עפתי לתרמילאים

כלכתה - אטרקציות מרכזיות

כלכתה (Calcutta) היא אחת מארבעת המרכזים האורבניים של הודו ואזרחיה גאים בקסם שלה, בגיוון ובעניין שהעיר שלהם מציעה. כמו בומביי ומדראס כלכתה היא לא עיר עתיקה. השורשים שלה מצויים בהתפשטות האירופאית במאה השבע עשרה. כלכתה הייתה בירתו המופתית של הראג` הבריטי והעיר הקולוניאלית הגדולה ביותר במזרח הרחוק.
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: כלכתה - אטרקציות מרכזיות

מעט רקע

כלכתה (Calcutta) היא אחת מארבעת המרכזים האורבניים של הודו ואזרחיה גאים בקסם שלה, בגיוון ובעניין שהעיר שלהם מציעה. כמו בומביי ומדראס כלכתה היא לא עיר עתיקה. השורשים שלה מצויים בהתפשטות האירופאית במאה השבע עשרה. כלכתה הייתה בירתו המופתית של הראג` הבריטי והעיר הקולוניאלית הגדולה ביותר במזרח הרחוק. צאצאיהם של מחפשי העושר שנהרו אל כלכתה מכל רחבי העולם במהלך המאה השמונה עשרה והתשע עשרה בשל המסחר המשגשג והקוסמופוליטי שהתקיים בה, גרמו להגירה המונית אל העיר. ההגירה נמשכה גם במהלך המאה העשרים ויצרה גודש בכל תת היבשת ובייחוד בכלכתה. כל זה יצר לכלכתה מוניטין של עיר בעלת עוני חמור.

הבניינים הויקטוריאנים העצומים של כלכתה מרקיבים ומתקלפים כעת והשדרות שלה צפופות וצרות. התושבים הבנגאלים של כלכתה מחשיבים את עצמם לעילית האינטלקטואלית של הודו והאמרה הרווחת בכלכתה היא שמה שנעשה בבנגאל היום יעשה בהודו מחר. חיי האמנות בכלכתה עשירים מאוד והם באים לידי ביטוי במספר הרב של הגלריות שפזור ברחבי העיר, בפסטיבלים ההמוניים של מוסיקה קלאסית הודית שמתקיימים בעיר, בתיאטראות ובבתי הקולנוע. מה שמוסיף להמולה ולצבעוניות של העיר הם כתובות הגרפיטי והפוסטרים הפוליטיים שמפוזרים בכל רחבי העיר.

 מומלץ לבקר בכלכתה בעונת החורף הקצרה כשהטמפרטורות נעות סביב 27 מעלות צלזיוס והשווקים עמוסים בירקות ובפרחים. המרכז המסחרי והאדמיניסטרטיבי של כלכתה ומערב בנגל נמצא בכיכר Dalhousie. במרכז הכיכר נמצא אגם מלאכותי קטן הנקרא Lal Dighi. בצד המערבי של הכיכר נמצא ה- GPO שנקרא גם ה-Black Hole of Calcutta מצפון לכיכר נמצא ה- Writers` Building, מקום מושבה של ממשלת מערב בנגל שנבנה בשנת 1780. אין שום סיור מודרך בבניין אך בשיטוט עצמאי במחלקות הבניין יתגלה לפניכם עולם נפרד של מסדרונות אינסופיים ולשכות נרחבות.

לתחילת הכתבה

אתרים מעניינים

ממערב ל- Writers` Building נמצא ליבה של כלכתה, אזור המסחר, שנמצא מעבר למשרדי הרכבת על דרך Netaji Subhash. אחד מסימני ההיכר של אזור זה הוא דרך החליפין שבה יושבים עשרות ברוקרים בתאים קטנים ומנהלים ברחוב עסקים עם מהמרים. ה-St Andrew`s Kirk היא מאפיין נוסף של כלכתה, כנסיה סקוטית שנבנתה בשנת 1818. ממזרח לכנסיה ממוקם הרחוב העתיק ביותר בעיר שבעבר היה ידוע בשם Mission Row וכעת נקרא דרך RN Mukherjee. מדרום ל- GPO נמצאת כנסיית ג`ון הקדוש שנבנתה בשנת 1787. בתוך הכנסייה נמצאת מצבת זיכרון לבישופ של כלכתה, הבישופ Middleton. בסמוך למצבה תלוי ציור מרשים של הסעודה האחרונה שצויר על ידי יוהאן זופני.

בניין הממשלה משקיף על הקצה הצפוני של ה- Red Road ששימשה פעם כמסלול המראה וכיום היא הדרך היחידה בעיר ללא בורות ומהמורות. עד לשנת 1911 היה הבניין מקום מושבו של המושל הבריטי ושל המשנה למלך של הודו. כיום משמש הבניין כמעונו הרשמי של שליטה של בנגל. כשנבנה הבית בסוף המאה השמונה עשרה הוא יועד להיות ארמון והוא נבנה לפי הדגם של ה- Kedleston Hall הנמצא באנגליה. הגישה אל הבית היא דרך ארבעה שערי כניסה מעוטרים שלפניהם ניצבים אריות וספינקסים. לא רחוק מבניין הממשלה נמצאים גני עדן, קומפלקס של מתקני ספורט, שבהם נמצא מגרש הקריקט הגדול והמפורסם ביותר בעולם. משחק קריקט בגני עדן כולל ישיבה בין כ- 100,000 צופים והשתתפות בשאגות הקהל והוא חוויה בלתי נשכחת ומומלצת. ממערב לקומפלקס מתקני הספורט נמצא פארק עם אגם מלאכותי, פגודה בורמזית ושבילי הליכה נעימים בין הדקלים.

ה- Maidan משתרע מ- Esplanade בצפון ועד למסלול המרוצים בדרום גובל ב- Jawaharlal Nehru Rd ממזרח ובנהר במערב הוא אחד הפארקים העירוניים הגדולים ביותר בעולם. שטחיו הפתוחים של הפארק עומדים בניגוד גמור לרחובות הקאוטיים של העיר. הפארק נוסד בשנת 1758 והיה בהתחלה מעוזם של האליטות של כלכתה. כיום מוקדם בכל בוקר מגיעים אל הפארק תושבים מקומיים כדי להתעמל ולרכב על סוסים. בשעות אחר הצהריים המאוחרות מתקיימים בפארק משחקי כדורגל וקריקט. למרות ש- Howrah היא באופן טכני עיר נפרדת מכלכתה, היא מהווה כיום את ביתה של רוב תעשייתה של כלכתה וחלק אינטגרלי מהעיר. עד לאחרונה היה גשר Howrah הישן הדרך היחידה שקישרה מעבר לנהר Hooghly מאז שנפתח ה- Vivekananda Setu הגבוה והאלגנטי, שהוא הגשר השני מעל נהר Hooghly, התפתחה מאוד הגדה המערבית של הנהר. הגשר מספק גישה נוחה אל Shibpur ואל הכביש המהיר לכיוון Orissa.

תחנת Howrah נמצאת מעברו השני של הנהר בצד המנוגד למרכז כלכתה. זוהי תחנת רכבת מרשימה שמדי יום עוברים בה מיליוני נוסעים. התחנה נבנתה בשנת 1906 ושימשה בזמן המלחמה בבנגלדש בשנות השבעים כמקלט לאלפי פליטים. נהר Hooghly אחראי להפיכתה של כלכתה לנמל הומה. בניגוד לגאטות בוראנסי לגאטות בגדה המזרחית של כלכתה אין משמעות כל כך מהותית והן משמשות רק כמקום להיטהרות בנהר. במרחק של קילומטר וחצי מצפון לגשר Howrah נמצא גאט Nimtolla אחד המקומות המרכזיים לשריפת גופות בכלכתה הסגור לציבור. המקדש לשיווה וגרם המדרגות הגדול הסמוכים לגאט מושכים אליהם סדואים רבים ומשונים. צפונית לגאט נמצאת גאט Kumartuli שבקרבתה יושבת קהילה גדולה של אומנים שיוצרים דמויות של קדושים הינדים מחימר וקש. בדמויות אלו משתמשים בפסטיבלים העיקריים בהודו. בימים שלפני טקסי הפוג`ה הגדולים Kumartuli הוא מוקד פעילות מרתק. כשממשיכים צפונה מגיעים אל גאט Baghbazaar שעמוסה בסירות שמגיעות אל האומנים שבגאט Kumartuli.

 מדרום לגשר Howrah נמצאת גאט Armenian הגדולה שמומלץ לבקר בה לאחר הזריחה בזמן האימון היומי של מתעמלים ומתאבקים רבים מאמיניו של האנומן, אל הקוף ובזמן שמתקיים במקום שוק פרחים צבעוני. לא רחוק משם נמצאת גאט באבו שניתן לזהות אותה בקלות על ידי האכסדרה העתיקה שלה. הגאט משמשת לרחצת הבוקר של כוהני הדת. סמוך לגאט נמצאת אחת מתחנות האוטובוסים הראשיות בכלכתה. אזור צפון כלכתה היה מאז ומתמיד אחד האזורים ה"טבעיים" בכלכתה יותר מאשר החלקים האירופאיים ובו בנו עשירי העיר בתקופת המאה התשע עשרה את אחוזותיהם. כיום שווקי האזור ממשיכים לשגשג והכנסייה העתיקה עדיין עומדת על תלה כמזכרת לימים עברו.

באזור ה- Barabazaar פועלות בהצלחה מספר קהילות עסקיות. הדרכים הצרות שמתפצלות מדרך MG עמוסים בחנויות ובדוכנים שמוכרים פריטים רבים מחפצי זכוכית בנגלית ועד מוצרי טקסטיל. בפינה הצפון מערבית של Barabazaar סמוך לגשר Howrah נמצאת הכנסייה העתיקה ביותר בכלכתה, Armenian Church of Our Lady of Nazareth. הכנסייה נוסדה בשנת 1724 על ידי Cavond,ארמני שהגיע מפרס, ונבנתה על האתר שבו היה בעבר בית קברות ארמני. ממזרח ל- Barabazaar על דרך Rabindra Sarani נמצא מסגד Nakhoda הגדול והאדום ששני צריחיו מתנשאים לגובה של 46 מטרים. בניית המסגד הושלמה בשנת 1942 וארבעת קומותיו יכולות לאכלס יותר מעשרת אלפים מתפללים. בשוק המוסלמי המסורתי סביב המסגד ניתן למצוא פריטי דת, בגדים, פירות יבשים וממתקים. במורד הדרך היורדת מהמסגד נמצאת המסעדה המוסלמית המפורסמת ביותר בכלכתה, הרויאל. מצפון על דרך Rabindra Sarani ניתן למצוא מספר מקומות שבהם מייצרים כלי נגינה מיוחדים כמו סיטאר, הרמוניקה ועוד...

 מצפון לדרך MG על רחוב Muktaram Babu הקטן נמצא ארמון השיש שעדיין משמר את אופיו הראוותני והחסר טעם. הארמון נבנה בשנת 1835 על ידי Raja Rajendro Mullick Bahadur. חדריו מרוצפים בשיש ויש בו פסלים, עתיקות אירופאיות, זכוכיות ונציאניות ונברשות מרהיבות. קירות הארמון עמוסים בציוריהם של רובנס, סר ג`ושוע ריינולדס ועוד... בארמון ניתן לראות אפילו פסל של מיכאלאנג`לו המצוי במרכז המבנה וכן גן חיות קטן. ניתן לבקר בארמון בימים שלישי ורביעי ושישי עד ראשון. במרחק הליכה קצר על דרך Dwarkanath Tagore נמצא כיום מוזיאון Rabindra Bharati שבו ניתן לראות אוסף ציורים גדול של האמן. המוזיאון פתוח בימים שני עד שישי בין השעות 10:00 ל- 17:00 וביום שבת בין השעות 10:00 ל- 13:30.

בכלכתה נמצא אחד המוזיאונים הגדולים ביותר באסיה, המוזיאון ההודי שמוצגים בו פריטים הקשורים להיסטוריה, לאמנות ולארכיאולוגיה. המוזיאון נוסד בשנת 1814 והוא המוזיאון העתיק ביותר בהודו. האוסף המרשים ביותר במוזיאון הוא אוסף פסלי המתכת והאבן שנאספו מאתרים שונים ברחבי הודו. במוזיאון מוצג גם אוסף גדול של פסלי אבן ששרדו מהמאות הראשונה עד השלישית והובאו למוזיאון ממחוז Gandhara. במוזיאון יש תצוגה נוספת של thangkas טיבטיים וכן של ציורים שצוירו על ידי חברי ה- Company School, קבוצה של אומנים הודים מהמאה התשע עשרה שחיקו נושאים מערביים וטכניקות אירופאיות. המוזיאון נמצא ב- 27 J Nehru Rd והוא פתוח מדי יום מלבד יום שני. בחודשי מרץ עד נובמבר המוזיאון פתוח בין השעות 10:00 ל- 17:00 ובדצמבר עד פברואר בין השעות 10:00 ל- 16:30.

 במוזיאון Ashutosh להיסטוריה הודית הנמצא על רחוב College מוצג אוסף נהדר של אמנות בנגלית, חפצי אמנות ואריגים וכן כתבי קודש בודהיסטיים ופסלים. המוזיאון פתוח בימים שני עד שישי בין השעות 10:30 ל- 16:30 וביום שבת בין השעות 10:30 ל- 15:00. בצפון כלכתה יש שני מקדשי Jain גדולים; האחד ב- Belgachia סמוך לגשר ולתחנת המטרו, הוא מבנה פשוט מאבנים אדומות השוכן בין מדשאות מטופחות ומוקדש לכת ה- Digambara השני נמצא ב- Manicktolla וידוע בתור מקדש ה- Parasnath Jain. זהו קומפלקס של קבוצת מקדשים שנבנו לכבוד Sitalnath אל המים ומוקפים בגנים צבעוניים ומטופחים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על כלכותה (קולקטה)