחות תחת הגבלות.
 • עבור אזרחי ישראל, בשלב זה אין צורך בחובת בידוד עם שובם ארצה.
לוגו וירוס קורונה

כתבות מומלצות עבורך על קרואטיה