חובד - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

חובד היא העיר הגדולה ביותר במערב מונגוליה, ולמרות שהיא מוקפת בכמה מאתרי הטבע היפים במדינה, היא כשלעצמה איננה מעניינת במיוחד. לכן, עבור רוב התרמילאים חובד היא רק תחנה בדרך לאולגי, אך גם אלו מכם שיעצרו כאן יגלו עיר שנחמד להעביר בה לילה.
נעם טיראן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: חובד - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
Thinkstock Imagebank ©

מבוא

העיר חובד (Khovd) היא בירתו של המחוז הנושא את שמה ואחד המרכזים המסחריים והתעשייתיים החשובים במערב מונגוליה. העיר שוכנת למרגלות הרי האלטאי, צפונית-מזרחית לשדרת הרכס המרכזית, ולגדותיו של נהר הבויאנט (Buyant Gol). אוכלוסייתה המגוונת, שמורכבת ממעל ל-10 קבוצות אתניות שונות, מונה כ-30,000 תושבים, נתון שמקנה לה את תואר העיר הגדולה ביותר במערב המדינה. למרות גודלה, חובד אינה עיר בלתי נעימה, וזאת הודות לרחובותיה הרחבים ולשדרות העצים שלאורכם שנשתלו על ידי המנצ'ורים כשאלו עוד שלטו במונגוליה. רוב המטיילים לא מתעכבים בחובד ועבור תיירים רבים היא בעיקר נקודת מעבר בדרך אל וחזרה מאולגי, ממנה היא מרוחקת כ-8 שעות נסיעה. ובכל זאת, גם במחוז הזה ישנן מספר נקודות חן, שמתאפיינות בקסם מיוחד, ועומדות בזכות עצמן.

על הדרך בין אולגי לחובד. צילום: נעם טיראן

לישון ולאכול

ישנם שפע של מזנונים ובתי תה ברחבי העיר, בעיקר סביב הכיכר המרכזית, וליד השוק ורחבת הג'יפים. בחלק מהמקומות ישנו תפריט מגוון יחסית, אבל כמעט בכולן תוכלו למצוא את החושור, הבוז והצויבן האלמותיים. דיווחים מסוימים מזהירים מפני מסעדת 'Ikh Mongol' (בכתב קירילי -; Их Монгол). תוכלו למצוא מספר מלונות בעיר, אם כי מעטים מהם, אם בכלל, מוכוונים לתיירים. שימו לב -; לרוב תדרשו לפנות את החדר לקראת 12:00. שניים מהמלונות הם -;

Buyant Hotel -; מלון נקי ומסודר. ממוקם על הרחוב הראשי, צמוד לכיכר המרכזית ממזרח. החדרים המשותפים בקומה העליונה הם זולים יחסית, אבל אין בהם מקלחת או שירותים. החדרים הזוגיים יקרים יותר, אבל נוחים. הצוות, באופן לא מפתיע, אינו דובר אנגלית. מחיר ללינה בחדר משותף הוא החל מ-7,000 טוגרוג, ולחדר זוגי החל מ-12,000 (אם כי המחירים גמישים). בקומת הכניסה יש מסעדה. תיתכן (בערבון מוגבל מאוד) גישה לאינטרנט אלחוטי.

Tsambagarav Hotel -; גם זו אופציה לא רעה, עם חדרים נקיים, מרווחים, ובסה"כ, סבירים בהחלט. לא בכל החדרים יש מקלחות, ובאלו בהם ישנן מקלחות, יש לצפות לתקלות, או למים קרים. האינטרנט האלחוטי עשוי לפעול. גם כאן יש מסעדה בקומת הכניסה, כמו גם בר קריוקי. קשה לפספס את המלון הממוקם על הכביש הראשי, כ-200 מ' דרומית מערבית לכיכר המרכזית, במבנה כחול וגדול, באמצעה של רחבת עפר.

מה לעשות בלילה

כמובן שאין לצפות להרבה מחיי הלילה בחובד (או בכל מקום במונגוליה שאינו אולאנבאטר), אבל ישנם מספר מקומות שמתפקדים כברי-קריוקי או מקומות מפגש לתושבים בלילה (דוגמת מלון טסאמבגראב). פשוט עקבו אחרי האורות והרעש, אם אתם מעוניינים בחברה מקומית.

אטרקציות בעיר

המצודה המנצ'ורית -; נמצאת כ-500 מ' צפונית לכיכר המרכזית בעיר. מדובר בהריסות לא מרשימות של המצודה (בעיקר חומות המצודה) ממנה שלטו המנצ'ורים (עם שמקורו באיזור קוריאה וצפון-מזרח סין) על איזור חובד עד ראשית המאה ה-20. המצודה מתאימה במידה ויש לכם שעה-שעתיים פנויות לשוטט בהן, אבל כמובן שהיא אינה בגדר אתר חובה. הכניסה למתחם חופשית.

הנהר -; העיר שוכנת ממש בצמוד לנהר, שמתפקד כמקום רחצה ושכשוך לתושבים בקיץ. רבים מעתיקים את מקום מגוריהם ממבני קבע לגרים על גדותיו בעונה. תוכלו ללכת כמה מאות מטרים לכל היותר מערבה כדי להגיע אל הגדות, לטבילה או רביצה בשמש. ניתן גם לנטות אוהל ליד הנהר, אבל כדאי לבחור את מקום החניה שלכם בקפידה -; להתרחק מעט ממקום היישוב ולברר את מצב היתושים באיזור.

מוזיאון -; במוזיאון המחוזי מוצגות תלבושות שבטיות שונות של הקבוצות האתניות המרכיבות את אוכלוסיית המחוז, לצד פריטים ויצירות בודהיסטיים וכלי אמנות, נגינה וחפצים עתיקים שונים. במוזיאון ישנו גם שחזור של המצודה המנצ'ורית, שחורבותיה עודן קיימות בצפון העיר, ובנוסף, המוצגים האהובים על כולם -; פוחלצים. המוזיאון נמצא כ-300 מ' מצפון לכיכר המרכזית, על הרחוב הראשי. הוא פתוח בקיץ, בימים ב' עד ו', בין השעות 09:00 ל-17:00 (אם כי חשוב לזכור שהכל גמיש). כניסה עולה כ-2,000 טוגרוג. אם ברצונכם להכניס למתחם מצלמה, תדרשו לשלם יותר.

אטרקציות קרובות

הפארק הלאומי טסאמבגראב אול (Tsambagarav Uul National Park) -; שמורת טבע על הדרך שבין חובד לאולגי. השמורה אמנם נגישה בהרבה מאולגי בשל העובדה שרוב תנועת התיירים באיזור מתרכזת במחוז זה, אבל ניתן להגיע אליה גם מחובד. במרכז שטחיה רחבי הידיים של השמורה נמצאים ההרים טסאמבגראב אול (4,193 מ'), ו-טסאסט אול (Tsast Uul, 4165 מ'). ניתן לצאת לטרקים יפהפיים בנופים מגוונים, ולחזות בשרידים ארכיאולוגיים כמו הפטרוגליפים (ציורי חריטה על סלע) ו'אבני הצבאים' שמפוזרים ברחביה. בנוסף, זהו מקום מצוין לרכיבה על סוסים, דיג וגם טיפוס הרים, ולמפגש עם תושביו הנוודים ממוצא קזחי של הפארק, שעוסקים גם בבזיירות (ציד באמצעות עופות דורסים).
 הכניסה לשמורה עולה כ-3,000 טוגרוג. ייתכן וניתן למצוא כלי רכב פרטיים ברחבת הג'יפים, דרומית מזרחית לכיכר העיר, שיסיעו אתכם לפארק, אם כי זו אינה נסיעה נפוצה למדי. אופציה נוספת היא לשלם עבור נסיעה לאולגי ולרדת בכניסה. אם אינכם מטיילים דרך סוכנות טיולים, תצטרכו להצטייד בציוד בישול, אספקה, אוהל, שקי שינה וערכת עזרה ראשונה, שכן אין יישובי קבע להסתמך עליהם בתחומי השמורה.
למידע נוסף אודות השמורה ואפשרויות הטיול בה היכנסו לעמוד אולגי ב"עפתי!" >> 

מערות טסנחרין אגוי (Tsenkheriin Agui) -; מערכת מערות מרשימה, הגדולה שבהן מגיעה לגובה של כמעט 20 מ', שהמשיכה העיקרית בה היא הממצאים הפרה-היסטוריים שקיימים בה בשפע -; ציורי קיר ופטרוגליפים שמתוארכים עד לסביבות 15,000 לפסה"נ ומציגים בין השאר דימויים של גמלים, ציפורים ענקיות דמויות יען, ממוטות וצבאים. בנוסף, באיזור נמצאים מספר תלי קבורה (לא מרשימים במיוחד).
 המערה נמצאת בכניסה לשמורת טבע, כ-100 ק"מ דרומית-מזרחית לחובד, ותדרשו לשלם 3,000 טוגרוג בכניסה אליה. אין ג'יפים שנוסעים למקום באופן קבוע, ואם אינכם מטיילים דרך סוכנות שתיקח אתכם לאתר, תצטרכו למצוא נהג שיסכים להסיע אתכם לשם. בסמוך למערה, בכניסה לשמורה, ישנם מספר גרים שיושביהם מציעים לעתים אירוח ואוכל.

בדרכים הקשות של מונגוליה. צילום: אלדמע מילשטיין

פארק לאומי חאר אוס נור (Khar Us Nuur National Park) -; חאר אוס נור (='אגם המים השחורים') הוא אגם המים המתוקים השני בגודלו במונגוליה, אחרי החובסגול אם כי באופן מפתיע, עומקו הממוצע הוא רק 4 מ'. בשמורה נמצאים גם שני אגמים משניים מזרחית אליו -; ה-חאר נור (Khar Nuur) וה-דורגון נור (Durgun Nuur). השטחים הסובבים את האגמים כוללים ביצות רחבות ידיים שמהוות, יחד עם האגמים, נקודת עצירה חיונית לעשרות מיני עופות נודדים. העונות האידיאליות לצפייה בציפורים הן בסתיו ובאביב. בקיץ נחילי יתושים פושטים על השמורה והופכים את חווית הביקור בה למומלצת פחות.
 משפחות מקומיות נודדות עם משקיהן ברחבי הפארק ומשתמשות בחלקים ממנו כשטחי מרעה. חלק מסוכנויות הטיולים מסוגלות לארגן סיור בשמורה הכולל לינה ואירוח באוהלי המשפחות. בנוסף, האיזור מפורסם גם בזכות אמני החומי (Khoomii, 'שירת גרון') שמתגוררים בו, וייתכן ותוכלו לארגן לעצמכם הופעה אינטימית במסגרת סיורכם בפארק -; בררו על כך בסוכנויות, או שתנסו לתפוס רכב לכפר צ'אנדמאני (Chandmani), שנמצא סמוך לכניסה הדרומית של השמורה, ובו מספר מצומצם של אופציות לינה לתיירים (בייחוד אירוח באוהלי משפחות).
 הכניסה לפארק הלאומי הקרובה ביותר לחובד ממוקמת כ-40 ק"מ מזרחית לעיר. אין תחבורה ציבורית למקום, כך שתצטרכו לחפש נהג שיסכים להסיע אתכם לשם. חשוב להדגיש שככלל, עדיף לסייר בפארק דרך סוכנות טיולים, או כחלק מטיול ברכב שכור, שכן עליכם להיות עצמאיים לחלוטין בשטחים רחבי הידיים והמאוכלסים בדלילות של הפארק. הכניסה, כמו בכל שמורה אחרת במונגוליה, תעלה כ-3,000 טוגרוג לאדם.

קניות ושווקים

Markas Shop -; צמד נשים ממוצא קזחי מוכרות מזכרות, בעיקר רקומות לתיירים בעיר, ומספקות עבודה לבעלות מלאכה מקומיות. הסדנא שלהן ממוקמת מצפון לכיכר המרכזית, וניתנת לזיהוי בעזרת שלט באנגלית. ברדגול (Berdgul), אחת היזמות, נחמדה מאוד ושולטת היטב בשפה האנגלית. כמו-כן, היא מקור מידע מצוין על האיזור ומתפקדת גם בתור סוכנת נסיעות, ותוכלו לארגן טיולים בסביבת העיר והסעות.
אימייל: [email protected]
אתר אינטרנט: www.facebook.com/MarkasShop
טלפון: 0143222586

שווקים -;

Nomin -; סופרמרקט אמיתי מחוץ לאולאנבאטר! מצויד היטב באספקת מזון טרייה ומוצרים רבים, חלקם מיובאים ובגדר מותרות של ממש. מלבד זאת ניתן למצוא כאן גם מזכרות. המחירים של מוצרי המזון עשויים להיות יקרים יותר מבשאר חנויות המכולות הקטנות שנמצאות בעיר בהמוניהן, אבל המבחר גדול יותר ובפעמים רבות גם האיכות. כדי להגיע בקשו הכוונה ל-"נומין דלגור" (Nomiin Delguur) מהמקומיים.

השוק המקומי -; נמצא ליד רחבת הג'יפים בעיר, דרומית מזרחית לכיכר המרכזית. בשוק ניתן למצוא פירות וירקות ומוצרי אוכל נוספים בזול. בסביבות השוק ישנם גם בתי תה ומזנונים.

אירועים ומועדים

כמו בשאר מונגוליה, גם בחובד נערך מדי קיץ פסטיבל ה'נאאדאם' המסורתי לרוב בסביבות אמצע יולי. למידע נוסף על היקף החגיגות והאירועים השונים נסו לברר מידע בסוכנויות הטיולים.

איך להגיע

אוטובוס -; מאולאנבאטר יוצא אוטובוס לחובד כמה פעמים בשבוע, מתחנת 'דרגון' (Dragon AvtoVagzal). הנסיעה מתישה ואורכת כ-40 שעות, וזה עוד במקרים האידיאליים. הנסיעה עולה בסביבות ה-60,000 טוגרוג. בררו על זמני יציאה ומחירים מדויקים בסוכנויות הטיולים, בגסטהאוסים או בתחנת האוטובוס. מומלץ לקנות כרטיס לנסיעה מראש. מחובד יוצאים אוטובוסים פעם ביום, בשעות הצהריים, בחזרה לאולאנבאטר, כמו גם לאלטאי (Altai) ולבאיאנחונגור (Bayankhongor). הנסיעה אליהן אורכת בסביבות 15 ו-27 שעות בהתאמה, אם כי זו עשוייה להיות, כמובן, גם הערכה גסה מאוד. כרטיסים ניתן לקנות בתחנת האוטובוס בחובד, שנמצאת בערך ק"מ דרומית מזרחית לכיכר המרכזית. פשוט פנו מזרחה לרחוב המקביל לרחוב הראשי (מדרום לצפון) והמשיכו דרומה עד שתראו את רחבת האוטובוסים. תוכלו לבקש הכוונה מהמקומיים, אם תשתמשו במילים 'אבטובוס' (Avtobus) או 'אבטובגזל' (AvtoVagzal).

וואנים וג'יפים-שירות -; כלי רכב ניתן למצוא ברחבת הג'יפים שליד השוק, צפונית לתחנת האוטובוסים על אותה השדרה. וואנים וג'יפים יוצאים כשהם מלאים (לעייפה בדרך כלל) הן לערים ממזרח לחובד -; אלטאי, באיאנחונגור , ארבאיחר ואולאנבאטר, כמו גם מערבה לאולגי. מכל אחד מהיעדים הללו תוכלו למצוא רכב שנוסע לחובד, אם כי התדירות גדלה ככל שהמרחק בין היעדים מצטמצם. הנסיעה לאולגי תארוך לרוב בין 6 ל-8 שעות ותעלה בסביבות 15,000 טוגרוג. בנוסף, ישנם כלי רכב שיוצאים מחובד צפונה לאולאאנגום ובחזרה. הנסיעה אורכת מעט יותר מזו לאולגי ועולה מעט יותר, בהתאם. בררו על יעדים ספציפיים, מחירים, וזמני יציאה (זכרו שהכל גמיש מאוד) במקום. שימו לב! לא כדאי לצאת לנסיעות בינעירוניות במונגוליה ברכבי-שירות -; הם עמוסים, צפופים, ונוטים לתקלות. עדיף בהרבה לשלם מעט יותר ולשכור רכב עבור קבוצה מצומצמת של אנשים, או לקחת אוטובוס, אם יש לכם ברירה.

מטוס -; בחובד ישנו שדה תעופה כ-5 ק"מ מדרום למרכז העיר. שתי חברות תעופה מוציאות טיסות מאולאנבאטר לעיר -; Eznis ו-AeroMongolia בתקופת הקיץ צפויה לצאת טיסה לפחות פעם ביום. מחירי הטיסות מתחילים מ-250$ בדרך כלל. לפרטים בררו בסוכנויות הנסיעות או באתרי החברות - AeroMongolia (אתר: www.aeromongolia.mn/home) ו- Eznis (אתר: www.eznisairways.com/)

תחבורה מקומית

אין תחבורה ציבורית בתוך חובד , אולם מוקדי העניין והנקודות החשובות בעיר נמצאים במרחק הליכה סבירה אלו מאלו. לכפרים במחוז יוצאים ג'יפים כאשר הם מתמלאים מרחבת הג'יפים הבינעירוניים שמדרום-מזרח לכיכר המרכזית.

טרק בנופים המרהיבים של מערב מונגוליה. צילום: נעם טיראן

מזג אויר

כמו רוב מונגוליה, חובד חווה אקלים מדברי קר, עם משקעים מעטים, בעיקר בקיץ, וכן חורף קר מאוד. הטמפ' הממוצעות בקיץ הקצר (בין מאי לספטמבר) נעימות, והן נעות סביב 20 מעלות צלזיוס, ובחורף הן צונחות אל איזור 25-.

המלצת זהב

בהפשטה גסה, בוטה ומעט לא מדיוקת -; חובד היא עיר מצוינת לעצירת לילה, אבל לא הרבה מעבר לכך. עצרו כאן להצטיידות ומנוחה קצרה והמשיכו הלאה. מונגוליה, והמערב במיוחד, מלאים במקומות מדהימים לגלות וחבל לבזבז כאן את הזמן.

נותני שירותים

חברות טיולים -; אין הרבה סוכני טיולים שפועלים מהעיר חובד. יוצא דופן אחד היא ברדגול (Berdgul) שעובדת ב-Markas Shop -; חנות הרקמה הקזחית מצפון לכיכר המרכזית. היא נחמדה ודוברת אנגלית ומסוגלת לחלוק אתכם מידע רב, ולעזור בארגון טיולים ברחבי המחוז כמו גם הסעות מהעיר ליעדים אחרים. בררו על כך בחנות עצמה.
אימייל: [email protected]
אתר אינטרנט: www.facebook.com/MarkasShop
טלפון: 0143222586

השכרת רכב -; ייתכן ותוכלו לשכור את שירותיהם של נהגים ברחבת ההסעות ממנה יוצאים כלי הרכב הבינעירוניים, דרומית מזרחית לכיכר המרכזית בעיר.

כסף -; ברחבי העיר נמצאים מספר כספומטים וסניפי בנק, בעיקר במרכזה, סביב הכיכר. רוב הכספומטים לא מקבלים מאסטרקארד.

בית חולים -; בחובד ישנו בית חולים גדול, שלא בדיוק תרצו להיעזר בשירותיו במקרה חירום. מומלץ לוודא שפוליסת הביטוח שלכם מאפשרת הטסה לבית חולים בינלאומי באולאנבאטר במידה ותזדקקו לטיפול רפואי דחוף.

מה הכי לא כדאי בעיר

ניתן להגיע להרבה אטרקציות מהעיר, אולם ככלל, לכל מקום ממנו תוכלו להגיע מחובד, תוכלו להגיע גם מאולגי או מאולאנבאטר. שקלו לשכור שירותי תיירות או הסעה ממקומות שהם מסבירי פנים מעט יותר לתיירים, אלא אם כן יצרתם קשר מראש עם מדריך או בעל מקצוע בחובד, כדי שלא תאלצו לטפל בלוגיסטיקה מיותרת. גם בעלי מקצוע שאיו להם נגיעה ישירה לתיירות (נהגים למשל), במקומות מתויירים יותר, כמו אולגי, מכירים טוב יותר את הלך הרוח של מטיילים מאשר בחובד.

בטיחות ואזהרות

כלבת -; כמו בשאר מונגוליה גם בחובד האזהרה תקפה. השתדלו להימנע ממגע עם כלבים משוטטים, גם כאלה שרובצים לפתחי גרים או שנראים ידידותיים, שכן כלבת היא מחלה נפוצה במונגוליה. בנוסף, חשוב מאוד להתחסן מפניה לפני ביקור במדינה.

אלכוהול -; בעיה לאומית בכל רחבי המדינה. בתור עיר פרובינציאלית אבל גדולה, חובד אינה חפה כלל וכלל מביטויים של התופעה, כמו שיכורים מזדמנים ברחובות ומספר ברים פעילים מאוד. לרוב שיכורים אינם מזיקים, אבל ככלל, זכרו שכדאי לצמצם את המגע שלכם עם טיפוסים מפוקפקים. אין בעיה עקרונית להרים לחיים במידה ואתם מוזמנים, אבל היו אסרטיביים אם צריך בהבהרת הגבולות שלכם.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לחובד

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם