עפתי לתרמילאים

העיר האסורה

גולת הכותרת של בייג'ין, בירתה הקיסרית והמרהיבה של סין, היא העיר האסורה המרהיבה - יצירת אמנות ארכיטקטונית, שהוקמה לפני למעלה מ-500 ושנה ועד היום מהווה אבן שואבת למיליוני תיירים בשנה וגם תושבים מקומיים, שבאים להתפאר ממנה וללמוד על שושלת קיסרי סין בעבר. הנה מידע היסטורי ומעניין על העיר האסורה.
קובי לוי, סוּ' גֶ'ה-פִּינְג, מערכת אתר CRI
|
שמור לעצמי
תמונה ראשית עבור: העיר האסורה
Chung King/Depositphoto ©

עוצמתה של העיר האסורה

האטרקציה הראשונה במעלה לכל התיירים הפוקדים את בייג'ין היא העיר האסורה, אשר מכונה בפי המקומיים "הארמון העתיק". בשנת 1987 הכיר ארגון אונסק"ו בעיר האסורה בבייג'ין כאתר לשימור מורשת עולמי.

הפינה הצפון-מערבית של העיר האסורה, מבט מבחוץ. צילום: אתר CRI Online בעבריתהפינה הצפון-מערבית של העיר האסורה, מבט מבחוץ. צילום: אתר CRI Online בעברית


ג'ו די, שהיה הקיסר השני של שושלת מינג הסינית, הורה על בנייתה של העיר האסורה והיא החלה להיבנות בשנת 1406 לספירה. למעלה ממאה אלף בנאים מקצועיים ועוד מליוני שכירים הועסקו בפרוייקט בנייתו של הארמון, אשר ארכה 14 שנים. חומרי הבניה הובאו לבייג'ין מכל קצוות סין, אפילו ממחוז יונאן המרוחק, אשר בדרום מערבה של סין.

לאחר השלמתו ובמשך כ-500 שנים, התגוררו במתחם הארמון 24 קיסרי סין, עד נפילתה של השושלת, בשנת 1911. שטחו של מתחם הארמון המרהיב והמעוצב משתרע על פני יותר מ-720 אלף מ"ר (!) - מצפון לדרום אורכה של העיר כקילומטר וממזרח למערב העיר משתרעת על פני כ-800 מטרים. את העיר האסורה מקיפה חומה, שגובהה הוא למעלה מ-10 מטרים ואת החומה עצמה מקיף חפיר, שרוחבו כ-50 מטרים. האופן בו תוכננו ועוצבו העיר האסורה ומבניה מעיד על הנורמות והתרבות ששלטו בסין הקיסרית, בה לשלטון הקיסרי הייתה עליונות על כל דבר אחר במדינה העצומה.

 שלושת האתרים המרהיבים והמעניינים ביותר במתחם הארמון העתיק הם שלושת ההיכלות הגדולים: היכל שמירת ההרמוניה, היכל ההרמוניה האמצעית והיכל ההרמוניה העליונה. שלושת האתרים האלו היוו למעשה את מרכז השלטון הקיסרי, בו פעל קיסר סין - כאן התקיימו הטקסים, המפגשים, הדיונים וכו'. המבנה המהודר ביותר בכל העיר האסורה הוא היכל ההרמוניה העליונה, שהוא גם המבנה הגבוה ביותר בכל המתחם: 40 מטרים גובהו. למעלה מ-13 אלף דמויות דרקון שונות מעטרות את פנים ההיכל המפואר - זאת, משום שדמות הדרקון מסמלת את סמכותו ועליונותו של הקיסר בתרבות הסינית. אם חשבתם שקישוטי הדרקון הם רק ליופי, חשבו שנית: אפילו מערכת הניקוז של היכל ההרמוניה העליונה תוכנן בצורת דרקון, אך הוא חסר קרניים, שכן על פי המיתלוגיה הסינית, חסרי הקרניים הם דרקוני השטפונות. בסיסו הגבוה של היכל ההרמוניה העליונה עשוי שיש וגם אותו מעטרים כאלף ראשי דרקון - לא סתם הם נמצאים שם, שכן ביום גשם מטרתם היא לאגור את המים ולהתיז אותם ברוב פאר והדר.

לתחילת הכתבה

עובדות מעניינות על העיר האסורה

ודאי תשאלו את עצמכם כמה חדרים מכיל קומפלקס הארמון העתיק? ובכן המספר הוא 9,999 וחצי בדיוק! הסיבה לדיוק הזה היא פשוטה: הקיסר נחשב בתרבות הסינית כבנו של קיסר השמיים, ששוכן בעצמו ב"ארמון השמימי". על פי האמונה, בארמון זה של קיסר השמיים ישנם 10,000 חדרים. אף על פי שקיסר סין הוא עליון בממלכה, הוא עדיין לא עליון על קיסר השמיים וכדי להראות את עליונותו של זה, מכיל ארמונו של קיסר סין את אותו מספר חדרים, פחות חצי חדר.

העיר האסורה. צילום: אתר CRI Online בעבריתהעיר האסורה. צילום: אתר CRI Online בעברית

 
 הארמון העתיק והעיר האסורה נושאים גם בתואר קומפלקס מבני העץ הגדול ביותר בעולם, שנשתמר עד היום. על מנת להגן על המבנים מפני נזקי שריפות עתידיות, תוכננו עוד בעת העתיקה מספר אמצעי הגנה מתוחכמים בעיר: קירות אבן רחבים, שנועדו לחצוץ בין חלקי העיר ולעצור התפשטותה של שריפה. כמו כן, הותקנו ברחבי המתחם למעלה מ-300 מיכלי נחושת גדולים, אשר מולאו במים לשעת צרה. אגב, בימי החורף הקשים, הייתה מובערת אש מתחת למיכלי ענק אלו, כדי למנוע מן המים לקפוא...

לתחילת הכתבה
 

אצור בלום של עתיקות

מלבד הפנינה הארכיטקטונית-היסטורית, אותה מהווה העיר אסורה כלשעצמה, המתחם מהווה גם מוזיאון עתיקות ענק. למעשה, שישית ממספר העתיקות הכולל בכל סין נמצא בתוך תחומי העיר העתיקה! למעלה ממיליון פריטים עתיקים אצורים במבנים השונים של העיר העתיקה, חלקם מיוחדים עד מאוד, שערכם לא יסולא בפז. רוב פריטי העתיקות הללו שמורים כיום ב"ארמון התת קרקעי", אשר נהנה במיוחד על ידי ממשלת סין בשנות ה-80'. הארמון הזה הוא קומפלקס של כמאה מחסנים תת-קרקעיים, בהם שמורים חלק מהאוצרות החשובים ביותר בתרבות והמורשת הסינית.

לתחילת הכתבה

פנים אל העתיד

למעלה מ-500 שנים עומדת בגאון העיר האסורה היפהפייה, על מבני העץ המרשימים שלה. אולם, אל תטעו ותחשבו כי ממשלת סין שאננה. בשנת 2002 השיקו שלטונות סין מבצע ענק, חסר תקדים, שמטרתו היא שיפוץ ושימור כל מתחם העיר האסורה. תאריך היעד לסיום הפרוייקט: שנת 2020. בתום הפרוייקט בן 20 השנים, יבטיחו הסינים כי האתר, בו מבקרים כיום למעלה מ-10 מיליון איש בשנה, ימשיך להיות אבן שואבת למקומיים וזרים כאחד.

לתחילת הכתבה

עומדים לערוך ביקור בעיר האסורה בבייג'ין? הנה פרטים חיוניים:

  • מיקום: לא רחוק מהצד המזרחי של כיכר טיאננמן.
  • שעות פתיחה: 08:30 עד 16:20 (אוקטובר עד אפריל), 08:30 עד 17:00 (אפריל עד אוקטובר).

 

הכתבה באדיבות אתר CRI Online בעברית

בייג'ינג לתרמילאים - כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

 

יעדי הכתבה

נקודות עניין שהוזכרו בכתבה

כתבות מומלצות עבורך על בייג'ין