הכרות עם ג'איפור

העיר הורודה ג'איפור בולטת מאוד בתמונות של מטיילים בהודו, אך ממבט קרוב היא עוד יותר מרשימה. ארמונות ומקדשים הם רק חלק מסוד קסמה של העיר. הצבע הורוד מסמל ברג'סטן הכנסת אורחים והעיר נצבעה בורוד לרגל ביקורו של הנסיך אלברט מאנגליה בשנת 1856
צוות למטייל ברשת
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: הכרות עם ג'איפור

ג'ייפור (juipur), העיר הורודה, מהווה דוגמא מופלאה לארכיטקטורה הרג'יסטנית המהודרת והמרהיבה ומזה שנים רבות התבססה כמוקד משיכה לתיירים. ג'ייפור היא קודקוד אחד ממשולש הזהב ההודי וממוקמת במרחק של 300 ק"מ דרום מערבית לדלהי ובמרחק של 200 ק"מ ממערב לאגרה באיזור צפון הודו. למרות שהכינוי "העיר הורודה" מתייחס בעיקר אל הרובע העתיק של הבירה הרג'סטנית בצפון מזרח העיר, מפוזרים בכל רחבי העיר ארמונות ומקדשים מפוארים ויפים.

ג'ייפור מוקפת בגבעות מצפון, מזרח ומערב ופונה אל מישורים פתוחים מדרום לכיוון בונדי. מאוד פשוט להתמצא בג'ייפור, אפילו אם אתם לא יכולים לראות מבעד לחומותיה הגבוהות של העיר הורודה, הגבעות הממוקמות מצפון מזרח אליה תמיד בולטות לעין. הגיאומטריה הקפדנית של העיר הורודה של ג'ייפור תפתיע את המטיילים שמכירים אתרים הודים אחרים. את העיר העתיקה מקיפות חומות גבוהות שלהן עשרה שערים והיא מחולקת לשבעה סקטורים שבמרכזם נמצא ה- City Palace.

 ה- City Palace המרהיב פתוח לקהל כמוזיאון Sawai Man Singh והוא עומד במרכז העיר מוקף בחומה גבוהה ובגנים יפים. כשהמשפחה המלכותית הגיעה אל הארמון בדרך כלל בטקסים רשמיים היתה עוברת דרך שער Tripolia הנמצא במרכז החומה הדרומית. המבקרים בארמון נכנסים אליו דרך שער Atish הנמצא משמאל לשער Nakkar הראשי. הארמון תוכנן ונבנה על ידי Jai Singh אבל דירות והיכלים רבים בו נתווספו לארמון על ידי ממשיכיו. המוצגים בארמון והעיצוב הפנימי לא איבדו מההדר ומהיופי שאפיין אותם בימי הזוהר שלהם.

הארמון בג'ייפור בניגוד לארמונות אחרים ברג'יסטן משאיר רושם רב על המבקרים בו והנוכחות המלכותית עדיין מורגשת. שער מקושט ומצועצע בפינה הדרום מערבית של הקומפלקס מוביל אל החצר הראשונה שבמרכזה נמצא פסל השיש Mubara Mahal. במוזיאון הארמון מוצגים תלבושות ששרדו מתקופות שונות וכלים מוזיקליים שתפקידם היה לשעשע את המלכים בארמון. בקומה הראשונה של המוזיאון בסמוך לפסל השיש נמצא מחסן הנשק המלכותי ובו מוצג אוסף מרשים של חניתות, חרבות, מגנים ופיגיונות.

 בכניסה אל החצר השניה ניצב ה- Diwan-i-Khas היכל שנבנה משיש ומאבן חול. ההיכל פתוח בצדדיו וגגו נישא מעל לעמודי שיש. בהיכל ניצבים שני קנקני כסף שמתנשאים לגובה של יותר מ- 1.5 מטרים ונחשבים לחפצי הכסף הגדולים ביותר בעולם. במרכז הארמון ניצב ה- Chandra Mahal מעונה של משפחת המלוכה. בקירות החומים צהבהבים של הארמון ישנם ארבעה שערים שמספקים תצוגה צבעונית מרהיבה בעיטוריהם המיוחדים בצבעי אדום, ירוק, כחול וזהב. ניתן לבקר בארמון מדי יום מהשעה 9:30 ועד השעה 17:30, הכניסה בתשלום והנחות ניתנות לסטודנטים, ספורטאים ועיתונאים.

המהראג'ה Jai Singh התכוון ליצור שלמות ארכיטקטונית כשהוא תכנן את העיר בשנת 1727, וכך במקום מבוך מפותל של סמטאות בנויים רחובותיה הרחבים של ג'ייפור בצורה ישרה ובמרווחים מדויקים זה מזה, גם המסגדים והמקדשים בנויים בצורה סימטרית בין החנויות והבתים. הבניינים היחידים שסוטים מהאחידות המבנית הם ה- City Palace וה- Hawa Mahal.

 המאפיין הבולט ביותר של העיר, צבעה הורוד, לא היה חלק מתוכניותיו של Jai Singh. רבים חושבים שהגוון הורוד עתיק כמו הבניינים עצמם אך למעשה במקור הבניינים נצבעו בצהוב. הצבע הורוד מסמל ברג'סטן הכנסת אורחים והעיר נצבעה בורוד לרגל ביקורו של הנסיך אלברט מאנגליה בשנת 1856. כל רובע בעיר העתיקה הוא מרכז עיקרי של פעילות ומסחר. בפינה הדרום מזרחית של העיר נמצא שוק Surajpole שבו ניתן לראות פילים ואת בעליהם.

שוק Nehru (הסגור בימי שלישי) ושוק Bapu (הסגור בימי ראשון) הם מרכזי סחר של טקסטיל, בשמים ונעלי עור מקומיות. אם אתם מתעניינים בתכשיטי כסף ובאבנים היקרות שג'ייפור מפורסמת בזכותם, גשו לשוק Johari (הסגור בדרך כלל בימי ראשון ושלישי).

 האתר הבולט ביותר בג'ייפור הוא ה- Hawa Mahal, המוכר גם בכינויו "ארמון הרוחות". ארמון הרוחות ניצב ממערב ל- City Palace והוא זוהר בורוד בשעת זריחת השמש. ארמון הרוחות נבנה בשנת 1799 כדי לאפשר לנשות הארמון לצפות בתהלוכות הרחוב בזמן שהן נשארות במיקום מבודד מההמון. הארמון הוא בן חמש קומות ויש בו לא פחות מ- 593 חלונות ומרפסות, שגורמות לבניין להראות הרבה יותר גדול מאשר הוא באמת.

למרות שהייחוד שלו מתמקד בחיצוניות שלו יכולים המבקרים להיכנס לתוך הארמון לראות בדיוק היכן ישבו הנשים ולהסתכל מקרוב על העבודה המדוקדקת שנעשתה באבני הארמון. פתוח מדי יום, מלבד יום שישי מהשעה 09:00 ועד 16:30.

 בחצר הדרומית של קומפלקס הארמון נמצא מצפה הכוכבים המדהים Jantar Mantar. מומלץ להצטרף לסיור המודרך במצפה, שבמהלכו מסביר מדריך מקומי איך עובד המצפה. המצפה נבנה כך שהצללים נופלים על סימנים המסומנים במצפה ומעידים על מצב ותנועת הכוכבים והפלנטות, אומרים את השעה ואפילו ניתן לחזות באמצעותם את עוצמתם של המונסונים שעתידים להגיע. המבנה המרשים ביותר שבנה Jai Singh הוא שעון החול הנקרא Samrat Yantra, שהמרכז המשופע שלו מגיע לגובה של 27 מטרים.

האטרקציות של ג'ייפור מחוץ לעיר הורודה כוללות: מוזיאונים, מקדשים ומצבות זיכרון שניתן להגיע אליהם ברגל או עם ריקשה ממרכז העיר. אחד המקדשים החדשים בג'ייפור הוא Birla Mandir שנבנה בדרום מזרח העיר בשנת 1985 באמצעות תרומתם של משפחת בירלה. מקדש השיש הגדול מכיל פסלים מצועצעים של Lakshmi ושל Narayan המייצגים את ראיית ההינדו של עושר. תגליפי העץ במקדש מציגים את דמויותיהם של אלים הינדים רבים וכן תגליפים של ישו ושל קדושים נוצריים אחרים.

 במרחק לא רב מצפון ל- City Palace ובמרחק של כשישה ק"מ ממרכז ג'ייפור על דרך Amber נמצא הקומפלקס של Gaitor שמכיל את פסלי השיש של משפחת המלוכה של ג'ייפור. Gaitor נבנה ע"י Jai Singh השני ומוצגים בו פסל בדמותו ופסלים בדמות ממשיכיו. קברו של Jai Singh מעוטר בסצנות מהמיתולוגיה ההינדית ובתהלוכות שהתקיימו בתקופת שלטונו. כשני ק"מ ממערב לג'ייפור בעמק תלול שוכן גלטה, אזור ציורי של מקדשים בני מאתיים וחמישים שנים. ניתן להגיע לשם דרך נתיב שמתפתל בגבעות לאורך 16 ק"מ, או ללכת ברגל מהעיר.

הפסל הקדוש ביותר בגלטה נמצא במעיין מים מתוקים שמחלחל בקביעות דרך הסלעים ומושך אליו המוני קופים. בקרבת הפסל קיימות שתי בריכות בעליונה מתרחצים בני אדם ובתחתונה קופים. המקדשים עצמם הם יפים וצבועים בצורה מעניינת ומורכבת. ניתן לראות בהם ציורים של סצנות מהפסטיבלים הדתיים שהתקיימו במקום ומאירועים שונים שהתרחשו בסביבה.

 בקצה הגבעות צפונית מזרחית לג'ייפור נמצא Nahagarh שנקרא גם "Tiger Fort" ונבנה ע"י Jai Singh השני בשנת 1734 כמקום התבודדות עבור נשותיו. המבנה מעוצב בצורה מיוחדת והוא מהווה ניגוד חריף לשאר המעונות המלכותיים בג'ייפור כמו כן הנופים נשקפים מה- Nahagarh עוצרי נשימה. דירותיהן של המלכות זהות, בכל אחת מהן יש גם חדר למשרתת האישית והן בנויות בסימטריה מושלמת סביב החצר המרכזית.

מדרום לעיר הורודה על הדרך שמובילה אל השער החדש משתרעים גני Ram Niwas על פני 146 ק"מ רבועים. מלבד העובדה שהגנים משמשים כפארקים לתושבים, נבנו בשטחם מספר מוסדות שהגדול ביותר שבהם הוא המוזיאון המרכזי. במוזיאון המרכזי מוצג אוסף גדול שכולל מוצגים שנמצאו באתרים הפרה היסטוריים הסמוכים וכן פסלים הינדואיסטים מהריסות המקדשים ב- Hinlajgarh ששרדו מהמאה האחת עשרה והשתיים עשרה.

 מחוץ לחומות העיר העתיקה ברחובות הרחבים באזורים החדשים של ג'ייפור מתנהלים תעשיות ועסקים שמתאימים לחיי עיר מודרנית. Mirza Imail Road היא הדרך הראשית שמחברת בין המזרח והמערב בעיר (מדרום לעיר העתיקה). על דרך זו נמצאים רוב המלונות והמסעדות בעיר, ה- GPO ומספר חנויות תכשיטים ובוטיקים.

התנועה הכבדה בשילוב האגרסיביות של הסוחרים המקומיים גורמים לרוב המטיילים לא להתעכב זמן רב בג'ייפור. אך למרות זאת יש מטיילים מעטים שנשארים בעיר כדי להרגע, לבקר במקדשים בעיר ולערוך קניות של שטיחים, בגדים ואבנים יקרות. אם אתם נמצאים בקרבת ג'ייפור במהלך חודש מרץ אל תחמיצו את פסטיבל הפילים, אחת החגיגות הראוותניות והצעקניות ביותר בהודו, שמתקיים בג'ייפור.

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לג'ייפור

קצת השראה לטיול הבא

הכתבות הכי נצפות השבוע

הפוסטים הכי נצפים השבוע

הטיפים הכי נצפים השבוע

עקבו אחרינו לכל העדכונים החמים בארץ ובעולם