היום אני מציגה את אחד מבעלי החיים המוזרים יותר שיצא לי לפגוש, אחד ששייך למערכת שבאמת לא חשבתי שאכתוב עליה: הרכיכות.

אבל כשהגעתי אל פארק הנרי קאוול, הן פשוט היו שם מכל כיוון - חשופיות גדולות וצהובות, זוחלות להן לאיטן בין עלי הסקוויה היבשים.

חשופיות הן חלזונות חסרי קונכיה וחסרי שלד - והן חיות באזורים עתירי לחות.

זוהי חשופית הבננה - ה-Banana Slug, או בשמה הלטיני Ariolimax dolichophallus. בחופי קליפורניה יש 3 מינים עיקריים - חשופית-בננה קליפורנית, חשופית-בננה פסיפית וחשופית-בננה עדינה. בשביל להבדיל ביניהם צריך לתפוס אותם ולהסתכל על איבר המין הזכרי תחת מיקרוסקופ. את זה, כמובן, לא עשיתי - אבל לפי הכתבה שאצרף בסוף הרשומה - בפארק הנרי קאוול זו חשופית-הבננה העדינה, שדווקא לה ישנו איבר המין הזכרי הגדול ביותר מבין מיני חשופיות הבננה.

החשופיות הן יצורים מוזרים... יש להם שני זוגות מחושים - השניים העליונים הם מחושי הראיה, העיניים. החשופיות לא רואות מאד טוב, הן מזהות בעיקר אור, צל ותנועה. המחושים התחתונים הם מחושי מישוש וריח. חוש הריח שלהן דוקא חד מאד, הן מסוגלות להבחין בדברים רבים על סמך הריח.

לחשופית יש ריאה אחת, בצד ימין של הגוף. היא נושמת באמצעות חור שנמצא בצד הגוף, ליד הריאה. החור הזה נקרא Pneumostome.

חשופיות הבננה הן יצורים מ..א..ד א..י..ט..י..י..ם... כל כך איטיים. הסרטתי אחד בשביל להדגים:

חשופיות הבננה קיבלו את שמן, כמובן, מצבען - צבע בננה בשלה.

הן מהוות חוליה חשובה במערכת האקולוגית של היער - הן מפרקות חומר צמחי יבש, פטריות ישנות ואפילו שרידי בעלי חיים שמתו. הן ניזונות מהכל, ויחד עם זה - מדשנות את הקרקע.

כיוון שכך, לפחות עבור פארק הנרי קאוול, הן "Beloved and Iconic" - אהובות וסמליות. הן אחד היצורים המסמלים את היער, ובחנות המזכרות אפשר לקנות כל מיני מזכרות בצורתן. קניתי מגנט בצורת חשופית-בננה, בגודל (ובצבע) טבעי!

עוד מידע מעניין לגבי החשופיות, הוא שהן הרמפרודיטיות. כלומר - כל חשופית היא גם זכר וגם נקבה. הזדווגות בין חשופיות היא הזדווגות כפולה - כל "אחד" מהן מעביר זרע ל"שניה". אחר כך שתיהן הולכות להטיל ביצים, מהן יבקעו חשופיות חדשות.

למרות צבען העז, חשופיות הבננה אינן רעילות - ויש בעלי חיים שטורפים אותן. כשהן חשות בסכנה, הן מתכווצות לגוש ומפרישות שלל חומרים ריריים. חומרים אלו מקשים על הטורפים לאחוז בחשופית, וגם קשים לעיכול.

את התמונות צלמתי ב-Henry Cowell Redwood State Park. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.

ולמי שרוצה להרחיב, הנה כתבה של ריינג'ר מהפארק על חשופיות הבננה: