מידע שימושי והצעות לטיול בטיבט

בכתבה שלפניכם תמצאו מידע בסיסי על טיבט - מזג אויר ועונות מומלצות לביקור, סידורים ונהלים, עלויות וטיפים שונים ובנוסף, מסלול טיול, שמתחיל מנפאל ומסתיים בלאסה בצירוף מידע חיוני למטיילים.
יואב ויונת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע שימושי והצעות לטיול בטיבט

מידע שימושי

עונת שנה מומלצת לטיול: העונה לטיבט (tibet) היא מאפריל ועד אוקטובר בעיקרון. כמובן שכמו כל מקום אחר אפשר ``לגנוב`` קצת מהעונה אבל אז יהיה קר יותר מהקור הרגיל, שזה אומר מאוד קר. כניסה מנפאל: על מנת להכנס לטיבט מנפאל חובה להתארגן בקבוצה מאורגנת המונה לפחות חמישה אנשים (ג`יפ אחד) ולגשת לסוכנות נסיעות נפאלית שעובדת מול סוכנות נסיעות טיבטית. סוכנות אחת כזו היא Royal Mountain Trekking שנמצאת ב- Durbar Marg St, בקטמנדו. הסוכנות מציעה מספר מסלולים אפשריים או שאפשר לבנות מסלול לבד. המסלולים שמציעה הסוכנות נמשכים בין 5 ל-8 ימים ואפשר לעשות את הדרך בג`יפ או באוטובוס. (במקרה שלי, בנינו את מסלול לבד למשך 10 ימים בג`יפ שכולל נסיעה מהגבול הטיבטי ללאסה (Lhasa). בחרנו שלא לטייל בצד המערבי של טיבט שם נמצא הר קאיילש (Kailash Mountain) שאחת ל-12 שנים עולים אליו לרגל אלפי מאמינים הבאים להשתתף בטקס. הטקס מתקיים ב-15 לחודש הרביעי לפי לוח השנה הטיבטי. ביום זה חוגגים הטיבטים את יום הולדתו של בודהה). הדרך מקטמנדו לקאיילש ומשם ללאסה עולה 1000דולר לערך. המחיר כולל ג`יפ, נהג ואת הפרמיט.

נהלים וסידורים:
1. ויזה: 
 יש צורך להנפיק ויזה לסין. ניתן להוציא ויזה לסין בשגרירות סין בקטמנדו. (במקרה האישי שלנו קיבלנו ויזה ל-90 יום, אולם בדרך כלל מקבלים לחודש או חודשיים). בטפסי הבקשה לא כדאי לציין שבתכנון נכללת גם כניסה לטיבט. עלות עבור קבלת ויזה בתוך שבוע 33$ או 66$ אם מבקשים להנפיק ויזה על המקום.
2. פרמיט: 
 חובה להסדיר פרמיט לטיול בכל חלקי טיבט (בלא קשר לויזה). ישנם שני סוגי פרמיט: פרמיט ליחידים ופרמיט לקבוצות. פרמיט קבוצתי חייב לכלול מידע מדויק אודות מסלול הטיול, תאריכים ומקומות. הפרמיט נשמר בידי המדריך ולא בידי המטיילים. (כשמגיעים לטיבט נדמה שהקשיחות מתרופפת ואפשר ל``שחק`` עם התאריכים קצת, אבל נראה שהחשיבות של הצגת הפרמיט משתנה בהתאם לעונת התיירות (העונה הבוערת היא ממאי עד ספטמבר). הפרמיט מועבר לסוכנות נסיעות בלאסה ברגע שהקבוצה מגיעה לללאסה.
3. שהייה בלאסה: 
על פי החוק מותרת שהייה בלאסה רק למשך שבוע (אבל אפשר למצוא מטיילים שנותרו בעיר גם מעבר לשבוע, חלקם לא נתקלו בבעיות מיוחדות ואחרי דווקא כן). לתשומת הלב- ניתן לצאת לטרקים ולטיולים מחוץ ללאסה ומכסת הימים הזו אינה נכללת בשבוע הימים של ההיתר לשהייה בעיר.

כניסה לטיבט מסין: המדיניות הסינית קובעת כי הדרך החוקית היחידה להגיע באוטובוס מסין לטיבט היא דרך גולמוד (Golmud) (עיירה סיןית קטנה ולא יפה שבחבל Qinghai שנמצא על הגבול הצפוני מערבי עם טיבט). אפשר לעשות את הדרך באופן חוקי או לא חוקי (באמצעות מבריחי גבול). ישנן שתי דרכים נוספות אך הן אסורות למעבר תיירים באוטובוס. האחת דרך צ`נגדו (חבל סצ`ואן) והשניה דרך ZongZian (חבל יונאן), שתיהן מובילות ללאסה. מצ`נגדו הדרך היחידה להגיע לטיבט היא בטיסה. (חשוב- הנסיעה באוטובוס מותרת רק למקומיים). ב-Zong Zian ניתן להשכיר ג`יפ אבל העלות גבוה ביותר. מהכיוון השני, אפשר לתפוס ג`יפים העושים דרכם חזרה מלאסה ל-Zong Zian אבל הדרך כרוך בהשגת אישורים שונים והעלות היא בסביבות 18,000 יואן לג`יפ.

עלויות: השכרת ג`יפ לחמישה אנשים בקטמנדו כולל מדריך, פרמיט וכניסה ל- Everest Base Camp בצד הטיבטי למשך 10 ימים עולה 300$. כניסה למחנה הבסיס (E.B.C) עולה 400 יואן. עלות חבילה לחמישה ימים (לא כולל כניסה ל- E.B.C) עולה 190$. חבילה לשמונה ימים (כולל E.B.C) עולה 260$. כשבוחרים סוכנות חשוב לשאלו שאלות שהן מעבר למחיר, ולברר פרטים רבים ככל האפשר על מנת שלא תהיינה אי הבנות בדרך. למשל:
- חשוב לוודא שהמדריך טיבטי.
- לברר האם הוא דובר אנגלית ובאיזו רמה.
 - מה לצפות מהמדריך.
- מה כלול במחיר הג`יפ (לינה, וכו`).

 שאלת שאלות כאלו תעזור לכם לדעת מה לתת למדריך (למשל אנחנו רכשנו עבורם חולצתו טי-שירט בנפאל וזה עשה להם לנו את היום לאורך כל הדרך... החלפת כספים בגבול: אפשר להחליף רק כסף מזומן (דולרים או רופי נפאלי) ומומלץ לעשות זאת בצד הטיבטי. המקום היחידי בו ניתן להחליף טרוולים זה ב- Shigatse או בלאסה. עלויות מחיה בטיבט (כולל כניסה לאתרים): 10 דולר ליום מאזור הגבול של נפאל ועד לאסה. בלאסה עצמה 15 דולר ליום.

לתחילת הכתבה

מסלול הטיול של יואב ויונת

הטיול שלנו:
 ביום הראשון הגענו לגבול נפאל-טיבט באוטובוס פרטי שסופק ע``י סוכנות הנסיעות (היה כלול במחיר). פגשנו את המדריך והנהג שלנו בצד הסיןי של הגבול. הם עזרו לנו עם המנהלות (אם כי זה לא כל כך מסובך). את הלילה הראשון העברנו בעירה קטנה בשם Nyalam. לא היה בה מה לראות למעט מפגש ראשוני מעניין עם עדר יאקים שהתחיל לטעת בנו את האווירה הטיבטית המיוחדת וכמובן מקלות האכילה.... ביום השני נסענו כ-6-7 שעות לעיר הבאה שנקראת Tingri. נשארנו פה שני לילות במטרה להסתגל לגובה (בנקודה זו 4200 מטרים) ועל מנת להיות מסוגלים להמשיך למחנה הבסיס של האברסט (E.B.C) בגובה של 5600 מטרים. אפשר לנצל את הזמן למנוחה בגסטהאוס או לשכור סוסים ולרכב במישור הטיבטי (כך אנחנו עשינו). השכרת סוס עולה 10 יואן ליום ועגלה עם נהג עולה 30 יואן (לאחר מיקוח ממחיר של 50-60 יואן ליום). רכבנו 20 ק``מ לעבר מנזר מצחין שלא ניתן לנשום בו (למרות שהומלץ עליו בלונלי פלנט) בתוך מרחבים טיבטים יפיפים שיצרו מפגש עם נוף ואווירה טיבטית. בגדול, הנוף בטיבט בעיקרו מדברי עם פסגות הרים המכוסות שלגים ואגמים של מים ירוקים. (אפשר להשוות את המראות למדבר סיןי או להרי אילת אם מטפסים לגובה של 4000-8000 מטרים.

 ביום הרביעי נסענו לאברסט בייס קמפ שם יש מנזר קטן שנקרא Rumbuk מזון ומקום לינה מאוד יקרים שם, כך שלאחר שראינו את האברסט (שהיה שווה את כל הטלטולים והקפיצות בדרך) המשכנו בנסיעה בת שעתיים לעיירה הקטנה הבאה שבה ישנו גסט האוס. (לתשומת הלב ישנה אפשרות לרכב כשעתיים למחנה הבסיס עצמו שם מקימים אוהלים, אבל אנחנו אל עשינו זאת). ביום החמישי נסענו ל- Shigatse, שם מצאנו לראשונה מקלחת (אחרי חמישה ימים של טיול!). עד שהגענו לכאן בגסט האוסים היו רק מיטות, שמיכות ואולי חור שמשמש כשירותים...(אין צורך לשאת שק שינה שכן השמיכות מחממות היטב). ב- Shigatse מצאנו דרך סלולה, בנק, אינטרנט ובתי מלון מפוארים ויקרים. המנזר בעיירה נקרא Panchen Lama`s base monestary (והוא למעשה במעצר בית) ויש עוד אחד Gelugpa (Yellow Hat) , Order of Tibetan Buddhism המסדר של הדאלי לאמה) שבנוי בסגנון אדריכלי מיוחד. התשלום בכניסה משתנה בהתאם למיקוח. ביום השישי המשכנו בדרכנו ונסענו למנזר Sakya ששימש כמנזר בו הוקם ה- the Sakyupa order of Tibetan Buddhism. המנזר הזה שונה בחזותו ממנזרים טיבטים רגילים ומהחזות הרגילה של עיירות טיבטיות. אתם שואלים מה?-משום שכל הבניין צבוע בצבע כסוף. אנחנו לא נתקלנו בהרבה פעילות דתית. סיימנו את היום ב- Giantse.

 ביום השביעי התחלנו את הדרך מ- Giantse ל- Samye שנמשכה 8 שעות נסיעה בג`יפ ועוד שעתיים במעבורת שחוצה את הנהר. כשהגענו לחצות את הנהר השארנו את הג`יפ בצד אחד והנהג והמדריך הצטרפו אלינו לביקור במנזר מרוחק ובעיירה שבצד השני. הנסיעה במעבורת שהיתה הומה במקומיים עלתה 10 יואן. מגדת הנהר למנזר עצמו נוסעים כחצי שעה באוטובוס. הנסיעה עולה 10 יואן. הגענו לגסט האוס שבמנזר ב-20:00 והתכוונו להשאר במקום שני לילות. מנזר Samye כולל ארבעה מסדרים של הבודהיזם הטיבטי. פה זכינו למפגש אמיתי ועמוק עם הריטואלים הטיבטים שהותירו עלינו רושם רב. הוזמנו לצפות בטקסי החג : ``חמאה ואש`` שבו הנזירים שורפים מגילות תפילה, מנדלות ועושים המון רעש עם כלי המנגינה המסורתיים (למשל קרן גדולה ופעמונים) וכן הם שורפים המון חמאת יאקים. הרגשנופ ה קירבה רבה לנזירים ולדרך חייהם שלא ממש היתה גלויה עד פה. היתה זו חוויה של ממש להמצא במקום שבו חיים טיבטים בודהיסטים. מהמנזר יצאנו גם לרכיבה קצרה לגבעה שליד המנזר. באזור יש עוד הרבה מה לעשות ובהחלט ניתן להישאר פה עוד כמה ימים. עם פרוץ גשם זלעפות אספנו את מטלטלינו וחזרנו חזרה לצד השני של הנהר, עלינו על הג`יפ והמשכנו בדרכנו לללאסה.

 ביום התשיעי הגענו ללאסה. השתכנו במלון Kirey (שמומלץ בלונלי פלנט. שירותי הכביסה חינם אך לא כוללים ייבוש וגם ייתכן שלא כל הבגדים יושבו לכם...). מלון מומלץ נוסף הוא Yak Hotel. בלאסה ישנן מספר אטרקציות עיקריות שהן בגדר בחובה וכמה אחרות נמצאות בפרברי העיר (הכל כתוב בלונלי פלנט). מלאסה ניתן לצאת לטרק לאגם Nam Tso (שנמצא מצפון לעיר. אין צורך בפרמיט). הטרק נמשך 3 ימים ברגל או שאפשר לשכור ג`יפ ואז הדרך נמשכת יום אחד לכל כיוון. עלות- 220 יואן לאדם לשלושה ימים. כמו כן אפשר לצפות בטקס קבורת השמים. טקס זה הוא ריטואל למתים הטיבטים שבו חותכים את הגוויה ומשאירים אותן בהרים בשביל הנשרים. השלטונות הסיןים אוסרים על צפייה בטקס אבל זה אפשרי אם יוצרים מגע על המקומיים הטיבטים אשר יכולים לקחת אתכם בג`יפ למקום בו נערך הטקס. עלות- 200 יואן לאדם. יציאה מלאסה אפשרית בטיסה למספר מקומות בסין או בחזרה לקטמנדו. מחירי כרטיסי הטיסה נעים מ- 150$ ל-250$, תלוי ביעד. כמו כן אפשר לשכור ג`יפ בחזרה לקטמנדו (יומיים נסיעה, 60 דולר) או שאפשר לנסוע באוטובוס, 28 שעות לגולמוד תמורת 210 יואן. מגולמוד אפשר להמשיך 15 שעות ברכבת ללאנג`ו Lanzou.

כמה הערות לפני סיום:
1. ניתן לעשות את מסלול הטיול שלנו גם בכיוון ההפוך, וזה אף יוצא יותר זול משום שאין צורך לשלם לסוכנות הנסיעות בקטמנדו. יחד עם זאת, הרושם שקיבלנו הוא שסוכנויות הנסיעות בלאסה אינן ממש מקצועיות ולא תמיד המידע שנמסר בהן אמין ונכון. לפיכך , ההמלצה שלנו היא לעשות שיעורי בית היטב לפני שנגשים לסוכנות נסיעות בלאסה. חשוב ביותר לברר מראש מה כלול במחיר הנקוב ולדבר עם מטיילים אחרים בלאסה.
2. כל דבר ניתן למיקוח, כולל בכניסה לאתרים
3. חשוב לקחת הרבה סרטי צילום כי לא ניתן לקנות בדרך ויש המון מה לצלם.
4. מזג האוויר בטיבט אינו צפוי אבל תמיד קר. יש להצטייד בביגוד חם.
5. היו סבלניים! סביר להניח שתהיינה הרבה תקלות בדרך. הג`יפ יתקלקל, יגמר הדלק, אי הבנות לגבי האוכל שהזמנתם וכו`.
 בסיכומו של דבר טיבט יכולה להיות מאכזבת או מדהימה, תלוי בציפיות שלכם. אנחנו מצאנו את טיבט כחוויה מדהימה. אל תחמיצו!

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לטיבט

כתבות מומלצות עבורך על טיבט

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם