פולין - בעקבות מחנות ההשמדה

פולין משמשת כיעד לטיולי שורשים או ביקור במחנות השמדה מזה שנים רבות. את סיפורי הזוועה לצד הגבורה תוכלו למצוא במחנות ההשמדה שנמצאים בה, אשר חלקם נשתמרו כמעט במלואם עד עצם היום הזה
מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: פולין - בעקבות מחנות ההשמדה
©Depositphotos/Dinos Michail

"הפתרון הסופי" (Endlösung). צמד המילים המצמרר הזה, הוא אקט שיחרת בזיכרונו של העם היהודי לעד. כחלק מתהליך אכזרי, אותו הפעילה גרמניה הנאצית בתקופת מלחמת העולם השנייה, הוקמו כמה מחנות השמדה בפולין, בהם, זמן קצר לאחר שהגיעו, נרצחו מיליוני יהודים בגז ומלבדם גם אלפי צוענים ושבויי מלחמה רוסיים.

כבר כמה שנים שיוצאות אל מחנות אלה משלחות ישראליות (ואף אחרות מרחבי העולם כולו) כדי לראות מקרוב את השרידים הקשים שנותרו, את האנדרטאות שהוקמו לזכרם של הנרצחים ואת המוזיאונים השונים, בהם ממצאים חשובים ומידע היסטורי מאז. בדרך הזו, יכולים המבקרים אולי במעט לנסות להבין קצת יותר מה שאירע, ללמוד קצת יותר על הזוועות הנוראיות ולהחשף מקרוב יותר, לכל מה ששנים נלמד בבתי הספר. אחרים בוחרים להגיע למחנות במסגרת פרטית, כחלק מטיול שורשים לפולין.

מחנה ההשמדה אושוויץ (Auschwitz)– מחנה זה היה מחנה ההשמדה הגדול ביותר, שהקימה גרמניה הנאצית במהלך מלחמת העולם השנייה. מחנה זה פעל החל מיוני 1940 ועד ינואר 1945. זהו המחנה בו נרצחה הכמות הרבה ביותר של יהודים, בכל תקופת המלחמה. מחנה זה היה מורכב משלושה מחנות, כשבאחד מהם "אושוויץ II" - "בירקנאו" התבצעו רציחות היהודים. אם אתם מעוניינים לחוות את המקום בצורה מקסימלית, הקדישו למתחם לכל הפחות שלוש שעות. בנוסף, ישנו גם מוזיאון חשוב המספר את סיפורו של המחנה. לא לוותר.

  • כתובת: המוזיאון נמצא מחוץ לעיר Oświęcim, על כביש מס' 933 ובמרחק של 2 ק"מ מתחנת הרכבת. מהתחנה תוכלו לעלות על אוטובוס שייקח אתכם ישירות אל המוזיאון.
  • שעות פתיחה: בדצמבר 07:30-14:00, ינואר ונובמבר 07:30-15:00, פברואר 07:30-16:00, מרץ ואוקטובר 07:30-17:00, אפריל, מאי וספטמבר 07:30-18:00, יוני עד אוגוסט 07:30-19:00.
  • דמי כניסה: הביקור הינו ללא עלות, אלא אם בוחרים להצטרף למדריך מקומי.
  • אתר אינטרנט: auschwitz.org/en

מחנה ההשמדה טרבלינקה (Treblinka) – זהו בין המחנות הגדולים בפולין, שנרצחו בו מעל 800,000 איש, כשכמעט כולם יהודים. הוא מספר סיפור של בידוד, נטישה וייאוש. מחנה זה שוכן לא רחוק מהעיר ורשה, כ-60 ק"מ ממנה, ובמרחק של 4 ק"מ מהכפר טרבלינקה. הוא מוקף יער ונמצא באזור שאין בו כמעט אוכלוסיה. הוא הוקם באביב 1942 בסמוך למחנה עבודה שהיה במקום. ב-23 ביוני 1942 החלו להגיע אליו, מגטו ורשה, קבוצות היהודים הראשונות, אז החל תהליך ההשמדה האכזרי. בתקופה של חודשיים (!) נרצחו במחנה הזה 254,000 יהודים. סך הכל נרצחו במחנה כמעט 800,000 יהודים.

מחנה זה הושמד כליל על ידי הגרמנים, מתוך רצון לטשטש את מעשיהם האכזריים. בשטח המחנה הוקם אתר הנצחה, בו ניתן לבקר כיום. אתר זה כולל 17,000 אבנים, כשעל כל אחת מהן חרוט שמה של קהילה יהודית, שחבריה הובאו אל המחנה. בנוסף להן עוד 10 אבנים כשכל אחת מהן מציינת מדינה, ממנה הגיעו היהודים. במתחם המחנה שלושה חלקים. אחד מהם הוא מוזיאון.

מחנה ההשמדה סוביבור (Sobibor) – זהו מחנה ריכוז והשמדה בסמוך לכפר סוביבור (ועל כן שמו), שפעל בין מרץ 1942 ועד אוקטובר 1943. במחנה זה נרצחו לפחות 160,000 יהודים. מחנה זה הוא המרוחק ביותר מבין כל המחנות האחרים. הוא נמצא על הגבול המזרחי של האיחוד האירופאי, הגובל עם בלארוס. גם הוא, כמו מחנה ההשמדה בטרבלינקה ממוקם ביער מבודד. במתחם ישנו מוזיאון, הכולל חומרים היסטוריים רבים על המחנה והאסירים שהיו בו. בשטח המחנה תוכלו לסייר לאורך שביל ארוך, כשלאורכו שלטים המסבירים על המקום.

  • דרכי הגעה: בסמוך לגבול עם אוקריאנה/בלרוסיה, על הכביש הנוסע לכיוון צפון-דרום, תוכלו למצוא שלטים המכוונים אתכם באופן ברור למחנה ההשמדה.

מחנה ההשמדה מיידאנק (Majdanek) – מיידאנק, בניגוד למחנות ההשמדה האחרים, איננו מבודד כלל. הוא נמצא ממש בפאתי לובלין. הוא הוקם בנובמבר 1941 ובשיא פעילותו הכיל 50,000 אסירים. מספר הקורבנות שנירצחו בו כל זמן שפעל עמד על 250,000 איש. הוא מכסה שטח רחב מאד, משום שתוכנן בפועל לשכן בו 250,000 אסירים. במקום מוזיאון, בו מוצגות תערוכות המסבירות את ההיסטוריה של המחנה, את החיים ואת סיפורם של האסירים שהיו בו. זהו אחד המחנות השמורים היטב, בו ניתן למצוא לא מעט מהמבנים המקוריים שהיו בו. יש בו אנדרטת אבן מרשימה מאד ומצמררת ממש בכניסה, אנדרטה הבנויה משישה גושי אבן ענקיים. אחת העובדות החשובות בהיסטוריה, הקשורות במחנה זה, היא ביקורו של האפיפיור יוחנן פאולוס השני בשנת 1987. במקום תערוכת צילומים המספרת על ביקור חשוב זה.

  • כתובת: 20-325 Lublin Męczenników Majdanka 67
  • שעות פתיחה: פתוח למבקרים מדי יום, למעט ימי שני, מהשעה 09:00 ועד 18:00

אתם מוזמנים לקרוא את סיפורם של דן ורותי, שנסעו לטיול שורשים, כל אחד מהם בניפרד, בפולין.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על פולין

כתבות על חופשת סקי 2022

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם