אחרי הטיול להר השולחן, Mamma Quail ואני נפרדנו משאר המשפחה, והמשכנו צפונה. טעינו קצת בדרך, ראינו נופים ואז עצרנו באזור לח, המוצף בחלק מהשנה - עיקול נהר סקרמנטו. נהר סקרמנטו הוא הנהר הארוך בקליפורניה, זורם מהרי קלמאת' בצפון המדינה ונשפך לאוקיאנוס באזור מפרץ סן-פרנציסקו. אורכו כ-640 ק"מ! כלומר, יותר מכל אורכה של מדינת ישראל.

מצא חן בעיני שם המקום, במיוחד ה-Outstanding Nature Area. :-) המקום היה נחמד, אבל כשבמרחק שעה נסיעה נמצא הפארק הלאומי לאסן, במרחק שעתיים - הר שאסטה; שלא לדבר על פארק יוסמיטי הנהדר במרחק 5 שעות נסיעה - לקרוא למקום הזה Outstanding קצת מוגזם.

כאן מצאתי כמה פרחים חדשים לי לחלוטין. הראשון, בתמונה מעל, נראה מוכר: הוא דומה לברודיאות שפגשתי בעבר - ואכן, זהו מין נוסף מאותו סוג: ברודיאה קטנה - Brodiaea minor. הברודיאות שייכות למשפחה שהופרדה מהשושניים. כל הפרחים מהמשפחה הזו גדלים בחצי הכדור המערבי - משפחת ה-Brodiaeoideae, הברודאיים.

יחד עם הברודיאות היו מפוזרים בשטח פרחים קצת יותר גבוהים: הם הזכירו לי עירית צרת-עלים שפורחת אצלינו, ושמם Chlorogalum angustifolium, השם העממי הוא Narrow Leaved Soap-Plant - צמח-הסבון צר העלים. לפי מה שסיפרו לי בקבוצת California Native Plants Society, הפרח הזה נפתח רק בשעות אחר הצהרים והערב. חוקר מקומי סיפר שבמשך שנים הוא מצא רק את הפירות של הצמח ולא ידע איך נראים הפרחים, עד שיום אחד הוא מצא גבעול פריחה עם פרחים סגורים, שם אותו בצנצנת, ובערב הפרחים נפתחו. ובאמת, אנחנו טיילנו שם בסביבות 5:30 אחה"צ - כנראה הפרחים בדיוק נפתחו.

היו גם מעט פרפרים בשטח, את רובם לא הספקתי לצלם. אחד בעל צבעים מבריקים במיוחד היה הכחליל בתמונה הבאה:

והנה עוד פרח שנראה לי דומה (הפעם לשום) אבל שונה: זהו פרח מהסוג Triteleia, כמו חנית-איתוריאל שראיתי בקניון מיטשל. יש כמה מינים, ואני לא בטוחה את מי פגשתי. אם יזהו לי, אעדכן. הוא שייך למשפחת הברודאיים, כמו הברודיאה. משמעות שמו היא "שילוש" - כי אברי הפרח הם שלשות או כפולות של שלוש.

מיד לאחר שהגענו אל מגרש החניה, Mamma Quail ראתה Mountain Bluebird בורחת מאיתנו. לצערי, לא ראיתי אותה. אבל הספקתי לצלם ציפור אחרת, בעלת בטן בגוון צהוב בהיר. זו ציפור ממשפחת החטפיות, ושמה Ash-throated Flycatcher.

המשכנו עם השביל לאזורים בהם היו עדין מים בבריכות, ולפתע משק כנפיים עז הקפיץ אותנו: בבריכות היתה להקה גדולה של אווזי קנדה , וברגע שהם ראו אותנו - הם נבהלו וברחו. לפחות הצלחתי לצלם כמה תמונות יפות שלהם במעוף:

אבל אני רק רוצה לצלם אתכם! לא להפריע לכם בעיסוקי אחר הצהרים שלכם! אתם לא חייבים לברוח!

הם ברחו, ואני נותרתי עם הפרחים, והגעתי אל פרח יפהפה ומיוחד: Downingia cuspidata - דאונינג'יה מחודדת, ממשפחת הפעמוניתיים.

פרח יפהפה עם מבנה מיוחד, שגדל ממש במים, בתוך הבריכות. והיו המונים! ממש התפעלתי מהם. השם "דאונינג'יה" הוא על שם גנן חובב טבע אמריקאי מהמאה ה-19, אנדרו דאונינג.

ככה זה נראה בשטח: המוני פרחים סגולים, בין צמחי הכריך (לפחות, אני חושבת שהגבעולים הירוקים שיכים לסוג Carex - כריך).

במים היו גם צמחי מים אחרים, כמו הנורית הזו: אני לא בטוחה מאיזה מין היא. בקליפורניה פורחת נורית המים, כמו שלנו, אך לה יש עלים דקים וגזורים, בעוד לזו יש עלים עגולים וגדולים.

עוד פרח שראינו בסביבה היה Centromadia - מורכב צהוב, שהתלהבתי במיוחד מהשעירות של הגבעול, במיוחד כשקרני השמש מאירות אותו מאחור:

ה-Red Winged Blackbird הוא מכר ותיק שלי. ציפור יפה ובולטת בשטח, ותמיד נחמד לפגוש אותה:

לאחר הטיול, נסענו למלון בעיר רדינג. בעיר ראינו עוד כמה אווזי קנדה - להקה גדולה, שכללה גם אפרוחים:

בתור עצירה קצרה, קצת לפני השקיעה, זה היה מסלול נחמד מאד.

את התמונות צלמתי ב-Sacramento River Bend Outstanding Nature Area בקליפורניה, בתאריך 13.5.18
 מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא!