עפתי לתרמילאים

9 המדבריות היפים ביותר בעולם שיגרמו לכם לרצות לנדוד

כשחושבים על מדבר, חושבים על שטחי חול צהבהבים וצחיחים ודיונות משמימות, תחת שמיים כחולים אינסופיים. אך פעמים רבות מדבריות יכולים להיות הרבה פחות שגרתיים מזה - קבלו את היפים שבהם. וכן, יש גם דיונות סחופות רוח יפהפיות
אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: 9 המדבריות היפים ביותר בעולם שיגרמו לכם לרצות לנדוד
© Depositphotos/Tob Katrina

מדבר סהרה, צפון אפריקה

כשחושבים על מדבר עצום – מדמיינים את סהרה, המדבר המפורסם בעולם. המדבר החם הענק בעולם, משתרע על פני 9.4 מיליון קמ"ר (!) שמתפרשים על פני 12 מדינות בצפון אפריקה, ביניהן מצרים, סודן, לוב, צ'אד, ניגריה, אלג'יר, מאלי, מרוקו, תוניס ועוד. המדבר האדיר ממשיך לגדול בכ-48 ק"מ מדי שנה. המדבר החולי, הכולל דיונות שמגיעות לגובה 180 מטרים, הוא ביתם של מיליוני אנשים וגם של מגוון חיות, (עכברים, סנאים, נחשים, עקרבים, יענים, שועלים, תנים וגם צ'יטות!).הטמפרטורה הממוצעת בו היא 30 מעלות בקיץ ו-13 מעלות בחורף (למרות שנרשמו בו גם 58 מעלות).

המדבר המפורסם בעולם - הסהרה. צילום: Flickr/Christopher L

מדבר אטקמה, צ'ילה

מדבר אטקמה (Atacama), שמשתרע על פני 105,000 קמ"ר בצפון מזרח צ'ילה, נחשב למדבר היבש בעולם וכמעט לא יורד בו גשם בכלל (פחות מ-0.1 מ"מ בשנה!). כתוצאה מהתנאים היבשים להחריד האלה, כמעט ואין צמחייה או בעלי חיים בכלל במדבר זה, מלבד באזור הצפוני בו, שמקבל מעט יותר גשם. שם אפשר למצוא עכברים, לאמות, שועלים, שחפים, סוגים שונים של לטאות וחרקים ואפילו פינגווינים. בנוסף, יש כמיליון אנשים שחיים בתוך המדבר הצחיח האדמדם הזה והתנאים היבשים באזור מוכיחים כי גם לאורך ההיסטוריה גרו בו אנשים, היות ונמצאו בו מומיות שמורות היטב של האינקה.

נופיו האדמדמים של האטקמה. צילום: Flickr/Danielle Pereira

מדבר גובי, סין ומונגוליה

המדבר הגדול ביותר באסיה, גובי (Gobi), מתפרש על פני תשעה ק"מ מרובעים בצפון מערב סין ובדרום מונגוליה. זהו אחד המדברים המדהימים ביותר בעולם, ויש בו צוקים עצומים ותצורות סלע מעניינות, שגורמים לנוף שלו להיראות שונה ומיוחד. גובי נחשב למדבר "קר", בזכות האקלים הקיצוני בו, שמשתנה גם בהתאם לעונה, אך גם מתחלף באופן חד מדי יום. הטמפרטורה הגבוה ביותר בו היתה 50 מעלות בקיץ והקרה ביותר היתה מינוס 40 מעלות בחורף ויורדים בו כ-17 מ"מ של גשם מדי שנה. למרות זאת, חיים בו גמלים דו-דבשתיים, דובים וחמורי בר.

גובי - המדבר הגדול באסיה. צילום: נעם טיראן

ואדי רם, ירדן

ואדי רם המרהיב, הנמצא כ-37 ק"מ מזרחית לעקבה, הוא אחת האטרקציות התיירותיות המושכות ביותר בירדן. המדבר היפהפה, המשתרע על פני 720 קמ"ר, מוקף בתצורות סלע מדהימות, בשלל צבעים – מאדום עז לחום-צהבהב. המדבר נע בין אזורים רחבים ושטוחים לבין נקיקים צרים ועמוקים, התחומים בתצורות הסלע הצבעוניות. "קירות" הוואדי מעולים למטפסי הרים, אך אפשר גם פשוט לצאת לטייל בוואדי במסגרת טיול של מספר ימים, לרכוב בו על סוסים או על גמלים, ולישון תחת השמיים האינסופיים, זרועי הכוכבים.

גם בוואדי רם יש גמלים. צילום: ארנה קרמזין

הסלאר, בוליביה

אם כשאתם חושבים על מדבר, אתם מדמיינים שטחי חול סחופי רוח ודיונות – מדבר זה, שנמצא באזור האנדים בבוליביה, יפתיע אתכם. הסלאר (Salar de Uyuni), שמשתרע על פני כ-10,582 קמ"ר של לובן בוהק, הוא מדבר המלח הגדול בעולם, ועל פי ההערכה יש בו כ-10 מיליארד טון מלח. המחזה של מרחבי מלח אינסופיים, שמופרים על ידי אגמים צבעוניים (בגלל המינרלים בהם) ואיים קטנים של מלח במשטחים הוא סוריאליסטי ומרהיב כשלעצמו, אך מדבר המלח יפה במיוחד אחרי הגשם – אז המרחבים משקפים בצורה מושלמת את השמיים.

מרחבי מלח אינסופיים בסלאר. צילום: איתי אמוזה

מדבר טקלמקן, סין

בצפון מערב סין נמצא מדבר טקלמקן (Taklamakan), שהוא המדבר הגדול ביותר במדינה – 337,600 קמ"ר של שממה אינסופית, שעל פי האגדה – אפשר להכנס אליה, אך אי אפשר לצאת. המדבר האדיר נחצה בקצותיו הצפוניים והדרומיים על ידי חלקים מדרך המשי, על מנת לאפשר לאנשים להגיע למחוז חפצם מבלי להאלץ לעבור דרך מלכודת המוות האימתנית הזו.

שממה אינסופית בסין. צילום: Flickr/Dmitry P

מדבר טאר, הודו ופקיסטן

מדבר טאר (Thar) המעניין, המשתרע על פני 200,000 קמ"ר, מהווה למעשה את הגבול הטבעי בין הודו ופקיסטן. גיאולוגים מעריכים כי גילו של המדבר האימתני, נע בין 4,000 ל-10,000 שנה. הטמפרטורה הממוצעת במדבר הוא כ-26 מעלות וחיים בו שלל בעלי חיים, ביניהם לטאות, נחשים ועכברושים, אך גם חמורי בר וצבאים שחורים.

הגבול הטבעי בין הודו ופקיסטן. צילום: Flickr/meganfitzgerald

עמק המוות, נבדה וקליפורניה

המדבר, ששמו עמק המוות (Death Valley) בגלל החום והיובש, מתפרש על פני המדינות קליפורניה ונבדה בדרום מערב ארצות הברית. מדובר באזור החם (נמדדו בו 57 מעלות) והיבש ביותר בצפון אמריקה, ועם עומק מקסימלי של 82 מטרים מתחת לפני הים, זהו המקום הנמוך ביותר בכל היבשת. עומקו גורם לאוויר החם להילכד בין כותליו וכך העמק נהיה אף חם יותר. הנוף המגוון של האזור, הכולל דיונות חול צבעוניות, כשברקע פסגות הרים מושלגות, הופך את העמק כולו ליפהפה ומעניין במיוחד.

צוקים אימתניים בעמק במוות. צילום: Flickr/Tom Babich

אנטרקטיקה

אמנם כבר היה מדבר אחד ברשימה זו שצבעי החום והאדום לא שלטו בו, אך אנטרקטיקה היא אכן המדבר יוצא הדופן ביותר בעולם. 98% משטחו של המדבר האדיר הזה (14 מיליון קמ"ר, כמעט פי 2 מגודלה של אוסטרליה), מכוסה בשכבה עבה של קרח, כלומר, לובן בוהק וקור קיצוני יקיף אתכם מכל עבר. כך, שבאופן פרדוקסלי, אנטרקטיקה היא האזור היבש והרטוב ביותר בעולם – כמעט שלא יורד בה גשם כלל, אך הקרח הופך אותה לרטובה. מזג האוויר הקיצוני (מינימום של מינוס 89 מעלות) מונע ממגורי קבע של אנשים ביבשת הקפואה, אך היא מהווה ביתם של פינגווינים, כלבי ים, צמחים אחדים ואורגניזמים מיקרוסקופיים אחרים.

מבט מלמעלה על קרחון ש

לתחילת הכתבה

התמונות בכתבה, הלקוחות מ-Flickr, הן תחת רישיון Creative Commons BY 2.0

מחפשים עוד תמונות של טבע מרהיב? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על אסיה