עפתי לתרמילאים

שאשי - עפתי - המלצות על טיולי תרמילאים

שאשי זוהי עיירה קטנה ואוטנטית המוקפת בשדות אורז וכפרים קטנים של בני מיעוטים. רגע לפני שהעיירה מתחברת בכביש מהיר לשאר אתרי התיירות של יונאן - זאת ההזדמנות שלכם לבקר בעיירה השקטה והפסטורלית.
עמית אבל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שאשי - עפתי - המלצות על טיולי תרמילאים
© Depositphoto

מבוא

שאשי (沙溪) זוהי עיירת קטנה במחוז יונאן, אשר שימשה בעבר כמרכז מסחר חשוב על דרך התה והסוס (שהובילה סחורות מיונאן לטיבט). לעיתים, מכלילים תחת שאשי גם את שאר הישובים הקטנים הקרובים לה ואז מכנים את הישוב הראשי בשם Sideng. העיירה הצטרפה בשנים האחרונות לרשימת המקומות אשר עלולים לאבד את צביונם הייחודי, בעקבות בלאי השנים והחל פרויקט מקיף של הממשלה הסינית יחד עם ארגון לאומי שוויצרי לשמר את המקום. בניגוד לליג'יאנג או דאלי, המקום עדיין נשאר מאוד אותנטי וצנוע וכמות התיירים המגיעה אליו היא יחסית קטנה. שאשי נמצאת בדיוק באמצע הדרך שבין העיר ליג'יאנג לעיר דאלי. היא ממוקמת בגובה של 2,100 מטרים מעל פני הים ובאמצע עמק רחב המכיל שטחים עצומים של שדות אורז ותוצרת חקלאית. אוכלוסיית העיירה מכילה בעיקר אנשי מיעוט ה-Bai ומיעוט ה-Yi ומוקפת בעשרות כפרים קטנים של בני אותם מיעוטים ומספר מסלולי טיולים מאוד מיוחדים. בתי העיירה המסורתיים עשויים מבוץ ומעץ וביניהם נמצאים מספר עסקים מקומיים קטנים. ממזרח לעיירה עובר נהר Heihui, מעליו נפרסו עם השנים גשרים קטנים ופסטורליים.

בתים מסורתיים בשאשי. צילום: עמית אבלבתים מסורתיים בשאשי. צילום: עמית אבל

לישון

בשאשי וביישובים מסביב יש מספר מצומם של בתי אירוח ברמות שונות. תוכלו גם לבחור בין ההוסטלים לבין שהייה בבית של מקומיים.
Horse Pen 46 -; הוסטל צעיר זה, השייך לארגון International Youth Hostels, הפך להוסטל המועדף על קהל התרמילאים המגיע לעיירה. הוא מציע חדרים מסוגים שונים, במחירים סבירים ובאווירה מצויינת. הצוות מדבר אנגלית מצוינת ויוכל לתת לכם טיפים על טיולים באזור ולספק מתארי דרך מצוירים. בערבים מתיישבים כל תושבי ההוסטל והצוות לארוחה גדולה ומפוארת (במחיר יחסית מוזל). במידה ואתם עושים כביסה במקום, שימו לב כי אזור תליית הבגדים נמצא בדיוק מעל האזור המשותף ואם מדליקים את אח הגחלים, עשן יעלה למעלה לאזור זה. בהוסטל אינטרנט אלחוטי חינם.

  • כתובת: 46 Sideng Street, Shaxi (בכיכר המרכזית של הישוב)
  • מחיר: 25 יואן (דורם) / 75 יואן (פרטי)
  • אתר אינטרנט: www.horsepen46.com/

לאכול

בשאשי וסביבתה ישנם מספר מצומצם של מסעדות קטנות. המסעדות מגישות אוכל סיני מסורתי לצד מנות מקומיות. רבים מעדיפים לסעוד בבתי הארחה המגישים גם אוכל מערבי ובמחירים סבירים. בכביש הראשי של העיירה תמצאו מספר מאפיות המכינות שלל סוגי עוגיות.
Tangerine Restaurant -; מסעדה מקומית ותיקה ומפורסמת בעיירה המגישה אוכל סיני מצוין במחירים נמוכים. חשוב לדעת כי במרבית שעות היום עובד הבעלים של המסעדה לבדו ועל כן יקח זמן מה עד שיוציא את כל המנות. הוראות הגעה: המסעדה ממוקמת מימין לכניסה לרחוב הקטן המוביל להוסטל Horse Pen 46.

Dancing Mule Cafe -; מסעדה זו נמצאת בכפר Duanjiadeng, הממוקם כשלושה ק"מ צפונית לשאשי. המקום מגיש מנות ייחודיות מקומיות ובגלל הפופולאריות של המסעדה מומלץ לבצע הזמנות מראש (הבעלים יודעים אנגלית סבירה). פרטי הזמנה ותפריט תוכלו למצוא באתר: www.shaxichina.com/dining.

מה לעשות בלילה

בשאשי אין חיי לילה. רוב התיירים נשארים בהוסטלים ומבלים שם בשעות הערב.

אטרקציות מרכזיות

הר Shibao - (מילולית: הר אוצר האבן) שמורת טבע יפהפייה, בה תמצאו מספר תצפיות מרהיבות על האזור ושבילים העוברים דרך העצים העתיקים. ההר הוא גם מקום דתי והיסטורי חשוב עם מספר של מקדשים ומערות עתיקות, שהמפורסמים מביניהם הם מקדשים Baoxiang ו-Shizhong . במקדשים וכן במספר מהמערות נמצאו כתבים עתיקים החרוטים באבן. ההר נמצא 12 ק"מ צפונית לשאשי (40 דקות נסיעה ברכב), תוכלו לבקש מהנהג שיכנס איתכם לתוך שמורת ההר ויביא אתכם עד למקדשים (הנהג יכנס בחינם). תוכלו גם לבקש הכוונה מצוות ההוסטל שלכם וללכת להר ברגל, מדובר במסלול של בין 1-2 שעות עד למקדשים. הכניסה לאתר תעלה 50 יואן לאדם (יש הנחה לסטודנטים).

 בריכת הדרקון הלבן (Bailong Tan) ובריכת הדרקון השחור (Heilong Tan)
-; שני מאגרי מים אלה נמצאים מספר קילומטרים משאשי. מדובר בבריכות יפות למראה הנמצאות במרכז נוף השדות וההרים המקיפים את העיירות הקטנות. לאורך ההיסטוריה היוו מקומות מפגש חשובים לסוחרים שעברו במקום עם סוסיהם וסחורתם בדרך לטיבט. הבריכות לא מיועדות לשחייה והכניסה לאזור שלהן היא חינם. כדי להגיע אליהם תצטרכו לקבל הכוונה מצוות ההוסטל.

ביקור בכפרי בני מיעוטים -; שאשי כאמור מוקפת בכפרים קטנים מאוד המכילים את בני מיעוט ה-Bai וה-Yi. כפרים אלה מאוד מיוחדים ואותנטיים, חלק מהתושבים לא רגילים לראות את 'האדם המערבי' ויופתעו מאוד ממראכם. תוכלו לטייל בין הכפרים השונים ולהתרשם מהבניה המסורתית והנוף המרשים המקיף אותם. קיימת האופציה להשכיר מדריך ואפילו סוסי רכיבה בשאשי ולטייל באמצעותם בין הכפרים.

3 האגמים הנסתרים -; טרק של יום אחד יוביל אתכם בין מספר כפרי בני מיעוטים וטיפוס ארוך על הר כשעל פסגתו תמצאו את שלושת האגמים הנסתרים (חזרה באותה הדרך). מדובר במסלול מאוד יפה, שעובר בחלקו בין שדות האורז וסמטאות הכפרים הקטנות. אפשר לעשות את המסלול בגפכם בעזרת הכוונה מצוות ההוסטל.

קניות ושווקים

בשאשי תמצאו מספר חנויות ודוכנים אשר מתמחים בגילוף בעץ ומוכרים מוצרי עבודת יד במחירים סבירים.
שוק יום שישי -; מדי יום שישי מתקיים השוק הגדול של האזור. ראו פירוט תחת המלצת זהב.

אירועים ומועדים

פסטיבל Taizihui  (נסיך הכתר) - (מרץ) זהו החג הגדול ביותר בשאשי. במהלך הפסטיבל מתקיימת תהלוכה גדולה בה מציגים בובות בדמותו של נסיך הכתר והילדים נוהגים להתחפש לנסיכים ולנסיכות. הנסיך הוא כינויו של השליט מינג (המאה ה-8 לספירה), ששלט במהלך שושלת טאנג ומפורסם במיוחד בכך שייסד את האופרה של סין. התהלוכה מגיעה לשיאה בבימה של המקדש הגדול של העיירה באוסף של הופעות וחגיגות.

פסטיבל הלפיד -; (אוגוסט) פסטיבל מפורסם זה של המיעוט ה-Yi וה-Bai נוצר במקור על מנת להגן על יבול השדות מפני מזיקים. כיום, הפסטיבל הפך ליריד גדול של מסחר והופעות בידור. בלילה המקומיים עדיין נוהגים לקחת לפידים ולהתכנס סביב מדורה לערב של שירה וריקודים.

פסטיבל השירה -; (ספטמבר) מדי שנה מתאספים התושבים לאחד הפסטיבלים הצבעוניים ביותר. בני המיעוטים מתלבשים בשלל תלבושותיהם המסורתיים וממלאים את המקדשים הגדולים של האזור לתחרות שירה אזורית. מדובר במחזה מיוחד במינו.

התמצאות ותחבורה מקומית

הגעה לשאשי: אין אוטובוסים ישירים לשאשי מליג'יאנג או מדאלי. תצטרכו לקחת אוטובוס לעיירת מעבר בשם Jianchuan) 剑川), משם יוצאים מיני-ואנים לשאשי בכל פעם שהם מתמלאים באנשים. הנסיעה ל-Jianchuan תעלה כ-25 יואן והמיני-ואן יעלה 10 יואן (לפעמים הנהגים מנסים לנצל תיירים ולקחת כסף נוסף - תתעקשו על מחיר שווה לכולם). בשנת 2014 צפויה להסתיים הבנייה של כביש מהיר חדש אשר יחבר את העיירה עם ליג'יאנג ודאלי, אז הנסיעה תיקח פחות מ-90 דקות לכיוון.
תחבורה בשאשי: בשאשי אין רכבים רבים. תוכלו לשכור רכב במידה ותרצו לנסוע לאתרים מרוחקים מעט כמו הרShibao, אך לרוב המקומות אין כביש גישה ותצטרכו ללכת אליהם ברגל או על גבי סוסים. חלק מההוסטלים מציעים שירות השכרת אופניים במחירים סבירים.

האגמים הנסתרים בראש ההר. צילום: עמית אבלהאגמים הנסתרים בראש ההר. צילום: עמית אבל

מזג אוויר

מזג האוויר בשאשי יחסית מתון ומקביל לזה שבארץ. החודשים החמים הם יולי-אוגוסט והחורף מגיע לשיאו בחודשים דצמבר-ינואר. יחד עם זאת, העונה הגשומה היא דווקא בקיץ (יוני-אוגוסט). מזג האוויר לא משתנה יחסית בין העונות וגם בשיא החורף יחסית נעים במשך היום בעיירה. בגלל ששאשי נמצאת במקום פתוח ואין הרים גבוהים, בלילות מגיעה רוח קרה אשר מורידה את הטמפרטורה. בקיץ הלילות נעימים, אבל בחורף קר מאוד בחוץ. הזמן הטוב ביותר לבקר בשאשי זה באביב ובקיץ (מרץ-ספטמבר), כאשר השדות מגיעים לשיא פריחתם וכל האזור מתמלא בגוונים ירוקים ורווי מים.

המלצת זהב

מדי שישי מגיעים סוחרים מכל האזור לעיירה כדי להציע את סחורתם. ביום זה השקט והשלווה שמאפיינים את העיירה משתנים וניתן לראות את העיירה התוססת בשיא תפארתה. בעזרת סיבוב בשוק תוכלו לקבל מושג איך הייתה שאשי כשהיוותה מרכז מסחרי חשוב על דרך התה והסוס. נשים וגברים מכל הכפרים הסובבים את העיירה יגיעו לשאשי לבושים בבגדים המסורתיים שלהם ויעמיסו את הסחורה על גבי פרדות או פשוט יסחבו אותה בסלים ענקיים על גבם. השוק מתקיים על הכביש הראשי של העיירה.

סוכנויות טיולים

מספר מדריכים מקומיים מבצעים סיורים באזור. תוכלו לשכור מדריך לטיול של מספר ימים בין הכפרים ואתרי הטבע השונים.

בטיחות ואזהרות

בין השדות מסתובבים בעלי חיים שונים, השתדלו להימנע ממגע איתם. בין המקדשים תמצאו מספר קהילות קטנות של קופים, אשר לפעמים מתנהגים באגרסיביות כלפי מבקרים, במיוחד כאשר הם מזהים אוכל. מערות ומקדשי הר Shibao מאוד חשובים ויקרי ערך לתושבי המקום ותתבקשו לא לצלם בתוכם. במידה ותצטרכו לקבל טיפול רפואי, המרפאה הקרובה נמצאת בליג'יאנג או בדאלי. הצטיידו בערכת עזרה ראשונית בסיסית בהגיעכם לעיירה. בשאשי אין בנקים ועל כן דאגו להביא עמכם כסף מזומן מליג'יאנג או מדאלי.

קישורים רלוונטים

אתר המציע מבחר של מידע מעודכן אודות שאשי: www.shaxichina.com.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על יונאן