עפתי לתרמילאים

לאוס - טיול במדינה שובת לב ובלתי מוכרת

הסיור בלאוס משאיר בפה טעם מתקתק של עוד. אין בה פקקי תנועה ואין בה רוכלים טרדניים. יש בה נופים מקסימים, כפרים קטנים, שווקים והרבה יופי מיוחד ובראשיתי, שלא ניתן למצוא במקומות אחרים.
גילי חסקין
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: לאוס - טיול במדינה שובת לב ובלתי מוכרת
Thinkstock Imagebank ©

מידע כללי על לאוס

לאוס איננה יעד מרכזי על מפת התיירות העולמית. אין בה חופים אקזוטיים כמו בתאילנד ואין אתרי תרבות רבי רושם, כמו בהודו או בסין. אין בה אפילו טקסים מסורתיים כמו באינדונזיה, ובכל זאת היא שובה את לבם של המטיילים בה. לאוס לא עברה את השינויים העצומים שטלטלו את וייטנאם השכנה ובמידה רבה נותרה "המזרח הבלתי משתנה". יש בה נופים יפים, פעילות דתית ובעיקר אנשים לאוטים ובני שווקים, המאפשרים הצצה אל המזרח הרחוק של פעם. לאוס היא המדינה הפחות מפותחת והפחות ידועה, מבין שלוש המושבות הצרפתיות לשעבר בחצי האי הודו-סין (האחרות הן וייטנאם וקמבודיה). רצף הרסני של שלטון זר, מלחמת אזרחים וסוציאליזם נוקשה, הביא לבסוף לקריסת המדינה בשנות ה-70, כאשר כמעט עשרה אחוזים מתושביה עזבו אותה. היום, אחרי עשור וחצי של בידוד מהעולם, נהנית סוף-סוף לאוס - המיושבת בדלילות וחסרת המוצא לים - משקט פנימי, מייצבת את בסיסה הכלכלי והפוליטי ומאפשרת כניסת מבקרים זרים.

 לאוס "לחוצה" בין תאילנד במערב, בקמבודיה בדרום; בוייטנאם בדרום ובמזרח; בסין בצפון ובבורמה בצפון־מערב. ללא מוצא לים. היא נחשבת ל"ארץ האבודה בדרום־מזרח אסיה". ארץ הידועה בפוריות אדמתה. בעבר נאמר עליה, שאיכריה שוכבים על גחונם בשדה ורואים כיצד האורז גדל. למרות זאת, זוהי אחת הארצות העניות בעולם. ההכנסה השנתית לנפש היא 320$. סך הכל כל היצוא השנתי הוא 300 מיליון דולר. בארץ, ששטחה כשטח ניו זילנד, קיימות רק 2000 ק"מ של דרכים סלולות ורובן במצב רע. לשבטי הלאו אין מכנה משותף, למעט ציון אב קדמון מקובל, מאי-שם בדרומה של סין, לפני כ-1,200 שנה. רבים מבין השבטים כלל לא יודעים את סודות הכתב, כך שחלק מהם בכלל לא יודעים שהם שייכים לעם שנקרא במערב "לאוס‭."

מרבית המטיילים משלבים את צפון לאוס עם טיולם בווייטנאם ואגב כך מוסיפים לטיול את הנופך הדתי החסר כל כך בווייטנאם, ואולם ניתן לחבר את לאוס גם ליונאן שבדרום סין, לקמבודיה, או להוסיף את דרום לאוס.

לאוס היתה עבורי הפתעה גדולה. בראשית 1990, כשטיילתי בתאילנד, שמעתי רבות על ווייטנאם, על נופיה ובעיקר על מפרץ האלונג וכמובן על העיר המיתית אנקור ואט שבקמבודיה, אך על לאוס? למעט זיכרונות ממלחמת ווייטנאם ומכך שלאוס נחשבה אז לעיר המופצצת ביותר בעולם, לא הבנתי מה יש לחפש בלאוס. על פניו, כביכול, אין בה הרבה. יש בה נופים יפים, אך דומים לאלה שיש בווייטנאם. עם יד על הלב, אלה של וייטנאם מרשימים יותר. אין בה אתרים היסטוריים רבי עצמה ואפילו בני השבטים, לטעמי, פחות ססגוניים מאלה של ווייטנאם. אך לאוס, למרות כל אלה, פשוט שבתה את לבי ומאז, אני חוזר אליה שוב ושוב, בדרך כלל עם שובל של מטיילים שרובם ככולם, נכבשים בקסמיה. אולי זה השקט, אולי זו התמימות, אולי זו הדת, ואולי משום שלאוס מיטיבה לשמר את הפנטזיה של "המזרח הרחוק".

