עפתי לתרמילאים

הכרות עם סרי לנקה

סרי-לנקה (ציילון Ceylon לשעבר) היא אי השוכן באוקיינוס ההודי, שטחה 65,000 קמ``ר- פי שלוש משטחה של מדינת ישראל. אוכלוסייתה מונה למעלה מ- 18 מיליון נפשות, הדוברת שלוש שפות: אנגלית, טמלית או Sinhala. האקלים האופייני למדינה הוא טרופי, וזו מדינה בעלת מגוון היסטורי וטופוגרפי רב.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הכרות עם סרי לנקה
Depositphoto/Surangastock

רקע לאי

סרי-לנקה (ציילון Ceylon לשעבר) היא אי השוכן באוקיינוס ההודי, שטחה 65,000 קמ"ר- פי שלוש משטחה של מדינת ישראל. אוכלוסייתה מונה למעלה מ- 18 מיליון נפשות, הדוברת שלוש שפות: אנגלית, טמלית או Sinhala. האקלים האופייני למדינה הוא טרופי, וזו מדינה בעלת מגוון היסטורי וטופוגרפי רב.

 הבישול בסרי לנקה משלב אלמנטים מערביים עם מאפיינים מקומיים. באופן טבעי התושבים מתמחים בבישול של פירות ים ולכן התפריטים המקומיים עמוסים בלובסטרים, סרטנים, פראונים וקלאמרי. האי מציע גם שפע של פירות טרופיים כמו מנגו, בננה, אננס, אבוקדו, פפאיה, רמבוטן ועוד... המאפיין הבולט ביותר של סרי לנקה הוא תה הציילון, בעל הטעם הנפלא ביותר בעולם.

 לפני כ-2000 שנים התרחשה בסרי לנקה מהפיכה תרבותית שאיפשרה בניית מקדשים, מנזרים, פסלים ומערכות השקייה. כיום הבודהיזם השתמר בצורה הטהורה ביותר שלו בסרי לנקה, האמונה בשלום ובסובלנות השאירו חותם על הארץ כולה ועל תושבייה, עובדה שמאפשרת את ההרמוניה שבה חיות קבוצות דתיות ואתניות שונות. עיקרה של המהפכה היתה ב- פולונרווה Polonnaruwa -בירת ימי הביניים של סרי לנקה שעד היום מהווה את האנדרטה לרנסנס של סרי לנקה.

 בסרי-לנקה תוכלו למצוא את כל האטרקציות של המזרח באי קטן אחד: חופי ים משופעים בעצי קוקוס כמו בתאילנד, מקדשים עתיקים כמו בנפאל, נופים טרופיים ושדות אורז, וערים קטנות פסטורליות הבנויות בסגנון אנגלי על גדות אגמים, כמו בהודו.

רק כמה מילים על הכבישים בסרי-לנקה: הם נוראיים! זה לא כביש, זו מהמורה סלולה! המרחק בין קולמבו לקנדי (העיר השניה בגודלה) הוא בסה"כ 150 ק"מ אך הדרך אורכת שעות רבות- הכל מהמורות.

לתחילת הכתבה

יעדים מרכזיים

קולומבו Colombo עיר הבירה מוגדרת כך רק תיאורטית. היא מתפקדת יותר כמרכז מסחרי ובפועל עיר הבירה היא Sri Jayawardanapura. קולומבו היא עיר שוקקת חיים, צפופה, רעשנית וחסרת אטרקציות. אוכלוסיית העיר מגיעה בקושי לשני מיליון ולוקח רק ארבעים דקות כדי לחצות את העיר מקצה לקצה. מבצר קולומבו קיבל את שמו במהלך המאה התשע עשרה כששימש כמצודה בריטית. רבים מהרחובות בקולומבו קרויים על שם דמויות מתקופת השלטון הבריטי. הבריטים הם אלו שהכתירו את קולומבו לבירתה של סרי לנקה במאה התשע עשרה.

 מדרום לקולמבו נמצאת Galle- עיר ישנונית שהיוותה את בירת סרי לנקה תחת שלטון ההולנדים. גאלה היא מקום נהדר לנוח ולטייל בו.

 תיירים רבים מגיעים לסרי-לנקה ונמצאים אך ורק בחופים, הם אינם טורחים לצאת לטיולים בפנים הארץ, וחבל. ישנם חופים רבים בסרי-לנקה, וניתן לסווגם לשלוש קטגוריות: חופי דיסקו (מסיבות, אקשן והמון תיירים), חופי רובינזון קרוזו (רק אתה והים) וחופים באמצע (שוקקי חיים עם אפשרות להתבודד). חוף Unawatuna שנמצא כעשר דקות מגלה הוא חוף באמצע.

רצועת החוף המשתרעת על פני שניים-שלושה ק"מ, מאוכלסת בגסט-האוסים ומסעדות, אך גם באיזורים מבודדים. העיסוק העיקרי בחוף הוא הבטלה- ניתן לשכב ימים ושבועות על החול החם ולספק את כל הצרכים מבלי לזוז מילימטר: מקומיים עוברים ומוכרים פירות אקזוטיים, מלצרים מהמסעדות הסמוכות מתרוצצים עם מגשי אוכל, רוכלים המוכרים מזכרות, מסאז`ים עם עלי אלווה-ורה, צמידי בד ושאר דברים לא נחוצים. אך אליה וקוץ בה: בחלקים מסוימים בחוף לא ניתן לשכב 5 דקות מבלי שיגיע רוכל ויפרוש בפניך את מרכולתו.

 קוקוס, כידוע, גדל על עצים. אבל הקוקוס לא טיפש: הוא גדל רק על הצמרת, ובשביל להוריד אותו צריך לטפס עד למעלה. לשכב על החוף ולראות סרי-לנקי מטפס על הגזע הארוך, חסר הענפים, זו חוויה של ממש. פשוט לא יאומן... כמה שהם מיומנים! דוגמא לעיר הידועה במטעי קוקוס היא קורונגלה, אך הדבר שהכי מיוחד בה הם צוקי הענק שמקיפים את העיר מכל צד. בזמנים עתיקים צוקים אלו הגנו על מלכים רבים בזמני מצור.

מקדש דמבולה נחשב לאחד האתרים המרתקים באי. לפני 2,500 שנים ציווה המלך לחצוב מקדש לכבודו בפסגת הר בדמבולה Dambula. מין אגו-טריפ שכזה. המקדש אוכלס בפסלי בודהא והיה מקום שאליו עלו לרגל. כל מלך שבא אחריו הוסיף אף הוא כמה פסלי בודהא, וכיום מצויים במקדש המערה הזה עשרות פסלי בודהא בגדלים שונים. אי-אפשר לתאר את ההוד והפאר של המקום, את יראת הכבוד שהוא משרה על המבקר. זכרו- אסור לצלם.

סרי לנקה ידועה במפעלים למסיכות מסורתיות. רוב המסיכות עשויות עץ, מגולפות ביד ונראות די מפחידות ומאיימות. תהליך הצביעה שלהן מעניין למדי- במקרים רבים משתמשים בצבעים טבעיים: לוקחים אבקה לבנה ושופכים אותה לצנצנת מים, והופ, המים נצבעים בירוק לזה מוסיפים אבקה אפורה והנה נצבעים המים באדום כמו קסם.

 כעשרה ק"מ (שעה נסיעה) ממפעל המסיכות ישנה חוות צמחי מרפא ותבלינים (Herb Farm): גן גדול ומעוצב המכיל עצים ושיחים שונים שמהם מכינים הכל: ממשחה להגברת ההנאה ממין ועד לקקאו, מסירופ לאנרגיה ואיזון הגוף ועד נוזל ממתיק מבננה אדומה. אפילו בושם טבעי המופק משיחים (נקרא בציניות "שאנל סרי-לנקי"). אזור מרכז סרי לנקה משופע בחוות תבלינים מעין אלו. כדאי לברר בעת הטיול עצמו.

קנדי Kandy, העיר השניה בגודלה בסרי-לנקה מרוחקת כ- 115 ק"מ מהבירה. מיקומה של העיר, בין הרים ולחופי אגם, הפכה אותה לעיר הנופש של הבריטים בעת הכיבוש האנגלי. תיירים רבים מגיעים לקנדי בכדי לנוח, לעשות קורסים במדיטציה ולצפות בריקודים מסורתיים. אגב, סופר המדע-הבדיוני הנודע, ארתור סי. קלארק מתגורר בקנדי זה שנים רבות. בקנדי נמצא הגן הבוטני המפורסם: גן ענק שניטע לפני למעלה ממאה שנים ובו עצים וצמחים מרהיבים ביופיים, והכל נקי ומסודר - כמו להסתובב בתוך גלויה. אטרקציה נוספת בקנדי היא הריקוד הסרי-לנקי המסורתי: אולם עם במה מוארת ושורות-שורות של כיסאות - מזכיר במשהו את אולמות הקולנוע בישראל בשנות השבעים המוקדמות: כסאות עץ, חוסר שיפוע משווע, ענני עשן ואקוסטיקה נוראית. המופע ארך כשעה, רקדנים ורקדניות בלבוש צבעוני ומסיכות (כן, אותן מסיכות מחרידות) מפזזים לצלילי תופים. ישנם מן הרקדנים הרצים על גחלים לוחשות....

סיורים מעניינים בעיר כוללים את המקדשים Dalada Maligawa - מקדש "שרידי השן" (הידוע יותר כ- Sacred Tooth Relic, שבחזיתו זורם נהר קנדי. לא הרחק משם נמצאים מקדשים ומסגדים נוספים אשר מאפשרים הצצה אל כמה מאוצרות ימי הביניים של המדינה. כאשר הירח עומד מעל למטעים שעל צלע הגבעה מתחיל בקנדי פסטיבל הירח של חודש אוגוסט. במשך עשרה ימים רועמים התותחים בשעות בין הערביים כדי לסמן את תחילת החגיגות. את התהלוכות מלווים לפידים בוערים, חצוצרות ומקצבי תופים כחלק מהמקצב הריטואלי עבור הרקדנים.

 דרומה יותר נפרש אזור מטעי התה. לפני קצת יותר ממאה שנים נטע איזה סר אנגלי שיחי תה בסרי-לנקה, וכיום כל מרכז הארץ משופע במטעי תה. אפשר לנסוע יום שלם ולראות רק הרים מכוסים בשיחי תה. בכל מטע ישנו מפעל לעיבוד התה. לא יאומן כמה קל לייצר תה: אחרי שהפועלים גוזמים את עלי השיחים, הם מובאים למפעל לשם מיון בסיסי, נכתשים ומיובשים. זהו, ויש תה.

 העיר הקדושה אנוראדהפורה Anuradhapura נוסדה במאה החמישית לפני הספירה ומשמשת כעיר הבירה של הבודהיזם. בעיר נמצאים שרידיו של ארמון ברזן, פסלו של בודהה היושב, מקדשים, ארמונות ופארקים כולם מהווים עדות לאנשים הגאים ובעלי הדמיון שחיו בעיר בעבר. כעשרה ק"מ משם נמצא מיהינתל Mihintale המקום בו התפתח הבודהיזם בסרי לנקה. מיהינתל הוא מנזר השוכן בהרים ומזוהה עם ארהת מהינדה שהביא את הבודהיזם לאי 247 שנים לפני הספירה.

נוורה אלייה Nuwara Eliya היא העיר הגבוהה ביותר בסרי לנקה וממוקמת בגובה של 2600 מטרים. העיר מוקפת בשלושת ההרים הגבוהים ביותר במדינה ונחשבת לעיר מבודדת למרות שהיא נמצאת רק במרחק של ארבע שעות נסיעה מקולומבו. מגרשי הגולף בנוורה אלייה נחשבים למגרשי הגולף הטובים ביותר באזור. כמו כן ניתן להנות בה מפעילויות אחרות כמו רכיבה על סוסים, דייג, מחנאות וטרקים.

 החומר נכתב בשיתוף עם איל שפירא שחזר מטיול בסרי לנקה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סרי לנקה