שמורות טבע בחבל סצ`ואן

חבל סצ`ואן נחשב בעיני רבים ליותר מעניין בסין. מגוון הנופים בו עצום ובניגוד לחלקים אחרים בסין, יש פה הרבה מאוד ירוק וכמה שמורות טבע שמאוד מומלץ לבקר בהן, לחובבי ההליכה ברגל מומלץ בחום לבקר לפחות בשמורה אחת. לפניכם מידע על שמורות טבע מומלצות.
איילת רגב - צוות למטייל ברשת, עופר ענבר, אסף חרל"פ
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: שמורות טבע בחבל סצ`ואן
© Depositphoto

שמורת Jiuzhaigou

אחת משמורות הטבע המדהימות בסין היא שמורת Jiuzhaigou נמצאת באזור ננפינג
(Nanping) בצפון חבל סצ`ואן בקצה הדרומי של רכס הרי מין (Min Shan). בגלל יופיה המיוחד רבים מהמטיילים המטיילים את חבל סצ`ואן לא פוסחים עליה. הסממן הבולט של המקום הוא המים הצלולים והנופים של העמק. במקום אגמי מים, נחלים זורמים וכמובן מפלים, יערות ופסגות מושלגות. Jiu Zhai Gou נמצאת בערך 450 ק``מ צפונית לצ`נגדו. השם ניתן למקום על שם 9 הכפרים לאורך הערוץ. המקום הוכרז כשמורה ב- 1978 וצורף לרשימת אתרי אונסק``ו ב- 1992. המכשול העיקרי להגיע לשמורה הן הדרכים, במיוחד בתקופות של מפולות סלעים.

תצורת הנוף האופיינית לעמק Jiuzhaigou כוללת זרימה של שלושה אגמים (Shuzheng , Rize , ו-Zechawa ) בצורת האות Y. העמק מתרומם מכיוון צפון לדרום כשגובהו הממוצע 1,800 מטרים. הדרכים הראשיות החוצות את העמק מישוריות ובחלקן נסללו ושופרו בשנים האחרונות.

אגם Shuzheng Qun Hai (או בקיצור שו צז`נג Shu Zheng) מהווה את שער הכניסה לעמק היפיפה של Jiuzhaigou. אורכו של האגם 13.8 קילומטרים והוא למעשה שילוב של למעלה מ-40 אגמים ומהווה 40% מהשטח הכולל של Jiuzhaigou. האגם המשתרע לאורך 5-6 קילומטרים של ערוץ שו צז`נג ויוצר השתקפות יפיפיה של אור השמש, מראה שמים כחולים בהירים, ורקע נשמע קול ציוצי הציפורים- מחזה מרהיב לכל הדעות. מפלי Shu Zheng נופלים לאורך קילומטרים אחדים ויוצרים תמונת נוף מיוחדת במינה כשמתחתם נפרס

אגם Laohu Hai (אגם הנמר)ה מכסה שטח של 2,298 מ"ר.

אגם Shui jing gong (שפירושו ארמון קריסטל) המקסים נמצא בחלק הנמוך ביותר של Shuzheng Gully. שטחו 4 קמ"ר ועומקו 40-50 מטרים.

בחלק בו מסתיים אזור Shuzheng נופל לו מפל Nuorilang המרהיב ביופיו שקול נפילת מימיו בעוצמה רבה נשמע למרחוק.

אגם קנה הסוף Luwei Hai) ) נמצא 2140 מטרים מעל האדמה. זהו למעשה חצי ביצה השופעת בקני סוף ובציפורים. בעונת הפריחה ש קנה הסוף מושך האגם אנפות וברווזים.

אגם Huohua Hai (שפירושו אגם הניצוצות) מכסה שטח של 36352 מ"ר ועומקו 9 מטרים. מימיו כחולים זכים. כשהערפל המכסה את השמים מתפזר אפשר לראות ניצוצות של אבני הגייד שמסביב לאגם זוהרים ביופים. בקיץ האגם מתקשט גם בפריחה ייפיפיה בצבעי אדום וסגול.

אגם Shuang long Hai (שפירושו אגם הדרקון התאום) נמצא בין השחים לרגלי המפל של אגם Huohua Hai (אגם הניצוצות). האגם קיבל את שמו לאור הסידן שנמצא במים, כשהאדה מספרת שזו תוצאה של ברכת שני הדרכונים. באגם אפשר לראות בעלי חיים רבים בפעולה, במיוחד ברווזים.

אגם Wolong Hai (שפירושו אגם הדרקון הישן) מכסה שטח של 61,838 מ"ר. עומק המים 22 מטרים. אם מתבוננים מתחת לפני המים אפשר לראות מעין אוסף סלעים ענק שנראה כדרכון השוכב בקרקעית האגם שכאשר הרוח נושב בעוצמה, נראה כאילו הדרקון מתפתל.

אגם Xiniu Hai (אגם הקרנף) מכסה שטח של 200 קמ"ר. עומקו 12 מטרים. צבעי מימיו כחול כהה. מהקצה הדרומי של האגם אפשר לצפות בכיוון צפון על הר Ce Mo (הא האלים). באגם, היחיד, מבין כל האגמים ב- Jiu Zhai Gou אפשר לשוט בסירות.

מפלי Nuorilang נופלים מגובה של 2365 מטרים לאורך 25 מטרים. פירוש שמם הוא "מרשים" או "מפואר" על פי השפה הטיבטית. המפלים מפורסמים בהיותם רחבים מאוד וביופים. תנועה לאורך השביל בכיוון דרום מערב מובילה מהמפלים אל Rize Gully בו מספר אגמים (Jinling Hai- אגם הפעמון הזהוב, Kongque Hai-אגם הטווס, Wuhua Hai- אגם חמשת הפרחים- המקום היפה מכל בכל Jiuzhaigou שצבע מימיו משתנה מצהוב בהיר לירוק-שחרחר ולכחול עמוק- ועוד. בהמשך, בטיפוס לקראת הקילומטר ה- 16 חושף את "מצוק החרב" (Jianyan) וכאן הנוף משנה פניו לנוף יותר בתולי, פראי וטבעי.

 אגם המראות (Jing Hai) מוקף במצוקים תלולים המכוסים יערות צפופים. בכל פעם שהשמש יוצאת מבין העננים האגם נראה כמו מראה שטחה דרכה משתקפת כל הסביבה: שמים כחולים, עננים לבנין, הרים מרוחקים ועצים ירוקים. מלבד האגמים לעיל, ישנו באזור עוד אגמי רבים.
זמן לא טוב לטיול: בחגים הסינים הגדולים- בשבוע של ה- 1 באוקטובר ובמהלך ראש השנה הסיני (בד"כ אמצע פברואר) ובשבוע הראשון של מאי שכן אז קבוצות גדלות של סינים מגיעות לאזור ומציפות את האזור כך שהמקום מאבד מייחודו.
עונה מומלצת לטיול: סתיו (אמצע-סוף אוקטבור)- אז העלים מזהיבים ומצהיבים והמראות יפים מתמיד. יחד עם זאת האזור מקסים כל השנה וממש חבל לפספס ביקור בו. מזג האוויר האופייני לאזור הוא טמפרטורות נוחות עד קרירות בקיץ ורוחות קרות בחורף.
ציוד נדרש: צידה לדרך ולימי השהות(פירות, קרקרים, שתיה וכו`), מצלמה- פשוט חובה!, משקפי שמש, קרם שיזוף וגם משהו חם שכן השמורה נמצאת בגובה של 2,500 מטרים מעל פני הים ומזג האוויר משתנה במהירות (בחורף האזור מושלג).
עלות כרטיס כניסה: 115 יואן לערך ליום אחד. שהיה לכל יום נוסף כרוכה בתוספת של 40 יואן לערך.
גישה וניידות: ישנן מספר דרכים להגיע, חלקן מסוכנות יותר וחלקן פחות. כאן אזכיר 4 אופציות מרכזיות. מרבית המטיילים בוחרים להגיע באוטובוס מצ`נגדו העובר בדרך במספר מקומות: Dujiangyan, Wenchuan, Maoxian וסונגפן. (הדרכים יחסית סבירות, מרחק של 450 ק"מ). אוטובוס נוסף נוסע בדרך אחרת בחולפו ב- Lixian ,Miyaluo ו- Hongyuan. הנסיעה הזו ארוכה יותר, בערך 700 ק"מ, אך יש שטוענים שדרך זו בטוחה יותר. אופציה שלישית היא לנסוע ברכבת לתחנת Jiangyou מצפון לצ`נגדו (דרך Baocheng) ומשם לתפוס אוטובוס ל- Pingwu ואז להחליף אוטובוס לשמורה. ליוצאים מ-לאנג`ואו Lanzhou ישנה אפשרות לתפוס אוטובוס מ- Gannan ו- Chuanxi ל- Jiuzhaigou. הדרך נחשבת יפיפיה.

לתחילת הכתבה

שמורת הטבע וולונג

שמורת הטבע וולונג (wolong ziran baohuqu) נמצאת כ- 120 ק"מ מצפון מערב לצ`נגדו. היא נוסדה בסוף שנות ה- 70 של המאה העשרים במטרה להגן על הפנדות הגדולות. במקום הוקם מרכז למחקר אודות הפנדה וכן נעשים מחקרים בנוגע לצמח הבמבוק. השמורה משתרעת על פני 2,000 קמ"ר והיא משמשת בית גידול למיני בעלי חיים המצויים בסכנה (למשל נמר שלג, קופי זהב, מושק, ופנדה אדומה), למעלה מ- 200 מיני ציפורים ו-100 סוגי יונקים וכן מיני דגה . כמו כן יש למעלה מ- 4,000 מיני צמחים, חלקם עצים עתיקים ונדירים, מגוון פרחים היוצרים פסיפס צבעוני בעונת הפריחה ומקשטים את ההרים והיערות שמסביב במרבד פרחוני ייפיפיה.
 ניתן להגיע לשמורה בסיורים מאורגנים דרך סוכנויות הנסיעות.

לתחילת הכתבה

פארק הקרחונים Hailougou 

שמורת טבע נוספת היא פארק הקרחונים Hailougou במערב סצ`ואן. שמורת קרחונים מיוערת זו נמצאת 280 ק"מ מדרום מערב לצ`נגדו ו- 49 קילומטרים מקנדינג (Kangding ) לרגלי הצד המזרחי של פסגות הרי גונגה (Gongga) שמתרוממות לגובה של 7,556 מטרים. קרחון Hailuogou נוצר לפני 16 מיליון שנים (אורכו 15 קילומטרים) בתוך עמק קרחוני שאורכו 30.7 קילומטרים ושטחו 220 קמ"ר הנמשך מדרום מערב לצפון מזרח עד שנפשך לנהר מושי (Moxi)- אחד מפלגי נהר דדו (Dadu).


עשר האטרקציות המובילות הן:
 יער בתולי מיסתורי, ממלכת החי וצמח עשירה (במיוחד של אזילאה ועשבי מרפא), מפלים יפיפיים, מעיינות חמים וקרים, אגם ג`ספר, Tree-Stone Love of Hailuogou (מאובני עצים שהפכו לאבנים), אזור הר פומו (Mount Pomo ) המקסים, מעיינות ההר הזהוב, קרחון לוהאי (Luhai Glacier ) המדהים וכמובן מפל הקרח הענק. בפארק הקרחונים ישנם שלושה מחנות בגבהים שונים. מחנה 3, הגבוה מכולם בגובה 2,940 מטר, נמצא קרוב לנקודת התצפית על הקרחונים עצמם. בדרך לפסגת ההר שולט נוף עוצר נשימה- יער טרופי ופראי, פסגות הרים מושלגות, מפלים שנופלים מגבהים שונים לנהר שוצף וגועש בעמק הצר. כניסה לפארק עולה 63 יואן ( נכון ל-אוקטובר 2000).
ציוד נחוץ: משהו חם ללבוש ומעט מים (ניתן לקנות מים ומזון בכל מחנה).
משך הטיפוס להר- בין יום ליומיים, תלוי בקצב ובלחץ הזמן. תמיד ניתן לתפוס טרמפ בתשלום עם מקומי, כיוון שהדרך היא גם לרכבים.
מה הכי מיוחד?- היכולת להיות לבד עם הטבע.
לינה אפשרית: במחנה מס` 2 -מלון המעיינות החמים -מקום מצוין ולא יותר מדי יקר למנוחה של לילה או רק כמה שעות. לילה בחדר דו קומתי ויפה עם חמש מיטות יעלה 110/180 יואן ( נכון ל-אוקטובר 2000) לאדם (בלי ועם מקלחת ושירותים צמודים) וכולל כניסה למעיינות.
בחודשים העמוסים (ינואר-פברואר, סוף ספטמבר ותחילת אוקטובר) ניתן להזמין ולהבטיח מקום. הטלפונים: סוכנות תיירות במושי - 0836-3266387, בצ`נגדו - 028-5434941.
רחצה במעיינות בלבד (ללא לינה) תעלה בין 50-60 יואן ( נכון ל-אוקטובר 2000) לזמן בלתי מוגבל, בהחלט שווה את ההשקעה. מפנק ומרגיע.
 עונה טובה לביקור בפארק ובמלון היא בין אוקטובר לדצמבר ובתחילת הקיץ (יוני).
נגישות: ניתן להגיע לפארק מצ`נגדו דרך קנגינג (10 שעות באוטובוס מקומי) ומשם לעלות על אוטובוס לכפר מושי שנח למרגלות פארק הקרחונים.

הערה: למי שמגיע לאזור כדאי לדעת כי רק לאחרונה נפתח אזור דאוצנג Dao Cheng לתיירים וזה מאוד ניכר: אף אחד לא יודע אנגלית, אין בתי קפה לזרים....ודווקא בגלל זה האיזור הזה מיוחד. האוכלוסיה היא בעיקר טיבטית. בדאו צנג עצמה (העיר-כפר) יש מקומות לישון, יש אינטרנט ויש בסביבה הרבה מקומות נחמדים, למשל: כפרים בסביבה, מעינות מים חמים ותאמינו או לא גם בריכת שחיה ממש מגניבה, אבל מעל הכל האתר בהא- הידיעה בסביבה הוא שמורת הטבע Yiding דרכי הגעה לשמורה: אפשרות אחת היא לתפוס אוטובוס מדאו צנג והאפשרות השניה היא לקחת את אותו אוטובוס אבל לרדת בכפר בדרך שנקרא זואה ומשם להמשיך ברגל דרך הנחל-טרק לא ארוך-בערך 20 ק"מ בדרך מאוד יפה.
לגבי השמורה: כניסה עולה 128 יואן (נכון לסוף 2001). יש בשמורה 3 מחנות אוהלים שאפשר לישון בהם(בסביבות 25 יואן ללילה). אוכל-יש אבל יחסית יקר ומאוד בסיסי. המקום עצמו פשוט מדהים. יש 3 פסגות של 6000 מטר שמושלגות לאורך כל השנה ועוד כמה אגמים מקסימים. שהות מומלצת בפארק- יומיים שלושה.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על סצ'ואן

כתבות על חופשת סקי 2022

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם