על החלק הראשון של הטיול תוכלו לקרוא כאן:

יום 4: דרך הטרולים + דרך הנשרים והפיורד גיירנגר

הבוקר מתחיל ערפילי ומעט גשום, מה שמוסיף חן ואוירה למקום היפהפה הזה.

אוכלים ארוחת בוקר טובה ומתארגנים ליציאה.

נוסעים לפגוש את צוות הרכב השלישי ב- Kristiansund ויוצאים יחד לדרך.

קריסטיאנסונד היא עיר נמל תיירותית של כ-22,000 תושבים,עם מסעדות, פאבים וחנויות רבות. הייתה ידועה כבירת תעשיית הבקלה המלוח המיובש- ה-Klipfish. כיום מהווה בסיס לפעילות הגז והנפט בים הצפוני. בעלת חברת האופרה השנייה בגודלה בנורבגיה ,המעלה 100 הופעות בשנה.

ממשיכים בנסיעה ל-MOLDE – 72 ק"מ –כשעה ורבע.

ומעבורת SOLSNES - AFARNES 15 דק' שייט ,יוצאת כמעט כל חצי שעה.

(מחיר: רכב-74, מבוגר- 29, ילד-15 NOKׂ)

עוד כחצי שעה 32- ק"מ מביאים אותנו אל העיירה היפה- - dalsnesאנדלסנס

עיירה קטנה ויפה בקצה הפיורד רומסדאל (Romsdalsfjord), לרגלי הרים גבוהים, מרכזו של מחוז רומסדל (Romsdal), מרכז מידע לתיירים נמצא בתחנת הרכבת של העיירה, בסמוך לנמל .יש חניה גדולה ויש גם סופרמרקט שאפשר להצטייד בו (קנינו באופטימיות רבה מצרכים לפיקניק למרות הגשם שזירזף לו !) בקיץ אמור להיות גם שוק מקורה. עכשיו קיץ, ולא היה..

בצהריים מתחילים להעפיל אל -"דרך הטרולים" Trollstigen - ,- חלק מכביש 63 המחבר את אנדלסנס לפיורד גיירנגר, כביש צר מאוד המתפתל ומטפס בתלילות ובשיפוע חד דרך 11 פיתולים אל המצוק של מפל סטיגפוסן . תנועת אוטובוסים מורשית רק בירידה, עדיין יש מפגשים מפחידים ומסוכנים . הדרך הוכרה כדרך תיירות לאומית. הדרך סגורה בחורף בשל השלגים.

ראשית הדרך בעמק ירוק מקסים כשברקע הרים מושלגים, לאורך מי הנהר השוטפים היורדים ממפל סטיגפוסן (Stigfossen) למעלה. בתחתית העמק , בנקודת חניה מסודרת, פונים למסלול רגלי קצר אל גשרון תלוי מעל המיים הדוהרים. לאורך כל הדרך יש שביל הליכה רגלי- הבעיה שאין מקומות עצירה להשאיר את הרכב לכן לא כדאי לפספס נקודה זו.

מתחילים לטפס בזהירות במעלה דרך הטרולים. הדרך מזמנת כמה מפגשים לא פשוטים עם אוטובוסים, גלגלים תלויים באויר והרבה מתח.. יחד עם זאת הכל יפה כל-כך ! אין ספק שהנקודה בה חוצים את גשר האבן הצר עם המפל הלוי מעל ומתחת תוריה רושם רב!

מרכז מבקרים חדש ומעוצב נפתח ביוני 2012 בפסגת הדרך, ליד המפל הנופל מגובה 180 מ' .

מסלול הליכה יוצא ממרכז המבקרים אל מרפסות תצפית המרחפות מעל דרך הטרולים ומהם ניתן לחזות בנוף מרהיב של הכביש המתפתל והעמק. כל זאת כמובן, בתנאי שיתמזל מזלכם ולא ישב על ההר ענן ערפל כבד כמו שלנו היה...העיצוב הארכיטקטוני הוא תענוג צרוף: הנורבגים אלופים בתכנון רגיש, מודרני ,עכשווי ומותאם לסביבה של כל נקודות התצפית בטבע- הן מבחינת חומרי הבנייה העמידים והן ברגישות וחשיבה על מינימום פגיעה בסביבה ועדיין השארת חותם מרשים.

מאוכזבים מעט מהערפל שגזל מאיתנו את הנופים ממרומי דרך הטרולים, מתחילים לרדת מעט מההר וכצפוי, הערפל מפנה מקום למרחבי אחו ירוקים עם אגמים קטנים זרועים, ואנחנו מוצאים את הנקודה המושלמת לפיקניק שלנו!

