עפתי לתרמילאים

גאורגיה - חמישה אנשים יוצאים לשבועיים של טרקים

גאורגיה היא יעד מצויין לחובבי הטרקים. זוהי ארץ עם נופים מדהימים, אנשים מקסימים ומסבירי פנים וכמובן - מסלולי טיול עוצרי נשימה. בטיול של שבועיים בה תוכלו לצאת לכמה טרקים וליהנות מהמדינה היפהפייה הזו.
לילך, שמרית, מירן, איילון ורז
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: גאורגיה - חמישה אנשים יוצאים לשבועיים של טרקים
גיל חן

מסלול 1: טיביליסי - חאזבקי

החלטנו, חמישה חבר'ה, לנסוע לגאורגיה. גילינו ארץ עם נופים מדהימים, אנשים מקסימים, אוהבי ישראלים ומסבירי פנים. בהמשך תוכלו לקרוא על האזורים והטרקים בהם היינו, אבל יש עוד רבים. אפשר למצות בשבועיים, אבל לקחת בחשבון שבמהלכם יש נסיעות רבות, וללא בטן-גב. התחלנו את המסלול בטיביליסי. אפשר להגיע אליה באמצעות מרשוטקה (מונית שירות) מהדידובה (נסיעה עולה 15 לארי לאדם). עדיף באמצעות מונית ספיישל (עולה 100 לארי), כי אז ניתן לעצור במספר מקומות בדרך הצבאית: מצודת אנוארי והאגם, מרפסות התצפית ליד גודוארי, אנדרטת הידידות והמים המינרליים על הסלעים האדומים. זמן הנסיעה: כשבע שעות. מומלץ לסכם עם הנהג לפני הנסיעה, בכתב, את נקודות העצירה והעלות.

מקומות לינה: בחאזבקי- נאזי: שילמנו 20 לארי, נמצא ליד הרחבה המרכזית. בגרגרטי (היישוב שמשמאל לרחבה ולנהר, חמש דק' הליכה) - ישנו אצל מאיה ובעלה: שילמנו 15 לארי (זוג נשוי עם ילד קטן, יש להם קומה לאורחים למעלה, הביאו לנו גזיה. מומלץ, גם קרוב לתחילת הטרק).

תחנת מידע: קצת לפני הרחבה בחאזבקי, יש בית עם שילוט: Mountine House. במקום אפשר לקבל מידע, להשכיר ציוד, שק"ש, גזיה, מפות, אופניים ומדריך לטרק אם רוצים. שעות פתיחה: 10:00- 18:00.

טרקים באיזור:

  • טרק לקרחון גרגרטי: התחלה מהיישוב גרגרטי - הליכה עד לבית קברות שבגבעה ומשם עלייה תלולה (כשעה ורבע) לכנסיית צמינאדה סמבה. משם לקרחון גרגרטי (הליכה כחמש שעות). אפשר לרדת באותו יום (כשלוש שעות), או להמשיך עד לתחנה המטאורולוגית (ללינה). ביום המחרת אפשר לחזור.
  • טרק להר חאזבק (לא עשינו, מחייב מדריך וציוד לקרח, וכן מיומנות גבוהה). אחרי התחנה המטאורולוגית ממשיכים להר חאזבק. משך כל הטרק: שלושה עד ארבעה ימים.

עוד באיזור חאזבקי:

  • טיול אופניים לגבלטי. משכירים אופניים מה- Mountine House ונוסעים בדרך העפר שיוצאת מחאזבקי. אחרי שעה וחצי של ירידה, מגיעים לגשר שמימינו שוכנת גבלטי. בגבלטי מחנים את האופניים, רצוי לבקש מאחד המקומיים שישמור אצלו תמורת טיפ. ממשיכים רגלית: אפשר ימינה, לכיוון בריכת המים, ומשם שעה וחצי לכיוון דרום עד לערוץ זורם. נכנסים וממשיכים כרבע שעה עד למפלים. אפשר למי שקצר בזמן: שמאלה עד למפל הגדול, כחצי שעה הליכה. במקום אפשר להכנס למים ולעשות פיקניק. בחזור, יש עלייה עד לחאזבקי. למי שמתעייף אפשר לעצור טרמפ עם אחת מהמשאיות הרבות שחולפות בדרך. מומלץ.
  • טיול לעמק טרוסו (לא עשינו), צריך לתאם עם מישהו שיסיע עד איפה שאפשר ושיאסוף. תחילת המסלול בכפר קובי. אפשר לעשות ביום אחד, או לשלב עם לינה בשטח.
  • חזרה לטיביליסי: באמצעות מרשוטקה מהרחבה המרכזית.

לתחילת הכתבה 

מסלול 2: טיביליסי - בורוג'ומי

הגעה: באמצעות מרשוטקה מהדידובה. נסיעה של כחמש שעות. אנחנו לקחנו מונית ספיישל (בגלל שהיינו חמישה, העלות הייתה זהה), וביקשנו שיעצור בדרך, בגורי. בגורי אפשר לבקר במוזיאון סטאלין ובמבצר העתיק. בדיעבד, אפשר לוותר.

מקומות לינה: ישנו בבית של אדי. שילמנו 10 לארי ללילה, ללא ארוחות. המקלחת לא טובה.

שתיה: המים מהברז לא ראויים לשתייה, מומלץ לקנות מים מינרליים או למלא מהנקודות המיועדות לכך לאורך הנהר.

טרקים באיזור: בפארק הלאומי בורוג'ומי (פארק ענק המשתרע על אחוז משטחה של גאורגיה) אפשר לבחור בין שישה טרקים, לפי הזמן שרוצים להקדיש, וסוג הנוף שרוצים לראות. אנחנו בחרנו בטרק 2+3 שכולל לינה בבקתה בשטח, ונוף טרופי. חובה להרשם יום לפני הטרק ב- National Borgumi Park (ממש קרוב לתחנת המרשוטקות). במקום משלמים על פרמיט (אישור כניסה) ומקבלים מידע על המסלולים בפארק. אפשר להשכיר במקום שק"ש (בבקתות המפוזרות בפארק עצמו יש רק מיטות עם ברזלים, ללא מזרנים). שעות פתיחה: 10:00- 19:00

עוד באיזור בורוג'ומי:
Mineral Water Park, במקום: מזרקות מים מינרליים, לונה פארק (לא לוותר על הרכבת הרים, מצחיק ומלחיץ בטירוף), בהמשך בריכה ומקום מוצל לפיקניק.

חזרה לטיביליסי: באמצעות מרשוטקה.

לתחילת הכתבה

מסלול 3: טיביליסי - מסטייה

הגעה: מטיביליסי לזוגדידי באמצעות רכבת לילה (ברכבת תאים עם מיטות, 11 שעות נסיעה). מזוגדידי הגענו למסטייה באמצעות מרשוטקה (זהירות מנהגים רמאים, שמנסים לגבות מהתיירים יותר מהמקומיים, לא אמור לעלות יותר מ- 20 לארי). נסיעה מעייפת: כשמונה שעות נסיעה. אפשרות אחרת להגעה היא באמצעות טיסה מטיביליסי (לא ניסינו, אבל הטלפון להזמנות: 999-89934-4948+ ).

מקומות לינה: אנחנו ישנו אצל נינו (מיד בכניסה למסטייה, מצד ימין. מומלץ. מקלחת חמה, חדרים נוחים ויחס מקסים). שמענו המלצות גם על דאטו (מול הרחבה המרכזית).

טרקים באיזור (כדאי להתייעץ עם דאטו לפני, דובר אנגלית ומדריך, מוסר מידע ועוזר לתאם עם מדריכים אחרים אם צריך. בנוסף, קצת לפני הרחבה יש תחנת מידע לתיירים). באיזור יש מספר אפשרויות לטרקים, אנחנו עשינו את:

  • T.V Station טרק האורך שמונה שעות, אפשר לעצור בכל נקודה שהיא ולרדת בחזרה.
  • טרק של יומיים ל- Chalaty Glacier ולקרחון נוסף: Leqzuri (תאומי ה- Ushba). מסוכן וקשה מאוד, ביום השני הלכנו שלושים ק"מ ב- 15 שעות. אפשר לעשות במקום ביום השני רק עד הקרחון הראשון (שבע שעות) ומשם למחסום, גם צריך מדריך. בטרק זה, ביום הראשון, עלינו ממסטייה עד האגמים הקפואים וירדנו קצת בחזרה לבקתה של המדריך שליווה אותנו (וואחו, עם כלב) לבלות בה את הלילה. שבע-שמונה שעות הליכה. ביום למחרת עלינו שוב עד האגמים והמשכנו לקרחון הראשון, הליכה בקרח ובשלג. משם המשכנו לקרחון השני, דרך הליכה מסוכנת בקרח, ובירידה במפל שוצף ושוב הליכה בקרח, עד לגשר בין עברי הנהר, ומשם למחסום. הטרק הכי מדהים וקשה שעשינו.

לתחילת הכתבה

מסלול 4: מסטייה - חזרה לטיביליסי

ממסטייה נסענו דרך זוגדידי ומשם רכבת לילה/ אוטובוס לילה - הרבה פחות מומלץ - לטיביליסי.

מקומות לינה: מומלץ אצל זאזא, דובר עברית שוטפת (עבד בארץ תשע שנים), יש לו דירה ריקה, אותה הוא משכיר תמורת 15 דולר לאדם. בדירה סלון, שני חדרי שינה, מטבח ומקלחת מפנקת. כמו כן, גיסו, זורו, הינו נהג, היכול להסיע ולאסוף תמורת מחיר של מונית. צריך לתאם עם זאזא לפני, פלאפון: 899718323.

אוכל כשר: בעיר העתיקה, מאפייה כשרה ומומלצת. בסוף הרחוב ממוקמת מסעדת לחיים, בבעלותו של בני (ישראלי, מחירים די יקרים).

מקומות בילוי: חמאם בעיר העתיקה (מצאנו חמאם, הכולל רחצה ופילינג ב- 20 לארי לאחד), תאטרון בובות, מבשלת בירה (טעימה וזולה מאוד) ושווקים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על גאורגיה (גרוזיה)