עפתי לתרמילאים

אוסטרליה וניו זילנד, ספטמבר- אוקטובר 2002

במחצית נובמבר יצאנו 2 זוגות לטיול של 45 יום שכלל את הונג קונג, אוסטרליה (סידני ומלבורן) ניו זילנד יום וסינגפור. בכתבה זו מובאים רשמים מן הטיול.
עמי בן שחר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: אוסטרליה וניו זילנד, ספטמבר- אוקטובר 2002
Depositphotos/Empty Vectorist

מהונג קונג לאוסטרליה

במחצית נובמבר יצאנו 2 זוגות לטיול של 45 יום שכלל את הונג קונג, אוסטרליה (סידני ומלבורן) ניו זילנד שבה טילנו כ 25 יום וסינגפור. את המסלול תכננתי לאחר קריאת חומר, עיון במפות, קבלת אינפורמציה ממקורות שונים ושוטטות באינטרנט שבו יש חומר רב ובעיקר לאחר שסגרתי את כל מסלול הטיסה שכלל תאריכי טיסות. הצלחתי לתכננן מסלול טיסה ללא טיסות פנים וללא המתנות ארוכות בשדות התעופה לטיסות המשך בזכות עקשנותי וסוכן נסיעות מקצועי- טיסות באל על וקוונטס האוסטרלית, כל יתר החברות טסות מעל מדינות ערב.

 טיולנו החל בהונג קונג, עיר הבנויה על מאות איים כאשר עבורנו, התיירים- האתרים המרכזיים הם חצי האי קולון והאי הונג קונג. טיולנו החל בחצי האי קולון שהרחוב המרכזי שבו הוא Nathan rd. ארוך מאד שתחילתו בחלק הדרומי של חצי האי למרגלות הטיילת ומסתיים לאחר מספר קילומטרים , בחלקו הדרומי מספר רב של בתי מלון, מרכזי קניות לביגוד והמון חנויות ציוד אלקטרוני ומצלמות וככל שעולים צפונה ברחוב מיתגלת הונג קונג האמיתית וחיי התושבים. בדרום חצי האי הטיילת שלאורך מפרץ ויקטוריה שממנה מראה נהדר של האי הונג קונג, המוזיאונים שלאורכו ובתי המלון המפוארים ורציף המעבורות שממנו יוצאות המעבורות לאי הונג קונג - תחבורה נוחה זולה ומהירה. חובה לצפות מהטיילת על האי ביום ובלילה .

באי הונג קונג טיול ברחוב המרכזי Qeens rd. להתרשמות מהבניינים הגבוהים והמרשימים להיכנס לחניות האופנה, להיכנס לבניינים שברובם קיימים מרכזי קניות מרשימים ביופיים, טיול על הגשרים העיליים המקשרים בין הבניינים ולחוש את העוצמה הכלכלית של האזור. האתר המרכזי באי Mt Victorya או כפי שהמקומיים קוראים לו ה-Peek שממנו תצפית על המפרץ וחצי האי, מומלץ לעלות בשעות אחר הצהרים כדי לראות את העיר ביום וכן להמתין לשעות הערב ולראות את התאורה בלילה. העליה באמצעות קרון כבלים Peak Tram היוצא מדרום למרכז ב Garden rd. ועולה 30 $ מקומי הלוך חזור והשילוט אליו בכל פינת רחוב. באזור התצפית מרכז קניות גדול ובו גם אוכל כך שניתן להעביר בו את הזמן בהמתנה לחשכה.

 מהונג קונג לסידני-אוסטרליה, טיסת לילה שנמשכת כ 8 שעות ובגלל הפרשי שעות נוחתים בסביבות 9 בבוקר, התמקמות במלון באזור הציינה טאון של סידני, הכרות ראשונית של האזור, נסיעה בסקי ליין - רכבת עילית המקיפה את אזור הדרלינג ארבור ומראה נהדר- כרטיס ליום שלם והנחות לאתרים הנמצאים בסביבה כמו הגן הסיני היפיפה הנמצא בסמוך, מגדל התצפית, האקווריום הימי ועוד. לאחר מכן טיול רגלי בכל האזור וכניסה לאתרים ולפני שקיעה עליה למגדל התצפית, אנו ראינו שקיעה יפיפיה וסידני בלילה ממגדל התצפית נהדרת. ביום שלמחרת יצאנו לרח' מאקורי Macquarie מבני ציבור הכוללים את הפרלמנט, בית החולים הראשון של סידני המשמש היום כבית חולים לעיניים, כנסית גימס ועוד - ריכוז מבנים מראשית תולדותיה של סידני ומשם דרך פארק הדומיין - שטח מדשאות גדול לאזור לשון היבשה שממזרח לאופרה ובקצהו תצפית על בנין האופרה והגשר הידוע של סידני, משם לגנים הבוטניים של סידני הנמצא באותו אזור ולאורך הטיילת הגענו לאופרה. חשבנו להיכנס לסיור מודרך בבניין אך דרשו המון כסף - לא ניראה מוצדק.

מרציף המעבורות הסמוך לקחנו מעבורת לפרבר בשם מנאלי, שיט הנותן מבט על העיר מזוית אחרת, במנאלי שוטטות ברחוב הראשי עד לחוף האוקיינוס, לאחר שחזרנו נשארנו באזור הרציף, טילנו באזור הרוקס הסמוך - אזור ששופץ בשנים האחרונות, לא גדול ונחמד מאד פרט לעובדה שהחניות נסגרות בסביבות השעה 18 והמסעדות בסביבות 21:00. בשעות הערב שוטטות על הטיילת בין רציף המעבורות והגשר הידוע של סידני - מראה נפלא של הגשר בנין האופרה וסידני בלילה. למחרת לקחנו טיול להרים הכחולים הנמצאים כ 100 ק"מ מהעיר ונמשך יום שלם, את הטיול עשינו עם בחור ישראלי בשם נדב , לבחור יש טרנזיט ורשיון של מדריכי טיולים והנ"ל עושה טיולים במסלולים שונים באזור. עלות הטיול עם נדב קצת יותר יקרה מהטיולים היומיים היוצאים לאזור מסידני עם החברות הגדולות אך המסלול לא שיגרתי.

 ביומנו הרביעי עשינו מסלול בפרברי סידני על פי המלצתו של נדב שכלל שיט לפרבר היושב על צוקים למרגלות האוקינוס, משם באוטובוס ל Bondy beach- חוף ים גדול שגם התרמילאים הישראלים מתגוררים בקרבתו. לסיומו של יום עליתי על אחד המגדלים הנושאים את הגשר הידוע של סידני, למעשה רציתי לעלות על הגשר עצמו אך רצו 100$ אוסטרלי ולכן עליתי למגדל שמרפסת התצפית שלו נמצא מעט נמוך משיאו של הגשר בעלות של 5 $ אוסטרלי בלבד.

לתחילת הכתבה

ניו זילנד

לניו זילנד הקדשנו את מירב הזמן- 24 לילות במסלול שהחל באוקלנד העיר הגדולה בניו זילנד, צפונה ל Bay of Island- לעיירה Paihia כ 250 ק"מ צפונית לאוקלנד, חציה לצד המערבי וליערות עצי הקאורי המרשימים בגודלם ודרומה למוזיאון עצי הקאורי הממוקם כ 60 ק"מ דרומית ליערות- מומלץ.רוטורואה - במרכז האי הצפוני - אזור גאוטרמי פעיל ואתרים רבים שבהם ניתן לראות פעילות זו כמו גזרים, ברכות מים חמים במגוון צבעים, ברכות בוץ מבעבע ועוד - רובם בתשלום. בנוסף ניתן לראות את חייהם של המאורים - תושביה הראשונים של ניו זילד במספר אתרים סביב העיירה.

מרוטורואה לטאופו השוכנת לרגלי אגם ענק בתוך לוע הר געש ולנפיר היושבת בחוף המזרחי - עיר שניבנתה מחדש בסיגנון "ארט דקו " בשנות השלושים לאחר שנהרסה ברעידת אדמה ושריפה שכילתה את העיר, ודרומה לבירה וולינגטון- " עיר הרוחות " הנמצאת בפינה הדרומית של האי הצפוני.

 חצייה לאי הדרומי באמצעות מעבורת מוולינגטון לפיקטון וירידה לקיקורה ושיט ללויתנים. מקיקורה חצינו לחופו המערבי של האי לעיירה ווסטפורט ונסיעה לאורך החוף המערבי, דרך יפיפיה העוברת בנופים מגוונים של חופי ים, יערות גשם, הרים מושלגים עיירות נחמדות ושני קרחונים - הגוזף הצפוני והפוקס הדרומי הנמצאים במרחק של 25 ק"מ האחד מהשני. לשניהם ניתן להגיע עד למרחק קצר מהם ולצפות עליהם , בנוסף ניתן לעלות עליהם במסגרת מאורגנת בלווי מדריך בטיולים הנמשכים בין מספר שעות ועד ליום שלם. אפשרות נוספת - טיסה במסוק ונחיתה על הקרחון - המחיר תלוי במסלול הטיסה , יש מספר מסלולי טיסה.

מהחוף המערבי דרך מעבר אסט לוואנקה - עיירת תיירות חורף ולקינסטון- עיירה המצטיינת במגוון גדול של ספורט אתגרי ודרום מערבית לטי אנו עיירה קטנה לרגלי אגם כשמערבית לו מצידו השני של האגם מערת תולעים זוהרות וצפונה מטי אנו כ 120 ק"מ ושעתים וחצי של נסיעה בנופים נהדרים מגיעים למילפורד - פיורד שנוצר לפני עידן ועידנים ע"י קרחון. לאחר שיט שנימשך קרוב לשעתיים בפיורד ירידה וחציה של האי הדרומי לחוף המזרחי לאזור דינהידן וחצי האי אוטגו שבקצהו אתרים של עופות ים , אלבטרוסים - עופות ים בעלי מוטת כנף המתקרבת ל 3 מטר, מושבות של פינגווינים וכלבי ים. ולסיום העיר קרייצרץ הממוקמת כ 350 ק"מ צפונית לדינהידן.

 לאי הצפוני של ניו זילנד הקדשנו 11 לילות ואת השאר בילינו באי הדרומי. בניגוד למה ששמעתי וקראתי כשהכנתי ותכננתי את הטיול התברר לי תוך כדי הטיול שהאי הצפוני לא פחות יפה ולא פחות מעניין מהאי הדרומי. נכון שהאי הצפוני יותר מיושב מהאי הדרומי אך יש בו המון מה לראות.

טיולינו התבצע בחדשים ספטמבר ואוקטובר כאשר בספטמבר היינו באי הצפוני ה "יותר חם" ובאוקטובר באי הדרומי, די חששנו ממזג האוויר היות ועל פי הספרים ספטמבר נחשב לחורפי ואוקטובר הוא תחילתו של האביב ונחשב לגשום וקר. למזלנו הרב מזג האויר היה יחסית מצוין, לכל אורך היותנו בניו זילנד היו לנו כ שלשה ימי גשם בלבד כאשר בדרך כלל זה לא הפריע לנו. ימים רבים היה מעונן חלקית ולא מעט ימים יפים - שמים כחולים, פסגות הרים מושלגות, אגמים כחולים והמון המון ירוק. מבחינת טמפרטורות ביום בין 10-15 מעלות, מספר ימים בודדים היה קר והיו גם ימים חמימים, אך בלילה קר בין 1-8 מעלות.

תיכנון טיול - בתיכנון הטיול חייבים להתחשב במספר גורמים מרכזיים כמו חודשי השנה - קיץ, חורף.יש לזכור שהחורף אפריל-אוגוסט והקיץ דצמבר-פברואר. אך גם בקיץ יורד גשם מדי פעם ובחוף המערבי של האי הדרומי יורדים למעלה מעשרת אלפים מ"מ גשם בשנה ותאורטית גשם כל יום וכל היום למרות שלנו באזור זה היו 4 ימי שמש מקסימים.

 למי שרוצה לעשות טרקים ארוכים הרי שבחורף רוב מסלולי הטרקים בהרים - סגורים ובעונות המעבר בדרך כלל ההרים מכוסים בעננים נמוכים והראות לתצפיות נוף שואפות לאפס. גורם נוסף בתיכנון הטיול- דצמבר ינואר חודשי החופש הגדול של התלמידים ושיא התיירות בניו זילנד ואז חייבים להזמין לינה לכל המקומות מראש וכן למעבורת בין האי הצפוני לדרומי - כאשר עוברים ללא מכונית יש להזמין מספר ימים מראש וכשעוברים עם מכונית יש להזמין כשבועיים שלשה מראש, יש שיט אחד בלילה והוא יותר זול אך מפסידים את הנוף בעיקר כשנכנסים למפרצים של פיקטון. אם רוצים לשוט ולראות ליויתנים או רוצים לשוט במילפורד חייבים להזמין כשבוע מראש.כמובן שעלות הטיול גדלה בחודשים אלו היות והמחירים של הכל מתייקרים בעונה.

לתחילת הכתבה

טיפים וסיכום

לינה- קיימות מספר אפשרויות. הזולה ביותר אכסניות- "בקפקר" מיועדות בעיקר לתרמילאים למרות שהמקומיים משתמשים בהם המון ונמצאות בכל מקום, בחלקם יש חדרים בגדלים שונים מ 2 מיטות בחדר ועד 14 מיטות בחדר ובחלקם רק חדרים גדולים כאשר המטבח משותף וכל אחד מכין לו את האוכל.
אפשרות נוספת B&B- לינה וארוחת בוקר שאני העדפתי היות ונותן אפשרות להיות עם התושבים ולהכיר במיקצת את חייהם ובעיותיהם, החדרים טובים ונקיים אך יש מיגבלה שלא בכל המקומות השרותים צמודים.
אפשרות אחרת - מוטלים הנמצאים בכל מקום, ברובם שרותים צמודים ומטבחון עם כל הכלים כך שניתן לבשל, המחיר לא כולל ארוחת בקר אך ניתן להזמין בתשלום נוסף, וכמובן חדרים בגדלים שונים כמו חדר עם מיטה זוגית, מיטה זוגית + מיטה בודדת ויש גם יחידות עם שני חדרים ובהתאם המחירים. והאחרון -
 מלונות ברמות שונות שאני העדפתי במרכזי הערים הגדולות, נכון שעולה יותר כסף אך חוסך זמן ואמצעי תחבורה עירוניים או לחילופין אם נוסעים במכונית ששוכרים תמיד יש טעיות ניווט בתוך הערים וחיפוש חניה שסך הכל גוזלים זמן יקר.

לבוש- בחורף לבוש חם, בקיץ לבוש של עונות המעבר אצלנו וכן לבוש קליל ובעונות המעבר גם לבוש חורפי וגם לבוש קיצי. תמיד ובקירבת מקום מעיל גשם או שיכמיה ומטריה.

אוכל- כל סוגי המסעדות וכל סוגי האוכל שאנו מכירים קיימים בניו זילנד פרט לפלפל שאני לא ראיתי בדרך כלל יותר זול מאשר בארץ וצריך לזכור שמטבחי המסעדות נסגרים בסביבות 8 בערב.

כבישים- מצוינים ושילוט טוב, נהיגה בצד ימין, אוטוסטרדות רק בכניסות לערים הגדולות.

 מניו זילנד טסנו למלבורן טיסה של פחות משלש שעות - עיר הפרוסה על שטח ענק אך מירב האתרים נמצאים במרכז העיר, אנו הקדשנו לעיר 5 ימים כשמתוכם יום אחד יצאנו לדרך מס 1 לאורך האוקינוס - טיול נפלא ומראות טבע נהדרים.

במלבורן במרכז העיר נסיעה בטרם הסובב את מרכז העיר להכרה ראשונית של העיר ולאחר מכן הכרת העיר ברגלים תוך כדי כניסה למבנים שונים ומעניינים, מוזאונים, מגדל ריאלטו לתצפית יום ולילה על העיר, אזור תחנת הרכבת, הטיילת לאורך הנהר ביום ובלילה, הגנים הבוטנים הגדולים ואזור הקזינו עם המזרקות מסביבו ובלובי שלו ועוד ועוד. כאשר אני משווה בין סידני למלבורן לדעתי ערים שונות האחת מהשניה מבחינות רבות כולל מראה, תושבים, מיקום, אופי, מזג האוויר שבלבורון משתנה מספר פעמים ביום ועוד.

 ממלבורון לסינגפור טיסה ארוכה של כ 8 שעות ונחיתה לשוק טרמי נוראי ל 35 מעלות עם לחות גבוהה ביותר ולגוף קשה להסתגל אליו.סינגפור עיר מדינה הממוקמת על מספר איים הידועה בקניונים ומרכזי הקניות האינסופיים שלה, אך מעבר לקניות יש לא מאט אתרים. אנו לקחנו סיור מודרך של כ 3 שעות להכרת העיר כמו הצ`יינה טאון, האזור ההודי, האזור העתיק או הישן והיפה של העיר ובסיומו הגנים הבוטניים שבו שפע אין סופי של סחלבים ( אורכידאות ) בשלל צבעים בשטחים פתוחים. לאחר מכן טיול רגלי על הטיילות והגשרים בתי הקפה והמסעדות שלאורך הנהר, האי סנטוזה שצריך להגדיש לו כחצי יום הכולל גנים, אקווריום ימי, מוזיאונים, חופי ים ולסיום מופע מיזרקות מים בליווי תאורה מוזיקה ואש. מומלץ גם סיור לילי בגן החיות ופארק הציפורים של סינגפור אך לנו לא היה זמן. אנו היינו בסינגפור יומיים ולי אישית היה חסר יום היות והגענו בלילה.

 לסכום -טיול יוצא מהכלל שלא ישכך לעולם, חוויות רבות, הפתעות מדי יום, נופים נהדרים והכל תודות לתיכנון נכון והשקעה של ימים רבים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה