עפתי לתרמילאים

מסלול טיול באיסלנד

מסלול טיול באיסלנד - גייזרים, כפרים קטנים, טבע מדהים והמון חוויות מיוחדות...
גילי גרייבסקי
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מסלול טיול באיסלנד
© איתמר ברק

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-4/11/2020

 • הכניסה לאיסלנד אפשרית כיום לתושבי האיחוד האירופי בלבד ועוד מספר מצומצם של מדינות, לא כולל ישראל.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת כסדרה.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת הגבלו, הברים סגורים.
 • מוזיאונים, בריכות שחייה ומועדוני לילה סגורים.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 14 יום, בשובם לארץ
לוגו וירוס קורונה

הגעה ואכסניות

את כרטיס הטיסה לאיסלנד קנינו באוסלו בירת נורווגיה, בסוכנות נסיעות מול תחנת הרכבת. המחיר 460$ לאדם. המראה מצפון נורווגיה, עם עצירה בקופנהגן (ניתן לבחור את זמן העצירה) וחזרה מאיסלנד ישירות לאוסלו. למרות שזה עונת השיא יכלנו לבחור איזה תאריך שנוח לנו. עלויות: שבועיים באיסלנד כולל הטיסה מנורווגיה עלה 1100$ לאדם. המחירים מתייחסים לזוג (כלומר לחלק הכול ב- 2) : אוטובוסים- 290$ , לינה- 390$ , אוכל- 130$ , פעילויות- 330$ ,אחר- 140$ . המחיר לטיסה מישראל לאירופה 400-600 $. כל 100IC שווים 1$ .

 נוחתים בשדה התעופה כפלויק (בסיס צבאי אמריקאי), שנמצא קצת מחוץ לעיר הבירה ריקייאוויק. האוטובוס (850IC לאדם) משדה התעופה לעיר מפזר את הנוסעים למלונות. הנוף בדרך לעיר הוא אדמה מישורית שחורה (שדות לבה), שמים כחולים, מאד מרתק ומוזר.

אכסניות: באיסלנד אם אתה ישן בשק"ש, זה מוריד את המחיר בחצי Sleeping bag accomodation . את האכסניה הזמנו מה-INFO בשדה התעופה. בעונה האכסניות מפוצצות, אז כדאי להזמין מקומות מראש לכל איסלנד מיד כשיודעים מתי רוצים להיות בכל מקום, עדיף אפילו להזמין ואח"כ אם לא מגיעים לבטל, כי אחרת יש מקומות שממש נתקעים בהם. אנחנו לא עשינו הזמנות מראש אלא תוך כדי הטיול, ולא נתקענו ללא מקום.

אכסניות ברקיאויק:

 • Snorris Guesthouse - מומלצת -ברחוב Snorrabraut 61 ,טל`: 5520598 או 5513890 (354) -מחיר לזוג 3000IC לחדר ללילה.
 • מלון Orkin, רחוב Brautarholt 29 (מחיר 1400IC לאדם) לאולם גדול ונוח ושינה על מזרונים (פחות קרוב למרכז). טל`: 5680777 . ריקיאויק מלאה באכסניות.

אחרי התארגנות ירדנו ל- B.S.I שזה חברת האוטובוסים האיסלנדית, יש שמירת חפצים ב- B.S.I. קיימים 3 סוגי פסים (כרטיסי נסיעה):

 • The Full Circle: פס זה מאפשר להקיף את האי על כביש מס` 1 (כביש סובב האי), לכיוון אחד ללא הגבלת זמן, אפשר לעצור איפה שרוצים ולכמה זמן שרוצים, המחיר 17700IC.
 • Full Circle Pass Incl.Westfjords : כמו הפס הקודם + הפיורדים המערביים ומעבורת שבהם. המחיר 26200IC.
 • The Omnibus Pass: הפס הזה מאפשר לנסוע בכל הכבישים, איפה שאתה רוצה, ללא הגבלת כיוון, אפשר לנסוע הלוך חזור ולעצור איפה שרוצים. הפס מוגבל למספר ימים והמחירים: פס לשבוע אחד - 19400IC . פס לשבועיים- 28200IC. שלש שבועות- 36100IC. חודש- 40100IC.

לתחילת הכתבה

אקוריירי, אסקייה והוסביק

החלטנו שאת הטיולים בעיר נדחה לסוף הטיול וישר נתחיל את המסלול ההקפי של האי, עם כיוון השעון. קנינו את ה- Full Circle Pass, 177$ ,וכרטיס נסיעה לאקרויירי (Akureyri) דרך פנים האי (הנסיעה דרך פנים האי לאקוריירי לא כלולה בפס והיא תוספת 15$). אף אחד מהפסים לא כולל את כבישי פנים האי. אנחנו ויתרנו לגמרי על הפיורדים המערביים. מונית מהאכסניה ל- B.S.I עלתה לנו 890IC.

המסלול לאקוריירי (דרך פנים האי) : במסלול יש מספר עצירות, הראשונה אחרי 40 דקות היא בגייזר (אסור להפסיד). עצירה יחסית קצרה (20 דקות), האזור כולו פולט קיטור מהאדמה ומלא בריכות לוהטות בצבעים מגוונים. הגייזר הוא עוד בריכה גדולה, אלא שכל 4-5 דקות הוא מתפרץ לשמיים לגובה של 20 מטר, מחזה מרהיב. משם אחרי עוד 10 דקות נסיעה עוצרים במפלי הגולפוס . אני חושב שזה אחד מהמפלים הכי יפים באיסלנד. שוב 20 דקות לטייל באזור ואז ממשיכים בנסיעה בנוף המדברי של פנים האי, בדרך עוברים בעמק שנמצא בין 2 קרחונים (יש מטיילים שיורדים ועולים בנקודות האלה, ומטיילים באזורים האלה).העצירה הבאה היתה ב הוארבטליר, עוד אזור גייזרים, האזור כולו מעלה קיטור מהאדמה, עם בריכות טבעיות חמות באמצע הכלום, שאפשר לטבול בהם. מי שלא מגיע לאקרויירי יכול לקחת טור מרקיאויק, 8 שעות, לכל האתרים הנ"ל (3500IC) .

אקרויירי (Akureyri): הגענו ב- 19:00, עיר חמודה (יש אפשרות להמשיך מיד לעוד שעתיים נסיעה עד מיבאט). גסטאהוס באקרויירי - Gula Villan ברחוב Pingvallastraeti 14 טל`:4612860 הזמנו יום קודם ברקיאויק (3600IC לזוג). יש גם אתר קמפינג לאוהלים -אבל הוא המוני/רעשני ולא מומלץ. למחרת המשכנו לאגם מיבאט (Myvatn), בניגוד לאזהרות - לא היו יתושים בכלל. הכפר העיקרי שמסביב לאגם נקרא ריקאליד (Revkjahlio), שהוא כפר קטן שפועל בעיקר בתקופת התיירות, יש כמה גסטאהוסים ושני אתרי קמפינג , Hind ו- Elda .Elda בדרך כלל מלא, אנחנו התמקמנו ב- Hild, לא הזמנו מקומות מראש אז נאלצנו לעבור חדר כל לילה. בלילה הראשון ישנו בעליית גג של ה-Summer House שהוא הכי טוב. ב- 2 הלילות הנותרים ישנו בבית הירוק (שהוא סביר. הבית האדום בסדר, וישנן בקתות קטנות ללא שום שירותים - הכי פחות טוב) 3000IC ללילה לזוג בכל סוגי החדרים. ה- INFO במיבאט ממש יעיל (למרות מיקומו הרחוק ) והם הזמינו לנו מקומות לינה לכל הלילות, לכל המשך הטיול וגם שני תורים ליומיים הקרובים. מומלץ לטפס על ההר שצמוד לקמפינג - הנוף מדהים. ממיבאט יוצאים כל מיני טיולים ("תורים"), אנחנו עשינו 2 תורים כאלה ועוד טיול רגלי באזור:

מסלול טיול להר Hverfell: את מה שנשאר מהיום החלטנו לנצל לטיול באזור, יש מסלול להר געש כבוי, שחור כולו, לא רחוק מהעיירה, מסלול יפה בתוך שדות לבה, באמצע המסלול יש סדק גדול באדמה ובו מערה עם בריכת מים חמים. כשמגיעים להר יש 2 שבילי עליה, אחד בכל צד של ההר, ומחבר בניהם שביל שמקיף את כל הלוע של ההר, הנוף מרשים מאד האזור מסביב מלא כולו בשדות לבה ישנים, פנים ההר חלול, ואנשים ירדו פנימה לתוך הלוע, ויצרו כתובות ענקיות עם אבנים גדולות על הרקע השחור. כמובן שכמו ישראלי טוב נרתמתי גם לרעיון, וירדתי גם לתוך הלוע. כדי שיראו מלמעלה את הכתובת היא צריכה להיות ענקית, יצרתי מגן דוד ענק (בערך 5 על 4 מטר). צריך לציין שיש שלטים שמורים ללכת בשבילים המסומנים בלבד. חזרנו בטרמפים לעיירה עייפים אך מרוצים.

התור לאסקייה: $61 לאדם, תור של 12 שעות, צריך להביא אוכל, לבוש חם ונעליים טובות. התור עם מדריך מעולה, מלא הסברים, סיפורי עם איסלנדיים, שירים איסלנדיים וכו`. יוצאים לכיוון פנים האי, אוטובוס 4X4, נסיעה איטית בדרך לא סלולה בתוך שדות לבה נרחבים בכל מיני צבעים. חוצים נהרות גדולים, בדרך עוצרים בעוד כמה מקומות יפים - תצפיות, קניונים ונהרות קרחונים. האזור של אסקייה שחור כולו לגמרי, וכל האזור מלא פיסות של שלג וקרח, כך שהמראה מסביב ולאורך כל הדרך הוא כולו שחור לבן - שחור לבן ושמיים כחולים, פשוט מדהים. יש לנו בערך 3 שעות לטייל באזור, חייבים ללכת בשלג, אחרי הליכה של 35 דקות מגיעים אל אסקייה. אסקייה הוא מכתש (קלדרה) גדול שנוצר אחרי התפרצות לבה, שגרמה לקריסת הקרקע. מה שנשאר זה 2 מכתשים, שהתמלאו מים במשך השנים. מכתש/לוע אחד גדול עם מים קרים וכחולים ואחד קטן גופריתי עם מים חמים וירוקים שנקרא Viti (גיהנום, ורוחצים בו בעירום), כשמסביב הרים שחורים, אדומים, חומים ופיסות קרח - נקודת חובה למטייל באיסלנד.

Deifuss Tour: התור השני שעשינו (45$ לאדם), נקרא על שם המפל הגדול באירופה, תור של 12 שעות, קליל יותר מהתור של אסקייה, צריך להביא אוכל. הנקודה הראשונה היא 20 דקות בתצפית על מפל Detifuss, בזה נגמר כל הקשור ל-Detifuss. משם ממשיכים לעוד נקודת תצפית יפה, מעל קניון בו שוצף נהר הקרחון עם עוד מפל ונוף יפה. משם אחרי נסיעה קצרה יוצאים למסלול יפה של שעתיים וחצי עם כל מיני נופים, תופעות מעניינות, הרים אדומים, מערות לבה, משושים. העצירה הבאה היא טיול באזור של לגונה ירוקה שקופה. משם ממשיכים לעיר הוסביק שצמודה לים. היעד הוא הצוקים שמעל הים שם בעונה גרים במחילות ה - Pafens, שהם הציפורים האיסלנדיות שדומות לפינגוינים. מי שרוצה יכול לסיים את התור בהוסביק או לחזור למיבאט. הוסביק ידועה בשייט הליוויתנים המוצלח שלה, רואים הרבה ומקרוב.

לתחילת הכתבה

הפ, סקפטאפל לאנדאמאלגר

ממיבאט המשכנו להפ (Hofn), הממוקמת בדרום מערב איסלנד. התמקמנו ב-Youth Hostal (ובקיצור YH במחיר 3300IC לזוג ללילה) בחדר עם עוד כמה אנשים. מול האכסניה יש ספא (230IC לאדם) נחמד תחת כיפת השמיים, ג`קוזים בטמפרטורות שונות ובריכה. את השבת העברנו כאן. יש גם אתר קמפינג לאוהלים. מכאן יוצא תור (שהוא יקר) לקרחון: 9 שעות, התור כולל נסיעה לקרחון +נסיעה על הקרחון באופנוע שלג או ג`יפ + שייט בין קרחונים בלגונה הקרחונית, המחיר- 12400IC. לא חייבים לקחת את השייט והרכיבה על הקרחון, המחיר ללא השייט 10910IC, וללא הרכיבה 5910IC. אנחנו ויתרנו על התור הזה, והחלטנו להעביר את היום בטיול בלגונה הקרחונית (שעתים נסיעה מהפ): אגם ענק מלא חתיכות קרח בשלל צורות גדלים וצבעים שונים, שמשתקפים במים. לקחנו שייט (15$ לאדם) בין הקרחונים עם הסברים ויצאנו לטיול מסביב לאגם. חזרנו בטרמפים להפ. מהפ המשכנו לסקפטאפל. בדרך האוטובוס עוצר שוב בלגונה הקרחונית, שנראית מדהים ושונה לגמרי מהיום הקודם. בסקפטאפל ובלאנדמאלגר אין סופרים וצריך להגיע לשם עם מספיק אוכל לזמן השהיה. בהפ יש סופר גדול בכניסה לעיר בתחנת הדלק.

סקפטאפל (Skaftafell): ב-INFO יש סרט על ההתפרצות העצומה משנת 96 -מומלץ. 2 אפשרויות לינה, הראשונה זה במלון שממוקם על הכביש הראשי מחוץ לשמורה, והשניה היא הבית של Bolti בתוך השמורה, יש גם חניון אוהלים בכניסה לשמורה. הדרך לשמורה היא עלייה רצינית, התקשרנו אל Bolti והבת שלה באה לאסוף אותנו, ישנו בסלון, על הספה והריצפה (10$ לאדם). השמורה מתאפיינת בצמחייה (שלא נפוצה באיסלנד) והיא ממוקמת בין 2 קרחונים, הטיפוס למעלה לתצפית שווה רק אם אין עננים ויש ראות, לנו היה מזג אוויר סגרירי, אז עשינו תצפית על הקרחון וטיילנו בין המפלים המיוחדים. יש גם כפר קטן נטוש שנשמר משנות ה - 70` בשם Sel שנחמד לטייל בו, האזור עבר הרבה שטפונות, והנוף מסביב באמת נראה ככה.

מסקאפטאפל לקחנו אוטובוס לפנים האי (שלא נחשב בפס, צריך לשלם עליו )1600IC לאדם, ללאנדמאלגר (Landmahnalaugar). הנוף הולך ומשתנה, במקום הרים מושלגים האזור מתחיל לקבל צבעים שונים ומיוחדים של שדות לבה ישנים שצמחייה גודלת עליהם. הדרך זה משהו שקשה לתאר. נוף בראשיתי נוסעים בדרכים מפותלות ולא סלולות, אמצע הכלום, חוצים נהרות, כאילו נוסעים בעולם אחר. בדרך יש עצירה של 50 דקות ב קניון אלדגיאו המהמם שבסופו מפל יפה. גם מי שלא נשאר בלאנדאמלאגר שווה לעשות את הנסיעה הזאת (יש אוטובוס המשך עד ריקיאוויק). ההרים באזור הזה מדהימים, נוף פסטורלי וציורי בשלל צבעים וגוונים - צהובים, ירוקים, אדומים, אפורים, כחולים, ממש לטייל בציור. אנחנו ממליצים להשקיע באזור לאנדאמאלגר וסקפטפל, האופציות והתורים פה רבים.

 לאנדאמאלגר:
2 בתים גדולים באמצע הכלום, אחד גדול למגורים משותפים, ואחד שרותים (1300IC ללילה לאדם, צריך להזמין מקום מראש ולהצטייד באוכל), הבתים ממוקמים צמוד למעיין מפנק של מים חמים. אפשר גם לבנות אוהל. אין סופרמרקט. מסביב כל האזור הרים ציוריים, ואפשרויות הטיול פה גדולות, יש טרק של 4 ימים שיוצא מכאן עד תורמוסק. אנחנו עשינו טיול רגלי בתוך אחד הקניונים לכיוון אחד, עשינו טיול סוסים (שעתיים 2900IC לאדם ) לכיוון אחר, דוהרים בשדות הלבה וחוצים נהרות גדולים, למרגלות הרים מחודדים בעלי צורות משונות. המסלול העיקרי פה הוא הטיפוס על ההר הגבוה וההר הצבעוני, יש מסלול סיבובי שמשלב אותם, לא להפסיד. אין מילים לתאר את הנוף הזה, בדרך יש הרים שמתוכם שומעים קולות של מים רותחים מתוך ההר, מבעבעים כמו קומקום שעומד לגלוש -מדהים. האוטובוס לרקיאויק (1860IC לאדם אוטובוס ) עוצר לתצפית על הר הגעש Hekla .

ריקיאויק: שייט לוויתנים (30$) 3 שעות. תצפית מגג כנסיית הלגרים . בניין הפרלמנט - יפה מבפנים ונוף יפה מהמרפסות - מומלץ. טיול וצפייה בציפורים באגם. הלגונה הכחולה מעיין/ברכה טבעית ענקית של מים חמים עם מלחים (משהו בסגנון ים המלח) - יש אוטובוס שנוסע ללגונה, עוצר לשעתיים וממשיך משם לשדה התעופה, עולה 22$ כולל את הנסיעה והכניסה ללגונה. אפשר לעשות טיול רכיבה על סוסים (שעתיים )עד הלגונה, כניסה ללגונה וחזרה באוטובוס. הסוסים באיסלנד מאד מיוחדים ויפים ויש הרבה אפשרויות רכיבה לכל מיני אטרקציות, ויש גם תורים של כמה ימים. יש בית קולנוע פרטי של אדם שהיה וצילם את כל ההתפרצויות הגעשיות , אנחנו לא היינו, אבל שמענו שזה שווה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

עדכון סטטוס קורונה נכון ל-4/11/2020

 • הכניסה לאיסלנד אפשרית כיום לתושבי האיחוד האירופי בלבד ועוד מספר מצומצם של מדינות, לא כולל ישראל.
 • חובה לעטות מסכות במרחב הציבורי.
 • התחבורה הציבורית פועלת כסדרה.
 • המסעדות ובתי הקפה פתוחים, תחת הגבלו, הברים סגורים.
 • מוזיאונים, בריכות שחייה ומועדוני לילה סגורים.
 • עבור אזרחי ישראל, ישנה חובת בידוד של 14 יום, בשובם לארץ
לוגו וירוס קורונה

כתבות מומלצות עבורך על איסלנד