עצרנו בכמה נקודות בגבעות אלבמה - Mobius Arch Trail, Turtle Creek, וגם לאורך הכביש העולה אל הר וויטני. פגשנו פרחים רבים - חלקם מוכרים, חלקם חדשים. ואני מתחילה עם בני משפחת המורכבים:


 הראשון הוא פרח שמזכיר מעט את השינן האירופאי - שמו Malacothrix californica, כלומר "רך-שיער קליפורני", אבל השם העממי הוא פשוט Desert Dandelion - שן-ארי מדברית. השם העממי כאן מבלבל, כי יש עוד כמה וכמה פרחים בעולם שזה השם שלהם. ובעצם, כבר פגשתי אותו בפארק עץ-יהושע לפני 5 שנים.

המורכב הבא הוא בן-שיח, בעל פרחים צינוריים בלבד - בניגוד לרך-השיער שהוא בעל פרחים לשוניים. שמו Tetradymia glabrata, ושמו העממי Little leaf horsebrush.


 והנה עוד בן-שיח - Encelia actoni. כמו זה שראיתי בעליות להרים הלבנים, רק שכאן הפריחה כבר בשלבי סיום, והרבה מהפרחים כבר הפכו לפירות ומפזרים זרעים:

הפרח הבא הוא פשוט סביון: שמו הלטיני Senecio flaccidus var. monoensis, ושמו העממי - Mono ragwort, כלומר סביון מונו. הוא צומח בכל רצועת המדבריות של דרום מזרח ארה"ב.

הפרח הבא הוא Erigeron breweri - אריגרון ברואר. אריגרון זה סוג שיש בו הרבה מינים בקליפורניה - כ-60 מינים שונים. המין הזה גדל בעיקר במורדות ההרים.


 ראינו גם את Chaenactis stevioides - כרית הסיכות - Pincushion - במדבר לפני חמש שנים פגשתי כרית-סיכות אחרת.


 פרח נוסף מהמורכבים, קטן שהתחבא בין ענפים יבשים - הוא ה-Layia glandulosa - לאייה לבנה. למען האמת, הוא פחות מרשים מפרחי הלאייה שפרחו ב-Mori Point. אולי גם יש קשר לכמות...

ובמחלקת צמודי-הקרקע - כי לא חשבתם שאני אוותר עליהם, נכון? - פגשתי מורכב צהוב קטן ששמו Eriophyllum pringlei, תראו כמה הוא נחמד: משמעות השם היא שעיר-עלה פרינגל - לא על שם החטיף, אלא על שם בוטנאי אמריקאי מהמאה ה-19.

ממש קרוב לשעיר העלה ראינו פרח מוכר: Eriophyllum wallacei - שעיר-עלה וואלאס - שגם אותו אני מכירה מפארק עץ יהושע. גודל כל פרח כסנטימטר.

צמוד לשעיר העלה הזה היו פרחים זעירים יותר: לבנים ופצפונים. אלו פרחים ממשפחת הזיפניים - שמם Greeneocharis circumscissa, ובעבר הוא היה שייך לסוג Cryptantha, שראיתי כבר הרבה מינים ממנו.

ואם כבר סטיתי אל משפחת הזיפניים - עוד סוג נפוץ בקליפורניה הוא הפסליה, ובתמונה הבאה זו Phacelia distans - פסליה מרוחקת.

אני חוזרת אל המורכבים, אל הפרח המרשים ביותר שפגשנו ביום הזה: מורכב גדול ויפה, עם פרח אדום-כתום בקוטר כמעט 10 ס"מ!

שמו Hulsea heterochroma, כלומר הולציאה ססגונית. הוא נקרא ע"ש גילברט הולצה, שהיה מנתח ובוטנאי בצבא האמריקאי במאה ה-19. ותראו כמה הצמח הפורח מרשים, למרגלות ההרים:

פרט למורכבים (ולזיפניים) היו עוד כל מיני פרחים באזור. למשל, הצמח הבא - שהוא מאד שעיר. זהו צמח ממשפחת הסלקיים - משפחה שלרוב לא מאד מרשימה בעיני. שמו Krascheninnikovia lanata על שם בוטנאי רוסי בשם קרשניניקוב, ושמו העממי - Winter Fat:

שיח פורח לחלוטין שנראה דומה לאחד שכבר פגשתי - הוא Purshia glandulosa, והוא קרוב ל-Purshia tridentata, שכבר ראיתי ליד אגם Convict:

ממשפחת השפתניים פגשתי אשבל - זהו Stachys albens - שמו העממי הוא Cobwebby Hedgenettle - שאפשר לתרגם לאשבל קורי-העכביש.

וממשפחת הנוריתיים פגשתי דרבנית. אני מאד אוהבת דורבניות, ובקליפורניה יש הרבה מינים של דורבנית, לכן תהיה לפחות רשומה אחת המוקדשת רק להן. הדורבנית הזו היא Delphinium parishii - דורבנית פאריש, שגדלה במדבר.

עד כאן החלק הראשון... הרבה, נכון? יש עוד הרבה מאד... את התמונות צלמנו - Mamma Quail ואני - בגבעות אלבמה, בתאריך 18.5.18. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.