עפתי לתרמילאים

טרק האגמים הקפואים - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

טרק האגמים הקפואים הוא אחד המסלולים הפופולאריים והיפהפיים ביותר בנפאל. בדרככם תתקלו בנופים מרהיבים של פסגות מושלגים ויערות, כשגולת הכותרת של המסלול היא, כמובן, האגמים שנמצאים בגובה כה רב עד שהם קופאים במהלך החורף. אז מה מסלול הטיול? לאן הולכים? איפה ישנים בדרך? כל שתרצו לדעת על טרק האגמים הקפואים – בכתבה שלפניכם.
יונתן לבנון - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרק האגמים הקפואים - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים
צילום: עודד שרף

מבוא

טרק האגמים הקפואים (או גוסאיקונדה בפי המקומיים) הוא בין המסלולים המרהיבים והפופולאריים ביותר בנפאל, בו תתקלו בנופים מדהימים של פסגות, אגמים ויערות. נקודת השיא של הטרק היא ההגעה לסדרה של אגמים יפהפיים, הנמצאים כולם בגובה של מעל 4,000 מ', מה שמוביל לקפיאתם בחודשי החורף (עד סוף אפריל). במהלך הטרק תוכלו להשקיף על רכס הלנגטאנג (וגם לשלב טרק ברכס זה בהתאם למסלול בו תלכו) ולצפות בפסגת הר לירונג, בגובה 7,246 מ'. נקודה מרכזית נוספת בטרק היא לאורבינה פאס, הנמצא בגובה 4,610 מ', וממנו נשקפים נוספים עוצרי נשימה של האגמים ופסגות מושלגות רבות. הטרק כולו מתבצע בשמורת הטבע 'לנגטאנג', הכוללת גם את מסלולי ה'לנגטאנג' ו'הלמבו'.

האגמים בקיץ. צילום: יונתן לבנוןהאגמים בקיץ. צילום: יונתן לבנון

אופי המסלול

ההליכה בטרק לא קלה, וחלקו הראשון כולל עליה של כ-2,500 מ' ביומיים או שלושה (בהתאם לקצב האישי). מומלץ להגיע לטרק בכושר טוב, גם אם לוקחים פורטר שייקח את הציוד. את הפורטר מומלץ לשכור בקטמנדו דרך סוכנויות הטיולים השונות, במחיר של כ-600-700 רופי ליום (כולל אוכל ולינה לפורטר, אך לא כולל תחבורה להתחלת המסלול וחזרה לקטמנדו).
 פורטר ו/או מדריך אינם בגדר חובה בטרק זה, אך מומלץ מאוד להצטייד במפה טובה (אפשר לקנות בכל סוכנות או חנות טיולים בתאמל), במיוחד לחלקים האחרונים של הטרק, בהם ישנם פיצולים רבים וסימונים מעטים של השבילים. ההליכה ברובה מתבצעת על שטח הררי ללא שבילים סלולים או מדרגות.
 המסלול כולו מתבצע ברגל, אין דרכים סלולות המאפשרות תנועת כלי רכב לאורך כל המסלול. בחלק מהכפרים מוצעים שירותי פורטרים וסחיבת ציוד על ידי חמורים בחלקים שונים של המסלול.

הכנות לטרק

כמו בטרקים אחרים בנפאל, על מנת לטייל אתם נדרשים להוציא שני אישורים מבעוד מועד בקטמנדו – TIMS ופרמיט. את שניהם ניתן להוציא בסוכנויות הטיולים בקטמנדו, כמו גם ברשות הטיולים הנפאלית שנמצאת במרכז קטמנדו (לפרטים נוספים ראו - www.timsnepal.com) – שני האישורים יחדיו עולים כ-3,000 רופי לאדם. אם תעשו את האישור באופן עצמאי תקבלו אותו תוך זמן קצר (לרוב תוך שעה), כאשר דרך הסוכנויות לרוב תאלצו להמתין יום.
 אין צורך בציוד מיוחד לטרק זה – מה שצריך לקחת הוא בעיקר ציוד חם, עזרה ראשונה וחטיפים לדרך (מומלץ לקנות בקטמנדו או דונצ'ה, ניתן לקנות גם במהלך הטרק עצמו אך במחירים גבוהים). מקלות הליכה הם בגדר המלצה חמה, בעיקר לימי הירידות הקשים שאחרי הפאס. לא ניתן להשלים ציוד טיולים לאורך הטרק, לכן מומלץ מאוד לבוא עם ציוד עמיד לכל תנאי מזג האוויר השונים. עוד על ציוד לטרקים - בקישור הזה.

