פראג ידועה בהסטוריה היהודית הנרחבת שלה, ואחד המקומות המעניינים לבקר בהם הוא הרובע היהודי ובית הקברות העתיק.

הקהילה היהודית בפראג היא מאד עתיקה - היהודים התחילו להתיישב באזור במאה העשירית. במאה ה-13 הם קיבלו אישור מיוחד מהמלך להתיישב בפראג, ובמאות השנים הבאות רבים עברו להתגורר שם.

בפראג התפתחה קהילה גדולה, עם בתי כנסת וכמובן - גם בית קברות. ממש במרכז העיר נמצאים ארבעה בתי כנסת, היכל טקסים, מקווה טהרה ובית הקברות העתיק.

עוד מהרחוב אפשר לראות את השעון המיוחד הזה - על בנין שהיה "בית העיריה היהודית" של העיר: שעון בעברית, ולכן הוא הולך מימין לשמאל, הפוך משעונים רגילים.

עוד לפני בית הקברות, נכנסנו אל בית כנסת פנקס - זהו בית כנסת שנבנה במאה ה-16. כיום הוא שופץ ואינו משמש יותר כבית כנסת - הוא הפך לאתר הנצחה לכ-80,000 יהודי צ'כיה (בוהמיה ומורביה) שנספו בשואה. שמותיהם ושמות הקהילות מהם באו כתובים על הקירות, ובמקום בו היה ארון הקודש יש מצבה וסביבה שמות של מחנות ההשמדה וגטאות אליהם נשלחו יהודים מצ'כיה בזמן המלחמה.

ואז הגענו לבית הקברות.

כאמור, זהו בית קברות עתיק. אולי אפילו בין 1,000 שנים. לאורך השנים, כשהמקום התמלא, הביאו אדמה, כיסו והתחילו לקבור מעל.

אם היתה מצבה שחשוב היה לשמר, אז העלו אותה למעלה. אבל לרוב פשוט אפשרו לכולם להאסף אל אבותיהם. שיטה הרבה יותר חסכונית במקום וידידותית לסביבה ממה שקורה בימינו.

לפי ההערכות, יש כ-10,000 מצבות בשטח בית הקברות, וקבורים שם הרבה יותר - כ-100,000 איש נקברו בשטח זה לאורך השנים.

בתמונה הבאה אפשר לראות חלקי מצבות שבורות - אלו חלקים של המצבות העתיקות ביותר שנמצאו, מצבות מהמאה ה-14 - כלומר, בנות 700 שנים בערך.

המצבה העתיקה ביותר שאפשר עוד לקרוא את הכתוב עליה היא המצבה בתמונה הבאה - מצבתו של רבי אביגדור קרא, שהיה משורר וקבליסט ונפטר בשנת 1439:

הקבר המפורסם ביותר בבית הקברות הוא קברם של הרב ליווא בן בצלאל ואשתו פרל - הלא הם המהר"ל מפראג ואשתו. הקבר שלהם בולט ומפואר, ומקושט באריה - שכן ליווא זה אריה.

הרבה מהקברים מעוטרים בסמלים -

לאנשים ממשפחת לוי - חרטו כד, לזכרון עבודת בני לוי במקדש
לבני משפחת כהן - זוג ידיים מברכות
לאנשים ששמם "אריה" (ליווא) - ציירו או גילפו אריה.
לאנשים בשם מייזל - עכבר
פרח לרייזלה
זאב לוולף או זאב
דג לפישל או קארפ
דב לדב או באער
אייל או צבי לצבי, או הירש

ברווז או אווז לגנז או גנץ
אשכול ענבים לאנשים שחיו חיים ארוכים ופוריים

אספתי כמה מהסמלים שראיתי לקולאז':

עוד אדם שקבור בבית הקברות ולא צילמתי את קברו היה דוד גנז - שהיה הסטוריון, אסטרונום, מתמטיקאי וחוקר - ועבד עם יוהנס קפלר במצפה הכוכבים של טיכו בראהה.
 כן צלמתי את קברו של מרדכי מייזל, שמת בשנת 1601 והיה ראש הקהילה היהודית בזמן המהר"ל.

וגם את קברה המפואר של הנדלה בסבי (כנראה בת שבע - Bassevi) שהיתה אשתו של פרנס וסוחר חשוב מהמאה ה-16:

את הסיור בבית הקברות עשינו בגשם - זה היה היום הגשום היחידי בטיול שלנו, ובכל זאת נהנינו מהביקור, מהשלווה.

הביקור היה בהחלט מעניין - לעבור בשביל, לנסות לקרוא את הכתוב על המצבות - מה שלא היה פשוט, כי אצל רובן הכתב מהוה מאד. ומעניין גם לראות שלא רק יהודים וישראלים באים לבקר בבית הקברות הזה. כל מיני תיירים ממקומות רבים בעולים מבקרים בו.

ולמרות שאני מאד לא אוהבת בתי קברות, ונמנעת מלהכנס אליהם כל עוד אפשר - אני ממליצה על ביקור בבית הקברות הזה, שהוא בהחלט שונה ומעניין.

את התמונות צלמתי בבית הקברות העתיק של פראג, בתאריך 7.4.2017. מוזמנים להקליק על התמונות על מנת לראותן בגודל מלא.