החודשים האידיאליים לטיול בלאוס, מבחינת מזג האוויר הם נובמבר-פברואר, אולם המפלים שופעים יותר מים בספטמבר-אוקטובר. כמו כן, כדאי מאד להיות בלואנג פרבנג, בפסטיבל ראש השנה הלאוטי, המתקיים מדי שנה, בירח המלא של אפריל. פסטיבל טאט לואנג, המתקיים מדי שנה בחודש נובמבר, אינו ססגוני כל כך, אך מאפשר להתבונן באלפי נזירים העולים לרגל. הפגודה המדהימה, הנראית כמחט מוזהבת המזדקרת אל על, שניה ביופייה רק לפגודת שווגדאון שבינגון (מינאמר), מושכת אלה אלפי נזירים הנראים כמו נחל לבן שקט. הם מקיפים את הפגודה, מצמידים זרועותיהם לחזיהם ופוסעים בשקט. אין כאן את האקסטזה של הצליינים המפילים עצמם לרצפה, כמו בהר קאילש, רק שקט. שילוב של שלווה ואמונה יוקדת.

לתחילת הכתבה

מסלול הטיול בלאוס: ימים 1-5

יום מס' 1-2: טיסה מישראל, דרך בנגקוק, לוויינצ'יין (Vientiane). אם מגיעים מוקדם: ארוחת ערב במסעדת Salngsay, עם ריקודים מסורתיים. וינצ'יין איננה עיר מסעירה. אפילו משעממת, אך שווה להקדיש לה כמה שעות.

יום מס' 3: הסיור הסטנדרטי כולל תצפית על המקונג, את Wat Si Saket, Wat HO Pra Lkeo, שער הניצחון (Patusai), הבנוי בהשראה צרפתית, כולל טיפוס ותצפית וסיום ב-Tat Luang. אם הזמן קצר, כדאי לוותר על שני המקדשים הראשונים, לנסוע לכיוון ה-Friendship Bridge. לפני כן, שרטונות נהר, עליהם כפרים. אחרי הגשר, להמשיך ל"פארק הבודהא". מעין דיסני-לנד של פסלי בודהא. ארוחת צהרים במסעדת Tamnalao -; מצוינת. במקרה ומגיעים לוויינצ'יין לפסטיבל טאט לואנג (ירח מלא של נובמבר): ארוחת צהריים במלון (Lao Plaza), אחר הצהריים ביקור במקדש Wat Phu, אחר כך פעילות הקשורה לפסטיבל. משעה 14:00 עד 18:00 יש פעילות: תהלוכה ענקית. החג מציין את סוף תקופת הפרישה הבודהיסטית.

יציאה ל-ואנג ויין (Vang Vieng). הנוף מרהיב ממש. לנוסעים בתחבורה ציבורית, אין ברירה, אלא להידחק לאוטובוס ולהציץ החוצה דרך חלונותיו הזעירים. לעומת זאת, בתי הארחה רבים מארגנים קבוצות קטנות של מטיילים בנסיעה במיניבוס, המשלב גם עצירות בדרך. בטיול שלי נתמזל מזלי לנסוע עם נהג חביב, שנאות לעצור לנו לצילומים ואפילו לקטעי הליכה קצרים. הנסיעה אורכת לפחות עשר שעות ברוטו, כולל עצירות לצילום, סיורים בכפרים, קטעי הליכה קצרים וכד'. בדרך עצירה בכפר הדייגים Tha Heua. מקום חביב. נוסעים בבקעת Nam Ngum צפונה, אל Phonhong, ומשם עולים אל הרמה, שם נמצא הכפר וואנג ויין.

 בדרך, בצומת למישור הכדים (Plane of Jars), אפשר לעצור בשוק לקנות פירות. ארוחת צהרים פשוטה ומהירה להפליא מרק + נודלס ב-Kasi. מגיעים לשם בסביבות 14:00. אפשרות נוספת, קצת צפונה משם, בצד ימין של הדרך, מפלים קטנים ולידם סוכה עם מזרונים. מקום טוב לפיקניק. לפני ואנגויינג, גשר מרשים מעל הנהר, טיול יפה לכפר של שבט המונג (Hmong) ומשם לואנג וויינג. חשוב להגיע לגסט האוס - (להלן: G.H.) בשעות האור. הכפר נראה כמו יאנגשו שבסין, רק יותר קטן. הנוף מדהים. ה-GH הטוב הוא Thavonsouk, שבעליו Alom למד בארץ. הרוח החיה היא לונה, בתו המקסימה. טל': 00-856-23-511096 . אי מייל: thavonsouk@hotmail.com. אתר אינטרנט: www.geocities.com/thavonsouk. במקום כמה חדרים יפהפיים וכמה גרועים. האטרקציה העיקרית ב-GH הוא מיקומו הנפלא על הנהר ממש ולונה היפהפיה. אטרקציה נוספת, המומלצת גם למי שלן במקום אחר, היא אלום, המיטיב לנגן ולשיר את שירי שנות ה-60. GH מומלץ נוסף הוא Nam Somg, הנמצא ליד מעגן הסירות.

בטיול שאינו ממשיך צפונה מלואנג פרבנג, אלא חוזר לוויינצ'יין, ואנג וויינג הוא "חובה". בטיול הממשיך צפונה, כדאי לנסוע במקום זאת, למישור הכדים (Plane of Jars). אכן, הדעות על המקום חלוקות, אבל זה אתר שונה מכל הייתר ובעיקר מפורסם ומסקרן. כמובן, למי שיש מספיק זמן וכסף, כדאי לטוס אל מישור הכדים ומשם לנסוע ל-Vangieng.

יום מס' 4: מישור הכדים. התכנון תלוי במועד ההגעה. מסביב לעיירה פונסאוואן נמצאים חמישה אזורי שדות, בהם מאות כדי אבן ענקיים, הפזורים באזור הנקרא "מישור הכדים". משקל כד הוא בין מאות קילוגרם לשישה טון, ועד היום מטרתם נותרה בגדר תעלומה. למרות שיש מספר סברות, כמו קבורה או אחסון אורז, לא נמצאה הסיבה הניתנת להוכחה עד היום. לממהרים, אפשר להסתפק בחצי יום של סיור במישור הכדים. מי שיכול להישאר מעט יותר, מן הסתם יהנה מאד. המקום מיוחד ללא ספק. אפילו מדהים. אלפי כדי ענק, המזכירים את אלו של "עלי באבא", מפוזרים באתרים שונים. לא כל כך ברור מדוע ואיך. יש להקדיש יום שלם לנסיעה משם ל-Vang Vieng. בדרך, סמוך לפוסואן, מערת נטיפים ובה פסל בודהא.

ואנג ויינג (Muang Vang Vieng) - המקום יפה. בגלל קסמו ובגלל ריחוקו היחסי, יש לשהות במקום לפחות שני לילות. נמליץ לצאת מהמלון לפני ארוחת הבוקר. נסיעה לשוק המקומי המרוחק חמישה ק"מ צפונית לוואנג ויינג. 20-25 דקות של סיור בשוק, תוך טעימת הירקות המקומיים וחזרה לארוחת הבוקר. משם נסיעה בטרקטור או באופניים אל מערת Poukam. המקום יפהפה ובו בריכה כחולה וצלולה ומשטח אידיאלי לפיקניק. הטיפוס למערה לא קל. המערה מעניינת. לא לשכוח להביא פנסים. אחר כך ניתן להתפנק בבריכה. כמה צעירים מקומיים קשרו חבל המאפשר לקפץ ממנו היישר אל המים. אחרי הצהרים, שייט ברפסודות בנהר Namsong river. למי שיש כוח, אפשר לשכור אופניים ולדווש סביב הכפר. אם נשארים יום נוסף, נמליץ כאן ביקור במערת "אזני הפיל" (Tham Xang), הנמצאת כחצי שעה נסיעה צפונה בכביש 13, ביקור במערה שבפתחה בודהא גדול (Tham Hoi), או ביקור בכפרים של הה'מונג-הלבנים (H'Mong) בסביבה. אפשר להצטרף לטיול מאורגן, או לשכור אבובים/קייקים במספר סוכנויות.

יום מס' 5: טיול בוקר יפה אל מערות Tham cheng. הטיול אורך כשעתיים. מערת הנטיפים בינונית, המראה הכללי מרהיב. למרגלות המערה -; בריכת שחיה טבעית, נעימה לרחצה, ולא הרחק משם, בית קפה. הדרך ללואנג פרבנג אורכת למעלה משבע שעות ברוטו, כולל ארוחת צהרים. רצוי להביא ארוחה ארוזה ולתגבר אותה במרק במסעדה בדרך (Phagao). לו הייתי צריך לבחור במקום אחד בלאוס, ייתכן מאד שהייתי בוחר בלואנג פרבנג. היא מהווה לאוס בזעיר אנפיין. יש בה הכול: עיירה מסורתית עם מקדשים ווילות צרפתיות, ארמון מלך, תצפיות נהדרות, חיי נזירים, שייט בנהר, מערות בודהיסטיות ומה לא. בלואנג פרבנג, המלון האולטימטיבי הוא Vila Shanti. יש להם ריזורט (Resort) מופלא, במרחק חמישה ק"מ מהעיר, מפנק להפליא אבל מרוחק. עדיף מלון בשם זה, צנוע בהרבה, אבל ברחוב הראשי.

יוצאים לטיול תרמילאים בלאוס? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>
לאתר האינטרנט של גילי חסקין, הקליקו כאן >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על לאוס