מנפאל ללהסה ומה שבדרך

רבים מן האתרים המעניינים ביותר בטיבט נמצאים על הדרך בין הבירה המהוללת- להסה, למדינה בצד השני של ההימאליה- נפאל. בפרק זה תתואר דרך ההגעה מנפאל, כמו גם אתרים מרשימים על הדרך. האתרים יתוארו על פי סדר הופעתם למגיעים מנפאל, אך ניתן לבנות על פיהם גם מסלול הפוך (מלהאסה לקטמנדו), ומסלולים מעגליים שיוצאים וחוזרים אל הערים הגדולות שבדרך.
אפרת המר וגולשי פורום אסיה: לינה, צביקה ותאי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מנפאל ללהסה ומה שבדרך
Depositphotos/Empty Vectorist

רוב האתרים המעניינים ביותר בטיבט נמצאים על הדרך בין הבירה המהוללת - להסה, למדינה בצד השני של ההימאליה - נפאל. האתרים יתוארו על פי סדר הופעתם למגיעים מנפאל אך ניתן לבנות על פיהם גם מסלול הפוך (מלהסה לקטמנדו), ומסלול מעגלי שיוצא וחוזר אל הערים הגדולות שבדרך.

למגיעים מנפאל - קטמנדו (Kathmandu)
סידורי פרמיט לטיבט (מעודכן לסוף 2004): המעבר לסין-טיבט מנפאל הוא מעבר ייחודי עקב המצב הרגיש השורר בין הסינים לטיבטים. הסינים לא מאשרים מעבר לטיבט עם ויזה אישית אלא עם ויזה קבוצתית, אותה יש להוציא בקטמנדו ולהצטרף לקבוצה העושה את המסע (בג`יפ או במיניבוס) בן חמשת הימים מקטמנדו ללהסה.

 הפרמיט הוא דף נייר עליו מצויין Group Visa ותחתיו רשימת השמות שהויזה כוללת. (חשוב!) אם ברצונכם לטייל לבדכם בטיבט, או להמשיך לסין, או לעשות כל דבר שיגרום לכם להפרד מהקבוצה איתה הגעתם, אנא ודאו כי על הויזה הקבוצתית מופיע שמכם בלבד, יחידי- דבר שניתן לבקש מהסוכנות המארגנת בקטמנדו). כל סוכנות מוציאה פרמיט בעל תוקף שונה: 15-30 יום, מומלץ לנסות להוציא את הפרמיט הארוך ביותר האפשרי, סתם, אם תרצו להישאר יותר ממה שתכננתם, והגיוני שזה יקרה.

 את המסע המאורגן ללהסה ניתן, כפי שהוזכר לעיל, לעשות בג`יפים או במיניבוסים, כאשר הנסיעה במיניבוס זולה במקצת. כל הסיפור, כולל לינה בחדרים משותפים (3-4 מיטות), ארוחת בוקר ביום הראשון (עדיין בנפאל), הנסיעה עצמה והפרמיט לטיבט מסתכם ב- 140-180 $. הבדלי המחירים תלויים בסוכנות, אורך הפרמיט, כלי התחבורה הנבחר וכו`.

לתחילת הכתבה


המסלול
קיבלתם את הפרמיט המיוחל (חתיכת נייר עם חותמת אדומה), הכנסתם אותו יפה לדרכון שלא ילך לאיבוד, ארזתם את התיקים שלכם, שלמתם את החוב המצטבר לבעל הגסט האוס בקטמנדו וקמתם ממש מוקדם בבוקר. באור ראשון מתייצבים כמה אוטובסים בשולי הטאמל (רחוב התיירים בקטמנדו) ואוספים לתוכם את המטיילים לגבול הטיבטי. שינה טרופה ותתעררו להפסקת ארוחת בוקר על הדרך.

 לאחר כ-5 שעות נסיעה מגיעים לעיר הגבול הנפאלית קודרי (Kodari). לאחר ארוחת צהרים קצרה והחלפת כספים מהירה אצל ספסרית זו או אחרת (ניתן להתמקח על השער, לא להכנע). תאספו את חפציכם ותעברו במסע רגלי את הדרך העולה אל הדגל הסיני (בדיקת חום גוף קצרה ואתם כמעט בסין...). עליה ארוכה אל כלי התחבורה הטיבטים המחכים לכם בצד השני, נסיעה של כחצי שעה תביא אתכם למעבר הגבול עצמו, בעיר הטיבטית-סינית זהנגמו (Zhangmu). שם תעמדו בתור להחתמת הדרכונים על ידי שוטרי גבול סינים מצוברחים לרוב, תעברו את הגבול שמחים ומאושרים ותתמקמו במלון שיסדרו לכם מהחברה. כאן יעבור הלילה הראשון שלכם בטיבט.

 ביום השני תעלו על כלי התחבורה הטיבטים, נהגים עם כפפות לבנות ישבו סוף סוף בצד הנכון של הרכב (צד שמאל) ותפליגו לכם צפונה. היום השני הוא יום נסיעה ארוך של 12 שעות בו עוברים שני מעברים גבוהים 5050 מטר ו-5200 מטר. נושמים עמוק וגם רואים את האוורסט (כ-100 ק"מ בקו אווירי). ישנים בעיר lahtse. ביום השלישי קונים לחמניות בבוקר ומיני מתיקה. זהו יום נסיעה קצר לעיר שיגאטסה (shigatse), אליה מגיעים בצהריים ומבלים את שאר היום בשיטוט בעיר וביקור באתרים.

 ביום הרביעי נוסעים כשלוש שעות לעיר הבאה גיאנטסה (Gyangtse), גם שם שאר היום עובר בשיטוט וביקור באתרים בעיר היפה הזו, שהנוף הנשקף מממבצריה הוא מדהים. ביום החמישי למסע יוצאים מוקדם בבוקר לנסיעה ארוכה של כ-10 שעות (לפחות, עד שיסדרו את הדרכים הבוציות והמשוקשקות) שבסופן מגיעים לבירה הקדושה להסה (Lhasa) לעת ערב. מתמקמים בבית מלון לבחירתכם.

 לאורך דרך הידידות נמצאים כמה אתרים מעניינים במיוחד שכדאי לעצור בהם, בין אם זהו רק טיול מעגלי בטיבט ובין אם אתם בנסיעה מנפאל ללהסה או להפך, להלן הפרטים:

לתחילת הכתבה

מחנה הבסיס של הר האוורסט -  Everest Base Camp
 הר האוורסט הוא אחד ההרים היחידים שקיבלו גם שם אירופאי המכסה על שמם המקומי המקורי זה מאות שנים (במקרה זה: Jomolangma, להבדיל משמו הנפאלי: סאגרמאטה). ההר Everest נקרא על שמו של הסוקר הטריגונומטרי הגדול שמדד את גובהו ב-1865- Sir George Everest. מאז הספיקו רבים להעריך את גובהו ואף לטפס אל הפסגה הגבוהה בעולם, 8,848 מטר (או כמו שנמדד בעזרים לווייניים ב-1992- 8,846 מטרים בלבד). אל מחנות הבסיס של האוורסט מהצד הטיבטי (המדרונות הצפוניים של ההר) ניתן להגיע ברכב (בדרך משוקשקת להחריד). בניגוד לצד הנפאלי, אליו ניתן להגיע רק בטיסה או ברגל, עקב תלילותו של המדרון הדרומי. כך שאפשרי, מקובל ומאוד מאוד מרשים לעצור לכמה שעות, או להעביר את הלילה במחנה הבסיס (סטיה קטנה מהמסלול המתוכנן), תחת הקרחון הגולש ישירות מההר הגבוה בעולם. הנוף על הבוקר שווה הכל. הגעה למחנה הבסיס נעשית בדרך כלל בלנדקורזרים (ג`יפים, המושכרים בלהסה או כחלק מהעיסקה בדרך מנפאל ללהסה). ההר נמצא כ-100 ק"מ לדרך העוברת בין טינגרי לשגר (Shegar). מחנה הבסיס - נמצא בגובה של כ-5,400 מטר. דרושים כמה ימי הסתגלות לאוויר הדליל, אותם אפשר לעשות בטינגרי (Tingri) נמצאת בגובה 4,200 מטר. חשוב מאוד לזכור שעליה למחנה הבסיס מבלי להתאקלם יכולה להעמיד את המטיילים בסכנה גדולה של מחלת גבהים. ניתן לשהות בגסטהאוסים הנמצאים בכפרים הקטנים למרגלות מחנה הבסיס (הלינה בהם בדרך כלל יקרה יותר), או ללון באוהלים במחנה הבסיס (נא לדאוג לביגוד חם). כדאי לבקר במנזר Rongphu שממנו ישנה תצפית יפה על ההר (ישנה אפשרות לישון במנזר, אך במחיר יקר).

לתחילת הכתבה

לאטסה ( lhatse - לעיתים נקראת גם chushar) ושיגאטסה (Shigatse)
לאטסה היא עיר קטנה על הדרך הראשית בין מעבר הגבול הטיבטי-נפאלי לשיגאטסה (העיר השניה בגודלה בטיבט). יוצאות ממנה גם דרכים מערבה להר קאילאש הרחוק ודרומה לכיוון sakya. ניתן למצוא בה גסטהאוסים אך קשה למצוא שם מקום עם מים זורמים בכדי להתקלח. גסטהאוס מומלץ: Tibetan Adventure GH. לצמאי המקלחת יש מעיינות חמים כ-10 ק"מ מהעיר לכיוון שיגאטסה, גם זה שווה עצירה.

שיגאטסה - העיר השניה בגודלה (ובחשיבותה) בטיבט והבירה ההיסטורית של ה-Tsang. כמו כן ידועה כמשכנו של הפנצ`ן לאמה, המשרת כראש המנזר הגדול בעיר. חוץ מחשיבותה הדתית היתה שיגאטסה תמיד חשובה מבחינה אסטרטגית כיושבת על הדרך הראשית בין להסה לנפאל, משמשת יעד מסחרי ראשי ובירה של ממלכה חזקה. על גבעה בצפון העיר מצויים שרידי המבצר הגדול משם ניהלו מלכי Tsang את ממלכתם. חוץ משרידי המבצר מוקפים דגלי התפילה, שרק מרמזים על התהילה הגדולה שנושאה העיר בעברה, מנזר Tashilhunpo הוא הנקודה המרכזית והחשובה ביותר בעיר. (הכניסה למנזר כ-50 יואן). המנזר נבנה ב-1447 ואכלס בעבר מעל 4000 נזירים. כיום יש כ-600 בלבד. במנזר נמצא פסל בודהה ענק (27 מטר - מהגבוהים בעולם) ואולם רחב לכינוסים בו נמצא קברו של הפנצ`ן לאמה הרביעי ועליו פלטה של זהב ותכשיטים במשקל הקרוב ל-100 ק"ג. קיים עוד מנזר קטן יותר ששייך למסדר הכובעים הצהובים, שהדאלי לאמה עומד בראשו. מאחר והמונגולים תמכו במסדר זה, הדאלי לאמה שהנהיג ואתם הפך למנהיג הדתי הראשי של כל הטיבטים ולהסה, המרכז של אותו מסדר, הפכה לברה הטיבטית. לעומת זאת המסדר המקביל (הכובעים האדומים) הונהג על-ידי הפנצ`ן לאמה ושיגאטסה, בירתו, נותרה מספר שתיים ברשימה. בשיגאטסה תוכלו למצוא גסט האוסים נחמדים עם מקלחת חמה (Tenzin Hotel), בנק להחלפת כספים (Bank of China), מסעדות ביתיות, שווקים, אינטרנט ומשרד משטרה - PSB, אם מישהו צריך להאריך במקצת את שהותו או לרכוש אישורים לטיול בחלקים המזרחיים והמערביים של טיבט.

לתחילת הכתבה

סקיה - sakya
סקיה היא עיר מנזרים היסטורית המתקשרת, אולי יותר מכל הערים בטיבט לשושלת Tsang, ועצם היותה מרכז דתי גדול מעצים בה את האווירה הטיבטית החיה שהיתה בארץ לפני הכיבוש. העיר היא תחנה מעניינת בדרך ומומלץ לעצור בה ליום או יומיים. נמצאים בה שני אזורים נרחבים המוגדרים על ידי מנזרים. המנזר והמקדשים בחלק הצפוני והמנזר בחלק הדרומי המופרדים על ידי נהר Trum-chu. ניתן להגיע לסקייה באוטובוסים משיגאטסה (אחת ליום או יומיים) וכן על הדרך מלאטסה (כ-3 שעות נסיעה). המקדשים בחלק הצפוני היו הראשונים להיבנות, ביניהם העתיק ביותר הוא מקדש Gorum שנבנה ב-1073 וממוקם מצפון מזרח. רוב חלקי המקדשים הושמדו ב-1960 עת הכיבוש הסיני, אך יש עדיין כמה אולמות וקפלות משוחזרים היטב ושווים ביקור. מספרים שארמון ארבע הקומות Zhitok Podrang ומקום משכנה המאושר של המנטרה הסודית (Sangak Dechenling) הם בלתי נשכחים ומשרים אווירה מיוחדת מאוד. על הגדה הדרומית של הנהר שולט המבצר הגדול Lhakhang Chenmo המופיע גבוה מעל למבני הלימודים והארמונות. המנזר הפנימי מוקף חומה מרשימה ומכיל אוסף גדול של פרטי דת טיבטיים ששרדו מאז ימי המלוכה בסקייה, כמו כן שרידי ספרים וחפצי דת שהיו במנזרים לפני ההחרבה הסינית בשנות החמישים. מומלץ לאכול צהרים במסעדה של המנזר שנמצאת בפינת הרחוב, יש להם מרק אטריות עם ירקות מעולה.

לתחילת הכתבה

גיאנטסה - Gyantse
 גיאנטסה היא עיר טיבטית מקסימה עם כמה מונומנטים מרשימים שישאירו אתכם שם לפחות ליום שלם. אחד מהם הוא מנזר Pelkhor Chode המיוחד. המנזר מוקף חומה הנמשכת על הגבעות שסביבו וסוגרת אותו בתחום עגול ומשונן. במרכז המתחם ממוקמים שלושה מבנים מרכזיים המשמשים לתפילות וכינוסים, המיוחד והמרשים שבהם הוא ה-Kumbum Chorten שנבנה במאה ה-15, מבנה פירמידי בעל 9 קומות ולפי המסורת הבודהיסטית, 108 חדרי תפילה קטנים. (כניסה 40 יואן). לא רחוק מהמנזר, ולמעשה בולט ממנו בהרבה בראש גבעה נישאה, יושב המבצר העתיק - Gyantse Dzong. העליה אליו שווה את הנוף עוצר הנשימה שנגלה ממנה כל הדרך (מלמעלה אפשר גם לראות את המנזר). לאורך הדרך בתוך המבצר, בין חדריו ומרפסותיו ניתן להתרשם משיחזור (משעשע משהו) של ישיבות האצולה הטיבטית והתעללות המלכים הטיבטים באיכרים ובפשוטי העם. בהחלט שווה ופוטוגני. (כניסה למבצר 30 יואן). לקניות והצטיידות לדרך, צאו מהרחובות הראשיים והסתובבו בסמטאות או בדרך למנזר, תמצאו מאפיות טובות ומקומות קטנים בהם האוכל זול וטעים.

לתחילת הכתבה

אגם יאמדרוק - Yamdrok Tso
אגם יאמדרוק, אחד האגמים המדהימים ביופיים ברמה הטיבטית, נחשב לאחד ממקורות המים העיקריים של הטיבטים ומאמינים כי אם יתייבש, תעלם גם ההתיישבות מהרמה הגבוהה בעולם. הדרך הראשית מגיאנטסה ללהסה עוברת לצד שפתו הצפון מערבית של האגם ומגלה נופים מרהיבים וצבעי מים מהפנטים של כחול וטורקיז. האגם נמצא בגובה של 4,488 מטר ועל אחד מתשע האיים שבו עומד מנזר, ובו סלע עליו טביעת רגלו של קדוש בודהיסטי. ניתן לעצור בדרך, ממערב לאגם, בעיר קטנה הנקראת Nangartse להצטיידות ולסיבוב במנזר Samading (כחצי שעה נסיעה משם), ממנו נשקף נוף נהדר של אגם יאמדרוק וסביבתו. המרחק ללהסה קטן, כמעט חמש שעות ואתם שם , אך למי שזמנו בידו מומלץ לבקר במנזר Samye, על הדרך.

לתחילת הכתבה


מנזר סמיה - Samye
מנזר Samye נמצא כ-100 ק"מ על הדרך מאגם יאמדרוק לכיוון העיר Tsetang ויושב על הגדה הצפונית של נהר ה-Yarlung Tsangpo. המנזר נבנה בין השנים 775-779, בימיו של המלך Trisong Detsen והיה המנזר הראשון בו הוסמכו נזירים טיבטים לבודהיזם בכל טיבט. זה נכון שכ-130 שנה לפני כן, כבר הקימו המלך Songtsen Gampo ואשתו מקדשים בודהיסטים בטיבט, אך אלו לא שרדו את התקפות מאמיני דת הבון, שהיתה אז הדת העיקרית והחזקה בטיבט.

 המלך Trisong Detsen לעומת זאת, הזמין בראשית כהונתו את Padmasambhava מהודו כדי להלחם בכוחות הרוחניים העוינים השוררים בטיבט וליסד את הבודהיזם. אותו נזיר מכובד, שנחשב לבודהה בפני עצמו, הסתובב בכל טיבט לשחרר ממנה את הרוחות הרעות, העביר את כל הטנטרות החשובות למלומדיו, התעמת עם השדים המקומיים על פסגת הר Hepori (ממזרח ל-Semya) והכין את האזור להקמתו של המנזר הבודהיסטי הראשון.

המבנים העתיקים ביותר כבר לא ממש קיימים, אחרי שספגו פגיעות במלחמות מקומיות, שרפות, רעידות אדמה וכיבוש סיני. אך הם תמיד שוחזרו מחדש על ידי מושלים, דלאי לאמות, פנצ`ן לאמות וממשלות טיבטיות שונות. המנזר לא שייך לכת ספציפית כמו שאר המנזרים בטיבט, אלה משמש את כל הזרמים הבודהיסטים.

 אל המנזר ניתן להגיע באוטובוס בוקר מלהסה (שאלו בסוכנויות או בגסט האוס). כשתגיעו תיווכחו כי הוא יושב בעמק רחב מוקף בהרים צבעוניים, ריבועי שדות מעובדים וסטופות מחודדות. בקיץ נערכים באזור פסטיבלים צבעוניים, נתלות תמונות ענק צבעוניות וקרבות מחופשים נערכים ברחבות. זהו מקום נהדר להתבונן ביופי הקיצוני והמרתק של הרמה הטיבטית, לנשום כל מולקולת חמצן שאפשר ולתפוס שלווה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

דילים לחופשה המושלמת

כתבות מומלצות עבורך על אסיה

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם