עפתי לתרמילאים

מידע שימושי על בייג`ין

בייג`ין - בירת סין. מחוז אוטונומי. סביר להניח כי ביקורכם בסין יתחיל או יסתיים בבירה, ובכל מקרה, אל תפספסו ביקור בעיר הזו שמשתנה מידי יום. שהות מומלצת היא 4-5 ימים. לפניכם מידע על כמה אטרקציות בעיר ודברים שכדאי לדעת לפני שמגיעים.
איילת רגב - בוגרת החוג ללימודי מזרח אסיה בירושלים ופרידה דיין - כתבת שטח
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: מידע שימושי על בייג`ין
Chung King/Depositphoto ©

אטרקציות בבייג'ין

בייג`ין (Beijing) - בירת סין. מחוז אוטונומי. סביר להניח כי ביקורכם בסין יתחיל או יסתיים בבירה, ובכל מקרה, אל תפספסו ביקור בעיר הזו שמשתנה מידי יום. שהות מומלצת היא 4-5 ימים. העיר בנויה בשילוב של חדש וישן ומציעה מספר אתרים היסטוריים (כמו העיר האסורה, כיכר טיינאנמן, חוטונגים (סמטאות צרות), בתים ישנים, בתי תה, וכמה מקדשים המגוללים מסורת והיסטורייה רבת שנים) לצד גורדי שחקים , מרכזי קניות גדולים, מזללות מודרניות כמקדונלד`ס ו- KFC, וכמובן שווקים זולים. היא מתאימה לכל כיס ולכל גיל. תמצאו בה גסט האוסים לתרמילאים (המפורסם ביותר הוא ה- Jing Hua ) לצד מלונות חמישה כוכבים.

החוטונגים מהווים את אחד המאפיינים הבולטים של בייג`ינג. החוטונגים הינם סמטאות קטנות שלאורכם בתים סינים מסורתיים עם חצרות מרובעות קטנות המכונות בסינית בשם Siheyuan. משמעות השם "מכותר מארבעה כיוונים". מקור המילה Hu tong במילה מונגולית שפירושה "באר" שכן בעבר, בזמן שושלת יואן (המונגולית) ששלטה בסין בכל מרכז כפר או מרכז קהילתי היתה באר. ההסתובבות בין החוטונגים יכולה להיות חוויה אמיתית- פגישת מקומיים, היוודעות אל אורח חייהם - אבל כל זה בתנאי שלא תפחדו ללכת לאיבוד... אחד החוטונגים המפורסמים בעיר הוא Dazhalan ממערב ל- Qianmen, לא הרחוק מכיכר טיינאנמן.

כיכר טיינאנמן Tian`anmen Square. הכיכר היא למעשה שער השלום השמיימי (השער הקדמי לעיר האסורה). היא נחשבת ליבה של הבירה בשל הכוח הסימבולי שלה מאז ימי מאו טסה טונג אשר הכריז בה על הקמת הרפובליקה הסינית ב- 1 באוקטובר 1949. שני אריות אבן ניצבים בחזית הכיכר כסמל לכוח בנוסף לשני שומרים הניצבים על הגשרים. ואם כל זה לא מספיק, אזי שישנם שני עמודי אבן מקושטים (Huabiao) בצדדים. במרכז הכיכר ישנו מונומנט לגיבורי העם הסיני במלחמות ובמהפכות. אורכו של המונומנט 37 מטרים והכיתוב עליו בסימניות סיניות מסורתיות (לפני רפורמה) המספרות את המאבק הסיני בפולשים ואת המאבק לעצמאות. לאחר מותו של מאו, נבנה לכבודו מאוזלאום בכיכר, שבנייתו ארכה כשנה. גופתו של מאו שמורה בתוך ארון מתים עשוי קריסטל. (הצילום באולם אסור). השער הקדמי Qianmen בחלק הדרומי של הכיכר שימש למעבר בין האגף הפנימי של העיר האסורה לאגף החיצוני (בתקופת שושלת צ`ינג). הכיכר ידועה לשמצה בקרב אנשי המערב, בשל פרעות 1989 - קרי, מהפכת הסטודנטים שדוכאה קשות בידי השלטונות.

העיר האסורה ידועה בפי הסינים כארמון המלכותי (Gugong) ומכונה גם המוזיאון המלכותי. בעבר היה זה מקום מושב קיסרי המינג (1368-1644) והצ`ינג. (1644-1911). האתר נמנה על רשימת אתרי המורשת של אונסק"ו. בארמון אוצרות מלכותיים, ארכיטקטורה מעניינת, ואפשר ללמוד פה על חיי המשפחה הקיסרית. הארמון נקרא העיר האסורה על שום היות הארמון עיר סגורה לקהל ובפני כל מי שלא היה שייך למשפחה הקיסרית. העיר האסורה נבנתה במשך 18 שנים, עד 1420, על ידי יונגלה, הקיסר השלישי של המינג. על פי העדויות עסקו בבניה מאה אלף אומנים ומיליון פועלים. העיר האסורה מוקפת חומה שגובהה 10 מטרים וחפיר שרוחבו 52 מטרים. מהאדמה שהוציאו מהחפיר יצרו את גבעת הפחם שנועדה להגן על הקיסר מצפון. (כניסה לגבעת הפחם עולה 10 יואן). שטחה של העיר האסורה 7,200 דונם והיא בנויה בצורה מלבנית עם שני חלקים: הראשון- מצד דרום- הארמון הקדמי הכולל אזור מנהלי (שלושה אולמות גדולים וחצרות פנימיות) והשני - מצפון , הארמון הפנימי הכולל את אזורי המגורים. המבנים העיקרים נמצאים על ציר צפון דרום. ישנם ארבעה שערים כאשר הדרומי משמש כשער הכניסה למבקרים. בעיר האסורה יש 9,999 חדרים. הבנייה מצטיינת באחידות הסגנון, צבע הקירות אדום - חום (אלמנט אדמה), הרעפים בצבע צהוב- זהב (אלמנט שמיים), המדרגות והעיטורים שיש לבן (אלמנט מתכת). וחומר הבנייה העיקרי הוא עץ.

זמני פתיחה: כל יום החל מהשעה 08:30 ועד 16:30. קניית כרטיסים עד השעה 15:30. הכניסה בתשלום: 40 יואן (לבעלי כרטיס סטודנט סינית - בלבד- ניתנת הנחה משמעותית). רצוי לא להגיע במהלך סוף השבוע היות והמקום הומה אדם. ישנה אפשרות לשכור מדריך לסיור או להשתמש בקלטות ואוזניות המגוללות את ההיסטוריה של המקום ונותנות הסברים מפורטים על כל אוצרות המוזיאון.
 דרכי הגעה: אוטובוס מספר 5 מ- Qianmen, מספר 54 מהתחנה המרכזית- Beijing Zhan .

טיין טאן Tiantan מקדש השמיים
 פארק זה הוא לבטח אחד הסמלים הגדולים ביותר של בייג`ין בפרט ושל

בכלל. הפארק הכולל שטח עצום בעל 2670 דונם במרכז העיר, נמצא כשני ק"מ מדרום לכיכר Tian`anmen . הוא כולל ארבעה שערים הפונים לארבע רוחות השמיים וחומה מצפון וממזרח.
 המקדש תיפקד במקור כאולם ענקי לטקסים חגיגיים שבוצעו כאן על ידי בן השמיים (הקיסר), שהתפלל במקום לאסיף מוצלח, הדרכה משמיים וכפרה על חטאי העם. הוא בנוי כולו לפי עקרונות ה"פנג שוואי" בדיוק מירבי, כאשר לכל צורה, צבע ומספר יש משמעות קוסמולוגית רבת חשיבות. מספר אזורים מעניינים במתחם: המזבח העגול: גובהו חמישה מטרים, הוא הוקם ב- 1530 ונבנה מחדש ב- 1740. הוא עשוי שלוש שכבות שיש לבן, והספרה "תשע" משמשת בו מוטיב חוזר. השכבה העליונה הנחשבת כסמל השמיים מכילה תשעה מעגלי אבנים, שכל אחד מהם מורכב ממכפלת תשע אבנים, כך שהמעגל הפנימי מכיל 81 אבנים. בשכבה המרכזית - אדמה נמצאים המעגלים ה- 10 עד ה- 18. השכבה התחתונה - אדם - מכילה את המעגלים 19 עד 27, ומספר אבני המעגל הגדול ביותר שלה מגיע ל- 243, שהם תשע פעמים 27. מספרי המדרגות והמעקה מורכבים גם הם ממכפלות של תשע.
חומת ההד: מיד מצפון למזבח נמצאת חומת ההד שקוטרה 65 מטר.
קמרון השמים הקיסרי: קמרון מתומן זה שנבנה באותו זמן בו הוקם המזבח העגול, תוכנן בקווים דומים לאלה של היכל התפילות לאסיף מוצלח אם כי בממדים קטנים יותר.
היכל התפילות לאסיף מוצלח (ידוע כ- Qiniandian) הוא המבנה הראשי במכלול המבנים. הוא נבנה ב- 1420, נשרף עד אפר ב- 1889 ונבנה מחדש בדיוק מדהים תוך שנה בלבד. ארבעת העמודים המרכזיים מייצגים את עונות השנה , 12 העמודים של המעגל שלאחריו את חודשי השנה, ו-12 העמודים החיצוניים מסמלים את היום המחולק ל- 12 תקופות זמן בנות שעה אחת. בתקרה משולב דרקון מגולף, סמל המלכות. דוגמת התקרה וכן הגילוף וציפוי הזהב של עיטוריה ושלל הצבעים שלה, הם מראה מסחרר.

הפארק על כל מקדשיו המדהימים מדהים אולי יותר מכל בשעות הבוקר המוקדמות (החל מ- 05:30 ועד 07:00) כמגיעים אליו המוני סינים (רובם מבוגרים) לתרגל צורות שונות של התעמלות ואימון פיזי: טאי צ`י, צ`י גונג, ריקודים סאלונים, וריקודי מניפות, צעקות על עצים או חיבוקם, הליכה אחורה ועוד.
כניסה: 4 יואן.

 *לתשומת ליבכם, אחת היציאות ממקדש השמיים מובילה ממש קרוב לשוק הפנינים (נמצא בתוך בניין מקורה). זהו לא ממש שוק פנינים כי אפשר למצוא בו הכל- בטריות, סרטי צילום, צעצועים, שעונים, נעלים, בגדים, בטריות ובקיצור מה לא.

מקדש הלאמה Yonghegong
 נחשב ליפה שבמקדשי בייג`ין. הוא נמצא בצפון מזרח העיר. במקור נבנה ב- 1694 כמקום מושבו של קיסר הצ`ינג Yongzheng לפני עלייתו לכס הקיסרות ורק מאוחר יותר קיבל את שמו הנוכחי. לאחר מותו הקיסר גופתו הוכנסה למקדש ויורשו הקיסר Qianlong הפך את המקדש לארמון המלכותי וב- 1744 הפך המקדש למקדש לאמניסטי והפך מקום מגורים למספר גדול של נזירים ממונגוליה וטיבט. מכיוון שבעבר שימש המקדש כמבנה מלכותי, חזיתו שונה מזו המאפיינת מקדשים אחרים. השער הקדמי פונה דרומה ולאורך 480 מטרים על ציר צפון דרום ישנם חמישה היכלים המחוברים באמצעות חצרות. השביל המרכזי מוביל לשער השלום. בחצר השניה ניצב מגדל הפעמון ומגדל התופים, זה לצד זה. שני פאביליונים ניצבים סימטרית בכיוון צפון. כיתוביות סיניות, מצ`וריות, טיבטיות ומונגוליות חקוקות על אבנים ברחבי המקדש מגוללות את היסטוריית המקדש. כיום מתגוררים במקדש כ- 70 נזירים לאמניסטים.
המקדש פתוח מ- 09:00 עד 16:00. הכניסה בתשלום- 15 יואן.

מהסיור במקדש אפשר להמשיך לרחוב ה- Sun Li tun בצפון מערב בייג`ינג, רחוב עם דוכני בגדים רבים, ארנקים, דיסקים, תרמילים, בגדים, צעיפים, ועוד (יש פה גם שוק שחור להחלפת כסף).

ארמון הקיץ Yi he yuan
 זהו אחד האתרים היפים ביותר בבייג`ין, הוא משתרע על שטח עצום ונמצא 12 ק"מ מצפון מערב למרכז בייג`ין. יש צורך להקדיש לביקור מספר שעות לא מבוטל. כדאי לתת את הדעת כי המראות בארמון משתנים על פי עונת השנה וכך גם הפריחה, על כן מי שיבקר פה בקיץ מוזמן לבקר פה גם בחורף. ארמון הקיץ שימש זמן רב כגן מלכותי, והורחב ופואר במידה ניכרת על ידי הקיסר צ`יאנלונג במאה ה- 18. בשלב מאוחר יותר ננטש המקום. הקיסרית האלמנה צ`ישי החלה לבנות את הארמון מחדש ב-1888, בכספים שיועדו כביכול להקמת חיל הים המודרני, היא אכן הקימה ספינת שיש הניצבת חסרת תנועה על שפת האגם... ב-1900 ניסו את כוחם חיילים זרים, שמרד הבוקסרים הטריד אותם, להצית את ארמון הקיץ. עבודות שיקום נערכו במקום לאחר מספר שנים, ושיפוץ כללי נערך ב- 1949, לאחר שמצב הארמון התדרדר פעם נוספת. הארמון המקורי שימש את הקיסרים כמעון קיץ, מקום מפלט מן החום היוקד. תושבי העיר האסורה ארזו את חפציהם והתנחלו כאן בחגים, כך שהדגש בעיצוב הושם על מרכיבים קרירים: מים, גנים וגבעות. המתחם התחלק לארבעה חלקים: קבלה, מגורים, מקדשים ואזורי טיולים וסיורים. על שלושה רבעים מן הפארק משתרע אגם קונמינג Kunming Lake ורוב הפריטים שעיצובם מעורר עניין מצויים בקרבת השער המזרחי או הצפוני. מרבית המבקרים בארמון הקיץ נכנסים דרך השער המזרחי שנחשב לשער הקדמי של ארמון הקיץ עוד מימי שושלת צ`ינג.

 הבניין הראשי נקרא היכל טוב הלב ואריכות הימים שוכן ליד אגם קונמינג (המכסה 2/3 משטח הארמון). ההיכל מכיל כס מלכות עשוי עץ קשה, וחצר עם פסלי חיות מארד. בבניין זה ניהל הקיסר התורן את ענייני המדינה וקיבל פני משלחות.
 לאורך החוף הצפוני של האגם נמצא המסדרון הגדול שאורכו למעלה מ- 700 מטר המעוטר בתמונות מיתולוגיות. מצפון להיכל טוב הלב ואריכות הימים נמצא גן המעלות וההרמוניה. בתוך הגן תאטרון בן שלוש קומות שגובהו 21 מטרים, רוחבו 17 מטרים - המבנה השני בגובהו במתחם ארמון הקיץ כולו. כמו כן בתוך הגן ישנם שבעה אולמות תצוגה שבהם מוצגים אוצרות מימי הקיסרות וחפצי אישיים של הקיסרית האם- Dowager Cixi.

The Long Gallery נחשבת לאחת ממוקדי העניין של ארמון הקיץ. היא כוללת שביל לאורך הגדה הצפונית של אגם קונמינג הנמתח לאורך של 726 ק"מ משער "קבלת פני הירח" , אל פאביליון Shizhang ומחברת את אולמות הארמון לספינת השיש. הסממנים הארכיטקטורים לאורכה מקושטים היטב בצבעוניות וכוללים ציורים של פרחים, ציפורים, קרבות, דמויות אנוש, נופים ועוד. סה"כ ישנם 14,000 ציורים שונים, מהם למעלה מ- 360 דמויות ו- 548 ציורי נוף.

מאחורי היכל טוב הלב ואריכות הימים ישנו היכל אריכות הימים והעליזות. זהו למעשה שטח פתוח המשקיף על אגם קונמינג ועל גבעות אריכות הימים. ההיכל שימש כמקום המגורים של הקיסרית האם בימות הקיץ. האולם נשרף ע"י כוחות האנגלים והצרפתים ב- 1860 . הוא שופץ ושוחזר ב- 1889. האולם מחולק לארבעה אגפים כשכיום משמש ההיכל כמקום אחסון לתכשיטים. בחזית ההיכל ישנם שני צבאים עשויים ברונזה, זוג עגורנים ושני ארגטלים גדולים עשויים גם כן ברונזה.
מדרום ל- Leshoutang נמצא היכל מונגוליה (Yulantang), מקום המגורים של הקיסר Guangxu, או יותר נכון המקום בו נכלא למשך 10 שנים. לאחר כשלון תנועת הרפורמה ב- 1898 הקיסרית האם החליטה להעניש את בנה, הקיסר Guangzu ולכלוא אותו במעצר בית.
ארמון הקיץ פתוח בין השעות 09:00 ל- 16:00. הכניסה בתשלום- 8 יואן.
 טלפון: 86-10-62581144 (בקבלה לא דוברים אנגלית). החומה הסינית

חומת סין הגדולה Great Wall הנקראת בפי הסינים חומת 10,000 לי (1 לי שווה 500 מטר) משתרעת ממערב שאנחאיגואן בחוף המזרחי עד מעבר ג`יאיוגואן במדבר גובי, היא חוצה חמישה מחוזות ושני אזורים אוטונומים. מאז 1987 היא נמנית על אתרי המורשת העולמית של אונסק"ו. בניית החומה החלה לפני 2000 שנה בתקופת שושלת צ`ין (207 עד 220 לפנה"ס) כשסין הייתה מאוחדת תחת שלטון הקיסר צ`ין שיחואנג. חומות נפרדות, שהוקמו על ידי ממלכות עצמאיות שונות להגנה ולמניעת פלישת נוודים חוברו יחדיו. רוב המטיילים מבקרים בחלק של החומה שנקרא בא דא לינג Badaling הנמצא בגובה של 1000 מטר ובמרחק של 70 ק"מ מצפון מערב לבייג`ין. החלק הזה שוחזר ב- 1957, ונוספו לו מעקות ביטחון. הוא משתרע לאורך כמה מאות מטרים, שאחריהם, אם תמשיכו, ללכת תוכלו לראות את הקטעים הבלתי משוחזרים, שם מתדלדל ההמון. חלקים אחדים לאורך קטע זה תלולים ואחרים שטוחים.

 חלק אחר של החומה, Mutianyu Great Wall נחשב לאחד התלולים ביותר. הוא נבנה באמצע המאה השישית ושופץ במאה ה- 14, תחת שלטון קיסרי המינג ולכן הוא עתיק יותר מקטע החומה של בא דא לינג. Mu tian yu נמצא כ- 70 ק"מ מבירה. לאורך הקטע 3 מגדלי שמירה, אחד גדול במרכז ושניים קטנים בקצוות. הטיפוס לחלק זה של החומה הרבה יותר קשה ומאתגר מאשר לבא דא לינג. חלק נוסף ראוי לציון הוא Simatai Great Wall הנמצא בחלק הצפוני של בייג`ין, כ- 120 ק"מ מהעיר. הקטע הזה נבנה על מורדות תלולים ולכן מתמר ונופל לסירוגין. לאורכו מגדלי שמירה, חומת מגן - כל מה שדרוש כדי להגן על העיר. יש אפשרות לעלות אל כל אחד מחלקי החומה בנסיעה ברכבל או בעלייה תלולה ברגל.
ציוד נחוץ: חובה להצטייד בקרם שיזוף, כובע, הרבה הרבה מים. לא כדאי להתסמך על קניה במקום כי המחירים גבוהים. למי שמתכנן לינה במקום (לא חוקית) כדאי להצטייד בביגוד חם ובשק שינה. מאוד מומלץ לצאת מוקדם בבוקר. לא חובה לנסוע בטיול מאורגן. למי שמעוניין בטיול מאורגן אפשר להצטרף לסיור שיוצא ממלון Jing hua או לסיורים של ה- CITS. לפני היציאה לדרך, בדקו את מצב מזג האוויר. הליכה בגשם או בשלג מסוכנת ואתם עלולים להקלע לסכנות החלקה.

לתחילת הכתבה

כדאי לדעת

מפת העיר
 כדאי מאוד להצטייד במפת העיר הכתובה הן סינית והן באנגלית. תוכלו לקנות מפה ברכבת התחתית או ברחוב. עלות המפה- 8 יואן (נכון לספטמבר 2001). ניתן לקבל מפות גם בבתי המלון הפזורים בעיר. המפות ניתנות לרוב בחינם.

תחבורה: העיר מקושרת לכ- 30 מדינות ברחבי העולם (בכללן ישראל). טיסות פנים יש לכל מקום בסין. שדה התעופה נמצא כ- 27 ק"מ ממרכז העיר, כשעה נסיעה במונית (100 יואן), כמו כן קיימים אוטובוסים היוצאים משדה התעופה. רכבות: קיימות ארבעה תחנות רכבת , מומלץ להזמין כרטיסים דרך בתי המלון (50 יואן עמלה).
רכבת תחתית: קיימים שני קווים. אחד נוסע ממזרח למערב והשני יוצא לפרברים (קו מעגלי), נקודת המפגש שלהם היא תחנת פ`וא-שינג-מן. הרכבת פועלת מ- 05:00 ועד 23:30. שמות התחנות מופיעים גם באנגלית והיא קלה מאוד לשימוש.
מוניות: יש מספר עצום של מוניות ואין כל קושי לתפוס אחת בכל שעה, הבעיה היא יותר בעיה של תקשורת שכן הנהגים לא מדברים מילה אחת באנגלית (למעט אולי הלו), יש אם כן ללכת עם מפה בסינית ואנגלית ולהצביע על היעד המבוקש.
 מחיר המונית מתחיל בעשרה יואן (מחיר שמכסה את ששת הקילומטרים הראשונים לאחר מכן מתחיל המונה לקפוץ בד"כ ב- 1.2 יואן אבל לפעמים ביותר, מחיר המונית מצוין על השמשה הצדדית).

אזורי קניות נוספים (בנוסף לאלו שצוינו לעיל).
Wangfujing נחשב לאזור הקנויות הגדול ביותר. אפשר להגיע לכאן בקויי האוטובוס- 1, 4, 10 ו- 52 ובחשמליות 103 ו- 104. הוא ממוקם ממערב לעיר האסורה ובו מספר בתי כולבו וחנות ספרים לספרות זרה מהטובות בסין.
Xidan הוא אזור הקניות השני בחשיבותו בו מולים רבים, דיפרטמנט סטור, חנויות ספרים, ושווקי אוכל. הוא נמצא בחלק המערבי של העיר וממערב לשדרות Chang`an. תחבורה: אוטובוסים שמספריהם 1,4, 22, 47 ו- 57 וחשמליות 102, 105 ו- 109. אפשר להגיע גם במטרו- הנוסע בקו מזרח - מערב.
Qianmen הוא אזור הקניות הישן ביותר בבירה, עם היסטוריה של למעלה מ- 500 שנה. האזור נמצא מדרום לכיכר טיינאנמן. תחבורה: אוטובוסים שמספריהם 2,17, 20, ו- 54 או הקו המעגלי של המטרו.
שוק המשי הידוע גם כ- Dongdan מפורסם בזכות מגוון הסחורות המוצעות בו - ביגוד בעיקר (מעילים, תרמילים, כפפות, תכשיטים, שעונים, עניבות ועוד). תחבורה: אוטובוסים 1, 4, 10, 52 ו- 116. חשמליות 106 ו- 111
"מדרחוב" Liulichang הינו מדרחוב משוחזר בחלק הדרום מערבי של העיר. בחנויות הפזורות לאורך הרחוב תוכלו למצוא ספרים, ציורים, קליגרפיות, תכשיטים, פסלונים, עבודות יד, ועוד.

גסט האוס ומלון מומלץ
Jing Hua fan dian (או בקיצור Jing Hua).
מלון Jing Hua הוא מרכז מפגשם של התרמילאים,
המלון ממוקם ברחוב Dong Zhi men wai.
 במלון תמצאו tourist information דרכו ניתן להזמין כרטיסים למופעים (כמו מופע אקרובטיקה), לרכבת ו/או להצטרף לסיור מאורגן לחומה הסינית. כמו כן ישנה מסעדת סנדוויצים, שירותי טלפון ופקס, משרד נסיעות וכרטיסים להופעות שונות.
במרחק דקה הליכה לצד אחד תמצאו מקדונלדס ובמרחק שתי דקות הליכה לכוון השני מהמלון (בלי בכלל לחצות את הכביש) מסעדה לאכול בה ברווז פקינז בזול יחסית.
אוטובוסים- קו 66 או קו 17.
 המחיר הנוכחי -הוא 30 יואן ללילה בחדר המשותף לארבעה. ישנם גם חדרים זוגיים.

כשרות
 אם ברצונכם להצטייד במזון כשר להמשך הטיול כדאי שתעשו זו בעיר. ישנם מספר סופרמרקטים המוכרים מוצרים כשרים. כדאי לבדוק עם בית חב"ד בעיר היכן ממוקמים הסופרמרקטים.

לתחילת הכתבה

בייג'ינג לתרמילאים - כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בייג'ין