אגם חובסגול וטסאגנור - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

אף טיול במונגוליה אינו שלם בלי ביקור באגם חובסגול ובשבטי רועי האיילים. השילוב של נופי בראשית פראיים, בעלי חיים נדירים ואנשים מיוחדים הופך את האיזור הזה של צפון מערב מונגוליה לפשוט בלתי נשכח. כל מה שצריך לדעת על אגם חובסגול ושבטי רועי האיילים בכתבה שלפניכם!
נעם טיראן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אגם חובסגול וטסאגנור - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
Thinkstock Imagebank ©

מבוא

למקומות מסוימים יש את היכולת לגרום להולך בהם לשפשף את עיניו בתדהמה שוב ושוב. איזור חובסגול הוא, כנראה, אחד מהם. אגם חובסגול (Huvsgul Nuur), הנמצא דרומית לגבול עם רוסיה, הוא מקור המים המתוקים הגדול ביותר במונגוליה. הוא פרוש על פני 136 ק"מ, ורוחבו הוא לכל היותר 36 ק"מ. האגם גובל מצדו הצפוני ברכסי הגרניט של הסאיאן (Sayan) מצפון וברכס חורידול סרידאג (Khoridol Saridagiin Nuruu) ממערב, בהם ניתן למנות מספר פסגות בגובה מעל 3,000 מ'.

האיזור הוא אחד ממוקדי המשיכה העיקריים בצפון מונגוליה, ובעצם במונגוליה כולה. החובסגול התברך במים צלולים שצבעם משתנה מטורקיז לכחול עמוק, המשקף את גווניהם המרהיבים של השמיים, ובהרים המרשימים שממסגרים אותם עם פסגותיהם הלבנות. האקלים הקר והשפע היחסי של משקעים, גרמו לכך שחלק נכבד מהאיזור מכוסה ביערות מחטניים ובביצות, היוצרים את הטייגה -; בית גידול מגוון שממשיך צפונה אל תוככי סיביר ומהווה בית ללמעלה מ-60 מיני יונקים, ביניהם יעלים, כבשי הרים (Argali), איילים, גרגרנים (Wolverine, טורף ממשפחת הסמוריים), דובים, זאבים, חתולי בר וחורפנים, וליותר מ-220 מיני ציפורים. בין הצמחים המאפיינים את האיזור תמצאו צמחי מרפא רבים, עצים מחטניים שונים, כמו ארז וארזית, ערער ורודודנדרון.
 למרות שרק 9 מיני דגים חיים בו, מימיו של החובסגול עשירים בדגה, ואם דיג עושה לכם את זה, תוכלו למצוא הזדמנויות בשפע להשליך חכה אל האגם.

אגם חובסגול. צילום: נעם טיראן

ממערב לאגם, למרגלות צדו השני של רכס חורידול סרידאג נמצאים שטחי המרעה רחבי הידיים של שפלת דארחד (Darkhad Depression), המנוקדת במאות אגמים ובריכות, שכאילו נבראה עבור רוכבי הסוסים (או שאולי להיפך?), ובצפונה הכפר טסאאגנור (Tsagaanur) -; קרש הקפיצה לעבר ארץ הטסאאטאן -; שבט 'רועי האיילים' הנוודי, שחי במעמקי הטייגה ההררית, ומהווה קבוצה אתנית נפרדת, עם מנהגים, מסורות, ואורח חיים שונה מאלו של תושבי השפלה. להבדיל משאר מונגוליה, האיזור כאן הוא שמאניסטי במובהק. אחיזתו של הבודהיזם ברוב חבל הארץ היא רופפת לכל היותר, ומסורות עתיקות, אמונות תפלות ואגדות בנות אלפי שנים, עודן נוכחות כאן.

האיזור מגוון להפליא ומשתנה תדיר -; בקיץ, עם בוא הגשמים, הכל נצבע בירוק עז, בחורף הקור והשלג שולטים ביד רמה והאגם מתכסה כולו במעטה קרח בעובי של מעל מטר, ובסתיו השמיים הכחולים מתמזגים עם הצהוב והכתום של היערות שמשנים את צבעם לקראת החורף. סביר להניח שגם לציניקנים יהיה קשה שלא להישבות בקסמו של האיזור הזה, ורוב הסיכויים שהוא ישאיר עליכם רושם עמוק, שלא ימחה גם אחרי זמן רב.
מסלול מומלץ באיזור הוא (על-פי סדר) -; הגעה לחטגל וטיול בסביבות חופי האגם, המשך לשפלת דארחד, הגעה לטסאאגנור, שכירת מדריך וסוסים לטסאאטאן ולאחר מכן חזרה למורון.

חטגל ואגם חובסגול

חטגל (Hatgal), בקצהו הדרומי של אגם חובסגול, הוא כפר שתושביו התפרנסו עד שנות ה-90 בעיקר מדיג ומסחר עם רוסיה, אבל מאז קריסת הגוש הסובייטי ופתיחתה של מונגוליה למטיילים הכפר נהנה מהכנסות רבות עקב ההתפתחות בענף התיירות. למעשה, חטגל הוא אחד המקומות היחידים במדינה בהם תשתית התיירות היא טובה גם בקנה מידה שאינו מונגולי. בכפר עצמו ישנו מרכז מידע למבקרים, מספר גסטהאוסים ומסעדות, כמה מקומות בהם ניתן לקנות אספקה ותחנת דלק. בנוסף, בעיקר לאורך החוף המערבי של האגם, בהם משוטטים עדרי יאקים בעצלתיים, תוכלו למצוא לצד אינספור מקומות משובחים להקמת אוהלים, גם כמה וכמה מחנות גרים עבור תיירים, חלקם מקומות יוקרה של ממש. החוף המזרחי של האגם משמעותית פחות מתוייר מזה המערבי, אבל גם בו ישנן לא מעט נקודות מצוינות ללינה על האגם, או לפיקניק.
 בנוסף, מזרחית לחטגל, נמצא גם הכפר המקסים צ'אנדמן אונדור (Chandmani Undur, Ondor), שבקתותיו עשויות עץ, ואתר המעיינות החמים בולנאי (Bulnai), ואם תרצו, תוכלו להמשיך עד הכפר חאנח (Khank), שעל הגבול הרוסי. בכניסה לחטגל ישנה עמדת שמירה, שמתפקדת בתור השער לשמורת חובסגול. כשתגיעו אליה תתבקשו לשלם דמי כניסה בסך 3,000 טוגרוג ואלו אמורים להעניק לכם כניסה לכל שטח השמורה.

לאכול ולישון

בחטגל תמצאו לא מעט גסטהאוסים ומחנות גרים, מקצתם פתוחים לאורך כל השנה. בנוסף -; גם 30 ק"מ צפונה מחטגל, על הגדה המערבית, ישנם מחנות תיירים רבים (רוב המחנות שמחוץ לחטגל יקרים משמעותית ומיועדים פחות למטיילים עצמאיים). בין הגסטהאוסים המוכוונים עבור מטיילים עצמאיים תמצאו את Bonda Guesthouse, Lake Khuvsgul ו-Sunway Guesthouse, אם כי שני הבולטים ביותר הם ככל הנראה -;

MS Guesthouse -; גסטהאוס ידידותי ומשפחתי, בכניסה הדרומית לכפר. פתוח כל השנה, לאלו מכם שמתכננים טיול חורף. המקום מציע 10 גרים לתיירים, תמורת מחיר (גמיש) של 10,000 טוגרוג (לאדם, ללילה), או אפשרות לפרוש אוהל בחצר עבור 1,000 טוגרוג. בנוסף, במקום יש מסעדה ומקלחות חמות 24 שעות ביממה. גאנבה, בעל הבית, יכול לעזור לכם בתכנון וארגון פעילויות שונות כמו טרקים, טיולי סוסים, דיג והחלקה על הקרח (בחורף), ולהשכיר לכם ציוד.
כתובת: מחנה הגרים הראשון בכנסיה הדרומית לכפר
טלפון: 9769979603+
אימייל: [email protected]

Garage 24 -; גסטהאוס בקצה הצפון-מזרחי של חטגל. בתוך המבנה של הגסטהאוס ישנם מספר חדרים חמימים ומצוחצחים וחלל מרכזי שמשמש כמסעדה ובו ספות נוחות ואח. התפריט מגוון והאוכל מדהים (מהטובים במונגוליה), ובעלת הבית ידידותית מאוד. תאי השירותים המרשימים ביותר שתראו בגסטהאוס. ניתן לשכור ציוד.
כתובת: בקצה הצפון-מזרחי של הכפר. על השיפולים הדרומיים של הגבעה, ליד תחנת הדלק.
טלפון: 976138293142878+
אתר אינטרנט: www.naturesdoor.mn/c/garage-24-hostel

אטרקציות

האגם הוא איזור מצוין לטיולים רגליים, ומושך בקיץ גם תיירים מונגוליים שבאים להקים אוהל או לערוך פיקניק לגדותיו. בנוסף, חברות טיולים וגסטהאוסים רבים מציעים ארגון של פעילויות שונות עבור תיירים, ביניהן רכיבה על סוסים, דיג, שיט על האגם והחלקה על הקרח, כאשר האגם קפוא. מקום מעניין נוסף הוא צ'אנדמן אונדור (Chandman Ondor, Undur) -; כפר קטן, שבתיו, רובם ככולם, עשויים עץ, במרחק כ-60 ק"מ במעוף הציפור, או 3 ימים על גב הסוס, מזרחית לחגטל. במקום תוכלו למצוא מוזיאון, ופסל לכבוד אלאן-גואה (Alan-Goa) -; אמם המיתולוגית של כמה שבטים מונגוליים וביניהם שבטו של צ'ינגיס חאן, שעל פי מקורות רבים חיה כאן. בנוסף, מרחק 50 ק"מ צפונית לכפר, נמצאים מעיינות בולנאי (Bulnai) -; מעיינות חמים, אליהם ניתן לארגן טיול. סוכנויות הטיולים בחטגל מציעות הסעות לצ'אנדמן אונדור ובולנאי. נסיעה עד הכפר צפויה לארוך כ-3-4 שעות. בררו על כך בגסטהאוסים בחטגל או במורון.

תחבורה

גיפים וואנים-שירות -; הדרך לחטגל ממורון היא טובה יחסית למונגוליה (דרך חצץ, סלולה למחצה, להבדיל מנתיבי העפר הרגילים) וג'יפים וואנים-שירות יוצאים בתדירות גבוהה לנסיעה מרחבת ההיסעים במורון, הצמודה לשוק המרכזי כאשר הם מתמלאים. מחירי הנסיעה הם גמישים למדי, אבל נעים סביב 10,000 טוגרוג לאדם, וזמן הנסיעה הוא בערך 3 שעות. בנוסף, תוכלו לארגן הסעה לחטגל דרך הגסטהאוסים.
 מחטגל לאורך האגם ולצ'אנדמן אונדור, תחבורה ציבורית כמעט אינה קיימת, וסביר להניח שתצטרכו להיעזר בצוות הגסטהאוס שלכם, אם ברצונכם להשיג ג'יפ, או לחכות לטרמפ (עשוי להיות מתסכל, בעיקר לצד המזרחי).

מטוס -; באופן מפתיע (אם כי אופייני למונגוליה) בחטגל ישנו מנחת קטן, ממנו ואליו ניתן להגיע מאולאנבאטר או ממורון. MIAT מפעילה טיסות באופן סדיר בקיץ. לפרטים בררו באתר החברה -; www.miat.com/en/home, או בסוכנויות הטיולים.

ציידים באיזור חובסגול. צילום: נעם טיראן

רנצ'ינלחהומב (Renchinlkhumbe)

רנצ'ינלחהומב (מבוטא לעתים "Rench-khumb") הוא כפר בלב שפלת דרחאד, מעברו המערבי של רכס חורידול סרידאג, הנמצא כ-42 ק"מ על השביל מערבה מגדות אגם חובסגול. פני העמק המבודד (אפילו בסטנדרטים מונגוליים), כ-12 שעות נסיעה בערך ממורון, מנוקדים בלמעלה מ-300 אגמים ובריכות, וחורשות יפהפיות פזורות לאורכו ולרוחבו, מה שהופך אותו לאיזור מושלם למרעה ולרכיבה. הכפר עצמו הוא נקודת עצירה נוחה לאספקה ומנוחה עבור המטיילים בעמק. קשה להגיד שהמקום עצמו מעניין -; בקתות עץ, גרים, ואנים מיושנים, כלבים משוטטים, אך הנוף, כרגיל, גדול מהחיים.

לאכול ולישון

Saridag Inn, היא האכסניה היחידה במקום. נמצאת בשולי הכפר, ומציעה אוכל, חדרים משותפים וגרים ללינה (המחיר בין 5,000 ל-10,000 טוגרוג), כמו גם מקלחות עם מים חמים ושירותים. בכדי להגיע תוכלו לבקש הכוונה מהמקומיים. בנוסף, ישנו בית תה או שניים, וכמה מכולות בהן ניתן לקנות אספקה להמשך הדרך.

תחבורה

קשה למדי להשיג ג'יפ ממורון לרנצ'ינלחהומב. מלבד זאת, רוב הסיכויים שתגיעו לכפר תו"כ טיול בעמק. בכל אופן, ניתן לארגן הסעה או סוסים עד למקום דרך סוכנויות הטיולים והגסטהאוסים. הנסיעה ממורון צפויה לארוך כ-12 שעות.

טסאאגנור (Tsaagannuur)

טסאאגנור הוא כפר קטן נוסף בצפון שפלת דרחאד המבודדת והמיסטית. הכפר שוכן לחופו של אגם טסאאגנור ('אגם לבן') שהעניק לו את שמו, ושמספק לתושביו מקור הכנסה נוסף על עדרי הצאן והבקר שלהם. במרחק כ-40 ק"מ צפונית לרנצ'ינלחומב, זוהי נקודת היציאה לטייגה -; ביתם הנידח של שבט הטסאאטאן, רועי האיילים המפורסמים.

לאכול, לישון ולטייל

ישנם כמה גסטהאוסים בכפר (ניתן לאתר לפי השלטים המסמנים אותם), ביניהם הגסטהאוס של גאנבה, שיחד עם נמה, אשתו (שניהם מקסימים), מציעים חדרים משותפים צנועים, וגסטהאוס ארדנה (Erdene), בניהולה של טומה הנחמדה, שדוברת אנגלית בסיסית. שני הגסטהאוסים מציעים אוכל (לרוב המחיר לחדר יכלול גם ארוחת בוקר) ומסוגלים לארגן עבורכם סוסים ומדריך לטייגה. המחירים ללינה גמישים ותלויים בעונה ובביקוש, אבל סובבים סביב 7,000 טוגרוג.
 במקום נמצא גם מרכז המבקרים של הטסאאטאן -; TCVC) Tsaatan Community & Visitors Center), בו מוצעים לתיירים שירותי הלנה ואוכל.
 אם בכוונתכם לצאת לטייגה, כדאי מאוד לשקול לשכור את שירותי ה-TCVC, משני טעמים עיקריים -; ראשית, המדריכים הם בני הטסאאטאן עצמם, ושנית -; ההכנסות מגיעות ישירות לקהילה, ולא לגורמי ביניים.
טלפון: 97695679908+
אתר אינטרנט: visittaiga.org/index.html
אימייל: [email protected]

תחבורה

לעתים נדירות ג'יפים נוסעים ממורון לטסאאגנור, וכמעט לעולם לא מחטגל, כך שאם ברצונכם להגיע מהכפר או אל הכפר, תאלצו ככל הנראה לארגן הסעה במיוחד. אין, מן הסתם, תעריף אחיד, ותצטרכו לברר על כך עם בעלי הגסטהאוס שלכם. הנסיעה מייגעת למדי ואורכת בין 12 ל-14 שעות.

הטייגה והטסאאטאן

הטייגה, היער הצפוני וביתם של אנשי הטסאאטאן, הוא מקום מסתורי, קשוח ופראי. הטמפרטורה קרה גם ביחס למונגוליה, והמשקעים הרבים, יחד עם תנאי הקרקע, יוצרים ביצות ופלגים רבים שהופכים את המקום ללא עביר, לרוב, אלא על גב סוס. הטסאאטאן, שחיים עם עדרי איילי הצפון שלהם, נודדים כאן לאורך הגבול הרוסי ומשמרים אורח חיים ייחודי להם. צורת המגורים כאן אינה בגר, אלא באוהלים חרוטיים דוגמת הטיפי של הילידים האמריקניים, ולהבדיל מרוב האיזורים במונגוליה, הדת והתרבות היא שאמאניסטית שורשית, ונותרה כמעט ללא שינוי במשך מאות, אם לא אלפי שנים.
 רוב הסיורים לטייגה יוצאים מטסאאגאנור, ונמשכים כיום רכיבה מאומץ או יומיים מרווחים לכל כיוון (אם זו הרכיבה הראשונה שלכם במונגוליה, כדאי לשקול קצב נינוח שלא יחייב אתכם להתעמת עם הסוסים והאוכפים במשך 10 שעות ברציפות). אם אינכם חלק מסיור מאורגן, תוכלו למצוא מדריכים במורון או בטסאאגאנור (בין השאר בני שבט הטסאאטאן עצמם, במרכז המבקרים שלהם -; ה-TCVC). ההגעה למחנות הטסאאטאן היא לרוב בשעות אחר הצהרים וניתן לנטות אוהל קרוב לאיזור או להתארח אצל המשפחות, במידה ויתמזל מזלכם. מומלץ מאוד להישאר יום או יומיים כדי להתוודע אל בני השבט וליהנות מהמקום המיוחד. ייתכן ואף תזכו להזמנה לסעודה חגיגית, או לטקס שמאני שמנוהל על ידי המנהיגים הרוחניים של הקהילה. טיול לטייגה יעניק לכם הזדמנות מצוינת לחוות כמה שיאים מונגוליים -; הסוסים, הנוף המכושף של הטייגה וכמובן -; המפגש עם שבט הטסאאטאן, שמשמר תרבות עתיקה ומרתקת.

חשוב לדעת! בין אם אתם שוכרים את שירותי הטסאאטאן (דרך מרכז המבקרים שלהם, ה-TCVC) ובין אם לא, חשוב מאוד להגיע לטייגה עם מספיק אוכל וציוד עבור עצמכם! הטסאאטאן הם מהאוכלוסיות העניות במונגוליה, ומקור ההכנסה היחיד שלהם הוא העדרים והתיירות. מלאי הציוד נשמר בקפידה, כדי להחזיק את בני השבט ואת העדרים לאורך החורף הקשה, ורק לעתים יצא רוכב מהטייגה כדי לסחור ולהביא אספקה מטסאאגנור. בנוסף, נפוץ ורצוי להביא מעט אספקה אתכם עבור הטסאאטאן, היות והם, בסופו של דבר, הסיבה לבואם של מטיילים לטייגה.

איילים הצפון בשפלת דרחאן. צילום: אבידן גדעוני

אישורים

בכדי להיכנס לטייגה יש להשיג אישור עוד לפני הגעתכם לטסאאגאנור (למידע נוסף ראו ערך מורון ב"עפתי!">>) במידה ולא ימצא בידיכם ההיתר ממשמר הגבול המונגולי, תאלצו לחזור ולשלם קנס. לא מומלץ לבחון את ערנות השלטונות, שכן הבדיקות הן תכופות, וישנה נוכחות חיילים, בעיקר במעברים הכרחיים לאורך הדרך. בנוסף, חובה להחתים את ההיתר שקבלתם במוצב משמר הגבול בטסאאגאנור! אל תצאו לדרך לפני שביקרתם במוצב ודאגתם שהקצין האחראי יעיין באישור. הנוהל לא עולה כסף. בררו לגביו עם המדריכים שלכם.

לאכול ולישון

באחד ממחנות הטסאאטאן (הצפוני, לרוב), ישנו אוהל עבור אורחים. עלות השהות בו משתנה (בד"כ 10,000 טוגרוג לאדם) וכוללת לרוב אירוח וארוחות, אבל רצוי מאוד להודיע על בואכם ולקבל מושג כללי על אפשרויות ההלנה והאירוח של בני השבט בזמן ההגעה הצפוי.

תחבורה

הדרך היחידה להגיע לעומק הטייגה היא על גב סוס ובליווי מדריך מנוסה. מיותר לציין שכלי רכב אינם נכנסים לאיזור, לרוב, ואפילו ברגל ההליכה עשויה להיות בעייתית. מחיר סוס יעלה בסביבות 10,000 טוגרוג לאדם ליום, המחיר עבור מדריכים משתנה, אך אמור להיות בסדר גודל דומה. סוכנויות טיולים רבות באולנבאטאר מציעות חבילות תיור לטייגה, אם כי, במידה ואתם מטיילים עצמאית, ניתן להשיג מדריכים במורון או בטסאאגאנור, בגסטהאוסים או במרכז המבקרים של הטסאאטאן -; ה-TCVC.

טרקים

איזור חובסגול ושפלת דרחאד הוא יפהפה, ומקורות המים הרבים והנוף המגוון הופכים אותו למושלם לטרקים ולטיולים רכובים. טרק אחד, מומלץ ביותר, הוא טרק חטגל-לטסאאגאנור. זהו מסלול הרפתקני ומדהים ביופיו, שלוקח את ההולכים בו אל תוככי הנופים המגוונים המרהיבים של שמורת חובסגול, ומספק טעימה מקיפה הן מאיזור חובסגול והן משפלת דרחאד. ניתן ללכת בו על גב סוס או ברגל, והוא כולל הליכה לאורך האגם, חציה של רכס החורידול סרידאג, ומעבר דרך העמק עד הכפר טסאאגנור.

המסלול מתחיל בחטגל, וממשיך בשביל ברור לאורך החוף המערבי של האגם, כ-70 ק"מ בערך, עד היישוב הארעי בג'יגלגין אם (Jiglegiin Am). לעתים בעונה ניתן למצוא שירותי הלנה במקום. לאחר מכן, יש להמשיך במעלה הואדי מערבה, ולטפס ברכס עד לאובו (Oovo, גל אבנים ועצים, רוג'ום) המציין את הגעת המטייל למעבר ההרים ג'יגלגין דאבה (Daava, בערך 2,000 מ' מעל פני הים). ממעבר ההרים, יש לרדת לנהר ארסאין (Arsayn Gol), וממנו אל נהר אולין (Ooliin Gol).
שימו לב -; המסלול מצריך חציה של הנהר מספר פעמים, כך שמומלץ להביא אתכם סנדלים במידה ואתם לא רוכבים על סוסים. מלבד זאת, הדרך עד אפיק נהר אולין תיקח למעלה מיום. כדאי מאוד לסחוב אתכם מספיק בקבוקים בכדי למלא מים בכמות גדולה (6 ליטר לאדם, לא כולל מים לבישול), שכן ייתכן ולא תיתקלו במים החל מהרגע בו תפרדו מהארסאין, ועד שתגיעו לנהר אולין. מהאולין גול תכנסו לשפלת דרחאד. יש להמשיך עם השביל דרומה, דרך שטחי המרעה רחבי הידיים של העמק, עד שתגיעו לכפר רנצ'ינלחומב, שם ניתן לעצור ללילה, לאספקה והתרעננות. מהכפר תוכלו להמשיך עוד כ-40 ק"מ (יומיים-שלושה) דרך השפלה לטסאאגאנור, או לשכור רכב ונהג שיסיעו אתכם לשם.

הטרק יפהפה ומגוון מאוד. הנופים בו משתנים במהירות, ומפתיעים לא פעם את ההולכים. מומלץ במיוחד לטייל באיזור בסוף הקיץ (אמצע אוגוסט-ספטמבר), כאשר מלבד הגוונים המרהיבים של האגם, והכחול-הכחול של השמים, העצים לאורך המסלול עוטים שלל גוונים, מירוק, דרך צהוב וכתום, ועד אדום בוהק. יחד עם זאת, חשוב לציין שהטרק תובעני ואינו מתאים לכל אחד. בכל מקרה, הביא הרבה מים, אוהל ציוד בישול ואספקה. בנוסף, גם בקיץ הטמפרטורות עלולות לצנוח אל מתחת ל-0 ולכן חשוב להביא ביגוד חם ושקי שינה טובים ואמינים ללילות (לפחות בדירוג 'comfort' של 5-). מלבד זאת, אל תצאו לטרק ללא מפה טובה, מדריך אמין, או שניהם. כמו כן, מומלץ מאוד להביא איתכם מכשיר GPS.

אירועים ומועדים

פסטיבל הקרח בחטגל (בדרך כלל בסוף פברואר) - אחרי הטסאאגאן סאר (ראש השנה המונגולית) נערך פסטיבל קרח, על מעטה הקרח של אגם חובסגול, ליד הכפר חטגל, ובמסגרתו תוכלו לצפות בהופעות מוסיקה וטקסי שמאנים מסורתיים ובתחרויות רבות, ביניהן מירוצי מזחלות, היאבקות על הקרח, ונהיגה על הקרח. בנוסף, מתקיימות פעילויות כמו דיג בקרח, סקי, נסיעה במזחלות כלבים, והחלקה על הקרח.

נאאדאם (לרוב באמצע יולי) -; בחטגל ורנצ'ינלחומב נערך פסטיבל נאאדאם מדי שנה. הפסטיבלים הללו מטבע הדברים מתויירים פחות מהנאאדאם הגדול שבאולאנבאטר, בעיקר הפסטיבל ברנצ'ינלחומב, והם הזדמנות מצוינת להפגש ולחגוג באופן בלתי אמצעי עם תושבי האיזור. בררו על התאריכים המדויקים בגסטהאוסים שלכם, במקומות עצמם, או במורון.

אולטרה-מרתון -; למופרעים בלבד יש הזדמנות פז בחובסגול, להשתתף באחד המרתונים היפים והמיוחדים ביותר על פני כדור הארץ. מדובר באולטרה מרתון Sunrise to Sunset, בו ניתן להשתתף במקצה מרתון (42 ק"מ) ובמקצה 100 ק"מ. הרצים יוצאים ממחנה הגרים טוילוט (Toilgot), על החוף המערבי של האגם, רצים לאורך החוף ועולים גם אל הרכס המשקיף עליו.
אתר אינטרנט: www.ms2s.org/

מזג אויר

כמו בשאר מונגוליה, עונת התיירות היא בין יוני לספטמבר. החודשים יוני-אוגוסט הם הגשומים ביותר בשנה, ולמרות שרוב הימים בהירים, כמות המשקעים הממוצעת כאן גבוהה יותר מברוב חלקי המדינה. בנוסף, גם בקיץ, הטמפ' עלולות לצנוח אל מתחת ל-0, כך שביגוד ושקי שינה חמים ואמינים הם הכרח. בנוסף, חשוב להביא איתכם ציוד נגד גשם, בייחוד בקיץ, וקרם הגנה מהשמש.

מחנה הטסאאטאן בטסאאגנור. צילום: נעם טיראן

המלצת זהב

אם נקרית בדרככם האפשרות להגיע לאיזור בסתיו, אל תחשבו פעמיים! הגשמים כבר נעלמים כמעט לגמרי, הטמפרטורות עודן נעימות, לפחות במהלך היום, והאיזור כולו נצבע בשלל צבעים מרהיבים מהטורקיז והכחול של האגם והשמיים, דרך הירוק של המישורים ועד לצהוב, הכתום והאדום הבוער של היערות שמשנים את צבעם לקראת החורף.

מה הכי לא כדאי בעיר

גם כאן, ולמעשה, בייחוד כאן, יש לשנן את כלל האצבע המונגולי -; אל תתקעו בלי כסף. מיותר לציין שהכספומט הקרוב ביותר נמצא במורון, והטיול באיזור עשוי להימשך זמן לא מבוטל. בנוסף, בשל האופי המגון של הטיול באיזור, עלולים להתעורר אילוצים מפתיעים או הוצאות בלתי צפויות. הגיעו עם מספיק כסף, ושמרו את המזומנים שלכם היטב.

בטיחות ואזהרות

איזור אגם חובסגול הטייגה ושפלת דרחאד פשוט קוראים למטיילים בהם לצאת למסע חקר על גב סוסים. יחד עם זאת, חשוב להדגיש -; הסוסים המונגולים שונים מאוד מסוסים מערביים! מזגם לרוב נוח פחות, והם נוטים לעקשנות, שלא להגיד דעתנות. בנוסף, ציוד הרכיבה במונגוליה הוא בסיסי, והאוכפים, למשל, שונים מאוכפים מערביים. חשוב לשכור מדריך מקצועי שיהיה קשוב אל הצרכים שלכם ועדיף להימנע מסוסים אגרסיביים, או דומיננטיים מדי. מיותר לציין ששירותי הרפואה באיזור לא בדיוק קיימים, ותקרית באמצע מסע רכיבה עלולה להיות מסוכנת מאודֱ! מעבר לכך, לא פעם מטיילים באיזור התעוררו בבוקר וגילו שסוסיהם ברחו או נגנבו במהלך הלילה. היו עירניים, קשרו את הסוסים היטב, ואם ריך -; השארו שומר בלילה, או וודאו שהמדריך שלכם מודע לסכנות.

מעבר לכך, בשל הבידוד היחסי של המקום יש להצטייד בהתאם לפני היציאה לשטח. הסיכוי למצוא ציוד טוב מעבר לחטגל או מורון אינו גבוה. מעבר לבגדים חמים ומתאימים, חשוב להביא אתכם כלי בישול, אספקה, ערכת עזרה ראשונה, אוהל ושקי שינה אמינים. כמו-כן, בשל ריחוקם של מוסדות רפואיים, ואיכותם הירודה (בלשון המעטה), ייתכן ובמקרה בו תצטרכו פינוי, תאלצו לארגן חילוץ מוסק. וודאו שהפוליסה שלכם מכסה מקרים כאלה, ושקלו אופציות שיאפשרו לכם זמינות גם במקומות נידחים, כמו טלפון או לחצן מצוקה לוויני.

קישורים רלוונטיים

אתר מעולה עם הרבה מאוד מידע שימושי על מורון ומחוז חובסגול - huvsgul.wix.com/info
 מידע שימושי על מחוז חובסגול ומורון - khuvsgul.com/index.php?nr=1&lng=en

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על ימת חובסו גול

הזמנת חופשה לימת חובסו גול

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם