עפתי לתרמילאים

לאוס לא מחכה

העיר Prabang שבלאוס היא עיר קטנה, כמעט נידחת. בבמהלך היום הבא משפחת שפירא כבר מתאהבת בעיר לגמרי. המשפחה מוזמנת לחגוג בחתונה לאית וביום שלמחרת יוצאת למפלי Kuang Si המרהיבים.
משפחת שפירא
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: לאוס לא מחכה
Thinkstock Imagebank ©

שייט ללואנג פראבנג

לאוס לא מחכה לנו. בקתת במבוק על קלונסאות, שני חזירים וקערת גחלים בחוץ כמטבח, טלויזיה צבעונית ו-DVD. הקידמה מגיעה גם לכפרים בלאוס אך למעט המסך היורק תמונות צבעוניות ומוסיקה מערבית לאוס אינה ממהרת להיכנס למאה העשרים. אנשים עדינים ומכניסי אורחים. הכסף הגדול עדיין מתקשר לסחר באופיום ופחות לתיירות אך הדברים משתנים.

שייט בדוגית על נהר המקונג 
 היום ה- 15 לדצמבר ואנו ישובים שוב בדוגית שלנו אחרי שינה בכפר הקטן Pakbang אשר באמצע הדרך בין Houei Xai ל- Luang Prabang. אתמול שטנו יותר משש שעות במורד הזרם והיום צפויות לנו חמש שעות נוספות. Pakbang משמשת ללינת הלילה ומצויים בו כמה בתי הארחה. אנו התארחנו ב-Bounmy G.H. המשקיף לנהר. מהמסעדה ניתן לצפות בשקיעה. בחזרה לגיגית העוגנת. ממש לידנו קשורה סירה גדולה יותר עם מושבי עץ זוגיים עם ריפוד מינימלי ואנו על סירת הפליטים שלנו מסתכלים בה בקנאה.

....הטרטור המונוטוני של המנוע והדרך שלא נגמרת משרים שלווה או השלמה אצל כל הנוסעים, כ-35 במספר. כולם תיירים. הסירה שטוחה מאוד ואינה יציבה בהטיות לצדדים אך זוהי הדרך היחידה לעבור אזורים רדודים רצופי אבנים. פה ושם הצלחנו לגרד את הקרקעית. משטחי הסלע שעל הגדות חשופים ועליהם חולות רכים מחורצים בפסי המפלס המסגירים את גובהו בעונת הגשמים. מעליהם מתחיל ג`ונגל סבוך המלווה אותנו מראשית ההפלגה.

- נסו לשבת על גג הפח של הספינה. המקום הטוב ביותר, הרחק מרעש המנוע ועם נוף מדהים מסביב. בגלל האיזון העדין של הספינה סיכוי סביר שיורידו אתכם אך האפשרות שלא שווה את הניסיון.
 - אל תשכחו להביא אתכם ספר קריאה.

יש משהו נפלא בעיר הזו: 

Luang Prabang , עיר קטנה, כמעט נידחת. כך זה נראה ממבט ראשון. בניה מערבית נמוכה מתקופת הקולוניה הצרפתית לצד ואטים יפים וצריפי עץ ופחונים. חודשיים עברו מאז המונסון האחרון והאויר יבש, אך הגגות השחורים והעובש הישן על הקירות מסגיר את שעבר על העיר בעונה הגשומה. בניגוד גמור, חלק מהבתים כבר מסוידים מחדש והרחובות רחבים ונקיים.

סיור חדרים קצר ומצאנו חדר ענק עם שתי מיטות זוגיות גדולות ב- Sounsavan G.H. . שישה דולר ללילה אינו מחיר זול בלאוס אך אנו אהבנו את החדר. יציאה ראשונה לרחוב הראשי מצפון לגבעת העיר ואנו מגלים בתי קפה ומסעדות קטנות ואוירה נחמדה של נופש וחופש.

במהלך היום הבא כבר התאהבנו בה לגמרי. הרחובות הרחבים ריקים כמעט ממכוניות והשקט והאופניים מזכירים קצת את הרחובות ביום כיפור אצלנו. המקדשים הבודהיסטים הרבים יפים ושלווים ומסעדות הרחוב נפלאות. כמה סירים, שולחן קטן וספסל אחד. אתה מתיישב ומולך ובעבורך מתבשל בנפרד מרק אטריות אורז עם הרבה עלי גינה, עם בשר או בלעדיו לבחירתך. הלאים אוכלים את המנה הזו בבוקר, בצהרים ובערב.

אוכל מערבי יש בשפע וגם מסעדה הודית מצאנו כאן. שלט גדול בעברית קידם את פנינו מול מלון Rama. מסעדה ישראלית עם שניצל. בבקשה לא כאן, לא בלאוס, עוד מוקדם מדי בשביל כל זה. לאורך הרחוב הראשי, Navang, ניתן לפתוח את הבוקר בקפה טוב ובאגט חם במקבץ נחמד של בתי קפה.

ממש אחריהם נמצא אינטרנט קפה חדש ויפה במחיר 400 קיפ או שני באט לדקה. מחיר סביר בהחלט. בין החנויות משובצות חנויות נחמדות ואנשים נעימים.

 למרגלות גבעת העיר, Mount Phousi , ליד הדואר, נמצאים שני שווקים נחמדים, האחד מקורה והשני פתוח, המוכרים בדים וצמר, בגדים ונעליים. בערב נסגרים השווקים ובפינת הצומת מופיע שולחן קטן של עוגות מעשה בית ועגלת בננה לוטי, בננה מטוגנת בתוך בצק דמוי מלאווח. שניהם מוצלחים.

 ההשפעה הצרפתית ניכרת כאן. השפה השניה היא צרפתית, הארכיטקטורה ואפילו הנהיגה מצד ימין. המתנה הגדולה ביותר היא דוכני הבגט והסנדוויצ`ים הנפלאים בבגט טרי וחם. מעדן נוסף הם השיקים המצוינים על בסיס פירות טריים בדומה לאלו אשר בתאילנד. שיק אבטיח במי אגוז קוקוס מול נהר המקונג ואתה מאוהב לנצח בעיר הזו.

לתחילת הכתבה

מערות ומפלים

חתונה מקומית: 
למעט בתי קפה בודדים ברחוב הראשי, מוסיקה מערבית, בירה ואווירה טובה, דועכת העיר לתוך הלילה מוקדם מהצפוי. חזרנו לחדרנו וחלפנו על פני חתונה של מקומית. מכיוון שהשולחנות הערוכים כל טוב התפרסו לכל רוחב השביל, חצינו את החתונה אך מייד הוזמנו להצטרף לחוגגים. תיירים נוספים הצטרפו. הלאים מכניסי אורחים הם. עבור מול שורת בני המשפחה בידיים מברכות, ברך את החתן והכלה ושתה כוסית לכבוד הזוג. גם מקום למעטפות הוצב שם. מעבר לכך כולל הטקס ארוחה וריקודים. הריקודים הלאיים איטיים להחריד. סלסול איטי של כפות הידיים, תנועת רגליים כמעט ולא מורגשת והחשוב מכל, בתום השיר קדים מול בני הזוג וחוזרים לכסאות.

השיר הבא מקים את כולם שוב לרחבת הריקודים וכך אל תוך הלילה. ריקוד הסלו של החתן והכלה גרר אחריו גל של צחקוקים בין ריכוזי הנשים וגם לריקוד הזה הצטרפו זוגות נוספים. ניכר היה שהזקנים זוכרים ואלס אחד או שניים מימים רחוקים של השפעה אירופאית. מאוחר יותר הושמעו שירי שנות החמישים אך אנו כבר ויתרנו והלכנו לישון. מחדר המלון כבר שמענו את שירי שנות השישים מתנגנים...

 לואנג פראבאנג אולי אינה מאפיינת את אורח החיים הלאי בכפרים הקטנים, אך יש לה ניחוח של נופש שלווה ותמימות ואנו מחליטים להוסיף ולהשאר כאן גם לילה שלישי. זהו סיכומו של יום שקט אחד בו הספקנו גם להשתתף בטקס הטבילה של ילדי כמורה ולטפס ל- Wat That Chom Sii שעל גבעת העיר כדי לחזות במופע השקיעה ובמראה העיר כולה הטבולה בעצי קוקוס רבים. ממש כמו התיאור של בנגקוק שתיאר טייל אנגלי לפני מאה וחמישים שנה...
הבנות כהרגלן דאגו להדליק קטורת בכל וואט ולבקש משאלה.

 למחרת יצאנו למפלים הגדולים, מפלי Kuang Si , כ- 30 ק"מ דרומה על טוק טוק, בדרך עפר מוקפת ג`ונגל. לאורך הדרך צצים כפרים קטנים, בקתות במבוק על קלונסאות. עלות הנסיעה היא 14 אלף קיפ (שישה שקלים) לאדם והמפל שווה כל דקה. המפל מיוחד ומרשים מאוד. מבט מהבריכות שלמרגלותיו אינו חושף את כולו. באמצע הגובה ישנה מדרגה רחבה נסתרת. טפסו במסלול הקפי דרך הג`ונגל, השקיפו על המפל מראשיתו, חצו אותו דרך בריכות קטנות ורדו מצדו השני עד למדרגה הנסתרת שבמרכזו. זה הזמן להשיל את הבגדים וליהנות מהרחצה בבריכות. ניתן להיכנס למערה קטנה מאחורי המפל. מקום נפלא. בירידה לטוק טוק הממתין לכם, תפגשו כמה "מסעדות מרק" שיפשירו אתכם.

 מצפון לעיר, שעתיים הפלגה במעלה המקונג נמצאות מערות Pak Ou . לנו היה די והותר מהפלגות בשבוע האחרון והחלטנו לוותר. בערב השארנו את הבנות בחדר. הן מרגישות בנוח במקום הזה ושמחו לשחק ביחד. אנחנו הלכנו לקבל מסאג` לחיצות ומתיחות הנעשה בידי עיוורים. מעולם לא שערתי שאפשר להוציא כל כך הרבה קנקים מעצמותי שעברו את גיל הארבעים. במקומות נוספים בעיר מציעים עיסויים בשמן וסאונה אך אנו לא נשארים לבדוק גם אותם. מחר אנו נפרדים מלואנג פראבאנג מקווים בכל ליבנו שלא תתפתח מעבר לכך ומשלים עצמנו בו בזמן.

הלאים ישרים ועדינים עד מאוד. אם יש "ויכוחים" הם נובעים רק מקשיי הבנה. חוסר היכולת לענות בשלילה יגרום לתשובות הפוכות או מטעות אך הכוונות טובות.

אפשרויות הלינה כאן רבות ובטווח מחירים רחב. החל מדולר אחד לחדר וכלה בחמישים דולר ללילה במלון יקר.

 מחר בבוקר אנו נפרדים מהעיר בדרכנו דרומה לתחנה הבאה Vang Vieng

 להתראות במערות הקארסט הגדולות.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על לאוס