עפתי לתרמילאים

איסלנד לתרמילאים - מסלולי טיול וטרקים

מסלולי טיול ברחבי איסלנד. איפה כדאי לישון, איך להגיע מקרחון לקרחון, מעיר לעיר ומגייזר לגייזר. המסלול מתחיל מרייקיאוויק וסובב את איסלנד לפי כיוון השעון. לכתבה מצורפות מפות מוגדלות.
סער יוסקוביץ'
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: איסלנד לתרמילאים - מסלולי טיול וטרקים
© איתמר ברק

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-4/11/2020

 • הכניסה לאיסלנד אפשרית כיום לתושבי האיחוד האירופי בלבד ועוד מספר מצומצם של מדינות, לא כולל ישראל.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת כסדרה.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת הגבלו, הברים סגורים.
 • מוזיאונים, בריכות שחייה ומועדוני לילה סגורים.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 14 יום, בשובם לארץ
לוגו וירוס קורונה

הקדמה

נתחיל מרייקיאויק (Reykjavik) ונמשיך עם כיוון השעון. הסימונים הבאים אומרים: (#) - כל מה שקשור לטיולים רגליים (טרקים) ארוכים וקצרים. (~) - עצות שימושיות שיקלו עליכם את החיים.

 ההגעה אל איסלנד: 
אל איסלנד יש 2 טיסות ביום- בצהריים ובערב. לכל טיסה מחכה בשדה התעופה FlyBus לרייקיאוויק. הנסיעה היא של 40 דקות ועולה 1,100 קרונות. האוטובוס מפזר את הנוסעים במלונות הגדולים (גם באכסניה/אתר קמפינג הראשי). טיסת הערב, עם כמה עיכובים בהמראה, ואתם עלולים להגיע לאכסניה שלכם באיסלנד ב-1:30 בלילה. למי שאין כח להקים אוהל בלילה אחרי יום מטיש של טיסות רצויי להזמין מקום מראש באכסניה HI בטלפון: 354-5538110. אך שימו לב כי שעת פינוי החדר היא 10:00 בבוקר והאכסניה עולה 2200 קרונות. כך שבעצם תשלמו 160 ש"ח על 6 שעות שינה. מי שמעדיף שלא, יכול לגשת לאתר הקמפינג הצמוד ל-HI, לבנות לעצמו את האוהל ולשלם בבוקר.

 (~) מכיוון שרייקיאוויק, בירת איסלנד, הינה הנמל העיקרי של תיירים החוצה, אנשים טסים הביתה ומשאירים מאחוריהם את כל מאגרי האוכל/תבלינים/רטבים שצברו כמו גם מיכלי גז/דלק שאסור להעלות למטוס. מה שבונה את מדף ה-FreeFood (יותר כמו חדר) הכי עשיר שנתקלתי בו. רצוי להעביר את הימים הראשונים בעיר (יש מה לעשות) ותוך כדי להצטייד במצרכים הבסיסיים. בשלושה ימים אפשר לסגור את כל הבסיס לטיול מוצלח (שמן/תבלינים/סכו"ם/אוכל יבש וכו`). כמו כן יש בעיר סופר "בונוס" בו אפשר להשלים את החסר. (אל תעשו את הטעות שלי ותרוצו ישר לקנות רק בשביל לחזור ולגלות שיש את כל מה שקניתם בחינם).

בריכות באיסלנד: בכל עיירה (אפילו החורית ביותר) יש בריכה מחוממת + בריכות קטנות (כמו ג`קוזי) חמות מאוד בהן נפגשים כל אנשי העיירה אחרי העבודה (במקום ללכת לפאב, הולכים לבריכה). (~) כניסה לבריכה עולה 250 קרונות, ללא הגבלת זמן והיא הבילויי המושלם ליום גשום או אחרי טרק מייגע.

לתחילת הכתבה

דרך קיולור

דרך קיולור (Kjolur Route): כביש 4X4 טוב, העובר ב"מדבר וולקני" באמצע איסלנד- לא נחשב באמת מדבר בגלל כמות המשקעים שיורדת בו, אך עדיין נראה צחיח בשל אדמה לא פוריה. מקום מדהים ומומלץ מאוד (היות ובכביש המקביל אין מה לראות). בדרך:

 • Geysir אתר גיאותרמי, כלומר, פעילות וולקנית מוגברת. מעיינות חמים, עשן מהרצפה, צבעים מטורפים וגייזר ענק (השני בעולם).
 • Godafoss: אחד המפלים המפורסמים של איסלנד.
 • Hvevalir: במקום מומלץ לעצור ולהעביר לילה. אתר, באמצע שום מקום שמשלב אזור גיאותרמי וקרחונים באופק. שקט ומדהים.

(#) טרק בן יומיים שיוצא מאגם Hvitarvatn ומגיע עד Hvevalir. טרק קל, מישורי ברובו ומומלץ בשל הנוף הייחודי בו הולכים. מדבר בזלתי משולב עם קרחונים באופק. בדרך יש מספר בקתות לשינה. חובה להביא מפה.
 (#) Snaefelljokul: חצי-אי (פנינסולה) הנמצא צפונית ל-Reykjavik. במקום טרק קל-בינוני של יומיים, המקיף הר שמכוסה קרחון. על רקע חופים צוקיים וציפורים מקננות.

הפיורדים המערביים של איסלנד (West Fjords): פיורדים עמוקים ותלולים. במקום יש צוקים עליהם מקננות ציפורים רבות בעונה. (#) במקום טרק בן 4 ימים באזור הכי בתולי באיסלנד. כל-כך בתולי שאין בו כבישים כלל.ההגעה אליו מאוד יקרה, שכן צריך לקחת אוטובוס ואז סירה כדי להגיע למקום.

Akurery: העיר השניה בגודלה בכל איסלנד (כ-17,000 תושבים). יש בה את הבריכה הכי חדישה באיסלנד, כמו גם אתר קמפינג במחיר מופקע. בסוף יולי מתקיים בעיירה פסטיבל המוסיקה הגדול באיסלנד. כניסה חינם ומאוד מומלץ.

מיבטן (Myvatn): הבסיס לכל הפעילות בצפון מזרח איסלנד. מיבט הוא שמו של אגם גדול, ובתוכו איים קטנים שנוצרו מהתפרצויות געשיות. על האגם שתי עיירות - צפונית ודרומית. בעיירה הצפונית- רייקיאלית` (Reykjahlith) יש 2 אתרי קמפינג. האתר שצמוד לאגם (מול תחנת דלק) הוא מומלץ בחום (750 קרונות ללילה, מספק מקום סגור לבישול + כלי בישול).
(~) כל האזור מלא ביתושים שנהנים לרדוף אחר תיירים בהמוניהם. להפתעתי חומר נגד ייתושים רגיל מהארץ דחה אותם בצורה מושלמת.
(~) בכל האזור ניתן למצוא המון פטריות. הפטריות בעלות ה"ספוג" למטה (הנפוצות) אכילות ומוסיפות המון לאוכל מוכן משקית. ניתן לחיות על הפטריות לאורך כל השהייה באזור.
(#) בסביבת מיבט ישנם כמה טיולי יום מעניינים. למכתש געשי ולהר Krafla- שידע מספר התפרצויות בעברו. ניתן לשכור אופניים ולרכב סביב האגם - לוקח יום שלם. מה שמייחד את מיבט זה המיקום האסטרטגי שלו (~) באתר הקמפינג יישמחו לשמור לכם על ציוד (בחינם), בעוד אתם יוצאים לשוטט באזור לכמה ימים (אין טעם להסחב עם כל הציוד).
 (#) דטיפוס (Dettifoss, המשמעות המילה Foss היא מפל באיסלנדית). דטיפוס הוא המפל העוצמתי ביותר באירופה, כלומר הכי הרבה מים בשניה. הטרק עצמו ברמת קושי קלה, לאורך המצוק של הנחל. הלינה באתרי קמפינג בלבד וכל לילה עולה 500 קרונות. ניתן לבצע משני הכיוונים- להתחיל מאתר המפל, או להתחיל מצפון ב-Asbyrgi. איך מגיעים? תסתדרו. אוטובוסים מ-Myvatn או Husavik, טרמפים, הכל אפשרי. רק שימו לב שההליכה מתבצעת בצידו המערבי של הקניון שאליו ניתן להגיע רק בדרך עפר, ולא צידו המזרחי, המתוייר יותר. כמו כן אין מעבר בין שני הצדדים. ל-Asbyrgi קשה מאוד לתפוס טרמפים אך אפשר לקחת אוטובוסים (3200 קרונות מ-Myvat).
 (#) למטיילים בעלי נסיון וידע בקריאת מפה ומצפן, ניתן לחבר את הטרק עד ל-Myvatn ולקבל טרק בינוני-קשה בן 4 ימים. הערה חשובה: לא לצאת ללא מצפן ומפה מפורטת (1:100,000)!!

לתחילת הכתבה

תאור המסלול

יוצאים מאתר הקמפינג ב-Myvatn בשביל מסומן לכיוון אתר Krafla. עוברים את הרכס באוכף צפונית ל-Krafla וממשיכים על הרכס לפי המפה עד שמגיעים לבקתה. ההליכה על הרכס היא בגובה 500-600 מעל פני-הים וייתכן מאוד שהיא תתבצע בתוך ערפל מוחלט (ענן יחליט להתיישב על ההר). הפתרון היחיד הוא ללכת כמו עיוורים עם המצפן. הבקתה מכילה 4 מיטות ותנור חימום (מתאים גם לבישול). מן הבקתה לוקחים אזימוט על המפה - והולכים דוך. השטח מישורי ברובו ובאיזשהו שלב ניתן לזהות את ענן המים שיוצא מהמפל. הניווט הרבה יותר פשוט כאשר הולכים מ-Dettifoss ל-Myvatn. באזור הטרק תראו הרבה פטריות אכילות ורצויי להביא שמן ובצל לטרק. אם כבר הגעתם ל-Asbyrgi .. אז Husavik - עיירת דיג שמוכרת בתור בירת ה-"Whale Watching" של אירופה. שייט עולה 3,800 קרונות והם מדווחים על 98% הצלחה. נחמד, יקר וקר מאוד. תלבשו את כל הבגדים שיש לכם.

אזור Askja, Kverkfjol - המכונה גם: Highlands. אחד האזורים הכי מדהימים באיסלנד. הבעייתיות הגדולה - ההגעה אליו. המקום נמצא כ-100 ק"מ לתוך האי, בדרכי 4X4.

 • אוטובוס - סיורים יומיים יוצאים ל-Askja, ופעם בשבוע (רק בעונה החמה) ביום שני יוצא אוטובוס ל-Kverkfjol.
 • טרמפים - כל מי שנוסע לאזור הם תיירים (אין שם עיירות). מכיוון שכולם שוכרים ג`יפים קטנים, יחסית קשה למצוא מקום לעוד מטייל עם תיק ענק. אבל כנראה שזה אפשרי, כי אני הצלחתי - רק תהיו מוכנים לכל האפשרויות (טרק של 5 ימים הליכה באזור). לא משנה גודל המאמץ - ההגעה ל-Kverkfjol משתלמת בסוף.

Kverkfjol: אם כבר מגיעים לשם, אז לישון בבקתה (או באוהל) שם. חובה לעלות בזמן השקיעה לאחד ההרים שליד הבקתה (30 דקות טיפוס). כמו כן מומלץ טיול מודרך על הקרחון ב-1,500 קרונות באווירה מאוד נחמדה ולא תיירותית (בדרום איסלנד, 20 דקות על קרחון עולה 4,000 קרונות בקבוצה של 20 איש).
 (#) טרק Kverkfjol: האתר היחיד בכל איסלנד שמשלב פעילות גיאותרמית וקרחונים. מעיינות חמים מתחת לקרחונים יצרו מערת קרח ענקית (הכי עמוקה בעולם). הטרק בן יומיים-שלושה, על הקרחון (או לצידו) לאזור הפעילות הגיאותרמית העיקרי. אין כמו לשבת בבריכה חמה טבעית כשאתם מוקפים קרח. יום 1 - עליה לאזור (יש בקתה), יום 2- טיול באזור המעיינות, יום 3- חזרה.

לתחילת הכתבה

הפיורדים המזרחיים של איסלנד (Eastfjords)

Egilstathir: עיירה חסרת כל חן, מהווה מרכז המחבר את הצפון למזרח. אם מטיילים באוטובוסים חייבים לעצור לישון שם ולהמתין לאוטובוס למחרת. במקום ניתן למצוא את הבונוס האחרון עד Hofn ולכן רצוי להצטייד שם.
Seythisfjorthur: עיירה קטנה הנמצאת 26 ק"מ מזרחית ל-Egilstathir. העיירה יושבת בתוך פיורד מדהים ביופיו וממנה יוצאת המעבורת לאירופה (המגיעים במעבורת יתחילו את הטיול שם). העיירה קטנה ומדהימה בשקט והשלווה שבה.
(#) טיול יום - מן העיירה יוצא טיול של כ-5 שעות בואדי ירוק, נחל, מפלים קטנים והמון כבשים. טרק קל, נחמד ורגוע. כל השהייה בעיירה מרגיעה ומומלצת מאוד.
(~) ההגעה והיציאה מן העיירה בטרמפים קלה מאוד. תמיד יש תנועת רכבים, בכל שעה. אך יש ללכת כ-20 דקות בתוך Egilstathir עד לפנייה לעיירה.
 Stafafell: חווה המהווה בסיס תיירותי לאיזור מדהים. בעקבות פעילות געשית ותרמית נוצרו באזור הרים בצבעים מרהיבים ושובי עין. בעל החווה הוא האדם הכי נחמד באיסלנד ושווה לעצור אפילו רק ללילה אחד. (#) טרק - כניסה לתוך הוואדי וחזרה החוצה. טרק קל של יומיים, מומלץ מאוד (עד הבקתה וחזרה). ניתן להאריך אותו ל-4 ימים ולהגיע לבקתה יותר רחוקה (הממוקמת בנוף מדהים). ההליכה יותר מאומצת ומסוכנת לעיתים (תלוי מזג-אוויר) ולכן רצוי נסיון קודם. כמו-כן כדאי להביא מצפן ומפה (בעל החוה ישמח לתת לכם מפה). המסלול ביום השני מסומן בצורה טובה מאוד.
(#) טרק Snaefell-Stafafell: הטרק הקשה של איסלנד. דורש יומיים הליכה על קרחון ולכן לא ניתן לבצעו ללא ציוד מיוחד ונסיון בתחום. למי שחסר הנסיון, אך עדיין יש רצון והרבה כסף, ניתן לקחת מדריך מסנייפל ולשכור ציוד. ייתכן ובקרוב ייפתח גשר המאפשר ביצוע הטרק ללא העלייה לקרחון וכך מאפשר לכל אחד לבצע את הטרק. עדיין אין לזלזל ברמת הקושי שכן ההליכה באזור ההרים מלווה במזג-אוויר הפכפך וקיצוני לעיתים.
Jokulsarlon אגם הקרחונים: לשון של קרחון המגיעה עד לאגם וכך נוצר אגם מלא בקרחונים קטנים שנפלו מן הקרחון הגדול. אין מילים לתאר. מומלץ לישון לילה באזור (רק באוהלים) ולקום לזריחה.

לתחילת הכתבה

סקפטאפל (Skaftafell)

האזור מוגדר כאזור בעל מזג האוויר הטוב באיסלנד בגלל רכס הרים החוסם את רוב העננים. מן אתר הקמפינג ניתן לצאת לכמה טיולי יום (או יומיים). בבניין המרכזי יש תצוגה מאוד טובה שמסבירה על קרחונים והרי געש, איך נוצרו ועל ההיסטוריה שלהם באזור. כמו-כן סרט חובה בן 10 דקות.
 (#) טרקים - טיולי יום:

 • 4 שעות - טיול שמכסה את מרבית ה"אטרקציות" שיש באזור.
 • 7 שעות - לפסגה של ההר הקרוב עם תצפית מדהימה לקרחון.
 • 10 שעות - (או יומיים) Kjos - אזור עם הרים צבעוניים (בעקבות פעילות גיאותרמית).
 • הפסגה הגבוהה באיסלנד - 2119 מטר ניתנת לטיפוס ביום אחד ארוך (12 שעות). ניתן לשכור ציוד ומדריך באתר.

(#) Landmanalaugar - Thorsmork: מוגדר כטרק היפה באיסלנד. והוא אכן עומד בכל הציפיות ואף יותר. הטרק ניתן לביצוע ב-3-4 ימים (ראיתי גם ב-2) וניתן להאריכו ביום-יומיים ולהמשיך ל-Skogar. הטרק קשה יותר ממה שהוא נשמע ומכיל כמה עליות תלולות, אך בגדול הוא קל-בינוני וכל אחד יכול לבצע אותו. ניתן לביצוע משני הכיוונים. הטרק משלב הליכה באזור גיאותרמי (הרים צבעוניים, מעיינות מבעבעים), קרחונים (הליכה על קרחון, פסגות מושלגות, מערות קרח) ואזור "מדבר וולקני". כך שהוא בעצם מתמצת את רוב החוויה האיסלנדית. המלצה אישית - לדחות את הטרק לסוף הטיול מכמה סיבות:

 1. הטרק מהווה ללא ספק את פסגת הנוף האיסלנדי. ייתכן ומה שתראו אחר כך יתגמד לעומתו.
 2. לקראת סוף אוגוסט-תחילת ספטמבר יש סיכויי לראות את הזוהר הצפוני מן הבקתות בהרים.
 3. בשיא העונה הטרק צפוף, יש צורך להזמין מקום מראש בבקתות העמוסות עד אפס מקום וההליכה מרגישה כמו טיול בית ספר. בעוד שלקראת סוף אוגוסט, הבקתות מרווחות ויש תחושה של התבודדות בטבע הבתולי.

למי שקצר בזמן/לא מעוניין ב-4 ימי הליכה, מומלץ להגיע עד הבקתה הראשונה ולחזור (ניתן ביום אחד). ההגעה ללנדמנלאוגר קשה ומחייבת 4X4. מומלץ לקחת אוטובוס, מכיוון שקשה להשיג טרמפים לאזור. (#) שימו לב כי הטרק מתחיל בנקודה אחת, ויוצא באחרת. במקום לסחוב עליכם את כל הציוד שלכם ניתן לשלוח תיק מכל מקום לתחנות אוטובוס הגדולות באוטובוס, שם ישמחו לשמור לכם אותו לשבוע. לבירור פנו ל-Information.

לנדמנלאוגר (Landmanalaugar): אתר הקמפינג (+בקתה) הראשון. באזור מספר טיולי יום וכן מעיין חם טבעי בו מיטב זקני אירופה משתכשכים בבגדי-ים זעירים. לשיפוטכם אם להצטרף אליהם.
בקתה 1: באזור הבקתה יש מערת קרח נגישה (כשעה וחצי הלוך-חזור) מומלץ מאוד. בררו פרטים עם שומר הבקתה.
בקתה 2: יש 2 אפשרויות - Alftavatn, במרחק 4 שעות מהראשונה, הנמצאת על אגם בנוף פסטורלי. ניתן להמשיך 5 ק"מ, כשעה וקצת ולהגיע לעוד בקתה (במיקום טיפה פחות יפה) וכך לאזן את 2 הימים (במקום ללכת 6 שעות ביום השלישי).
בקתה 3: ממוקמת בנוף מדהים, מומלץ לצאת בשקיעה, ואף לקום לזריחה.
 בקתה 4: Thorsmork - שם כולל ל-3 בקתות. שימו לב שהאוטובוס יוצא מבקתה בשם Husadalur. אם אתם מעוניינים להשאר לילה, הבקתה היפה יותר היא Thorsmork, ואם ברצונכם להמשיך ל-Skogar מומלץ ללכת ל-Eistri.

Skogar: ההליכה לסקוגר היא בעצם מעבר באוכף וחציית הרכס בין 2 קרחונים. כלומר, מטפסים על הרכס (בגובה 1100 מטר) ואז יורדים בצד השני. החלק הראשון הוא טיפוס תלול של 800 מטר ואחר כך הליכה באוכף, שם ישנה בקתה למעוניינים. הירידה מתונה יותר, בין שלל מפלים ל-Skogar הנמצאת על הכביש הראשי. ניתן לביצוע ביום אחד (8-9 שעות) או יומיים. (#) למטיבי לכת שממהרים, ניתן לבצע את כל הטרק ביומיים ארוכים (שלושה עד Skogar). האמת שאפשר גם ביום אחד. במקום נערך מאין מרתון שנתי. השיא כרגע עומד על 4:40 שעות. הבא ב-17 ביולי (בהצלחה).

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-4/11/2020

 • הכניסה לאיסלנד אפשרית כיום לתושבי האיחוד האירופי בלבד ועוד מספר מצומצם של מדינות, לא כולל ישראל.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת כסדרה.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת הגבלו, הברים סגורים.
 • מוזיאונים, בריכות שחייה ומועדוני לילה סגורים.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 14 יום, בשובם לארץ
לוגו וירוס קורונה

כתבות מומלצות עבורך על איסלנד