אוליאסטאי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

תרמילאים רבים מפספסים את אוליאסטאי, ולא בהכרח בצדק. העיר הקטנה נמצאת בנקודת מפגש של מספר סוגי נוף שונים וייחודיים ואפשרויות הטיול כאן הן כמעט בלתי מוגבלות. אז אם יש לכם קצת זמן פנוי ונכונות להתאמץ קצת, אוליאסטאי בהחלט צריכה להיכנס למסלול שלכם במונגוליה!
נעם טיראן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אוליאסטאי - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
Thinkstock Imagebank ©

מבוא

אוליאסטאי (Uliastai) היא עיר הבירה של מחוז זאבחן (Zavkhan). המחוז הוא איזור מפגש מרתק בין האקלים המדברי למחצה של מדבר הגובי מדרום, לבית הגידול ההררי של רכס הרי חאנגאי (Khangai) ממזרח, והמישורים הגדולים והצחיחים של המערב. הנקודה הגבוהה ביותר בו היא ההר אוטגון-טנגר (Otgon Tenger Uul, כ- 4,000 מ') הקדוש, המכוסה במעטה קרח לאורך כל ימות השנה, וניצב בלב שמורת טבע הנושאת את שמו.
 העיר הקטנה (25,000 תושבים) היא אחת מ-2 ערי מבצר שהוקמו על ידי המנצ'ורים (השנייה היא חובד) בתחילת המאה ה-18 והיא הייתה תחנה חשובה על נתיב המסחר שבין מרכז אסיה לבירה המונגולית. העיר שוכנת בלב עמק, בנקודת המפגש בין 2 נהרות, ומוקפת על ידי הרי חנגאי. העיר והמחוז לא זוכים למבקרים רבים, יש שיגידו שלא בצדק, שכן הנופים כאן הם המרשימים ומהמגוונים ביותר במונגוליה, עם דיונות חול, אגמים, ערבות דשא והרים מושלגים - כולם באותו המחוז, ובמרחק קצר (יחסית, כמובן) זה מזה.

אוליאסטאי נמצאת בנקודת המפגש בין המדבר וההרים. צילום: נעם טיראן

לישון ולאכול

ישנם מספר מלונות בעיר, בעיקר במרכז -; בחלק שצמוד לנהר מצפון, למרגלות הגבעה שעליה הסטופות (המבנים הבודהיסטיים). כל המלונות מגישים גם אוכל. מעבר לכך, באיזור רחבת הג'יפים ותחנת האוטובוס במרכז העיר, ישנן מספר מסעדות שמגישות בעיקר אוכל מקומי ואסיאתי. המחירים לאדם ללילה במלונות הם גמישים, אבל לרוב מתחילים מ-10,000 טוגרוג. ניתן לצפות למים חמים לפחות בחלק מהזמן. האופציה הטובה ביותר היא ככל הנראה:

Uliastai Hotel -; חדרים נקיים, מים חמים (לפחות בחלק מהזמן) ובר-מסעדה במקום, שמקבלים ביקורות סבירות. בחלק מהחדרים ישנם מקלחות ושירותים צמודים. מחיר חדר, גם כאן, הוא החל מ-10,000 טוגרוג אך גמיש. המלון נמצא בקצה המערבי של הרחוב הראשי של העיירה (עליו נמצאים הרחבה המרכזית והמוזיאונים). חפשו מבנה בעל גג אדום, וכיתוב אדום בקירילית -; "Uliastai" וצהוב באנגלית -; "Hotel".

אטרקציות בעיר

מוזיאון ההיסטוריה -; מוזיאון ההיסטוריה, שהוקם לפני כמעט מאה שנה, מכיל בתוכו מוצגים בנושאי טבע, תרבות, מסורת, דת, וכמובן, היסטוריה. בין המוצגים ניתן למצוא שרידים פרהיסטוריים עצים מאובנים ועצמות ממוטות, מסכות טקסיות, מסמכים מנצ'וריים מקוריים, חפצי אמנות ודת ואביזרי לבוש מסורתיים.

מוזיאון האנשים המפורסמים (Museum of Famous People) - נמצא במבנה צמוד למוזאון ההיסטוריה, ומציג לראווה תצלומים, פריטי מידע וחפצים אישיים של כמה מבניו המפורסמים והמוצלחים של המחוז, ביניהם אנשי צבא, מנהיגיו הדתיים של המחוז, 2 נשיאים מונגוליים וחבר אחד בועד האולימפי הבין-לאומי.

