רומא ידועה במזרקות שלה. בכל כיכר - אפילו הקטנה ביותר - יש מזרקה, ובגדולות יש יותר מאחת.
 בחלק מהן המים הם מי שתיה מצוינים - Acqua di Roma ידועים באיכותם ובטיבם.

אוטורינו רספיגי - מלחין איטלקי שחי לפני 100 שנים - הלחין קטע מיוחד על המזרקות - זהו החלק הראשון ב"טרילוגיה הרומאית" שלו.
 ולכן אני מזמינה אתכם להקשיב ל- Le Fontane Di Roma, ולהנות מהמזרקות.

http://www.youtube.com/watch?v=1RD9a8EfzNs

התחלתי עם שתי מזרקות שניצבות בגני בורגזה - הגנים הגדולים בצפון העיר, שם נמצאים כמה מוזיאונים נפלאים וגם גן החיות של רומא. שתי המזרקות עושות שימוש בפסלים רומאיים עתיקים שנמצאו באיזור.
 גם המזרקה הבאה היא מאותם גנים - ולמרות שהיא בשמש, אנשים מנצלים אותה לשכשוך: המים קרירים ונעימים, וראיתי גם מישהו ששתה הישר מפי הארנב!

המזרקה הבאה, ללא ספק, היא המזרקה המפורסמת ביותר והמזוהה ביותר ברומא: מזרקת טרבי.
 Fontana Di Trevi היא המזרקה הגדולה ברומא, היא נבנתה במאה ה-18 ע"י האדריכל ניקולא סלבי, לאחר בקשה אישית מהאפיפיור, בנקודה בה נפגשות כמה אמות מים רומאיות. זו מזרקה מאד ברוקית ומקושקשת...

אלפי אנשים באים אל מזרקת טרבי בכל שעות היממה, מסתובבים עם הגב אליה, מטילים מטבע ומביעים משאלה - לחזור לבקר שוב ברומא.
 קראתי שמדי יום אוספים במזרקה מטבעות בשווי אלפי אירו. בכסף משתמשים לסופרמרקט מיוחד שמספק מצרכים לנזקקים.

הרחבה סביב המזרקה הומה אדם בכל שעות היממה: זה ממש לא דומה ל"Dolce Vita" של פליני, שם אניטה אקברג - ומרצ'לו מסטרוייני בעקבותיה - נכנסים למזרקה ואין איש סביבם...

אחד הרחובות היפים ברומא הוא ויה ג'וליה - שנבנה לכבוד האפיפיור יוליוס השני. שם השתמשו במסיכה רומאית עתיקה והפכו אותה למזרקה. רק שמזמן לא ניקו אותה, יש הצטברות גדולה של אצות שנוזלות לה מהפה...
 המזרקה נקראת מזרקת המסיכה הגדולה - Fontana deI Mascherone .

המזרקה הבאה היא מזרקה שפגשנו במקרה: מזרקת הצבים - Fontana delle Tartarughe - היא נמצאת לא רחוק מהגטו היהודי, ונבנתה בסוף המאה ה-16 ע"י האדריכל ג'אקומו דלה פורטה והפסל תדאו לנדיני.

אני חוזרת אל עוד אחת מהכיכרות המפורסמות של רומא - פיאצה פרנזה - Piazza Farnese - לשם הביאו שתי אמבטיות ענק ממרחצאות קרקלה, והפכו אותן למזרקות:

בחצר הגדולה של מוזיאון הותיקן נמצא הבחור הזה: הוא החלק התחתון של מזרקת האצטרובל - Fontana della Pigna - שבמקור היתה מזרקה רומאית.

אפילו בגנים הבוטניים של רומא פגשנו מזרקה. המזרקה היפה הזו, שזורמת כמפל, נקראת מזרקת הסילונים - Fontana degli zampilli.

התמונות צולמו כולן ברומא, בתאריכים 24-28.7.2012
כתמיד, מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.
 המשך יבוא!