רגע לפני פסח טסנו לפראג, לחגוג את יום הולדתו של מוטי.

הדבר הראשון ששמתי לב אליו, עוד בנסיעה משדה התעופה היו שיחים בפריחה צהובה מרהיבה. אמרתי לעצמי שאני חייבת להתקרב אליהם, להתפעל מקרוב מהצהוב הזוהר הזה.

השיחים הללו נפוצים למדי בפראג - בגנים ובפארקים בעיר וסביבה, ולכבוד האביב הם עמוסים פריחה צהובה.

בדקתי את הפרח מקרוב - וניסיתי להבין את מי (או את מה) הוא מזכיר לי. היה דמיון קל לצורה של פרחי לילך, אך ללא ריח.

ובכן, לפחות הייתי במשפחה הנכונה - שכן השיח הזה, ששמו פורסיתיה, הוא ממשפחת הזיתיים, ממש כמו הלילך והיסמין.

זהו שיח נוי נפוץ באירופה, שמוצאו במזרח הרחוק. ישנו מין אחד אירופאי - פורסיתיה אירופית - שצומח באזור אלבניה, אך רוב המינים הם מאזור סין והמזרח הרחוק.

הפורסיתיה נקראת על שם וויליאם פורסית' - William Forsyth - שהיה בוטנאי וגנן סקוטי בן המאה ה-18. הוא היה ממייסדי ה-Royal Horticultural Society - החברה הגננית המלכותית של בריטניה הגדולה (Horticulture מתורגם בעברית לבוסתנאות, זה יותר מאשר גינון - זה שילוב של גינון, אומנות ומדע) - ואף היה הגנן המלכותי הראשי בחברה הגננית.

כאמור, הפורסיתיה הנפוצה בגינון אירופאי היא לא הפורסיתיה האירופאית - אלא מין כלאיים של שני מינים מהמזרח הרחוק.

בסוף המאה ה-18, בוטנאי ורופא שבדי בשם קרל פטר תונברג מצא ביפן מין של פורסיתיה, וכתב עליה בספרו אודות הפלורה של יפן. גם הוא ראה את הדמיון לפרח הלילך, וחשב שזהו מין לא מוכר של לילך. היום היא נקראת Forsythia suspensa - כלומר, פורסיתיה נטויה, כנראה בזכות ענפיה הנטויים. הוא הביא את הפורסיתיה להולנד בשנת 1833.

מעט אחרי כן, רוברט פורצ'ן הסקוטי - שהיה בוטנאי וצייד צמחים (כלומר, מסתובב בעולם ומחפש צמחים שלא היו מוכרים לאירופאים עד זמנו) פגש במזרח סין מין אחר של פורסיתיה וקרא לה Forsythia viridissma - כלומר, פורסיתיה ירוקה. הוא הביא אותה לאירופה.

בשנת 1880, לאחר נסיונות שונים - הוצגה הכלאה בין 2 המינים שהפכה לחביבה על הגננים האירופאים. היא נקראת פורסיתיית הכלאיים - Forsythia × intermedia

במהלך המאה ה-19 וראשית המאה ה-20 התגלו מינים נוספים בסין, קוריאה ויפן - חלקם הפכו להיברידים נוספים שנפוצים בגינון בארה"ב.

הפורסיתיה חביבה מאד על הגננים - זהו שיח חזק, שפורח בתחילת האביב, קרוב לחג הפסחא (Easter). כמובן, מהר מאד הוא קושר לחג הזה, ויש הקוראים לו "Easter Tree" - עץ הפסחא - למרות שאני לא חושבת שהצמח הזה מהמזרח הרחוק קשור איכשהו לתחיה המחודשת של ישו.

בגבעת פטז'ין מאד שמחנו למצוא קן של שחרורה חבוי בין ענפי הפורסיתיה הפורחת - צילמתי מרחוק, דרך הענפים, על מנת לא להטריד את השחרורה, והתרחקנו מהשיח כדי להניח לה. אבל... היא בחרה לעצמה שיח צמוד לשביל, אני בטוחה שאנשים רבים עברו ממש לידה.

גיליתי שגם בארץ אפשר לקנות שיחי פורסיתיה לגינון - אבל הם לא מתאימים למישור החוף - אצלנו חם להם מדי. הם מעדיפים אזורים גבוהים וקרירים יותר.

את התמונות צלמתי במקומות שונים בפראג, בתאריכים 4-8.4.2017

מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא!