יש עוד מציאות מהר השולחן שרציתי לספר עליהן. ובשבוע האחרון הלכה לעולמה אחת הזמרות האהובות עלי, ארתה פרנקלין המופלאה. הוספתי כמה מהשירים החביבים עלי לאורך הרשימה.

במסגרת המינים הפולשים, שגם כאן בלטו בשטח, הפתיעו אותי שני מינים ים-תיכוניים אותם אני מכירה מהארץ. שניהם קטנים ולא מרשימים, ומפתיע אותי שהגיעו לקליפורניה: בתמונה מעל זו צפורנית צרפתית, שאצלינו פורחת לאורך החוף, ובתמונה הבאה - פרח ממש פצפון (עם האצבע שלי כקנה מידה) - ששית מצויה, שאני מכירה מהכרמל והגליל.

את הגדילן המצוי פחות הופתעתי למצוא, הוא כבר נפוץ בכל קליפורניה. זנב סנונית שחור [ששמו הלטיני Battus philenor ושמו העממי Pipevine Swallowtail] מאד נהנה מהצוף, ומן הסתם מאביק את הגדילן.

כתבתי על כך שפרחו הרבה פרחי מימולוס לאורך הפלג. חיפושית המלפפון המנוקדת (Diabrotica undecimpunctata), שפגשתי בפארק סיבלי, טיילה גם כאן על הפרחים:

בין פרחי המימולוס בנחל התרחצה לה ציפור קטנה ואפורה: זהו Oak Titmouse - קרוב-רחוק של הירגזי שלנו. שמו הלטיני Baeolophus inornatus

ציפור אחרת שראינו מספר פעמים לאורך המסלול היתה הציפור הבאה: Lark Sparrow. את השם העממי אפשר לתרגם ל"דרור העפרוני", למרות שהוא ממשפחה אחרת, לא דרור ולא עפרוני - אלא שייך למשפחת הפסרליים, שנקראת גם "דרורי העולם החדש" - כי היא כוללת ציפורים הנראות דומות לדרורים, וחיות באופן טבעי ביבשת אמריקה. "דרור העפרוני" גדול יותר מדרור הבית ויש לו צבעים עזים ויפים יותר. שמו הלטיני Chondestes grammacus.

אחד הפרחים המקומיים היפים הוא הקלארקיה, הקרובה לערברבה שגדלה אצלנו. בתמונה הבאה זו קלארקית יהלום, Diamond Clarkia, ששמה הלטיני Clarkia rhomboidea.

פגשתי חיפושית ממשפחת המושיות - זו מושית אמריקאית מקומית (בניגוד למושית השבע שלנו, שהיא פולשת בארה"ב...) - מושית חסרת נקודות - Spotless lady-beetle ששמה הלטיני Cycloneda. היא עומדת על פרח ממשפחת הסוככיים, הנראה לי דומה באופן חשוד לגזיר שלנו. אולי הוא באמת גזיר.

במי הפלג ראינו ראשנים, ודאי יש במקום צפרדעים מעניינות:

פגשתי עוד דיכלוסטמה - מסתבר שיש מינים רבים מהסוג הזה בקליפורניה. הפעם זהו Dichelostemma multiflorum - דיכלוסטמה רבת-פרחים, ממשפחה שהופרדה מהשושניים.

ואפילו מין נוסף של דיכלוסטמה: בהתחלה חשבתי שזהו שום כלשהו, אבל הפרחים בהחלט שונים, רק הצורה הכללית דומה. זוהי Dichelostemma volubile. משמעות השם היא דיכלוסטמה שזורה.

ראיתי גם שפיריות לצד הנחל, אחת מהן הצלחתי לצלם: כנראה ממשפחה ששמה העממי הוא Skimmers.

פרח נחמד אחר שפגשנו - אחד מאלה שמילאו מרבדים כמה שבועות קודם - היה פרח לבן וקטן, ששמו העממי הוא Popcornflower - פרח פופ-קורן. שמו הלטיני: Plagiobothrys nothofulvus.

עוד כחליל נחמד אחד, עם פס כתום ויפה - Icaricia acmon:

יהי זכרה של ארתה הנפלאה ברוך, השירים שלה ישארו אותנו עוד הרבה זמן.

את התמונות צלמתי בהר השולחן בקליפורניה, 13.5.18. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.