עפתי לתרמילאים

טרקים בצפון בוליביה

אזור היונגאס נמצא מצפון מזרח ללה-פאז. היונגאס הינם מצוקים מיוערים, המגיחים מעל עננים השקועים בערוצים ויוצרים מחיצה טבעית בין הרמה הצחה לבין יערות האמאזונס שבצפון בוליביה, ומכל מקום מציצה שרשרת הרי הקורדילרה ריאל.
מורן שר
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: טרקים בצפון בוליביה

אזור היונגאס

אזור היונגאס נמצא מצפון מזרח ללה פאז. הנוף השולט בסביבה זו הוא נוף היונגאס Yungas, דהיינו מצוקים מיוערים, המגיחים מעל עננים השקועים בערוצים. היונגאס יוצרים מחיצה טבעית בין הרמה הצחה לבין יערות האמאזונס שבצפון בוליביה ומכל מקום מציצה שרשרת הרי הקורדילרה ריאל Cordillera Real. מזג האויר הקריר והלח, הגשם והערפל מעודדים גידול של פירות טרופיים הנחשבים למקור פרנסה מרכזי באזור.

 אחת הערים המרכזיות באזור היונגאס היא קורויקו Coroico עיר קטנה ומקסימה שיושבת על צלע הר אוצ`ומצ`י Uchumachi בגובה של 1760 מטרים, כשהגבעות שמסביבה מכוסות במטעי בננות ובפרדסים (תפוזים). המקום הפך לאתר נופש לתושבי בוליביה בגלל מיקומו בתוך נוף כל כך יפה. ניתן לעשות טיולים רגליים במשך יומיים או לשכור סוסים עם מדריך תמורת 5 דולר לשעה (נכון למאי 2000), זהו מקום מרגיע ומקסים לנוח בו. הטיול הוא בין עצי הג`ונגל, ביערות הגשם האדירים.

 הדרך בין לה פאז לקורויקו מכונה לרוב בפי הישראלים דרך המוות משום שמדובר בדרך צרה ובוצית על קצה מצוק, ואם לא די בכך הדרך מתפתלת כשמצד אחד מתרוממים ההרים ומצד שני נפערת תהום עמוקה. בדצמבר 1999 התרחש במקום אסון בו ניספו שישה ישראלים שנפלו עם הג`יפ לתהום. האסון זעזע רבים -ישראלים ותיירים מכל העולם כולו, ואף על פי כן מטיילים רבים ממשיכים לסכן את חייהם. שמרו על חייכם!

לתחילת הכתבה

טיולים באזור

טרק הטקסי Takesi

 זהו טרק שנמשך יומיים או שלושה, לפי בחירה. טרק יפה שעובר ביערות הגשם, בדרכי אינקה עתיקות, חלקן משומרות במצב מצויין. חוצים נחלים, עוברים פסים גבוהים ותצפיות. רמת הקושי היא לא גבוהה במיוחד. ניתן להשכיר פרדות בכפר ממנו יוצאים Ventilla, תמורת 8 דולר ליום (נכון למאי 2000). לוונטילה נוסעים באוטובוס שיוצא ב-6:00 בבוקר מרחוב Venacio Burgoa. הפס הראשון אליו מגיעים, הוא בצד היבש של ההרים, שם יש שדות, שיחים, עשב וכפרים קטנים. צידו השני של ההר רטוב יותר - ישנן כמה לגונות. כמו כן יש אזורים לחים שעולם הצומח המאפיין אותם הוא שיחים ועצים. שם אפשר להקים את האוהל. הדרך ממשיכה כדרך נוחה מאוד עד גשר החוצה את הנהר. אחרי הנהר הדרך שוב נכנסת לג`ונגל ובמרחק שעה הליכה תמצאו בית קטן שאפשר להתמקם בו לחניית לילה. ביום השני, לאחר חצי שעה הליכה לכיוון - Chojlla שנמצאת מעל הנהר תכנסו לתוך יער, לא סבוך מידי, אך עדיין מעניין.

טרק הצ`ורו
זהו טרק שנמשך בין יומיים לארבעה ימים, שוב, תלוי בבחירה האישית של כל מטייל. הטרק לא קשה מידי, הדרך עוברת בג`ונגל, לאורך שביל עזים מסוכן יחסית, כשמצדו האחד צומח ג`ונגל סבוך ומצדו השני תהום עמוקה. חלק מהמסלול עובר בדרכי אינקה יפות, בין כפרים קטנים ופרימיטיבים ובחלקו חולף בג`ונגל בתולי. נקודת ההתחלה לטרק היא לה קומברה La cumbre, כשעה מלה פאז ואליה מגיעים באוטובוס היוצא מוילה פטימה שבלה פאז.

 הסימן לרדת מהאוטובוס הוא צלב גדול, שהוא הנקודה הגבוהה ביותר בטרק. משם מתחילים את ההליכה בין נופים יפהפיים הצופים על העמק מלמעלה, כשלאורך הדרך חולפים על פני מפלים ונחלים. את הלילה הראשון ניתן ללון בצ`וקורה Chucura, או במחנה אוהלים שנמצא קרוב לשם, על גדות הנהר. ביום השני, הצמחייה נעשית ירוקה, עבותה ומזמינה יותר. בסוף היום השני מגיעים למפלים קרירים ונעימים שאפשר לרחוץ בהם. אפשר לישון בכפר הקרוב, כפר צ`ורו, או לישון במחנה אוהלים. הטרק של היום השלישי קשה מאוד. מטפסים לפסגה ויורדים לעמק שמתחתיה וחוזר חלילה. יחד עם זאת בשלב מסוים, ההליכה נעשית קלה יותר ויש להמשיך עוד 7 ק"מ עד לכביש ממנו תופסים טרמפ חזרה ללה פאז או לקורויקו. אפשרות אחרת היא ללון בשטח עוד יום ולעשות את הכל לאט יותר.

טרק היונגה קרוז Yunga cruz
הטרק נמשך 3 או 5 ימים, טרק די קשה. הדרך עוברת ביערות הגשם, בין נחלים ומטפסת לפסים גבוהים, לתצפיות יפות על האזור. חשוב לזכור להצטייד בטרק זה בבקבוקי מים וכדורים לטיהור מים, כיוון שיש מחסור ובעיה להשיג במשך הטרק.

 כמו כן מלה פאז אפשר לצאת לטיפוס להר הוואינה פוטוסי (Huayna Potosi). זוהי הפסגה הפופולרית ביותר לטיפוס, בדרך כלל ניתן לטפס עליה ביומיים או שלושה ימים כשהיום ראשון מוקדש לנסיון, אימונים, התלמדות והסברים. סוגרים את הטיפוס במחנה (Refugio) שנמצא מתחת להר שנקרא הוואינה פוטוסי. ניתן להגיע לשם באוטובוס היוצא ב- 7:00 בבוקר מכיכר בוליביאן בעיר העילית של לה פאז. החזרה באוטובוס אחר הצהריים. כדאי לשאול את הנהג מתי הוא עובר בחזרה. הטיפוס להר כרוך בתשלום - 150-160 דולר (נכון למאי 2000) ואתם למעלה!

כפר רורנבקה Rurrenabaque (או בקיצור רורה) על גדות נהר בני, בצפון בוליביה משמש נקודת מוצא לטיולים בג`ונגל ובפאמפאס (Pampas) - הערבות הביצתיות. זהו כפר מקסים, עם שקיעות מדהימות ואנשים נחמדים. טיול בסביבת נהר הטואיצ`י הוא טיול ביער גשם, הטיול יערך כסיורים רגליים בליווי מדריך ולעיתים בשיט בקאנו, זוהי חווית הג`ונגל האולטימטיבית המספקת הצצה לצד הפראי של האמאזונס.

 בכדי לראות חיות ועופות כדאי לנסוע לפאמפאס, הערבות הביצתיות בצפון - הטיול הוא גם שייט או סיורים רגליים. טיול כזה יעלה בסביבות 25 דולר ליום (נכון למאי 2000), כולל הכל. חשוב להצטייד בחומר דוחה יתושים. כדאי לזכור כי מדריכים מקומיים שולטים הכי טוב בכל הקשור לעולם החי והצומח.

יוצאים לטיול תרמילאים בבוליביה? כל המידע שאתם צריכים לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בוליביה