עפתי לתרמילאים

הטיול לסין ותאילנד - ספטמבר 1994

מלכה ודוד טסים אל המזרח הרחוק לראות את קסמיה של סין, להתפעל מתאילנד ולעצור לזמן קצר בהונג קונג.
דוד נחמוני
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הטיול לסין ותאילנד - ספטמבר 1994
Depositphotos/Empty Vectorist

תכנון הטיול

את הטיול תיכננתי בארץ על בסיס תכנית של החברה הגאוגרפית. ימי הטיול התחלקו ל-20 יום בסין, 3 ימים הונג קונג וכ-12 יום בתאילנד. אירגנו את הטיול כקבוצה עצמאית אשר כללה 3 זוגות: נורית ונועם, חווה ויוסקה, מלכה ואני. את הכל אירגנו מהארץ: מדריכים מקומיים, מטוסים, רכבות ובתי מלון. השיטה היתה של הגעה למקום אשר בו חיכה לנו מדריך מקומי עם רכב והיה צמוד אלינו עד שסיימנו את הטיול באותו אזור. בסיום הוא הוביל אותנו לשדה התעופה או תחנת הרכבת אשר מהם המשכנו ליעד הבא ואשר בו שוב חיכה לנו מדריך אחר.

 ב-1 בספטמבר טסנו מהארץ ב"אל-על". הגענו יום למחרת לשדה התעופה בבייג`ין. חיכתה לנו מדריכה עם שלט והיא לקחה אותנו לרכב והובילה אותנו למלון ריג`נס, כאשר המזוודות הגיעו יותר מאוחר ברכב אחר (זאת השיטה בסין). האנגלית של המדריכה לא היתה כל כך טובה ובסופו של דבר הסתבר שהיא גם לא היתה מדריכה כל כך טובה (אבל נסבלת).

לתחילת הכתבה

בייג'ין והסביבה

בייג`ין:
 ביום שבת ה-3 בספטמבר סיירנו במקומות הבאים: העיר האסורה, כיכר טיננמין, מקדש השמים. בערב היינו במופע בבית האופרה. כיכר טיננמין זאת כיכר ענקית שנמצאת מול הכניסה לעיר האסורה. בכיכר תמונות של מאו טסה טונג. בכיכר מסתובבים אנשים רבים, חלק מהם תיירים. במקום פסל של המהפכה הנישא על כתפיהם של חיילים, לוחמים ופועלים. מהכיכר נכנסנו לעיר האסורה. התחלנו בסיור כאשר אנחנו עוברים בין החדרים השונים של הקיסר והקיסרית. הריהוט הפנימי כולל מיטות מלכותיות. ראינו את הגנים, החצרות והצורה המיוחדת של המבנים. ציור הדרקון ליווה אותנו לאורך הקיר הארוך וכן ראינו פגודות שונות. ביקרנו במקדש השמים לאחר העיר האסורה. זאת פגודה גבוהה שמדרגות מובילות אליה למעלה. המקום מאד יפה. בערב הלכנו לראות מופע שירה המשולב בפנטומימה ותלבושות מסורתיות באופרה. בלובי הייתה עגלה רתומה לארבעה סוסים מאבן. המופע היה מיוחד ומענין.

 למחרת, ביקרנו בקברי מינג, בחומה הסינית, ובבית החרושת לאמייל ומתכת. בבקר יצאנו עם הרכב מחוץ לבייג`ין לכוון קברי שושלת מינג. בכניסה לקברים עוברים דרך שדרת עצים המגיעה לקברים. המקום יפה. מכאן המשכנו לנסוע לחומה הסינית. הגענו למקום, החננו את הרכב במגרש החניה. לרגלי החומה היה שוק של מקומיים אשר מכרו שטיחים וכיסויי מיטה (בעבודות יד) ובמחיר זול. מיד התנפלו עליהם מספר קונים. אותי הדבר לא עניין והמבט שלי היה לעבר החומה. במקום שהכביש חוצה את החומה אפשר לטפס עליה לשני הצדדים. מלכה ונורית עלו לכיוון אחד ואני עליתי לכיוון שני. הלכתי על החומה 20 דקות, חזרתי ועליתי לצד השני. במקום יש גם רכבל אשר מאפשר לעלות לחומה לאנשים שקשה להם ללכת. החומה עצמה עוברת בשטח הררי והיא מאד מרשימה. הנוף באזור גם כן יפה. כשהולכים על החומה רואים הרבה תיירים עולים ויורדים. כמו כן, יש כאלה שמועלים בריקשה. בסך הכל, כשרואים את החומה מבינים מדוע היא נבחרה להיות ברשימת פלאי העולם. בדרך חזרה מהחומה ביקרנו בבית חרושת לאמיל ועבודות מתכת. לא היה משהו מיוחד. משם חזרנו לבייג`ין.

 למחרת, ביקרנו בארמון הקיץ, בשוק המשי ובמלון בייג`ין: הארמון מקסים ביופיו. המבנים עשויים משיש, יש שם ספינה משיש, ראינו תמונות מיוחדות במסדרונות של חלק מהארמון וחדר ובו פסל של הקיסרית. בכניסה לארמון עומדת דיילת בבגדים מסורתיים. כמו כן, יש גם שחקניות שמופיעות ליד הארמון באגם. לאחר מכן הלכנו לבקר בשוק המשי בבייג`ין אשר בו פריטי לבוש ממשי: חולצות, מכנסים, ז`קטים ועוד. בערב יצאנו למלון בייג`ין. ישבנו במקום, שתינו קפה והתרשמנו מהארכיטקטורה. במקום הייתה תזמורת וניגנו בכלים שונים. היה ערב מהנה.

 ביומנו האחרון בבייג`ין ביקרנו בכפר המיעוטים, בבחי פארק, במקדש למה ובכפר האומנויות. בכפר המיעוטים ריכזו סגנונות בניה, פולקלור ולבוש של כל המיעוטים הנמצאים בסין. המקום נותן תמונה די אמינה להכרת לאומים אלה. הביקור מלווה בהופעות פולקלור של הלאומים השונים. במקום יש גם דוגמא של יער האבן שהוא אחד האתרים המעניינים בסין. יש במקום חלק טיבטי עם צורות הבתים והמקדשים שלהם. פגשנו מספר סטודנטים מאוניברסיטת בייג`ין שבאו לבקר והייתה לנו שיחה מאד מעניינת לאחר שסיפרנו להם שאנחנו מישראל. בתוך כפר המיעוטים יש נהרות אשר סירות שטות בהם. כמו כן, אפשר להשקיף מכאן על הכפר האולימפי.

 אחר כך נסענו לבקר בבחי פארק. זהו פארק יפה אשר במרומיו מקדש. בפארק עצמו אגם ובתוכו עלי לוטוס וסירות שטות בו. עולים במדרגות למעלה למקדש אשר ממנו נשקף נוף מרהיב של בייג`ין והעיר האסורה. מכאן המשכנו ברכב למקדש למה. הגענו למקום ונכנסנו לחצר המובילה למקדש שהוא די גדול ומאד יפה. בתוכו יש פסל בודהה מזהב. הלכנו לבקר בכפר האומנויות אשר רואים בו כיצד מכינים עבודות יד. לאחר מכן נסענו לתחנת הרכבת המרכזית. התרשמנו מאד מהכמות הגדולה של האנשים במקום. המדריכה הביאה אותנו לרכבת הנוסעת לדטונג. נפרדנו ממנה וניכנסנו לתאי שינה ברכבת. בכל תא היו 4 מיטות (שתיים למטה ושתיים למעלה). משך הנסיעה כ-8 שעות.

לתחילת הכתבה

דאטונג, שיאן, לשאן וסצ'ואן

דאטונג:
 הגענו לדאטונג. במקום המתין לנו מדריך חדש עם רכב. מתחנת הרכבת נסענו לאזור רכס גבעות שבו חצובות מערות רבות ובתוכם פסלי בודהה בצורות וגדלים שונים. המבקרים הולכים לאורך שביל, מתבוננים במערות ובפסלים.נכנסים פנימה לחלק מהמערות ורואים מערות בקומות. המערות האלה הן למעשה קברים. חלק מפסלי הבודהה הם ממש ענקיים ויש גם בודהה גדול שלו כף יד גדולה ועליה כודהה קטן. הסיור היה מאד מענין. המדריך (להבדיל מהמדריכה בבייג`ין) דיבר אנגלית יותר ברורה והידע שלו היה בהחלט טוב. לאחר שסיימנו את הסיור חזרנו העירה וטיילנו בה. נתקלנו הרבה במראה השכיח של המוני רוכבי אופניים. היה מעניין לראות ברחוב זקנה סינית (מהדור הישן) אשר נועלת נעלים במספר קטן יותר מגודל הרגל שלה. בכיכר המרכזית ראינו פסל ציפור ענקית ואחד האתרים המענינים הוא הפסיפס של תשעת הדרקונים. זה משהו מיוחד במינו. לאחר מכן נכנסנו לבקר בבית מקומי, לראות כיצד הם גרים וחיים. היה מאד מעניין.

 למחרת, יצאנו בנסיעה לכיוון בוטשאן. ביציאה מדאטונג ראינו מספר מערות אשר בהן מתגוררים אנשים. המדריך הכניס אותנו לאחת המערות וראינו כיצד שוכני המערות גרים. לאחר מכן המשכנו לנסוע לכוון המנזר התלוי. בדרך עברנו כפר ונוף יפה. לבסוף, הגענו לצלע הר אשר אליו צמוד המנזר התלוי. הפגודות צמודות למצוק כאשר הן תלויות על כלונסאות היורדות לקרקע. עלינו למנזר התלוי וסיירנו בתוכו. ברחבת המכוניות ליד המנזר התלוי חנות המוכרת מזכרות מהמנזר התלוי. עזבנו את המנזר והתחלנו לנסוע בדרך המטפסת לכוון הרזרבואר שהוא מאגר מים באזור. כמו כן, ליד המנזר רואים פתח של מנהרה אשר ממנה מגיעים המים מהרזרבואר.

 המשכנו לנסוע לכיוון וטושאן. הגענו עד לעיר האוהלים של כורי הזהב. מול עיר האוהלים, על הרכס למעלה, נמצא אזור כרית הזהב. הכורים גרים בעיר האוהלים כבר חצי שנה. בערב הגענו לבוטשאן. העיר הזו מלאה במנזרים שונים. אחד המנזרים נמצא די גבוה וצריך לטפס אליו ב-200 מדרגות. במקום אחר יש מקדש בשם הפגודה הלבנה. מעל המבנה הזה מתרומם לגובה מעין פעמון לבן. ברוב המנזרים ישנם פסלים של בודהה בגדלים שונים. ישנו עוד מנזר שכדי להגיע אליו צריך לטפס על 108 מדרגות. באחד המנזרים ישנו פסל של בודהה בתוך עלי פרח אשר נפתחים ונסגרים. כאשר הסתובבנו בעיר פגשנו משפחת תיירים ממונגוליה והצטלמנו איתם. בזמן הסיור ראינו קדרה מיוחדת לבישול. פגשנו במקום הרבה נזירים טיבטים וראינו חלק מהם בטקסי שירה. מאד מורגשת בעיר האווירה הבודהיסטית. בגמר הסיור התחלנו לנסוע לכיוון העיר טייואן. כפי שהסבירו לנו, שם האי טיוואן מקורו בעיר הזאת. בדרך לטיוואן בקרנו במינזר טיבטי אשר בתוכו פסל של בודהה בגובה של 26 מטרים. מטיוואן טסנו לעיר שיאן.

הביקור בשיאן: החומה, האווז הגדול והאווז הקטן:
שיאן היא עיר די מיוחדת אשר בחלקה מוקפת בחומה עם שערי כניסה. בעיר שתי פגודות מיוחדות. האחת גבוהה וגדולה. היא נקראת האווז הגדול, והשניה יותר נמוכה ונקראת האווז הקטן. תוך כדי סיור בעיר טיילנו על החומה וצילמנו ממנה את העיר וכן את אחד המקדשים הנמצאים על החומה. לאחר מכן, הלכנו לאווז הגדול. טיפסנו בתוכו בהרבה מדרגות צרות עד שהגענו למרפסת העליונה אשר ממנה תצפית על העיר והסביבה. ביקרנו גם באווז הקטן. לאחר מכן, הלכנו לבקר בבית חרושת לעץ ורהיטים וכן ביקרנו במוזיאון. לפנות ערב תוכננה לנו ארוחת ערב בבית האופרה כולל הופעות. הדבר היה מהמם. בכניסה למסעדת האופרה היו נגניות שניגנו על כלי מיתר. לאחר מכן ניכנסנו למסעדת בית האופרה אשר בה היו שולחנות ערוכים וקערות עם אוכל. המקום היה מלא בתיירים. ממש מדהים. ממול היתה הבמה שעליה הופיעו להקות מקומיות במופעי פולקלור עממי שהיה בסך הכל די יפה. אנחנו מאד נהננו והופתענו לטובה. התאכסנו במלון שרתון שיאן.

 למחרת, ביקרנו באזור שיאן: מעיינות המים החמים, ארמון הקיץ ואתר חיילי הטרקוטה. המשכנו לסייר באזור שיאן. המקום הראשון שהגענו אליו היה אזור המעינות החמים וארמון הקיץ. מעליהם מתרומם רכס שבו ניתפס בעבר הגנרל צ`אנג קי שק. בארמון הקיץ יש רכבל וכן אגם. יש כאן גם כדי ענק ועליהם ציורים של דרקונים. משם המשכנו לכפר שבו שוק של זנבות שועל ולאחר מכן המשכנו למקום שבו נמצאים חיילי הטרקוטה. במקום נעשו עבודות שיחזור של חיילי הטרקוטה. הדבר מדהים. החיילים האלה נחשפו בחפירות שהיו במקום. יש כאן מוזיאון של חיילי הטרקוטה וכלי נישקם וכן יש שוק מקומי. ראינו כאן גם כפר ניאוליטי שנחשף. מאד מענין. משם חזרנו לשיאן והלכנו לבקר באזור המוסלמי של העיר. בכניסה יש שער מענין עם פסל של ציפור. ישנו גם מסגד מוסלמי אשר בנוי מבחוץ בדומה לפגודות בודהיסטיות.

לשאן:
 משיאן טסנו לשינגדו ומשם נסענו ברכב ללשאן. בעיר עצמה עובר נהר אשר שטות בו ספינות קטנות ותוך כדי שייט רואים את האזור והנוף. צילמנו את תוואי הרכס שדומה לבודהה שוכב. צילמנו מהספינה גם את פסל "בודהה הגדול" כאשר הוא יושב ובתחתיתו אנשים אשר נראים כחגבים לעומתו. גובהו של בודהה הגדול הוא 70 מטרים. התחיל לבנות אותו נזיר אשר לא זכה לראות אותו בחייו מאחר ועבודת הפיסול הסתיימה לאחר 90 שנה. ירדנו מהספינה והתחלנו לטייל באזור הפסל הגדול. הגענו למקום שממנו קיים שביל ירידה לרגלי הפסל אולם במציאות זה ממש רחוק. ירדנו למטה וישבנו על הרגל שלו (ביחס אליה נראנו ממש גמדים). מדהים לראות מלמעלה אנשים המסתובבים על ידיו ורגליו של הפסל ונראים מאד קטנים. באזור מספר מקדשים אשר בהם פסלי בודהה. אחד מהם הוא בודהה הצוחק וישנו גם בודהה שוכב. לאחר שסיימנו לסייר באזור בודהה הגדול חזרנו העירה והלכנו לבקר בבית חרושת לסריגים ושטיחים.

סצ`ואן, זיגונג, דאזו ובודהה השוכב:
מלשן נסענו לזיגונג ולמעשה כאן ניכנסנו לחבל ארץ סצ`ואן. זהו אזור כפרי נרחב. רואים כאן חקלאות די פרימיטיבית, תושבים כפריים אותנטיים ומספר ערים. מזג האוויר היה מעט גשום והראות לא כל כך טובה. הדרך עצמה לא הייתה אספלט כולה. בדרך עברנו שדות אורז. האזור רטוב ומלא במים כולל ברכות שנאגרו ממי הגשמים. היגענו לזיגונג וניכנסנו למלון. את העיר חוצה נהר ומעליו גשרים כאשר מהמלון יש תצפית טובה על הנהר והגשרים. ראינו אוטובוסים שנוסעים על גז, ביקרנו במוזיאון המלח ובמוזיאון הדינוזאורים. במוזיאון המלח רואים תהליך של הכנת מלח. במוזיאון הדינוזאורים רואים רואים פסלי דינוזאורים מאותם סוגים שהם חושבים שהיו באזור. במלון בערב התקיימה בקומה העליונה תצוגת אופנה ועלינו לצפות בה. עברו לפנינו נשים יפות בשמלות שונות, חלקן מהרפרטואר הסיני, אבל עשויות בטוב טעם.

 מזיגונג המשכנו לנסוע לדאזו. הנסיעה לקחה קרוב ל-8 שעות והיתה איטית כי היו עבודות בכביש ונוצר פקק. בדרך ראינו כפריים סינים שהולכים עם סלי קש על גבם או תלויים על כתפיהם כאשר המוט על הכתף ומשני צדדיו תלויים סלי הקש ובתוכם ברווזים או כל ציוד אחר. לאורך הדרך היה נהר ועל שפת הנהר בתוך המים היתה באר. כאשר הגענו לדאזו קיבלנו מדריכה ויצאנו איתה לסייר בעיר. במקום מנזר שיש לטפס אליו ב-800 מדרגות. זה די גבוה. אנחנו עלינו ברגל אולם מי שקשה לו מתיישב על אפיריון ונישא על ידי סבלים סיניים למעלה תמורת תשלום. מחוץ לעיר ישנו מקדש וקראנו לו מקדש בודהה השוכב מאחר ובמקום ישנו בודהה שוכב ענק. המקדש עצמו נמצא באזור הררי מיוער (הנוף יפה). כשמסיירים במקדש עוברים ליד פסלים שונים. במקום גלגל נשמות אשר לו 6 חלקים. כל פעם האדם הופך לחיה אחרת, פעם טובה ופעם רעה, לפי האמונה. במקום מקדש נוסף. עוברים גם ליד בודהה השוכב שהוא ממש ענקי. סך הכל המקום צבעוני עם פסלי בודהה שונים ומשונים. כאשר יצאנו מהמקדש ירד גשם. במקום היו גם מערות של קברים. אחרי הביקור שם המשכנו לנסוע עד העיר שונשין ומשם טסנו לשנחאי.

לתחילת הכתבה

שנגחאי, הנדז'ואו, גווילין והונג קונג

שנחאי:
הגענו לשנחאי. העיר עצמה דומה לעיר מערבית. הרחובות מלאים המוני אנשים ומאד אופיני לראות כיצד קבוצות גדולות קוראות עיתונים המודפסים על קירות. הלכנו לאכול ארוחת צהריים במסעדה מונגולית אשר מבוססת על מזנון אשר בו כל מיני מאכלים: ירקות, מאכלי ים ובשרים. אתה עובר לאורך המזנון וממלא בצלחת מה שאתה רוצה, מוסיף לזה רטבים ולאחר מכן נותן את זה לטבח אשר מבשל את האוכל על אש. אפשר לאכול כמה מנות שרוצים. מעל הרחובות הראשיים גשרים המאפשרים מעבר להולכי רגל. מה שמדהים הוא הכמויות העצומות של האנשים. את העיר חוצה נהר והרחוב שלאורכו נקרא הבונד. הסתובבנו לאורך הרחוב. התרשמנו מהעיר ומהנהר אשר ספינות שטות בו. השקפנו על מגדל הטלביזיה שהוא השלישי בגובהו בעולם (410 מטרים). בחלקו העליון מסעדה מסתובבת. לאחר מכן סיירנו בערב לאורך רחוב הבונד והלכנו למופע של אקרובטיקה שהיה מאד מרשים. כמו כן הלכנו לראות מקדש בודהיסטי אשר בפנים היה פסל בודהה צוחק.

 נסענו ברכבת משנחאי לסוג`ו. עיר זאת מושווית לונציה האירופית כתוצאה מכך שחלק גדול מהתנועה בתוכה מתנהל על גבי סירות בתוך תעלות. הסיור שלנו בעיר התחיל בשייט בנהר וכניסה העירה דרך תעלות המים. העיר עצמה מוקפת חומה וכאשר יצאנו מהסירה נכנסנו לעיר העתיקה בדרך היבשתית באחד משערי החומה. ביקרנו בגן העיר אשר בו סלעים מיוחדים ובית תה. בית התה עומד על כלונסאות ומתחתיו מים. לאורך התעלות בעיר בתים שאנשים גרים בהם. הם משתמשים בסירות כדי לנוע בתעלות. בעיר פגודה מאד גבוהה שממנה נשקף נוף נהדר. הלכנו לבקר בבית חרושת שמייצר משי.

 האנדז'ואו
:
 מסוג`ו נסענו ברכבת להאנדז'ואו. ליד העיר אגם אשר שטות בו סירות וגם נהר וגשר גדול עליו. לקחו אותנו לסיור בשטח לראות כיצד קוטפים עלי תה. לאחר מכן ביקרנו בבית שהיה בשעתו של מאו טסה טונג. ראינו את החדר שלו וחדרים נוספים וגם הראו לנו כיצד מכינים תה מקטיף עלי תה. בבקר קמנו והלכנו לפארק לראות כיצד סינים עושים התעמלות לקול צלילי מוסיקה. פגשנו בפארק אנשים אשר מנגנים להנאתם על כלי נגינה שונים. בקרנו גם בגן הדגים ומפרץ הפרחים. ראינו אנשים מבוגרים (בעיקר) שחובשים כובעי מאו. לאחר מכן עלינו על ספינה לשוט באגם אשר בו מספר איים. עלינו על אחד האיים וסיירנו בו בהליכה ברגל דרך מקדשים ופגודות .מאד מעניין. חזרנו העירה, נסענו לשדה התעופה וטסנו לגווילין.

גווילין:
 הגענו לגווילין וקיבלנו מדריכה מקומית. הסיור הראשון היה במערת הרוחות אשר בתוכה פסלי בודהה וסלע של המערה שנראה כמו חדק פיל. מעל למערת הרוחות מגדל. חלקנו טיפס עליו ומשם ראינו נוף יפה של העיר. לאחר מכן הלכנו לבקר במערת הסטלקטיטים כאשר בפנים ישנה תאורה חלקית וסלע דמוי אריה. לאחר מכן ערכנו סיור בבית חולים לרפואה אלטרנטיבית. בערב יצאנו לשייט לילי כדי לראות קורמורנים. למחרת בבקר נסענו לנהר לי. הגענו למקום בנהר בו עגנו מספר ספינות המיועדות לתיירים (ולידן שוק של מזכרות לתיירים שלא כדאי לקנות בו כי הוא יקר יחסית). עלינו על הסירות ויחד עם עשרות סירות נוספות, התחלנו לשוט בנהר. הנוף משני צידי הנהר הוא מדהים ביופיו: צורות מאד יפות של ההרים משני צידי הנהר, ממש עוצר נשימה. בנהר עצמו רואים דיגים וכן מספר סירות צרות הדומות לקיאקים ועליהם קורמורנים. לאחר סיום השייט חזרנו העירה וטסנו לקנטון.

קנטון:
 הלכנו לבקר בביתו של סון יט-סן, שהיה (לפני המשטר הקומוניסטי) אחד המנהיגים הגדולים של סין. במקום יש גם פסל שלו. לאחר מכן הלכנו לבקר במוזיאון שבו נמצאת אבן הדיו. ביקרנו בפארק אשר בו מספר פסלים מאד מעניינים כמו פסל האנשים עם יבול האורז ופסל נוסף של 5 העיזים שירדו מהשמים ולימדו את האנשים כיצד לבשל אורז. הסיור בקנטון היה קצר. בסיומו נסענו לתחנת הרכבת, נפרדנו מהמדריך ועלינו על הרכבת הנוסעת להונג קונג.

הונג-קונג:
 אחרי נסיעה קצרה ברכבת מקנטון להונג קונג הגענו לתחנת הרכבת. במקום חיכה לנו מדריך עם שלט. תיכננו להיות בהונג קונג 3 ימים. באופן כללי, בהונג קונג אוכלוסיה מרובה על שטח קטן יחסית. במקום המון בתים גבוהים וגורדי שחקים ומבחינה זאת היא דומה למנהטן. לאחר הגעתנו עשינו סיור לילה קצר. למחרת בבקר הקדשנו לקניות .אחר הצהריים עלינו ברכבת לויקטוריה. זהו אחד המקומות הגבוהים בהונג קונג ומשם צפינו על הנוף והאי- מאד יפה. לאחר מכן ירדנו ברכב לחוף שבו היו המוני מתרחצים. כמו כן היו במקום מספר פסלי בודהה די גדולים. ראינו גם פסל של 3 עיזים. בערב נסענו לשדה התעופה, נפרדנו מהמדריך ועלינו של מטוס של לבנגקוק.

לתחילת הכתבה

תאילנד

תאילנד:
 הגענו בערב לבנגקוק ובמקום חיכתה לנו מדריכה בשם ליז עם השלט הרגיל. נסענו מהשדה העירה והתאכסנו במלון אינדרה. למחרת בבוקר לקחו אותנו לסיור בעיר. ראינו המון מקדשים: מקדש הנהר, מקדש פו, מקדש בודהה השוכב ועוד. בתוך המקדשים היו פסלי בודהה והמון פרחים. ביקרנו במקדש המלך שבאזור הארמון שבו המון מגדלים ופסלים שונים על שטח די נרחב. חלק מהמגדלים מוזהבים, חלק חומים וחלק לבנים. לאחר מכן הלכנו לבקר במקדש השיש. הרחבה לפני המקדש כולה עשויה שיש. בתוך המקדש ראיתי נזירים בארוחת ערב וכמובן גם בארמון המלך. בערב הלכנו לשוק הלילה של פט פונג. לקחו אותנו לראות הצגת סקס ולאחר מכן סיירנו בשוק, קנינו כל מיני דברים. השוק הזה פעיל רק בלילה ומיועד בעיקר לתיירים. המחירים בהחלט זולים וגם הסחורה לא רעה, יש המון זיופים של שעונים, דיסקים, בגדים ועוד.

השוק הצף, חוות הנחשים וגן השושנים:
למחרת נסענו לשוק הצף (100 ק"מ מבנגקוק). לפני שהגענו ראינו מספר דברים כמו תהליך של הכנת שמן מאגוזי קוקוס וכלובים עם תרנגולי לחימה. האזור כולו מכוסה צמחיה טרופית ירוקה. הגענו למעגן על שפת הנהר, עלינו על סירות והתחלנו לשוט בתוך התעלות לכוון השוק הצף. לאורך התעלות מגורים של מקומיים במבני עץ העומדים על כלונסאות בתוך המים. השוק הצף עצמו נמצא ברובו בסירות אשר בתוכם מרכולת שונה: ירקות פרות ומאכלי ים. משני הצדדים של התעלות מדרכות עץ על כלונסאות לצורך הליכה רגלית בין ביתנים שונים אשר בהם מוכרים סחורה מסוגים שונים. כאן ממש אפשר לראות כיצד המקומיים חיים, איך המסחר מתנהל ביניהם ואיך הם מכינים אוכל. מאד מעניין ונותן תמונה ריאלית על דרך חייהם.

 לאחר שסיימנו לסייר בשוק הצף חזרנו בסירות למעגן, עלינו על הרכב והתחלנו לנסוע לכיוון בנגקוק. הגענו למקום הנקרא חוות הנחשים. במקום היה מופע של תאילנדים עם נחשים שהיה ממש מדהים ומאד מעניין. מחוות הנחשים המשכנו לנסוע למקום שנקרא גן השושנים. במקום ישנו כפר תאילנדי עם פילים בו חזינו במופע פילים מאד מרשים. בין היתר נתנו לנו לרכב על הפילים. לאחר מכן הלכנו לצפות במופע פולקלור ולקראת ערב חזרנו לבנגקוק מאד מרוצים. בערב הלכנו שוב לשוק הלילה ובזה בעצם הסתיים הסיור שלנו בבנקוק.

צ`אנג ראיי, נהר קוק, הכפר הבורמזי ורכיבה על פילים:
טסנו משדה התעופה הפנים ארצי של בנגקוק לצ`אנג ראיי שם חיכה לנו מדריך בשם טרה שלקח אותנו למלון בשם Rimkok resort hotel. לאחר שהתארגנו עלינו על סירות לשייט של שעתיים וחצי על הנהר קוק עד שהגענו לכפר מיעוטים בורמזי. ירדנו מהסירות והלכנו ברגל בתוך הכפר. ראינו במקום אישה שוויצרית אשר נשואה למקומי וחיה שם כמותם. האזור מאד ירוק. כאשר שטנו בנהר ראינו גשר תלוי להולכי רגל. בסופו של דבר הגענו למקום בו חיכו לנו פילים על שפת הנהר. עלינו שניים שניים על כל פיל והחל המסע כאשר הפילים הולכים ואנחנו עליהם. חלק מהדרך היתה מאד בוצית ובחלקים מסוימים הייתה עליה תלולה מאד וכן ירידות תלולות. כמובן שעל כל פיל היה גם מוביל מקומי שהינחה את הפיל בשעת הצורך. הייתה זאת בהחלט חוויה מרתקת. בתוך הכפר ראינו את המקומיים וכיצד הם לבושים, גרים ועוד. לאחר מכן חזרנו לצ`אנג ראיי, סיירנו בשוק ולבסוף שבנו למלון.

 למחרת נסענו לגבול בורמה-תאילנד. בדרך נכנסנו לכפר מיעוטים בורמזי. ראינו שעל הגגות של בתי הכפר יש כל מיני סימנים נגד עין הרע. כמו כן ראינו כיצד נשים פולות כינים אחת לשניה. המשכנו לנסוע עד לגבול תאילנד-בורמה ומשם לכיוון משולש הזהב שהוא הגבול בין תאילנד, בורמה, לאוס ונהר המקונג שעובר ביניהם. עלינו על סירה לשייט בנהר המקונג כאשר אנו צופים בתושבים מלאוס בגדה ממול וכן בסירות של דייגים לאוסים. גם ראינו מרחוק בניין קזינו בגבול בורמה. ירדנו מהסירות והמשכנו ברכב לעיר עתיקה עם מקדשים והריסות בשם Chiang-saen. גם היא נמצאת על שפת המקונג. במקום מקדשים ולידם מבנים קטנים אשר בהם שורפים את הגופות. לאחר מכן חזרנו לצ`אנג ראיי.

מצ`אנג ראיי לצ`אנג מאיי:
 התחלנו את הנסיעה לצ`אנג מאיי בכביש הררי ויפה. בדרך עברנו מעיין חם ולאחר מכן הגענו לעיר שבה ראינו עץ אשר מוציאים ממנו לקה טבעית המשמשת לצביעת במבוקים. עברנו גם ליד בית חרושת לנייר שם מראים כיצד משרים את חומר הגלם במים, מוציאים אותו ומיבשים ואז הוא נהפך לנייר. כמו כן ראינו בבית החרושת כיצד עושים מהנייר מטריות, מניפות ועוד. הגענו לצ`אנג מאיי למלון Mae ping hotel. הספקנו באותו יום לבקר בבית חרושת למשי ולראות כיצד מוציאים את חוטי המשי מהפקעות. בערב אכלנו מאכלים מקומיים וצפינו בהופעת פולקלור. ביקרנו גם במקדש 100 המדרגות אשר בחלקו העליון פגודת זהב. בראשה חלק מזהב מלא השוקל 32 קילו (24 קרט). כמובן שבתוך המקדשים היו פסלי בודהה. היינו גם במקדש 3000 המדרגות שהוא יותר גבוה ובפנים פסלים מיוחדים.

האי פוקט, אי ג`יימס בונד והכפר המוסלמי:
 טסנו מצ`אנג מאיי לבגנקוק ושם החלפנו מטוס והגענו לפוקט.נכנסנו למלון phuket arcadia ולאחר שהתארגנו במלון הלכנו לקנות כרטיסים לסיור מאורגן לאי של ג`יימס בונד. בערב יצאנו לפיטון ביץ` שם אכלנו ארוחת ערב והלכנו לראות מופע של קוקסינלים. למחרת הגענו ברכב למעגן הסירות. עלינו על הסירות והתחלנו להפליג בים לכיוון האי של ג`יימס בונד. השייט היה יפה ביותר. עברנו בין איים קטנים מאד מיוחדים. אחד האיים היה בצורת תרנגול. הגענו לאזור הנחיתה של האי ג`יימס בונד (שנקרא על שמו מאחר וצולם בו סרט). על החוף היו דוכנים של מקומיים שמכרו מזכרות. על האי עצמו יש שביל הליכה שמקיף אותו ובאי יש מערת סטלקטיטים. עלינו חזרה לסירות ושטנו עד שהגענו לכפר מוסלמי צף כאשר כל הבתים שלו עומדים על כלונסאות, שם אכלנו ארוחת צהרים. משם חזרנו למעגן ומהמעגן ברכב למלון. מפוקט טסנו חזרה לשדה התעופה בבנגקוק שם עלינו על טיסת "אל על" לארץ.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה