נשארו לי עוד כמה מציאות מהיום המאד מגוון הזה - בין ספר המדבר להר הגבוה, בין טבע נקי לעוולות אנושיות - והיום אספר עליהן.


 את ארוחת הצהרים שלנו אכלנו ליד שולחן פיקניק במרכז המבקרים האזורי, קצת דרומה לעיר ה"גדולה" Lone Pine (כ-2,000 תושבים). בכניסה למרכז המבקרים היה שיח יפהפה, שפרח בורוד - אפשר לראות אותו בתמונה הראשונה. הסתכלתי מקרוב על הפרחים, וכמו שאפשר לראות בתמונות - הם היו יפהפיים ומאד מיוחדים. זהו כילופסיס סרגלני – Chilopsis linearis. שיח בעל ענפים גמישים וחזקים, ששימשו את האינדיאנים לייצור קשתות ולקליעת סלים.

ראינו כמה וכמה לטאות בשטח - הפעם זו Side-Blotched Lizard, ששמה הלטיני Uta stansburiana.


 פגשנו אותה בכמה נקודות בגבעות אלבמה, וגם לפני 5 שנים, במדבר.

הלטאה הבאה ניסתה להתחבא, אך ראינו אותה: זו כנראה (במגבלות התצלום...) ה-Fence Lizard המוכרת לנו. שמה הלטיני Sceloporus occidentalis.

אבל גם הפעם - כמו לפני 5 שנים - הלטאה המרשימה ביותר היתה הצ'קוואלה, ממשפחת האיגואניים - Common Chuckwalla, ששמה הלטיני Sauromalus ater. הפעם זהו כנראה פרט צעיר. לפני 5 שנים ראינו זכר בוגר בשיא צבעיו.

ולא רק לטאות ראינו. על עץ קרח עמד עקב: העקב הג'מייקני - Red Tail Hawk המוכר לי מאד. עובדה משעשעת: לעקב הזה יש צעקה מאד מרשימה, בניגוד לקריאה של העיטם לבן-הזנב, ה-Bald Eagle. לכן, בסרטים כשמראים את העיטם ושומעים צעקת עוף - לרוב בעצם שומעים את הצעקה של העקב, ולא של העיטם...

הציפור הנפוצה ביותר באזור - לפחות ביום שבו היינו שם - היתה ציפור שיר קטנה, אפרפרה עם בטן כתומה:

זוהי Say's Phoebe - שמה הלטיני Sayornis saya, פיבי של סיי - היא נקראת על שם תומס סיי (Thomas Say), זואולוג וחוקר טבע אמריקאי מתחילת המאה ה-19.

פגשנו גם את הדרור לבן-הכתר - White Crowned Sparrow ששמו הלטיני Zonotrichia leucophrys, וגם אותו ראינו לפני 5 שנים - הוא נפוץ למדי באזורי המדבר.

שמחנו לפגוש גם את השלווים - ה-Quails, על שמם Mamma Quail בחרה את הכינוי שלה. להקה שלמה שלהם הסתובבה במרכז המבקרים.


 השלוים הללו הם שלווי קליפורניה - California Quail - בלטינית Callipepla californica, זהו המין הנפוץ ברוב קליפורניה. הנוצה הבולטת של הזכר ממש מצחיקה וחמודה בעיני:


 במרכז המבקרים ראינו גם פרח שצמח לו בשטח: בהתחלה חשבתי שזהו קדד כלשהו, אבל משהו בו נראה אחר.

ובאמת, הפרחים המסוגננים מסגירים אותו: זהו לא קדד, אלא שׁוּשׁ - הצמח שמשורשיו מפיקים ליקוריש. שמו הלטיני Glycyrrhiza lepidota, כלומר - שׁוּשׁ קשׂקשׂי. תנסו להגיד את זה הרבה פעמים ברצף.... ;-) שמו העממי Wild Licorice - ליקוריש בר. הרבה יותר פשוט.

ראינו ליד מרכז המבקרים נציג נוסף מהסוג אריוגונום - Eriogonum nudum - אריוגונום ערום. הפעם הפרחים היו בצבע צהוב-גופריתי עז:

אבל את הפרח המרשים להיום ראינו מהאוטו - ראינו שטח של כעשרה מטרים רבועים, מלא פריחה לבנה. ומיד עצרנו. מהאוטו, חשבתי שאלו כלניות כלשהן.

מקרוב ראיתי שזה משהו שונה לחלוטין. מה שנראה כמו עלי הכותרת הם בכלל חפים גדולים, ומה שנראה כמו ראש האבקנים - הוא תפרחת צפופה של פרחים זעירים.


 הסתבר לי שאני לא היחידה שראתה את הדמיון לכלניות. שמו של הפרח הוא Anemopsis californica, כלומר דמוי-כלנית קליפורני. שמו העממי הוא Yerba mansa, כלומר עשב עדין. זהו צמח ממשפחה ששמה "זנב-הלטאה" ואין לה נציגים בארץ. דמוי-הכלנית אוהב לצמוח בקרקעות לחות, ובאמת אנחנו פגשנו אותו על גדות Lone-Pine Creek - נחל לון-פיין.

את התמונות צלמנו, Mamma Quail ואני, ברחבי עמק אוונס בתאריך 18.5.18 - מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.

פרח