כרטיס מאפשר כניסה לשני המוזיאונים, ועולה כ-2,000 טוגרוג. המוזיאונים לא פתוחים בימי ראשון, וייתכן שגם לא בשבת. בדקו לגבי זמני פעילות ספציפיים במקום.

אטרקציות קרובות

האיזור השמור בקפידה אוטגון-טנגר אול (Otgon Tenger Uul Strictly Protected Area) -; ההר אוטגון-טנגר נמצא כ-60 ק"מ מזרחית לאוליאסטאי, ברכס הרי חאנגאי. זהו אחד ההרים הקדושים ביותר במונגוליה ועל פי המסורת הוא נחשב למשכנן של ישויות בודהיסטיות רבות עצמה. ההר עצמו אסור לטיפוס, אבל ברחבי השמורה ישנן מספר נקודות יפהפיות, ביניהן תצורות סלע מרשימות, אגמים צלולים ופנוראמות מרהיבות למרגלות ההר.
 אם אינכם מטיילים ברכב שכור, תצטרכו לשכור ג'יפ מרחבת ההיסעים בעיר, כדי להגיע אל השמורה. הנסיעה אורכת כשעתיים, פחות או יותר, עד הכניסה כשהתעריף הוא לרוב בסביבות ה-300 טוגרוג לק"מ. לחילופין, תוכלו ללכת אל ההר ברגל. הניווט פשוט יחסית, ועיקרו הליכה מזרחה לאורך נהר בוגד (Bogdiin Gol). במידה ואתם מטיילים עצמאית חשוב להצטייד מראש באספקה ובכלי בישול, כמו גם באוהל ובשקי שינה אמינים וחמים, גם בקיץ. מומלץ להביא אתכם ציוד נגד גשם.
 האיזור מאוכלס ומתוייר גם על ידי מקומיים ולא סביר שתמצאו את עצמכם תועים לבד בלב השממה, אבל חשוב מאוד, למרות זאת, להביא אתכם מפה ועזרי ניווט ליתר בטחון. עם הגעתכם לשמורה, תדרשו לשלם דמי כניסה בסך 3,000 טוגרוג.

אגם חאר (Khar Nuur, 'האגם השחור') -; נמצא כ-150 ק"מ צפונית מערבית לאוליאסטאי. זהו מקום מיוחד להפליא -; מדובר באגם מים מתוקים קטן המוקף בשילוב סוריאליסטי של דיונות חול וקרחונים גם יחד. סביב האגם ישנם מקומות מצוינים לחניה ולהקמת אוהלים, אך אין שום תשתית, תיירותית או אחרת, באיזור. הדרך לאגם היא אטרקציה בפני עצמה וכוללת מעבר דרך סנג'יט חאד (Senjit Khad) -; מערך של תצורות סלע מרשימות על גבעה המשקיפה על הדיונות. האיזור שווה מאוד ביקור, אולם חשוב לציין שלמקום אין תחבורה ציבורית, כך שההגעה אליו היא עצמאית בלבד.

קניות ושווקים

בחלקה הצפוני של העיר, בצדו הדרום-מזרחי (בצמוד לגדה הצפונית של הנהר), ישנו שוק, ובו נמצאת גם רחבת הג'יפים העירונית. בנוסף, ברחבי העיר נמצאות כמה וכמה חנויות מכולות ומצרכים.

תחבורה

באוליאסטאי עצמה אין תחבורה ציבורית, אולם נקודות העניין המעטות בעיר נמצאות כולן במרחק הליכה זו מזו.

אוטובוס -; אוטובוסים יוצאים מאולאנבאטר לאוליאסטאי מתחנת דרגון בשעות הבוקר, ובחזרה, באותן השעות פחות או יותר. למידע מדויק בררו בסוכנויות הטיולים או בתחנות האוטובוס. הנסיעה אורכת לרוב בסביבות יממה.

רכב -; מיני ואנים וג'יפים יוצאים על בסיס יומי לכיוון אולאנבאטר ולכפרים במחוז כשהם מתמלאים. נדירים הם כלי הרכב שנוסעים לערים מרכזיות אחרות במערב או בצפון, אולם תוכלו לשכור ואן עבור עצמכם אם ברצונכם להגיע ליעדים הללו. בררו על האפשרויות שלכם במקום.

מטוס -; ישנו שדה תעופה במרחק כ-30 ק"מ מערבית לאוליאסטאי. חברת Eznis מוציאה טיסות מאולאנבאטר אליו ובכיוון ההפוך כמה פעמים בשבוע. מחירי הטיסות מתחיליםאוליאסטאי, כפי שכבר נאמר, היא לא יעד מתוייר למדי. זהו חלק מהקסם במקום. מומלץ מאוד לא להגיע הנה בספונטניות מוחלטת ולהשקיע מעט זמן ומחשבה בתכנון ובהתייעצות עם סוכנויות טיולים לפני שתצאו לאיזור, היות וקל מאוד לבזבז זמן, כסף וכוח בניסיון לברר "מי נגד מי" במקום. בנוסף -; קחו איתכם מפה. גם אם אין בכוונתכם לצאת לטרקים בהרי חנטי מפה טובה תוכל להמחיש לכם היטב את התכניות שאתם שוקלים ולעזור לכם מאוד בתכנון ההרפתקה שלכם כאן. 

מזג אויר

כמו ברוב מונגוליה, גם האקלים במחוז זאבחן ובאוליאסטאי הוא תת-ארקטי עם חורפים קרים, ארוכים ויבשים, בהם הטמפרטורות צונחות אל מתחת ל-30 מעלות צלזיוס מתחת ל-0 ועלולות גם להגיע אל פחות מ- 40- מעלות. הקיץ קצר ונעים, ובו יורדים מרבית המשקעים. הטמפרטורות לרוב לא עולות מעל 20 מעלות צלזיוס, אבל עשויות להגיע גם ל-30 מעלות ויותר.

המלצת זהב

כנראה שההמלצה החמה ביותר באיזור אוליאסטאי וזאבחן היא פשוט להגיע אליהם. אמנם, זהו לא היעד המתוייר או המפורסם ביותר במונגוליה, אבל הרגלי התיירות לא עושים בהכרח צדק עם האיזור, ומסע כאן עשוי להיות מתגמל וחווייתי במיוחד. אם יש לכם זמן פנוי, ובייחוד אם אתם מטיילים בואן (אבל לחלוטין לא באופן בלעדי), מומלץ בחום לסטות מהמסלול המתבקש ולחקור את חבל הארץ המיוחד והמגוון הזה.

אוליאסטאי: עושר עצום של נופי הרים מרשימים (אילוסטרציה). צילום: אלדמע מילשטיין

נותני שירותים

חברות טיולים -; אין חברות טיולים באוליאסטאי עצמה, אבל חברות טיולים באולאנבאטר, למשל, יוכלו לעזור לכם בתכנון הטיול ואף לספק לכם ציוד, הסעות והדרכה לאיזור.

השכרת רכב -; תוכלו למצוא כלי רכב ונהגים ברחבת הג'יפים במרכז העיר, ליד השוק.

כסף -; חפשו כספומטים במרכז העיר, ליד השוק, או סביב רחבת העיר.

מה הכי לא כדאי בעיר

אוליאסטאי, כפי שכבר נאמר, היא לא יעד מתוייר למדי. זהו חלק מהקסם במקום. מומלץ מאוד לא להגיע הנה בספונטניות מוחלטת ולהשקיע מעט זמן ומחשבה בתכנון ובהתייעצות עם סוכנויות טיולים לפני שתצאו לאיזור, היות וקל מאוד לבזבז זמן, כסף וכוח בניסיון לברר "מי נגד מי" במקום. בנוסף, קחו איתכם מפה. גם אם אין בכוונתכם לצאת לטרקים בהרי חנטי מפה טובה תוכל להמחיש לכם היטב את התכניות שאתם שוקלים ולעזור לכם מאוד בתכנון ההרפתקה שלכם כאן.

בטיחות ואזהרות

כלבת -; גם ברחבי מחוז זאבחן ובאוליאסטאי תוכלו למצוא חבורות כלבים משוטטים בשפע. רובם אינם מזיקים, אבל כדאי לסגל עבור עצמכם כלל אצבע לפיו יש לצמצם את המגע שלכם עם כלבים, כדי להימנע מאי-נעימויות. כמובן שחשוב להתחסן נגד כלבת לפני שתגיעו למדינה.

אלכוהול -; אלכוהול הוא בעיה בכל מונגוליה ובכלל זה גם בחבל זאבחן ובאוליאסטאי. סיכוי לא רע שתפגשו בביטוי כלשהו של התופעה במהלך שיטוטיכם בארץ הזו, ולמרות שברוב הפעמים מדובר במקרים לא מזיקים, כדאי להפעיל שיקול דעת והיגיון בריא בכל מגע שלכם עם אלכוהול ועם האנשים שצורכים אותו.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לארחאנגאי

כתבות מומלצות עבורך על ארחאנגאי

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם