טרק לאוגאווגור – אחד היפים בעולם

מה אתם אוהבים לראות? מכתשים מעשנים? הרים צבעוניים? מדבריות געשיים? מערות קרח? בטרק לאוגאווגור לא תצטרכו לבחור! בואו לטייל בטרק המגוון ביותר באירופה, שבו התפאורה תתחלף סביבכם ללא הרף. ארזו תיק, הדפיסו את הכתבה וצאו לדרך!
עדי שילדן - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: טרק לאוגאווגור – אחד היפים בעולם
© daniloforcellni/depositphotos.com

טרק לאוגאווגור (Laugavegur) מדובר במסלול היפה ביותר באיסלנד ובהחלט נכנס לעשירייה הפותחת שלי בעולם. יפה שם ברמה כזו שלפעמים צריך לשפשף את העיניים בשביל להיווכח שהנוף הזה אמיתי: הרים צבעוניים כמו ציור שמן מטריף, קרחונים, הרים ירוקים מנוקדים בתוך מדבריות לבה שחורות וצחיחות, נהרות, מעיינות חמים, עמקים מוריקים, מפלים ועוד.

בנוסף, אחד הדברים המוצלחים במסלול שהוא מגוון בטירוף, בכל יום הנוף משתנה לחלוטין. זהו בהחלט טיול חובה בביקורכם באיסלנד, אין מילים לתאר את היופי הזה, צריך להגיע לשם ולראות בעיניים בשביל להאמין!

מדובר טרק של ארבעה ימים (55 ק"מ) מלנדמנלאוגר (Landmannalaugar) לת'ורסמורק (Þórsmörk), עם אפשרות להארכה של יומיים (25 ק"מ נוספים) עד לסקוגר (Skógar), ברמת קושי בינונית-קשה. הטרק נקרא גם טרק לנדמנלאוגר על שם מקום תחילת הטרק.

המסלול פתוח בדרך-כלל מסוף יוני ועד תחילת ספטמבר, תלוי בתנאי מזג האוויר.

לינה

לאורך הטרק יש בקתות הרים, שתצטרכו להזמין להם מקום הרבה זמן מראש, בגלל שהמסלול כה פופולארי. אפשר לישון באוהלים רק בצמוד לבקתות ואז אין צורך להזמין מקום מראש. שימו לב שאסור להקים אוהלים חופשי ברחבי השמורה. ליד כל בקתה יש שירותים ולעתים גם מקלחות, שהן בתשלום נוסף. לפירוט מחירי הלינה בבקתות ובקמפינג, היכנסו לכאן. מספר המקומות שמצוין בהמשך תחת פירוט ימי המסלול מתייחס רק למקומות בבקתות.

ציוד

כמעט ואין אפשרות לקנות אוכל בדרך, ולכן יוצאים לדרך עם כל האוכל והציוד שתזדקקו לו. מים ניתן למלא בבקתות ובחלק מהנחלים שבדרך. חובה לצאת עם ציוד לתנאי מזג אוויר משתנים, כולל ביגוד קצר מנדף זיעה, משקפי שמש, כובע לשמש, כובע חם, כפפות, ביגוד תרמי, מעיל ומכנס גשם, כיסוי גשם לתיק, אוהל שלוש/ארבע עונות, מזרון שטח מבודד היטב, שק שינה לטמפרטורות נמוכות, סנדלים לחציית נהרות, נעלי הרים עמידות למים, מקלות הליכה, כלי בישול וגזייה, סוללה אקסטרה למצלמה. מי שישן בבקתות כן צריך להביא איתו שק-שינה.

בטיחות – בתחילת הטרק יש להירשם בבקתה, כמו כן, יש להירשם עם הגעתכם לבקתה הבאה ולציין את כיוון ההליכה שלכם, זה מאפשר לשומרים בבקתות לעקוב אחרי התנועה לאורך הטרק, בעיקר בשביל מקרי חירום. שימו לב שמסלול שנראה בטוח וקל ביום שמשי יכול להפוך בין רגע למסלול מסוכן כאשר מזג-האוויר משתנה ולכן יש לשים לב לתחזית, לתוואי המסלול ולוודא כי אינכם יוצאים ליום טיול כשיש התרעה על סופה.

אפשר לעשות את המסלול כמטייל יחיד, ממש לא תהיו לבד על המסלול ותפגשו המון מטיילים נוספים שתמיד אפשר לחבור אליהם. יש אזורים לאורך המסלולים שמגיעים אליהם ערפילים, במקרה כזה חשוב לחבור למטיילים נוספים לידכם, ולעקוב באדיקות אחרי מקלות הסימון.

חלוקת ימי הטרק – צפון לדרום

יום ראשון

מלנדמנלאוגר (550 מטר) להראפנטינוסקר (Hrafntinnusker כ-1,100 מטר): 12 ק"מ, כארבע-חמש שעות הליכה במגמת עלייה. היום הראשון של ההליכה מתחיל בטיפוס תלול שבמהלכו לא תוכלו להוריד את העיניים מנוף ההרים הצבעוניים של לנדמנלאוגר. חלקה האחרון של העלייה פחות תלול, ובסופה תגיעו למישור גבוה שממנו מתחיל הנוף להיות מושלג יותר, ולעיתים השעה האחרונה של ההליכה לבקתה נעשית בשלג אז שימו לב טוב לסימון המקלות.

לינה: בתחילת המסלול בלנדמנלאוגר יש בקתה גדולה עם 78 מקומות, ובסוף היום, בהראפנטינוסקר יש בקתה הנקראת Höskuldsskáli Hut ובה 52 מקומות.

יום שני

מהראפנטינוסקר (1,100 מטר) לאלפטוואטן (Álftavatn כ-550 מטר) או לקוואנגיל (Hvanngil, כ-550 מטר): 12 ק"מ לבקתה הראשונה, כארבע-חמש שעות, או 17 ק"מ לבקתה השנייה, כחמש-שש שעות הליכה. המסלול מתחיל בהליכה יחסית מישורית כאשר תוואי המסלול עובר בין כמה ואדיות, בהמשך תטפסו לאוכף בגובה של כ-850 מטר ממנו יש אפשרות להאריך את המסלול בכשעתיים ולטפס להר הגבוה ביותר בסביבה, הר הסקרדינגור (Háskerðingur, כ-1,032 מטר).

מהאוכף, המסלול עולה מעט לפסגה קטנה בשם יוקולטונגור (Jökultungur, כ-896 מטר) ממנה נפתח הנוף המרהיב לעבר שלושת הקרחונים עם השמות שוברי-השיניים: טינדפיאטליוקוטל (Tindfjallajökull), אייאפיאטלאייקוטל (Eyjafjallajökull) ומירטלסיוקטל (Mýrdalsjökull). לאחר מכן, המסלול יורד בתלילות, ולפני שתגיעו לבקתה הבאה מחכה לכם חציית נהר רגלית.

לינה: בבקתת אלפטוואטן יש 72 מקומות והיא נחשבת לבעלת הנוף היפה מכיוון שהיא על שפת אגם, ובבקתת קוואנגיל שבהמשך המסלול יש 60 מקומות. למי שישן בקוואנגיל, מומלץ לטפס על הגבעה הסמוכה לבקתה בשביל נוף מעולה.

יום שלישי

מאלפטוואטן או קוואנגיל (550 מטר) לבונטאר-אמסטרור (Bontar-Emstrur, כ-465 מטר): 16 ק"מ, שש-שבע שעות מהבקתה הראשונה, או 11 ק"מ, כחמש-שש שעות מהבקתה השנייה. ביום זה, המסלול הינו בעיקר מישורי ועובר בתוך מדבר לבה שחור עם הרים ירוקים שבוקעים ממנו בדרמטיות.

היום מתחיל בחצייה של שני נהרות, ככה שאם יש יום יפה צאו לדרך בבוקר כבר עם הסנדלים, בהמשך היום תהיה חצייה נוספת של נהר אבל שם כבר יש גשר. החלק האחרון של ההליכה הינו באזור צחיח ולכן קיבל את השם מדבר לבה, החול שחור ומרשים, וההליכה היא בנתיב שטוח בין הרים עד ההגעה לבקתה.

לינה: בבונטאר-אמסטרור יש שלוש בקתות עם סה"כ 60 מקומות.

יום רביעי

מבונטאר-אמסטרור (465 מטר) לת'ורסמורק (Þórsmörk, כ-200 מטר): 15 ק"מ, כשש-שבע שעות. המסלול יוצא ממרחבי מדבר הלבה אל תוך הצמחייה הירוקה של עמק ת'ורסמורק ולעבר הקרחונים אייאפיאטלאייקוטל (Eyjafjallajökull) ומירטלסיוקטל (Mýrdalsjökull), שמבצבצים באופק.

כזכור, הר הגעש שמתחת לקרחון אייאפיאטלאייקוטל הוא זה שגרם לצרות צרורות בשנת 2010 כאשר התפרץ בעוצמה והעשן התפזר למרחקים אדירים, והביא להפסקת טיסות ברחבי אירופה. מי שימשיך הלאה במסלול עד לסקוגר יזכה לראות את המכתשים שנוצרו בהתפרצות ההיא.

בגדול, המסלול ביום הזה הוא עם עליות וירידות בוואדיות ומעבר מעל נהרות עם גשרים, כאשר הראשון שבהם מאוד מרשים כי הנהר עובר בקניון צר וסלעי. המסלול מסתיים בת'ורסמורק, שבלב עמק ירוק ויפה, משם יוצאים מגוון מסלולי יום, כך שיש אנשים שבוחרים להישאר בת'ורסמורק יום נוסף.

לינה: בת'ורסמורק יש שלושה מרחבים של קמפינג/בקתות, כאשר המרכזי הוא הוסאדלור (Húsadalur), יש מגוון אפשרויות לינה, יש מסעדה, בר ובעיקר הרבה חבר'ה. זה מקום בבעלות פרטית וההזמנה דרך www.volcanohuts.com, מחירים מעט יקרים משאר המקומות במסלול, כולל הקמפינג.

כחצי שעה הליכה דרומה משם, בעמק הסמוך, לאנגידלור (Langidalur), שוכנת בקתה בשם סקאגפיורדסקאלי (Skagfjörðsskáli) עם 75 מקומות, מרחב קטן לקמפינג לצידה, והנוף היפה ביותר ממש על שפת העמק והנהר.

הבקתה השלישית היא מצדו הדרומי של אותו הנהר והיא נקראת באסר (Básar), זה מיקום פרקטי למי שממשיך בטרק דרומה לכיוון סקוגר, הזמנת מקום דרך האתר הזה.

מכל שלוש הבקתות יוצאים אוטובוסים לרייקיאוויק.

יום חמישי

מת'ורסמורק (200 מטר) לפימוורדוהאלס (Fimmvörðuháls, כ-900 מטר): 15 ק"מ, כשש-שבע שעות, במגמת עלייה תלולה. היום החמישי והשישי גם הם מסומנים במקלות, כאשר יש מקטע אחד שעשוי להיות לא מאוד ברור שהוא האוכף בשיא הגובה של המסלול בין שני הקרחונים, שם יש שכבת שלג לאורך כל הקיץ.

אם אתם מתחילים את המסלול בת'ורסמורק מהבקתות הוסאדלור או לאנגידלור, האתגר הראשון ביום הזה יהיה חצייה של עמק עם נהר. אמנם יש גשר שאמור לעזור בחצייה מגדה לגדה, אך אחרי ימים גשומים הנהר מוצף לחלוטין והגשר מגיע במקרה הטוב לאמצע הנהר. במקרה כזה יש אדם עם טרקטור (כן, טרקטור), שמעביר אנשים מגדה לגדה.

לאחר שתעברו את בקתת באסר, מתחילה עלייה תלולה עד לאוכף שבין שני הקרחונים, כאשר בשיא הגובה תצטרכו ללכת כחצי שעה על שלג. במהלך רוב הקיץ אין צורך להצטייד בקרמפונים בשביל ההליכה הזו, אבל מומלץ להתייעץ לגבי זה עם השומרים בת'ורסמורק. בשיא הגובה תהיו חשופים לרוחות, וחשוב מאוד ללכת בזהירות כי יש כמה מקטעים לצד תהום. כמו כן, תוכלו להתרשם מעוצמת הקרחונים ולראות את המכתשים שנוצרו מהתפרצות געשית גדולה שהתרחשה בשנת 2010.

לינה: במיקום עוצר נשימה על אוכף בין שני קרחונים יש שתי בקתות, מאוד מומלץ לישון בבקתות ולא באוהל, כי מאוד קר שם. בקתת Baldvinsskáli הממוקמת בשיא הגובה של המסלול שייכת לארגון התיירות האיסלנדי FÍ ובה 12 מקומות, ובקתת Fimmvörðuskáli היא של ארגון התיירות Útivist ובה 20 מקומות, היא ממוקמת צפון-מערבית מנקודת שיא הגובה של המסלול הראשי. במקום אין מים זורמים והאחראי על הבקתה אשכרה הולך לאסוף שלג מהקרחון, ממיס אותו ומרתיח בשביל שיהיו ראויים לשתייה.

יום שישי

פימוורדוהאלס (900 מטר) לסקוגר (גובה פני הים): 12 ק"מ, כשש שעות, במגמת ירידה. לאורך המסלול תראו המון נחלים ומפלים המגיעים לשיא בסוף המסלול במפל סקוגפוס (Skógafoss) הגבוה והמרשים. הירידה משמעותית פחות תלולה מהעלייה של היום הקודם. בכפר הקטן סקוגר יש מסעדה וכמה בתי מלון ואכסניות, והוא נמצא ממש סמוך לכביש 1, כך שמאוד קל לצאת משם בטרמפים.

הגעה

ניתן לעשות את המסלול בשני הכיוונים אבל מומלץ לעשות אותו מצפון לדרום, ולהתחיל בלנדמנלאוגר, כיוון שכך ההליכה תהיה בסך הכל במגמת ירידה. ללנדמנלאוגר ניתן להגיע בין היתר עם חברת האוטובוסים Reykjavík Excursions, שמפעילה מספר קווים רק במהלך הקיץ ממספר מקומות:

רייקיאוויק: ארבע שעות נסיעה, יוצא מספר פעמים ביום. האוטובוס יוצא מההוסטל Reykjavík City Hostel ועובר גם בתחנת האוטובוסים המרכזית BSÍ. האוטובוס נשאר כשעתיים בלנדמנלאוגר ואז חוזר לרייקיאוויק.

הטלה: תלוי בתכנון המסלול שלכם, לפעמים נוח לתפוס את האוטובוס שיוצא מרייקיאוויק בעיירה הטלה (Hella), התחנה האחרונה על כביש 1 לפני שהאוטובוס פונה צפונה לתוך מרכז המדינה.

סקפטפטל: חמש שעות וחצי, כל יום יוצא אוטובוס מהפארק הלאומי סקפטפל (Skaftafell) ונוסע בדרך מדהימה של כביש F208 שעובר בסמוך להר הגעש והקניון הגעשי אלדגיה (Eldgjá).

מיוואטן: עשר שעות נסיעה, האוטובוס יוצא יום כן יום לא ממיוואטן (Mývatn) אשר בצפון איסלנד לנסיעת שטח מהפנטת ביופייה בדרך ספרנגיסאנדור (Sprengisandur, כביש F26), שחוצה את מרכז המדינה מצפון לדרום.

אם תרצו לעשות את המסלול הפוך, תוכלו גם להגיע לתורסמוק מרייקיאוויק: שלוש עד שלוש שעות וחצי, יוצא כל יום. האוטובוס מגיע לכל שלוש הבקתות בת'ורסמורק לפי הסדר הבא: Húsadalur, Langidalur ו-Básar.

אם תגיעו ללנדמנלאוגר עד הצהריים, תוכלו לצאת ישר לטרק, אבל תכלס אם יש לכם זמן אז שווה להישאר לילה בלנדמנלאוגר בשביל לחקור את האזור המיוחד הזה ולהשתכשך בכיף במעין החם שליד הקמפינג. החיסרון היחידי הוא שמשטח הקמפינג שם די סלעי.

צפו בשלוש דקות של הנופים היפהפיים של הטרק:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על איסלנד

אטרקציות באיסלנד

מלונות ומקומות לינה באיסלנד

מדריכים ונותני שירות באיסלנד

נהגים באיסלנד

הזמנת חופשה לאיסלנד

טיסות לאיסלנד

חדשות התיירות והתעופה

המיוחדים שלנו

קצת השראה לטיול הבא

מתארגנים לטיול: ציוד, ביגוד, המלצות וטיפים לדרך

ביטוח נסיעות לחו"ל: כל מה שצריך כדי לטוס בראש שקט

מגזין החיים הטובים: לייפסטייל והשראה לחופשה

חופשה של פעם בחיים

תמונות מהטיול: היעדים שהכי כיף לצלם

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

כתבות ומדריכים לחופשת סקי