מסלול הטרק

המסלול ה'קלאסי' אורך כ-6-7 ימים, אך ניתן לשנותו ולגוון, תוך שילוב טרקים נוספים באיזור, וטיולי צד קצרים של חצי יום ויום. מומלץ לתכנן מראש את המסלול כיוון שאין כפרים רבים באיזור (בניגוד למסלולי האנאפורנה והאוורסט).

יום ראשון – קטמנדו לדונצ'ה (Dhunche) – ההגעה לנקודת ההתחלה של הטרק, בכפר דונצ'ה (גובה – 1900 מ') מתבצעת בנסיעה של כ-8 שעות מקטמנדו. הנסיעה קשה וקופצנית, אבל כבר בשלביה האחרונים ניתן לראות את הנופים שמאפיינים את הטרק כולו. בשעות אחר הצהריים תגיעו לדונצ'ה עייפים, מומלץ להישאר בלילה הראשון בכפר, בו אפשר להצטייד באוכל וחטיפים להמשך.

יום שני – דונצ'ה לסינגומפה (Shin Gompa) / ת'ולו סייברו (Thulu syabru) – מפה מתחילים יומיים או שלושה של עלייה תלולה לאגמים עצמם. ניתן לבחור ביום הראשון בשני מסלולים: הראשון, שבסופו מגיעים לסינגומפה (גובה 3,300 מ') אורך כ-5-6 שעות וכולל עלייה אימתנית של כ-1400 מ' לאורכו. ההליכה קשה אך מתגמלת דרך נופים יפים ויערות ירוקים. המסלול השני הוא הליכה לת'ולו סייברו במשך כ-5 שעות, והשלמת ההליכה לסינגומפה ביום שאחרי (עוד 4-5 שעות), ובכך לפצל את העלייה הקשה לשני ימי הליכה נינוחים. המסלול מת'ולו סייברו לסינגומפה אינו פופולארי, ולכן מומלץ ללכת בו בזהירות כיוון שקל לטעות בשבילי ההליכה במקום.

יום שלישי – סינגומפה ללאורבינה (Laurebina) / גוסאיקונדה (Gosaikunda) – בסינגומפה תתקלו בדילמה, האם ללכת כ-3 שעות בסה"כ ולעצור בלאורבינה יאק, כפר קטן הנמצא בגובה 3,900 מ', או להסתכן במחלת הגבהים ולטפס עד לאגמים הנמצאים בגובה 4,390 מ', ובכך להשלים עלייה של כאלף מטרים ביום אחד. ההליכה עד ללאורבינה מתבצעת בחלקה הגדול בתוך יער עבות המסתיר את הנוף, אך לאחר היציאה מהיער ניתן להבחין בעוצמתו של רכס הלנגטאנג הנשקף מצפון, ובראשו הר לירונג. ברי מזל במיוחד יראו ביום טוב אפילו עד טיבט!
 העלייה מלאורבינה עד לאגמים אורכת כשעתיים-שלוש שעות, שבסופם תגיעו לאגמים הראשונים במסלול. שם גם תמצאו את הגסטהאוסים של הכפר גוסאיקונדה. למגיעים בשעה מוקדמת – מומלץ לצאת לטיול סביב האגמים עצמם, בעיקר בשעות השקיעה. חשוב מאוד לשים לב לסימנים של מחלת גבהים כשאתם מגיעים לאגמים, ובמידת הצורך לעצור ליום או יומיים של מנוחה, ובמקרה קיצון אף ירידה בהולה מהטרק וטיפול רפואי.

פנורמה מרהיבה בטרק האגמים הקפואים. צילום: חן הראל

יום רביעי – האגמים, הפאס וגופטה (Ghopte) - קמים קצת לפני הזריחה כדי לראות את האגמים מתעוררים לחיים בתצוגה צבעונית מדהימה ויחודית של קרני השמש. ישנם כ-10 אגמים בגדלים שונים סביב הגסטהאוסים, והם נגישים באמצעות שבילים שנפרצו על ידי המקומיים. בין האגמים תראו את זרימת הנהר המספק להם מים, וקופא גם הוא בשיא החורף. היזהרו כשאתם חוצים את זרמי המים, במיוחד בעונה הקפואה כאשר האדמה כולה חלקלקה ביותר.

 אחרי כשעה-שעתיים סביב האגמים, ממשיכים לפאס בהליכה של כשעה וחצי הרצופה באגמים רבים ופסגות מושלגות מכל עבר. בין האגמים תוכלו לראות את נהר הטרישולי זורם לאיטו, עד שתגיעו לשיא הגובה של הטרק, לאורבינה פאס בגובה של 4,610 מ'. מהפאס נשקפים אגמים רבים מצד אחד ועמק רחב ידיים מצידו השני. אחרי מנוחה קצרה, תמשיכו במסלולכם לכיוון העמק, עד שתגיעו לכפר קטן בשם גופטה (גובה 3,560 מ'). הדרך לגופטה מתעתעת, בעוד אתם חושבים שאתם הולכים לרדת ברוב ההליכה, תגלו שזו רצופה עליות וירידות במשך כ-4 שעות, כמו שאומרים המקומיים 'This is the Nepali system'...חלק זה במסלול נחשב לקשה ביותר (יותר קשה מהעליות) עקב הירידה החדה לאחר הפאס ותנאי המסלול שאחריה, ולכן מומלץ להקציב לו זמן רב ולעשות אותו בצורה רגועה.

יום חמישי – גופטה לקוטומסנג (Kutumsang) - את הבוקר תפתחו בעליה קצרה לפאס בשם ת'ראפטי (גובה 3,690 מ', ניתן לישון גם בת'ראפטי במקום בגופטה), שלאחריו תמשיכו בירידה תלולה לכיוון אזור המכונה 'הלמבו', המשכו של טרק האגמים, לכיוון דרום ועמק קטמנדו. ההליכה מת'ראפטי עד לקוטומסנג מתבצעת בשטחים חקלאיים בחלקם, בהם שולט הצבע הירוק, מגידולי תירס דרך טרסות אורז יפהפייות ושדות מרעה של יאקים, פרות ועזים. קוטומסנג (גובה 2,440 מ') הוא כפר המורכב כמעט אך ורק מגסטהאוסים, שחלקם נסגרים ונפתחים בהתאם לעומס המטיילים.

יום שישי – קוטומסנג לת'נקונה בהנג'יאנג (Thankune Bhanjyang) – ההליכה ביום זה יכולה להיות מבלבלת במיוחד, כיוון שהמסלול אינו מסומן ברוב הדרך, העוברת בשדות ובין כפרים מקומיים. בתחילתה של הדרך ניתן למצוא מקום מפתיע, בדמות גסטהאוס הנקרא 'Thodong Lama Lodge', המציע, מעבר לחדרי שינה גם מידע רב על טיולים באיזור בשפות רבות (אנגלית, צרפתית גרמנית ועוד). חדרי השינה אינם פעילים לאורך כל העונה, אך הגסטהאוס פותח את שעריו למטיילים סקרנים באופן רצוף גם כאשר אינו מציע לינה. לאחר כ-6-7 שעות הליכה נינוחות, תגיעו לת'נקונה בהנג'יאנג (גובה 2,200 מ'), כפר קטן שממנו אפשר להגיע באוטובוס לקטמנדו (האוטובוס יוצא ב-13:00, כ-3 שעות נסיעה, תלוי בתנאי הדרך).

 ניתן להמשיך את הטרק למעשה בהליכה עד לקטמנדו, תוך כניסה לשמורת שיוופורי, דרך הכפרים צ'יסאפני (Chisapani) וסונדריג'אל (Sundrijal). הכניסה לשמורה מתבצעת בצ'יסאפני, וכוללת דמי כניסה נוספים בסך כ-250 רופי. את ההליכה לצ'יסאפני ניתן להשלים ביום השישי, וביום השביעי להגיע עד לסונדריג'אל (וכתלות ברצון שלכם – גם לקטמנדו בנסיעה קצרה במונית). פרטים נוספים על האזור ניתן לקבל בכתבת "עפתי" עמק קטמנדו.

לישון

כמו ברוב הטרקים בנפאל – השינה מתבצעת בגסטהאוסים הפרוסים לאורך המסלול ומציעים חדרים פשוטים של 2-4 מיטות בדרך כלל. אין הבדלים מהותיים בין הגסטהאוסים ברוב הכפרים ומומלץ להתמקח עם הבעלים על המחיר, במיוחד מחוץ לעונה, אז גם ניתן לקבל הנחות על הלינה והאוכל של עד 50%. במקרה ותתבקשו לשלם, לרוב טווח המחירים ינוע בין 100 ל-300 רופי לחדר זוגי ללילה.
 בחלק מהגסטהאוסים יש חימום בחדרי האוכל אך לא בחדרי השינה, בהם לרוב מוצעות שמיכות עבות שעוזרות להעביר את הלילה. מומלץ להצטייד בשק שינה טוב לפני היציאה לטרק, כיוון שבלילות הקרים בכפרים הגבוהים גם השמיכות לא יספיקו, ולעיתים יהיו מעופשות ולא ראויות לשימוש. אל תצפו למקלחות חמות, אך בחלק מהמקומות כן תוכלו למצוא דליים של מים חמים איתם ניתן לרחוץ את הגוף (וזה לא נורא כמו שזה נשמע...).

לאכול

המנה הבסיסית ביותר בטרק, ובנפאל בכלל היא הדל-באט, מנה המורכבת מצלחת המחולקת לארבעה חלקים – אורז, מרק עדשים סמיך, קארי תפוחי אדמה וירקות מוחמצים. דל-באט היא מנת טרקים אולטימטיבית בגלל אופן הגשה – מילוי חוזר של הצלחת עד שהסועד שבע, מושלם לאחר יום הליכה מחיר הדל-בט נע בין 150 רופי בכפרים הנמוכים ועד 550 סביב האגמים והפאס ומשמש גם כמעין מדד לבחירת מקום הלינה על פי מחירו.

בטרק האגמים הקפואים. צילום: נעם טיראן

ברוב הגסטהאוסים ניתן למצוא מגוון רחב למדי של מנות בתפריט – אך אל תתנו לשמות המערביים להטעות אתכם. הפיצות וההמבורגרים לא דומים לאלו שאתם מכירים, וכך גם שאר המנות. לרוב עדיף להתמקד באוכל המקומי מכיוון שהמקומיים יודעים לבשל אותו ברמה טובה יותר. גם על מחירי האוכל ניתן להתמקח מחוץ לעונה.

מים – קל מאוד למצוא מקורות מים לאורך המסלול (ברזים בכפרים ובגסטהאוסים ונחלים הזורמים לאורכו), אך חשוב מאוד לטהר את המים טרם שתייתם תוך שימוש בתכשירי יוד/כלור שניתן לקנות בקטמנדו, על מנת למנוע מחלות. מומלץ לטייל בכל עת עם שני בקבוקי 1.5 ליטר מלאים, שאמורים להספיק לכל יום הליכה.

טרקים נוספים

איזור שמורת הלנגטאנג משופע באופציות לטרקים שונים, חיבור הטרקים וסטייה מהמסלולים הקלאסיים. הטרקים האלו פחות פופולאריים מאחרים, אך יופיים לא נופל בהרבה.

טרק ה'לנגטאנג' – מצפון לאגמים נמצא רכס הלנגטאנג, מהבולטים בהימלאיה הנפאלית. הטרק ברכס הוא ברמת קושי דומה לאגמים, והנופים בו הם בעיקר של פסגות מושלגות ועמקים אדירים. הדרך הפופולארית לשילוב בין הטרקים הוא עליה לשיא טרק הלנגטאנג, ופניה ממסלול החזרה לכיוון סינגומפה. למידע נוסף היכנסו לעמוד טרק הלנגטאנג ב"עפתי!" >>

טרק ה'הלמבו' – בסיומו של טרק האגמים ניתן להתחבר לטרק זה, הנחשב פשוט וקל יותר ולהגיע כמעט עד קטמנדו. הטרק מתחיל בת'ראפטי בפיצול מהשביל הראשי, ומגיע עד לסונדריג'אל, כ-30 ק"מ צפונית לקטמנדו. הטרק עובר ברובו בגבעות ירוקות וטרסות אורז, ועובר בכפרים אותנטיים רבים בהם ניתן לראות את חיי התושבים. את חויותיו של מטייל אחד שעבר הרבה במעט ימים באזור ניתן לקרוא כאן.

טרק מורשת ה'טאמאנג' – ממערב לדונצ'ה נמצאת העיירה גולג'ונג, ממנה מתחיל טרק יחודי דרך כפרי מיעוט הטאמאנג המאכלסים את האיזור. הטרק, בדומה לטרק ההלמבו מאופין בגבהים נמוכים ובגבעות ירוקות רבות, כאשר עיקר החוויה הוא המעבר בכפרים ושהייה עם המקומיים. קצת על הטרק ניתן לקרוא כאן.

אירועים ומועדים

ג'אנאי פורנים (Janai Purnim) באמצע אוגוסט - האגמים הם אתרים קדושים להינדים ובחודשי הקיץ עולים הינדים רבים מהודו ונפאל לרגל אליהם ורוחצים במימיהם הקדושים. על פי המסורת, האגם הגדול נוצר לאחר שהאל שיווה בלע רעל על מנת להציל את העולם. כדי להציל את עצמו ממוות, חפר שיווה בהר עד שהגיע למים ושתה אותם עד שנשטף הרעל מגופו והוא ניצל. שימו לב שתקופה זו לא חופפת לעונות הטרקים המסורתיות, כיוון שהמונסונים נמצאים בשיאם, ולכן לא מומלץ במיוחד להצטרף לפסטיבל זה.

איך להגיע

הדרך המובילה להגיע לנקודת התחלת הטרק בדונצ'ה מקטמנדו היא באוטובוס המקומי. האוטובוס יוצא לדונצ'ה וסייברו-בסי (נקודת ההתחלה של טרק הלנגטאנג) בשעות הבוקר המוקדמות, ומגיע אחר הצהריים לדונצ'ה, בנסיעה האורכת כ-8 שעות בהתאם לתנאי הדרך ומזג האוויר. מומלץ לרכוש כרטיסים מראש בסוכנויות הטיולים בקטמנדו, בעלות של כ-600 רופי. אפשרות אחרת היא לשכור ג'יפ בקטמנדו לדונצ'ה דרך סוכנויות הטיולים, אך העלות גבוהה (יכול להגיע ל-10000 רופי ל-6 אנשים, למרות שאפשר גם להתמקח).

מזג אויר

מזג האוויר בנפאל מתאים לטרקים בשתי עונות מרכזיות – ספטמבר עד נובמבר ומרץ עד מאי, ובשתי העונות ניתן לטייל בטרק זה. מומלץ לטייל בסוף אפריל, כאשר האגמים עודם קפואים בחלקם, אך ניתן לראות את צבע המים באגמים הנמוכים יותר. בחודשים דצמבר-פברואר הקור לא מאפשר הגעה לרוב המסלול, בעוד החל מסוף חודש מאי ערפילים משתלטים על המסלול והמונסונים הופכים את ההליכה לקשה מאוד בשטח בוצי. בכל עונה, מומלץ לצאת בשעות הבוקר המוקדמות כיוון שמזג האוויר נוטה להיות ערפילי משעות הצהריים ומקשה על הראות.

המלצת זהב

איזור האגמים הוא השיא של הטרק, אם יש לכם זמן והגובה לא מפריע לכם, מומלץ לבלות סביבם יום שלם, לחקור את השבילים הצדדיים ולהיחשף לנופים יחודיים ומדהימים במקומות שאליהם מעטים מגיעים. אמיצים באמת גם יתפתו לטבול במים הקפואים של אחד האגמים – שימו לב שהדבר מסוכן מאוד!

נותני שירותים

 • לשכת תיירות – ניתן להיעזר במידע בסוכנות הטיולים הממשלתית המנפיקה את ה-TIMS והפרמיטים, שנמצאת במרכז קטמנדו. כתובת: IMPACT Building, Maitighar, Kathmandu. טלפון: 977-1-422359.
 • משטרת התיירים – בכניסה לשמורת הלנגטאנג תתקלו במחסום של צבא נפאל ושל רשות הטיולים הנפאלית, בה יבדקו הפרמיטים שלכם, וכך גם ביציאתכם מהשמורה מעט לאחר הכפר קוטומסאנג.
 • חברות טיולים – רוב חברות הטיולים בנפאל יוכלו לסייע לכם ביציאה לטרק (הצטיידות, פורטרים, מדריכים וסיפורי דרך מפורטים). אלו הסוכנויות הבולטות:
 1. סוכנות "שי" (Shai River Rafting) ממוקמת בפוקרה, בסמוך לאגם ובקטמנדו במרכז התאמל . טלפון: 977-1-4700466, 4701472. אתר אינטרנט: www.raftinginnepal.com.
 2. סוכנות "סוויסה האדום" (Mountain Way Trekking) ממוקמת בפוקרה בסמוך לאגם ובקטמנדו במרכז התאמל בבניין בנק אוף קטמנדו, טלפון: 977-1-4701410,4701420. אתר אינטרנט: www.swissatravel.com.np
 3. סוכנות "סוויסה הצהוב" (Raging River Rafting) ממוקמת בפוקרה בסמוך לאגם, ובקטמנדו במרכז התאמל בבניין מלון Journey Home. טלפונים: 977-1- 4700872, 4701752, 4701283. אתר אינטרנט: www.swissatravel.com
 • כסף – לאורך הטרק לא ניתן להחליף או להוציא כסף, ולכן מומלץ להיערך מראש ולהוציא מספיק כסף בקטמנדו. ההוצאה היומית הממוצעת לאדם היא סביב 1000-1300 רופי ליום, כולל אוכל ושינה. בכל מקרה, כדאי להביא יותר כסף ממה שאתם מתכננים להוציא ליתר ביטחון.
 • בית חולים – לאורך הטרק אין תחנות טיפול רפואי בכלל, ובמקרה של פציעה משמעותית פינוי יתבצע לקטמנדו, לרוב בתיאום מול הרשויות המקומיות וסוכנויות הטיולים. לא ניתן לרכוש תרופות לאורך הטרק וחובה להצטייד בתיק עזרה ראשונה מראש.

מה הכי לא כדאי

לא כדאי לרוץ בטרק. יהיו ימים שתלכו רק שעות ספורות, אבל הנסיבות מצדיקות את זה. עלייה מהירה מדי יכולה לגרום למחלת גבהים, וירידה מהירה מדי תפגע לכם בברכיים שיכאבו מאוד גם ככה. תזכרו גם שזו כנראה הפעם היחידה שתהיו במקום, ובהחלט עדיף לקחת את הזמן ולהינות מהנוף המדהים הזה.

בטיחות ואזהרות

הסכנה הבריאותית המרכזית בטרק היא מחלת הגבהים (לקריאה נוספת). מומלץ להתייעץ לפני היציאה לטרק עם סוכנויות הטיולים לגבי קצב העלייה המומלץ ולבחון במפה את הגבהים אותם אתם צפויים לעבור בכל יום. כלל הברזל הוא לא לישון במקום הגבוה ביותר מ-500 מ' מהישוב הקודם בו ישנתם. במידה ואתם חשים באחד מהסימפטומים, הפתרון הראשון הוא לעצור. במידה והסימפטומים לא חולפים, יש לרדת לגובה נמוך יותר. במידה והמחלה לא חולפת, מומלץ לפנות לטיפול רפואי.
בשולי עונת התיירות צריך להיזהר מפגעי מזג האוויר – קור קיצוני בחורף, וגשם שוטף בחודשי הקיץ. לפני היציאה לטרק מומלץ להצטייד בציוד חם (כבד, אבל שווה את זה) ובהגנה ראויה מגשם לגוף ולתיק (אפשר למצוא בקטמנדו פונצ'ואים שיגנו על שניהם). בכל השנה מומלץ ללכת בזהירות בזמן הערפל, כיוון שהראות יכולה להיות מוגבלת מאוד.
בעבר היו דיווחים על מורדים מאואיסטים שעוצרים מטיילים ודורשים מהם תשלום על מנת לעבור בחלק מהדרכים, אך הדבר לא נפוץ בשנים האחרונות
 כמו-כן, ישנם מטיילים שדיווחו על אלימות מצד בעלי גסטהאוסים, בעיקר בשיא העונה העמוס עקב רצונם לדרוש כסף נוסף מעבר למה שסוכן וכו'. מומלץ להתייעץ עם מטיילים נוספים וסוכנויות הטיולים לגבי גסטהאוסים מומלצים ובכל מקרה להימנע מלהיכנס לעימותים.

למידע נוסף והמלצות ממטיילים היכנסו למערכת הטיפים >>

 על מנת לשמור על יופי האיזור, הטבע, הצמחיה ובעלי החיים במקום, מומלץ להמעיט בקניית בקבוקים, לא להשאיר זבל בתוך השמורה ולא להוציא ממנה את מה שהיה כשהגעתם.

קישורים רלוונטיים

 • במידה ומדובר בטרק ראשון בנפאל או טרק ראשון בכלל, שווה קודם כל לקרוא את הכתבה הבאה.
 • אתר הגסטהאוס הייחודי ביותר בטרק, מציע מידע רב על האיזור ועל האירוח בגסטהאוס עצמו: thodonglamalodge.wordpress.com
 • אתר איגוד סוכנויות הטיולים הנפאלי – עם מידע שימושי על מסלולים רבים ובהם טרק האגמים: www.taan.org.np
 • אתר המכיל מידע כללי על האזור: www.visitnepal.com
 • גוגל מפות מציע תצלום אוירי ומפה של האזור, עם סימון שביל ההליכה של הטרק: goo.gl/maps/j5dIt.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על הימאליה