כ-20 ק"מ לאחר מרכז המבקרים gudbrandsjuvet –אתנחתא קצרה, מערכת גשרים ומעברים מעל מפלים- עם מעקות מעוגלים מעוצבים בכבדות- סטיה קטנה על הכביש.

למי שלא ראה מספיק מיים עד כאן. יש גם בית קפה קטן.

כשעה נסיעה ממרכז המבקרים מגיעים למעבורת LINGE - EIDSDAL  עשר דק' שייט , כל 20 דק'.

(מחיר: רכב-67, מבוגר- 28, ילד-14 NOKׂ) לשים לב לא לפנות צומת קודם למעבורת התיירותית!!!

בהמשך הדרך בכביש 63 מגיעים אל "דרך הנשרים"- ORNEVEIEN

24 ק"מ בין Eidsdal ו Geiranger-, הכולל 11 עיקולים בנוף יפהפה.

הדרך נפתחה רשמית בספטמבר 1955, וחיברה יבשתית את הכפר גיירנגר גם בחורף, אם כי הנסיעה בשלג היא אתגר רציני. בעבר היה איזור עיקול הנשר מקום מושבם של נשרים. כיום הוקמה ב"עיקול הנשר" -תצפית Ornesvingen יפהפיה ומרשימה המשקיפה על הגראנדפיורד (גייראנגר פיורד)שהוכרז ע"י אונסקו כשכיית חמדה עולמית.

התצפית כאילו תלויה בשמיים,העננים עוברים למטה בפיורד והמפל שמהעבר השני של הכביש מוסיף את פס הקול למראות המדהימים.

אחה"צ מגיעים למלון שעל שפת הפיורד גיירנגר .

לינה: - Geiranger – grand fjord hotel

בתכנית היום עוד רצינו לטייל באחד מאינסוף מסלולי הטיול המומלצים סביב גיירנגר, היוצאים מהכפר עצמו.

(מומלץ מסלול 2- למפל סטורסטן Storseten Fossen שניתן להיכנס תחתיו. כשעה ורבע טיפוס, 300 מ'.

בפועל, הגשם התחזק ונשארנו לאכול במלון להביט על הפיורד מהחלונות הפנורמים.

יום 5 : ארץ הפיורדים והקרחונים

יוצאים מוקדם יחסית, אחרי ארוחת בוקר כדי להספיק לעלות למעבורת להלסיט של 9:30.

מעבורת GEIRANGER- HELLESYT - כשעה ורבע שייט תיירותי ואמצעי תחבורתי כאחת.

(..8:00,9:30,11:00,12:30. מחיר: רכב-320, משפחתי- 630 מבוגר- 160, ילד-79 NOKׂ)

המעבורת להליסט (hellesylt) יוצאת אחת לשעה וחצי, לא ניתן להזמין מקום ,כדאי להגיע קודם.(אפשר גם "לתפוס תור" עם הרכב וללכת להסתובב..) בתור במהלך השייט נשקפים מפל שבע האחיות (Syr Stre), מפל המחזר(the wooer ) ומפל הינומת הכלה (Bride's Veil). המעבורת היא אטרקציה תיירותית ,יש כרוז שמסב את תשומת הלב למפלים, לחוות שננטשו בהרים וכו'. השייט מרגש, מרשים מאוד.

(כדאי להביא לחם לשחפים שמלווים את המעבורת לאורך השייט! הקטנה הוכתרה כמלכת השחפים של השיט!) לאחר כשעה ועשר דקות רגועות וקסומות, מגיעים לעיירה הליסט.

הלסילט HellesylT-

כפר קטן וקסום (כ-700 תושבים) השוכן על גדות סנילבס פיורד (Sunnylvsfjord), המשכו של גיירנגר פיורד.

ממש כשיוצאים מתחום מעגן המעבורות, נשפך מפל רחב ומרשים- מפל הלסילט. בכפר הקטן יש מלון ומסעדה, סופרמרקט, בית קפה ותחנת דלק.

משם ממשיכים דרך אגם הורינדאל ,האגם העמוק ביותר באירופה (514 מ') אל הפיורד הצפוני-נורדפיורד.

בנסיעה של 80 ק"מ כשעה ורבע עד קרחון קיינדאל –Kjenndal-אחד מזרועותיו הרבים של קרחון יוסטדאל.

בכניסה לאגם הקרחון יש עמדת תשלום עצמית. מגיעים לצומת T –ימינה לבית הקפה Kjenndalsstova המציע נוף מדהים אל האגם והטבע הסובב אותו, או שמאלה- כ-2 ק"מ נוספים לחניון קטן עם שולחנות פיקניק והליכה קצרה עד לרגלי הקרחון. הקרחון כמעט ולא מתוייר, מציע מסלול של כ-10 דק' לנקודת תצפית קרובה, או ירידה מהשביל הראשי לשביל צדדי המוביל עד לנקודת הפשרת המיים היורדים מהקרחון.

חוזרים דרך עמק קיינדאל היפה וממשיכים עוד כשעה נסיעה 47 ק"מ אל olden ואל קרחון בריקסדאל, השלוחה המפורסמת יותר של שדה הקרח יוסטדאל. (וגם המתויירת יותר).

באתר שני מגרשי חניה- גבוה ונמוך, וניכר כי הוא ערוך לקליטת כמויות אנשים רבות.

אנחנו מגיעים לקראת שעה 16:00, ולכן בוחרים לעלות ברכבי טרול (ריינג'רים)

עלייה לקרחון עם "TROLL CARS" ( רכבי ריינג'ר ל-7 אנשים, 190 NOK למסלול

מעגלי בן 1.5 ש', ילד עד 14 -50%. הנחה לקבוצות מעל 10 )מגיעים כ-700 מ' מהקרחון.

(בפועל, במקומות רבים בנורבגיה- לא שילמנו את המחיר המלא. תמיד לנסות לבקש מחיר משפחתי, גם אם לא עונים בדיוק לקריטריונים.. הנחות ניתנו ברגע שביקשנו. אולי כי היינו רבים..)

חלק מהחבורה מחליט לעשות את המסלול בהליכה עד לשפת הקרחון במעלה ההר דרך שדות פרחי בר מקסימים,מפלים מרהיבים ונחל שוצף .הקרחון גולש כל הזמן לכוון האגם שנוצר מהמסת הקרח.

ליד הקרחון מפל volefossen בגובה 300 מ' – מרשים ביותר!.

לפני הקרחון יש אגם תכלת מדהים, והשטח מגודר. אי אפשר לגשת לקרחון בשל הסכנה שיתמוטט.

בדיוק כשאנחנו מפנים את הגב ומתחילים לחזור, שומעים קולות חריקה ונפץ, מסתובבים ורואים מפולת קטנה..

מהקרחון נוסעים לנקודת תצפית KARLSTAVA על הפיורד הצפוני. (עמוס בדר"כ באוטובוסים)-יפהפה!

מחליטים לדבוק בתכנית המקורית ולסטו מעט מהדרך למפל Eidsfossen המרשים (סטייה של כ-40 דק סה"כ מהדרך- אפשר לקצר דרך כביש FV-692). במקום תחנת כח ומפל רסיסים עוצמתי. יש סולמות חליפיים לקפיצת דגי הסלמון, אבל הם נעדרו מהמקום לאכזבתינו..

המפל עצמו מדהים! היום היה מעט עמוס, וחלק מהקבוצה ויתר על המפל.

ממשיכים לסקיי, למלון שעל שפת אגם Jster.

לינה: Best Western Skei Hotel Main Street

אתר המלון

ארוחת ערב במלון- מגיעים רבע שעה לפני סגירת הבופה במלון!!!

יום 6 : ארץ הפיורדים והויקינגים

אחרי ארוחת בוקר במלון יוצאים לכיוון sogndal דרך איזור פיירלנדFjaerland-, האזור המקיף את Fjaerlandsfjord, שלוחה צפונית של Sognefjord. האזור מיושב מאז תקופת הויקינגים בצורה דלילה, מרבית התושבים עוסקים בחקלאות ודיג. המקום עוצב על ידי קרחונים, ומאופיין בהרים גבוהים ועמקי U. הקרחונים Supphellebreen ו-Boyabreen, שהם שלוחות של קרחון יוסטדאל, הקרחון הגדול באירופה, מגיעים עד לעמק. הדרך נפרשת בקטע קצר לאורך הפיורד -30 דק' ו-30 ק"מ,עד שנכנסת לתוך מנהרה ארוכה.

כמעט מיד בסופה- פנייה קטנה שמאלה לדרך עפר אל קרחון BOYABREEN, אולי הקרחון הנגיש ביותר.

כבר במגרש החניה הקטנטן והחינמי נגלה הקרחון במלוא הדרו, עוד מס' צעדים וגם האגם היפה שבתחתיתו נראה, עם המפלים שסביב. מוזר שהמקום כמעט לא מתוייר..

סטייה נוספת של כ-5 ק"מ מהדרך , אל תוך עמק בוהק ברעננות שלו- מביאים אותנו אל

קרחון Supphellebreen, המגיע לגובה 60 מ', והוא הקרחון הנמוך ביותר היורד אל עמק בדרום נורבגיה.

מהקרחון ממשיכים אל מרכז המבקרים הסמוך-

the Norwegian Glacier Museum in Fjland-(אדריכל: Sverre Fehn NO-6848 Fjland

מוזיאון קטן וקומפקטי , מעוצב ועכשווי, עם תערוכת הסברים והמחשות מצויינות על נושא הקרחונים.

במוזיאון מוצג סרט של 20 דק' על מסך של כ-120 מעלות,מלווה בפס קול של מוסיקה בלבד עם צילומים מרהיבים של הקרחונים בנורבגיה.חווייתי ומרשים. חוץ מזה גם סיפורו של אוצי, מומיית איש השלג מצפון איטליה. המוזיאון פתוח 09:00-19:00 175. NOK למשפחה.. Norsk Bremuseum

במקום גם בית -קפה וחנות מזכרות קטנה. אנחנו נהננו מאוד- מומלץ.

מטפטף קצת שוב, ואנחנו מוותרים על ביקור בעיירת הספרים השלווה הסמוכה fjaerland, וממשיכים

בנסיעה לכיוון KAUPANGER לביקור בכנסיית הלוחות השמורה ביותר .

כנסיית הלוחות קאופנגר- Kaupanger Stave Church

סוגינהפיורד, שימש נתיב מרכזי לויקינגים ליציאה לים בדרכם לאירופה.

הויקינגים, שחזרו בסוף המאה ה-11 לארצותיהם הביאו איתם את בשורת הנצרות. הם בנו את הכנסיות תוך שימוש בידע הרב שהיה להם בעבודת בניית ספינותיהם. (אלון או מילה). הכנסיות נבנו במתכונת נוצרית, אך שולבו בהן אלמנטים ויקינגים פגאנים כראשי דרקונים על הגגות. כנסיית הלוחות בקאופנגר היא הגדולה ביותר באזור ובנויה מ-22 לוחות . נבנתה בימי הביניים ונותרה כמעט ללא פגע, נחשבת אחת השמורות ביותר. חפירות מתחת לכנסיה גילו סימנים לכנסיות קדומות יותר שנשרפו. במאות 15-17 הוספו לה עיטורים, ציורי קיר וקישוטים. בימת המטיף ואגן הטבילה מהמאה ה-17. לא דומה לשום כנסייה שראיתי קודם..

במקום היה בן הקהילה, בחור צעיר שהסביר על הכנסייה, ואף עזר לנו לקבל החלטה של ויתור על הכנסייה בבורגונד-זו היפה עם ראשי הדרקונים. מבחוץ היא יפה, אמר, אבל זו של קאופנגר יפה יותר מבפנים...

הכנסיה עדיין משמשת את קהילת קאופנגר הקטנה, כפי שאפשר ללמוד מבית הקברות הקטן המקיף את הכנסייה.

תשלום מעט יקר- מבוגר-60, ילד-30, משפחתי-150 NOK). אפשר גם לראות מבחוץ בלבד. תשלום בקפה הסמוך. ממשיכים עוד כ-10 דק' נסיעה ונחצה זרוע נוספת של הסוגנפיורד (הפיורד הארוך ביותר) עד שנגיע אל

מעבורת קצרצרה MANNHELLER - FODNES  15 דק' שייט , כל 20 דק'.

(מחיר: רכב-74, מבוגר- 29, ילד-15 NOKׂ)

נוסעים כחצי שעה עד לארדל- Laerdal

ב-Laerdal, יש עיר עתיקה חמודה מעץ עם 12 מבנים היסטוריים משנת 1700. ניתן לסייר ביניהם, בימי ראשון בקיץ יש שוק במקום אבל אל תבנו על זה- יש תחושה שהנורבגים באיזור הפיורדים לפחות, לא מחבבים התקהלויות... הנוף מהנמל של Laerdal לכיוון הפיורד נפלא. יש בעיירה גם לשכת תיירות גדולה, סופרמרקט וכמה מסעדות. אני מאוד אהבתי את המקום, האחרים קצת פחות..

הגשם מתגבר, בפעם הראשונה בטיול הוא ממש מפריע לנו ללכת, אפילו עם מטריות..

מחליטים לוותר על הדרך ההיסטורית כביש 630 אל בורגונד (Borgund) וכנסיית הלוחות .

אבל על כביש השלג לא מוותרים!

Aurlandsvegen - כביש 243 "כביש השלג" –LAERDAL - AURLAND.

מתחילים לטפס בתלילות בכביש 243 עד שהכביש מתייצב ומגיע לרמה הררית המשתרעת בין אורלנד (Aurland), על גדות Aurlandsfjord לבין Laerdal. עולים מעל ענני הגשם וגם מזג האויר מתייצב לשמחתינו! קר מאוד אבל יבש.

הכביש נקרא "כביש השלג", שכן הוא מושלג גם בקיץ !. אורכו 48 ק"מ, והוא מגיע לגובה של 1,306 מ' בנקודה הגבוהה ביותר. הכביש זרוע בשלג, שלוגיות, אגמים, סלעים, צמחיית הרים גבוהים ונופים מרהיבים מאופק לאופק. יש נקודות עצירה רבות, חלקן מסודרות. אנחנו מתלהבים ומבלים כשעתיים בכביש וסביבתו. כמעט מאוכזבים כשהרמה מתחלפת פתאום במורדות תלולים...

הירידה לכיוון אורלנדפיורד תלולה ומפותלת, כמעט בסיומה הירידה יש נקודת מבט עוצרת נשימה,

מצפה Stegastein..

המצפה נמצא בגובה 650 מ', בנוי מזרוע פלדה קונזולית באורך 30 מ' שמסתיימת בלוח זכוכית אל תוך הנוף ,משקיף על Nfjord שלוחה של Sognefjord.

עוד מפגש מרתק עם הטבע שמועצם ע"י אדריכלות !

מ-2006. אדריכלים: Todd Saunders and Tommie Wihelmsen

כביש חלופי למי שלא רוצה לסוע בכביש הפתלתל - מנהרה E16 (הארוכה בעולם לרכבים) שנחצבה מתחת לרמה - 52 ק"מ ו45 דק'. גם למי שבוחר בדרך זו מומלץ לטפס 4 ק"מ לתצפית!

**אנחנו לנו בצימר חביב באאורלנד, לדעתי רצוי לישון בפלאם הסמוכה אם מתאפשר.

לינה: VANGSGAARDEN GJESTGIVERI Nedstagata 1 Aurland, 5745

אתר הזמנות המלון דרך בוקינג

אחה"צ ממשיכים כ-11 ק"מ אל הכפר המתוייר פלאם FLAM- ממנו יוצאת הרכבת המפורסמת למיראדל, שבדיוק מגיעה ופולטת כמות לא מבוטלת של תיירים המתפזרים מייד אל ספינת הענק העוגנת בכפר...

רוצים לשכור אופניים כדי לטייל לאורך העמק ,אך השכרות האופניים נסגרות מוקדם, לאכזבתינו..

חוזרים לצימר שלנו, במסעדה הצמודה לו דווקא מגישים אוכל נחמד.

מטיילים לשפת הפיורד עד השקיעה, מחר צריך לקום מוקדם כדי להחזיר את הרכבים בברגן..

יום 7 -פרידה מהפיורדים, מפלים וברגן

קמים מוקדם כדי להספיק לטייל לפני החזרת הרכבים בברגן. נסיעה של 21 ק"מ כ- 20 דק' ל"כפר העיזים"- אנדרידאל (Undredal). בכביש E16, נכנסים למנהרה ארוכה, ופונים בסופה שמאלה לפני המנהרה השניה לעמק צר יפהפה לאורך נחל המוביל לכפר-עיירה שעל הפיורד. הכביש הוא חד נתיבי עם מפרצי עקיפה. בעיירה השלווה והיפה יש חנות קטנה המוכרת תוצרת גבינות מקומיות. ניתן לקנות גבינות במחירים סבירים .

הייתה שעת בוקר מוקדמת, המראות על גדת הפיורד היו מהיפים שראינו, אבל עיזים משוטטות לא ראינו. נצטרך להאמין לתיאורים של המבקרים שהעידו שהעיזים נוהגות לקפוץ לסירות המתקרבות לחוף...

ממשיכים בנסיעה לכיוון GUDVANGAN- כ-20 ק"מ ו-20 דק' נוספות. הכביש נכנס שוב למנהרה.

תצפית על הכפר, הפיורד הכי צר והמפלים. נסיעה של כ- 12 ק"מ הלוך וחזור בכביש

FV-241 לאורך הפיורד הצר עם תצפית על מפלי kjeffosen בגובה 755 מ', אחד מהמפלים הארוכים בעולם- 140 מ' של נפילה מגובה. הכפר עצמו קטן, תיירותי ולא מושך במיוחד.

נארופיורד- Naeroyfjord הצר ביותר מבין הפיורדים

נסיעה לאורך הפיורד המפורסם, תחילה דרך מנהרה וכל הזמן בכביש צר מאוד, נותנת מייד את הרושם כי הפיורד נותר טבעי לחלוטין, כמעט ללא התערבות אדם. נארופיורד שאורכו כ-17 ק"מ הוא אכן הפראי ביותר והזרוע הכי מפורסמת מבין זרועותיו של סוגנהפיורד Sognefjord- הפיורד הארוך בעולם.... רוחבו של הפיורד כ-300 מ' בנקודה הכי צרה שלו.עם "קירות " של כ-1,700 מ' משני צידיו.

בקיץ קיים שרות מעבורות בין גאדואנגן Gudvangen עד לקאופאנגר- Kaupanger ולארדאל - Ldal.

למי שלא מפליג במעבורת, או בשיט תיירותי- כדאי להכנס מעט עם הכביש כדי לקבל את התחושה שדפנות הפיורד סוגרות עליך מהצדדים.

רבע שעה נוספת ומגיעים לכביש המפותל המוביל אל-

Stalheim– מלון ונקודת תצפית מרהיבה:

פניה מכביש 16E מובילה לאחר כ-1 ק"מ למלון Stalheim, הממוקם על ההר בנקודת תצפית מרהיבה על העמק הירוק והמפלים ( Stalheim 126 מ'sivle + ,142 מ). כאן קבענו פגישה עם שני הרכבים הנוספים שהעדיפו לנמנם קצת יותר מאוחר היום ולחלום על העיזים במקום לראות אותן... התצפית היא מחצר המלון, ואתם מוזמנים להיכנס אל הלובי, לבית הקפה ולחנות המזכרות לפני היציאה למרפסת התצפית..

מיד לאחר חניית המלון יש פיצול בדרך, פונים ימינה (ירידה דרך מפותלת מאוד כ-2 ק"מ, שיפוע חד 17% עד חניה קטנה משמאל לדרך עם שלט הכוונה ל- מפל Stalheimsfossen -

מכאן טיול כיפי ונעים –כקילומר לכל כיוון, בשביל מישורי העובר ביער לאורך הנחל עד תחתית המפל. לא לוותר!

נסיעה של 25 עוד דק'- כ-23 ק"מ עד מפלי התאומים שנמצאים ממש על הכביש.

Tvindefossen Waterfall(מפלי התאומים)

מפל התאומים מרשים,חזק ונופל בעצמה 152 מ' מעל צוק סלעי דרך סדרה פוטוגנית מאוד של מדרגות בטרם ממשיך לזרום דרך האחו המרצד. בחודשי החורף ואביב הזרם עוצמתי ביותר.

במקום קיוסק קטן עם חנות מזכרות ושירותים. כניסה חופשית.

מכאן נסיעה של 113 ק"מ כ-1 שעה ו-45 דק' ישירות לעיר היפה והגשומה ברגן.

הדרך יפה ומפתה לעצור ולהמשיך לטייל..

עושים עצירת התרעננות אחת ב-DALE - דייל , מפעל הסריגה המפורסם.

המפעל הוקם על ידי פיטר Jebsen ב1879,שחלף על פני הכפר ונשבה בקסמו. אחד מהיצרנים הגדולים של הלבשה קלאסית וחדשנית. במפעל יש סורגות דור שלישי ורביעי, ובעלי מלאכה שמייצרים מגוון עיצובים רחב. מחירים גבוהים , כמעט כמו כל דבר בנורווגיה..

מגיעים לפרברי ברגן, אל תנסו אפילו לנווט בלי GPS !!! בניגוד לכל מה שראינו עד עכשיו- הניווט קשה!

מאתרים את המלון במיקום המרכזי, מורידים מזוודות והנהגים נוסעים להחזיר את הרכב בדיוק בזמן!

לינה: Augustin Hotel C. Sundts Gate 22 BERGEN

העיר מקסימה!!! טעימות ראשונות:

המשך על העיר ברגן והטיסה ללונדון...