באיאנחונגור - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

העיר באיאנחונגור, שבשוליו של מדבר הגובי, נמצאת על הדרך שבין אולאנבאטר למערב מונגוליה. עבור חובבי הדינוזאורים והמאובנים העצירה כאן עשויה להיות מעניינת, אך עבור מרבית התרמילאים באיאנחונגור היא לא יותר מתחנה בדרך הארוכה למקומות המעניינים באמת שיש למונגוליה להציע.
נעם טיראן - מערכת אתר למטייל
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: באיאנחונגור - עפתי! - המלצות על טיולי תרמילאים

מבוא

באיאנחונגור (Bayankhongor) היא בירתו של המחוז הנושא את אותו השם. העיר נמצאת על גדותיו של נהר הטוין (Tuin Gol), בצפון מזרח המחוז, על הגבול שבין מדבר הגובי לבין הרי חנגאי (Khangai Nuruu), המפרידים בין המדבר והמדבר למחצה של הגובי ובין האקלים היבש פחות של המרכז. מדובר בעיירת גובי מונגולית פוסט-סובייטית טיפוסית -; רחובות ישרים, בנייני דירות צבועים למחצה, כמה בתי תה והרבה הרבה אבק.

מדבר הגובי. צילום: נעם טיראן

במחוז הענק יש ייצוג לשלוש מערכות אקולוגיות שונות -; על פני רובו מתפרש הגובי, אולם ברכסי הצפון ניתן למצוא חורשות ויערות, ובתווך, ערבות דשא. בנוסף, בבאינחונגור יש מגוון רחב מאוד של בעלי חיים. בין היונקים ניתן למנות גמלי פרא, יחמורים, נמרי שלג, זאבים, שועלים, כבשי בר, יעלים ואת דובי הגובי הנדירים-בלשון-המעטה. בנוסף, אוכלוסיית המרמיטות במחוז היא הגבוהה במדינה, מה שהופך אותן, לרוע המזל של רבות מהן, למרכיב נפוץ בתפריט של הנוודים כאן.

למרות אלו, הן העיר והן המחוז הם בעיקר מעבר הכרחי (לרוב, על כל פנים) בדרך שבין אולאנבאטר למערב מונגוליה ופחות יעד לתרמילאים. ובכל זאת, בהחלט קיימים פה דברים לראות ומקומות לבקר בהם, אבל חשוב שלא תצפו מהם ליותר מדי בכדי שתוכלו להפיק מהם את המירב.

לישון ולאכול

בעיר ישנן מספר מסעדות ובתי תה, בעיקר לאורך כביש הכורכר הראשי, שנמתח מדרום לצפון. מחיר צויבן החל מ-1,700 טוגרוג. לאורך הרחוב תוכלו למצוא גם מלון או שניים. האופציה הזולה ביותר ללינה בעיר היא כנראה -;

Negdelchin Hotel -; מלון גדול ובסיסי, אם כי סביר, בצדה הדרומי של העיר, כ-400 מ' ממזרח לתחנת הדלק. מחיר החדרים בין 5,000 ל-20,000 טוגרוג לאדם ללילה.

מה לעשות בלילה

ישנו מועדון דיסקו בעיר, העונה לשם Flower Disco Club, אשר בצד המזרחי על יד מוזיאון הטבע, אבל קשה מאוד לבנות על לוח הזמנים שלו. בנוסף, בשל ריחוקו היחסי ממרכז העיר, ייתכן ולא יהיה נעים ללכת אליו לבד בלילה.
 יחד עם זאת, בתקופת הקיץ בעלי תושייה מקומיים מקימים 'גרי איראג' -; אוהלים המגישים במהלך היום קערות מהמשקה האלכוהולי המפורסם (שהוא, בעקרון, חלב סוסות שעבר תהליך של התססה) ומתפקדים כתחליף המקומי לפאבים. הגרים הללו ניתנים לזיהוי בקלות על ידי השלטים והתנועה האנושית סביבם.

אטרקציות בעיר

מוזיאון ההיסטוריה -; כולל מוצגים רבים וביניהם פסלים בודהיסטיים, ומגילות בעלות הדפסי זהב, לצד אביזרי תפילה נוספים וחפצים מסורתיים דוגמת תלבושות, כלי בית וכלי נשק. בנוסף, המוזיאון מציג הסברים על אופן בניית גר ופנים נוספים בחיי הנוודים. המוזיאון ממוקם כ-300 מ' ממזרח לכיכר המרכזית, ליד האצטדיון. הכניסה עולה כ-2,000 טוגרוג. עבור אישור להכניס מצלמה תתבקשו לשלם עוד 1,000 טוגרוג.

מוזיאון הטבע -; בין המוצגים במוזיאון נמצאים סלעים ומינרלים שנמצאו במחוז, לחובבי הגיאולוגיה שביניכם. כמו גם פוחלצים של עופות ובעלי חיים שניתן למצוא במחוז, ביניהם דוב הגובי (שנמצא בסכנת הכחדה חמורה, חשוב לציין, בהקשר לפוחלצים). גאוות המוזיאון היא שלד מלא של דינוזאור מסוג טרבוזאורוס (Tarbosaurus), שנמצא בבאיאנחונגור. המוזיאון ממוקם מדרום למוזיאון ההיסטוריה, ומחירי הכניסה אליו זהים.

פארק הדינוזאורים -; מתפרש על פני שטח רחב ידיים במערב העיר. מציג פסלים בגודל מלא המשחזרים דינוזאורים רבים, חלקם נמצאו במונגוליה, חלקם בעלי קשר רופף או לא קיים כלל אליה, וחלקם נוצרו עם הרבה מאוד חופש אמנותי של בעלי המלאכה. הכניסה חופשית.

אטרקציות קרובות

מעיינות שארגאלז'וט (Shargaljuut) -; מתחם בן ק"מ אחד בערך ובתוכו כ-300 נביעות של מעיינות חמים וקרים. המעיינות מוכרים כבר כמה מאות שנים, וידועים בזכות סגולותיהם הרפואיות, או הרפואיות לכאורה. בשנת 1962, הוקם במקום בית מרפא לרווחת אזרחי המדינה והתיירים, שבתקופה ההיא, הגיעו בעיקר מברה"מ. כיום פועל בסמוך למעיינות אתר נופש יקר להפתיע, כמו גם מחנה גרים אחד או שניים, שפתוחים בתקופה מצומצמת בשנה במהלך חודשי הקיץ (יוני-אוגסט). המעיינות עצמם אינם אתר חובה, והם מאכזבים למדי, למעשה. המעיינות הגדולים יותר סגורים במבנים דמויי-גר בהם ניתן לשכשך, בהנחה ואינם נעולים (כלומר -; אם אתם מגיעים למקום בשיא הקיץ). ישנם בתי תה ומזנונים אחדים שבעליהם גם מציעים מיטות במחירים משתנים, החל מ-5,000 טוגרוג לאדם ללילה. חשוב להדגיש -; המקום כולו, על המרצפות ההרוסות שלו והעצים הקירחים בו, נראה כאילו ידע ימים טובים יותר, ובייחוד כאשר הערפילים בערב מתמזגים באדים מהמעיינות, הוא עושה רושם של אתר צילומים לסרטי אימה, יותר מאשר אתר נופש.
 ואן יוצא מרחבת הג'יפים בבאיאנחונגור לכפר שארגאלז'וט, הסמוך לאתר הנופש, בשעות אחה"צ, כאשר הוא מתמלא, ומהכפר אל באיאנחונגור בשעות הבוקר. (8:00 בערך) עמדו על הכביש הראשי ויעצרו לכם.

האיזור השמור בקפידה הגובי הגדול (Great Gobi A Strictly Protected Area) -; איזור מבודד בדרום מדבר הגובי, שהוכרז כשמורת טבע מוגנת בשנות ה-70 של המאה שעברה. גובי A הוא אחד המפלטים האחרונים של מספר מיני חיות שתלויות בסביבה השברירית, ההולכת ונעלמת שלו לקיומם. המגוון הביולוגי כאן מכיל למעלה מ-400 מיני צמחים, כ-150 מיני עופות, 15 ימיני זוחלים ובסביבות 50 מיני יונקים, ביניהם דוב הגובי, גמלי פרא (מין נדיר, אביו של הגמל הדו-דבשתי המבוית) וה'חולאן' (Khulan) -; מין יחמורים, בסכנת הכחדה אף הוא. האיזור מאוד לא נגיש (זו, בעצם, המטרה) וניתן להגיע אליו רק ברכב ועם צידה מספקת. קחו אתכם מדריך מנוסה, אם ברצונכם לנסות ולאתר בעלי חיים ובכל מקרה הקפידו על נסיעה בשבילים מסומנים בלבד ועל השארת חותם מינימלית ככל האפשר. הכניסה לשמורה עולה כ- 3,000 טוגרוג לאדם.

מנזר אמארבויאנט (Amarbuyant Khiid) -; המנזר הגדול, ההרוס ברובו, נמצא בדרום-מערב המחוז. הוא נבנה לראשונה בשלהי המאה ה-17, ובתקופת השיא שלו איכלס למעלה מ-1,000 נזירים. מיקומו על נתיב מסחר עתיק הפך אותו לתחנה חשובה על אחד המסלולים בדרך המשי הצפונית, אולם הוא נפגע אנושות עקב הטיהורים הקומוניסטיים בהוראת סטאלין של שנות ה-30 של המאה שעברה, ולא שוקם עד היום במלואו. כיום במנזר נמצאים נזירים בודדים, אולם הוא עדיין מקום שכדאי לשלב במסגרת טיול ברכב, אם אתם באיזור. הכניסה למנזר חופשית.

פארק גובי גורבאן-סאיחן -; חלק מהפארק הלאומי המפורסם נמצא בגבולות מחוז באיאנחונגור, ולמרות שרוב הטיולים בו מתחילים ומסתיימים בדאלאנזאדגד, ניתן גם להגיע אליו או ממנו לבאיאנחונגור.
למידע נוסף על טיולים בפארק תמצאו בעמוד דאלאנזאדגד ומדבר הגובי ב"עפתי!" >>

למידע על אטרקציות נוספות באיזור ראו -; bayankhongor.com/en//index.php?title=Attractions

קניות ושווקים

לאורך הרחוב הראשי נמצאות מספר חנויות מצרכים ומכולות. בכפרים הקטנים יותר במחוז, לרוב תהיה לפחות חנות מכולת אחת, אולם חשוב להדגיש שהמחירים יעלו והמבחר יקטן ככל שתתרחקו מריכוזי האוכלוסיה. השוק העירוני נמצא בדרום העיר, על הרחוב הראשי ליד רחבת הג'יפים, היכן שעוצרים האוטובוסים שעוברים בעיר.

אירועים ומועדים

גם בבאיאנחונגור ובסביבותיה מתקיים חג ה'נאאדאם' המונגולי המסורתי הכולל חגיגות רבות ואת 3 התחרויות המסורתיות. החגיגות מתקיימות בעיקר סביב האצטדיון, הצמוד למוזיאון ההיסטוריה, לרוב באמצע יולי.

תחבורה

אוטובוס -; מאולאנבאטר יוצאים אוטובוסים לבאיאנחונגור מתחנת 'דרגון', לרוב פעם ביום, בשעות הבוקר. המחיר סביב 20,000 טוגרוג וזמן הנסיעה בין 12 ל-15 שעות (אם כי יכול להתארך). בנוסף, אוטובוסים מחובד ואולגי עוברים דרך באיאנחונגור. תחנת האוטובוסים נמצאת בקצה הדרומי של הרחוב הראשי מול השוק. בקשו הכוונה במידה ואתם לא בטוחים.

ואנים וג'יפים שירות -; יוצאים מרחבת ההיסעים בקצה הדרומי של הרחוב הראשי, ליד השוק, כאשר הם מלאים. ניתן למצוא כלי רכב שנוסעים לאולאנבאטר (המחיר סביב 25,000 טוגרוג) וארבאיחר בקלות. ניתן גם למצוא כלי רכב שנוסעים לחובד ולאלטאי. זמני הנסיעה הם למעלה מ-24 שעות, ובסביבות 10 שעות בהתאמה. תוכלו גם לנסות למצוא כלי רכב שיוצאים לחרחורין ולדאלנזאדגד, אולם אלו נדירים למדי ואם תרצו להגיע ליעדים הללו, תצטרכו כנראה לשלם לא מעט. בנוסף, כלי רכב יוצאים על בסיס יומי לכפרים ברחבי המחוז, ביניהם, למשל, שארגאלז'וט.

מטוס -; שדה התעופה של באיאנחונגור ממוקם כקילומטר אחד מדרום לעיר. Eznis מוציאה טיסות מאולאנבאטר כמה פעמים בשבוע. בררו על כך עם סוכנויות הנסיעות בבירה, או באתר האינטרנט של החברה -
www.eznisairways.com/

גמל דו דבשתי בגובי. צילום: נעם טיראן

מזג אויר

כמו ברוב חלקי מונגוליה האחרים, האקלים בבאיאנחונגור הוא צחיח למחצה עד צחיח. החורף ארוך, יבש וקר והקיץ, בו יורדים מרבית המשקעים (המועטים), הוא קצר ולעתים חם מאוד. הטמפרטורות השנתיות עשויות לרדת אל סביבות 40 מעלות צלזיוס מתחת ל-0 בחורף ואל מעל ל-35 בקיץ.

המלצת זהב

אם הגעתם עד באיאנחונגור, בייחוד אם אתם רק עוברים דרכה, אתם עלולים למצוא את עצמכם מתוסכלים מהוויית 'אמצע שומקום' שבולטת כאן במיוחד. במקרים כאלו, כדאי ליישם המלצה חשובה מאוד, שהוכחה כנכונה על ידי מטיילים רבים מספור - ולקחת הכל בהומור. באיאנחונגור היא עיר קשה מבחינות רבות, אבל היי -; אם אתם כבר כאן -; לכו להצטלם עם דינוזאורים ולשחק קלפים עם על קערת איראג.

נותני שירותים

חברות טיולים -; אין חברת טיולים שממוקמת בבאיאנחונגר, אולם חברות טיולים רבות באולאנבאטר ובמקומות אחרים יוכלו לעזור לכם לתכנן טיול לאיזור. יחד עם זאת, ישנם כמה מדריכי טיולים בעיר שתוכלו לנסות ליצור עימם קשר, כאן -; bayankhongor.com/en//index.php?title=Tour_operators

השכרת רכב -; תוכלו לנסות ולמצוא רכב ונהג ברחבת ההיסעים שנמצאת בדרום העיר, בצמוד לשוק. כדאי לערוך 'סקר שוק' קצר לפני שתעלו על כלי רכב, ולוודא שכל הצדדים מבינים היטב את פרטי העסקה (לאן נוסעים, מחיר מדויק, לאדם או לכל החבורה? וכו'...) כדי למנוע אי נעימויות.

כסף -; ישנם מספר כספומטים בעיר, לא כולם עובדים. הכספומטים האמינים ביותר הם של בנק Khan (מאוית Xah בקירילית), על הרחוב הראשי.

מה הכי לא כדאי בעיר

אם אין לכם חיבה מיוחדת לדינוזאורים אל תגיעו לבאיאנחונגור במיוחד. רוב האטרקציות לא שוות את הטרחה שכרוכה בהגעה אליהן, אלא אם כן אתם להוטים מאוד להגיע למקומות מסוימים בשל היותם נידחים. במקרה זה, תכננו את הטיול היטב. ספונטניות היא עניין חשוב, אבל היא יכולה לבזבז לכם זמן יקר כאן ולתסכל אתכם מאוד.

בטיחות ואזהרות

כלבת -; כמו כל מחוז ספר שמכבד את עצמו, גם באיאנחונגור הוא ביתם של הרבה מאוד כלבים מונגולים, שמשוטטים סביב יישובי קבע או מחנות גרים. רוב הכלבים אינם מזיקים ומורגלים בחברת בני אדם, אבל חשוב לזכור שכלבת היא סכנה רצינית במדינה. כדאי להימנע לחלוטין ממגע עם כלבים ולדאוג להתחסן לפני הגעתכם למדינה.

אלכוהול -; לא נדיר למצוא שיכורים במקומות ציבוריים בכל מקום במונגוליה, ובאיאנחונגור, בייחוד העיר עצמה, אינה יוצאת דופן. אל תירתעו מהגעה או הסתובבות ברחובות, אבל הפעילו שיקול דעת כשאתם מוזמנים לישיבת שתיה והשתדלו להימנע מללכת לבד אחרי רדת החשיכה.

קישורים רלוונטיים

אתר מצוין ואינפורמטיבי מאוד על מחוז באיאנחונגור - bayankhongor.com/en//index.php?title=Main_Page

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה למדבר גובי

כתבות מומלצות עבורך על מדבר גובי

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם